سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۳۸ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۱۶۵
محیط زیست و گردشگری

واکنش کارشناسان به اظهارنظر رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست

سرانه هر ایرانی از جنگل کمتر از دو دهم هکتار است

اطفای حریق جنگل‌های کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

اظهارنظر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره «عدم توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری برای اطفای حریق جنگل‌های کشور» به واکنش کارشناسان جنگل و منابع طبیعی منجر شد. «عیسی کلانتری» در یک گفت‌و‌گوی رسانه‌ای می‌گوید:«سرمایه‌گذاری در حوزه اطفای حریق جنگل‌ها توجیه اقتصادی ندارد.» «محمد درویش» معاون سابق پردیسان در واکنش به این اظهارنظر می‌گوید: «سرانه سهم هر ایرانی از جنگل‌ها به نسبت یک شهروند جهانی کمتر از یک‌چهارم است بنابراین در ایران باید حساسیت بیشتری برای حفظ جنگل به خرج داد.»

 «هادی کیادلیری» رئیس انجمن جنگلبانی ایران هم در گفت‌و‌گو با «ایران» اختصاص اعتبار برای حفاظت از جنگل‌ها در مقابل آتش‌سوزی‌های هرساله را یک سرمایه‌گذاری لازم برای نسل آینده می‌داند. او برخلاف گفته‌های کلانتری و براساس آمار‌های سازمان جنگل‌ها منشا  ۸۵ تا ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های شمال و زاگرس را انسانی می‌داند. مسأله‌ای که «فریبرز غیبی» رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال هم در گفت‌و‌گو با «ایران» آن را تأیید می‌کند.

کلانتری در پاسخ به این سؤال که چقدر از آتش‌سوزی‌ها ناشی از تعارضات مردم با دستگاه‌های دولتی و عمدی است، گفته است: «مطمئن باشید این اتفاقات بخشی از طبیعت است. در قدیم یکی از روش‌های اصلاح جنگل آتش‌سوزی بوده است. ما خیلی نباید بیش از حد به هر چیزی مشکوک باشیم.» هادی کیادلیری اما نظر او را کاملاً رد می‌کند. او می‌گوید: «افزایش وسعت و تغییر الگوی آتش‌سوزی‌ها نشان از عمدی بودن بسیاری از این آتش‌سوزی دارد».

او می‌گوید: «یکی از راه‌های ساده بررسی طبیعی بودن یا نبودن یک پدیده، توجه به‌ شدت و حدت آن است. اگر شدت و حدت آن نسبت به گذشته، افزایش پیدا کند یعنی طبیعی است و انسان در وقوع آن دخالت دارد.» به گفته کیادلیری حدت و شدت آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های شمال و زاگرس نشان می‌دهد که آتش‌سوزی‌ها عمدی است.

«خلیل آقایی» معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل و مراتع کشور را عمدی و انسانی می‌داند.

هادی کیادلیری همچنین جنگل‌ها را ضامن پایداری اکوسیستم و امنیت حیاتی کشور می‌داند و با اشاره به نقش تخریب جنگل‌ها در سیلاب فروردین ماه، می‌گوید: «عدم توجه به حفاظت از جنگل‌ها به بحران‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی منجر می‌شود.» هشدارهایی که کیادلیری می‌گوید در سیل اخیر(هرچند کمرنگ) اما در لرستان و بویژه خوزستان دیده شد. او اعتقاد دارد که نگاه کلانتری به درد صنعت می‌خورد نه یک مجموعه زنده مثل جنگل. او با مخاطب قرار دادن مدیران پردیسان می‌پرسد آیا وظیفه سازمان حفاظت  محیط زیست تنها دادن مجوز به طرح‌های اقتصادی و عمرانی است؟ مگر وظیفه قانونی این سازمان حفاظت از محیط زیست نیست؟ او هزینه‌هایی را که برای اطفای حریق جنگل‌ها در دنیا می‌شود سرمایه‌گذاری مثل ساخت مدرسه و مسجد می‌داند ومی گوید: «آنها جنگل‌ها را برای آینده کشور حفظ می‌کنند اما در کشورهای توسعه‌نیافته چون ایران به‌صورت مستقیم از طبیعت برداشت می‌کنند.»

محمد درویش هم می‌گوید: «تنها در ۷ درصد ایران پوشش جنگلی وجود دارد. سرانه هر ایرانی از جنگل کمتر از دو دهم هکتار است، در صورتی که متوسط جهانی آن هشت‌دهم هکتار می‌شود. یعنی هر شهروند ایرانی به نسبت یک شهروند جهانی، یک‌چهارم از جنگل سهم می‌برد. بنابراین باید حساسیت بیشتری نسبت به رویشگاه‌های جنگلی داشته باشیم.» او رویشگاه‌های جنگلی را مهم‌ترین عامل ایجاد اکسیژن، حفظ ظرفیت گرمایی، تنوع زیستی، خاک و آب می‌داند و می‌گوید: «همین جنگل‌ها هستند که اجازه نمی‌دهند باران به سیل تبدیل شود».

او بحث را به سیل خسارت‌بار بهار امسال می‌برد و می‌گوید: «سیل امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد که این عدد سه هزار میلیارد تومان از بودجه یک‌ساله بزرگترین وزارتخانه کشور یعنی آموزش و پرورش بیشتر است.» او اعتقاد دارد که اگر جنگل‌های شمال و زاگرس حفاظت می‌شد هرگز کشور با چنین خسارتی رو‌به‌رو نمی‌شد. هر درخت به گفته درویش ۳۳ کارکرد غیرقابل تبادل دارد. او می‌گوید: «در هندوستان هر درخت ۵۰ ساله تا ۲۰۰ هزار دلار ارزشگذاری شده اما در کشور ما تنها چوب و میوه آن قیمتگذاری می‌شود! این دو کمترین ارزش یک درخت است.»

درویش می‌پرسد: «وقتی رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست چنین حرفی می‌زند از دیگر دستگاه ‌ها چه انتظاری باید داشت؟» این کارشناس ارزشمندترین پاره اکوسیستم ایران(که روی کمربند خشک جهان قرا ر دارد) را جنگل‌ها می‌داند و می‌گوید: «اما متأسفانه اعتقاد داریم که سرمایه‌گذاری در این بخش ارزش ندارد! برای همین است که یک هلیکوپتر برای اطفای حریق نه در سازمان جنگل‌ها پیدا می‌شود نه در سازمان حفاظت‌محیط زیست!»

زهرا کشوری

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش