دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۰:۰۷ - ۲۶ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۱۶۵۸
محیط زیست و گردشگری

علت آلودگی هوا در اصفهان چیست؟/بیماران قلبی و ریوی پایتخت در خانه بمانند

آلودگی هوای اصفهان,آلودگی هوای تهران
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان شهر اصفهان گفت: به دلیل استقرار صنایع مختلف در اطرافش و آب و هوای نیمه خشکی که دارد، مستعد وقوع پدیده وارونگی دما است و اصفهان همچنین در کانون گرد و غبار نیز قرار دارد و به شدت آلودگی هوا می‌افزاید.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان شهر اصفهان گفت: به دلیل استقرار صنایع مختلف در اطرافش و آب و هوای نیمه خشکی که دارد، مستعد وقوع پدیده وارونگی دما است و اصفهان همچنین در کانون گرد و غبار نیز قرار دارد و به شدت آلودگی هوا می‌افزاید.

منصور شیششه فروش در گفت‌وگو با تسنیم در اصفهان اظهار داشت: هفته گذشته شاهد بارش باران در تمامی مناطق استان بودیم که پس از آن با مه‌آلودگی و رطوبت زیاد مواجه بودیم. به تدریج با عبور این سامانه جوی از استان و سردتر شدن هوا با پدیده وارونگی دما روبه‌رو شدیم. اکنون اکثر شهرهای بزرگ و صنعتی کشور از جمله اصفهان با این پدیده روبه‌رو هستند و در شرایط خطرناکی از آلودگی هوا به سر می‌برند.

وی افزود: شهر اصفهان به دلیل استقرار صنایع مختلف در اطرافش و آب و هوای نیمه خشکی که دارد، مستعد وقوع پدیده وارونگی دما است. اصفهان همچنین در کانون گرد و غبار نیز قرار دارد و به شدت آلودگی هوا می‌افزاید. بنابراین ضروری است در چنین شرایطی اقداماتی صورت گیرد تا با کمترین بحران مواجه شویم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه مشکلی بابت تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها وجود ندارد گفت: طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا تمامی مدارس و دانشگاه‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل است و تمامی آموزش‌ها به صورت مجازی صورت می‌گیرد بنابراین نگرانی بابت حضور دانش‌آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی و تهدید سلامتی آنها وجود ندارد. مرکز بهداشت نیز موظف است در چنین شرایطی به گروه‌های حساس جامعه اطلاع‌رسانی‌های مناسب را انجام دهد.

وی ادامه داد: اداره‌کل محیط زیست استان فهرستی از صنایع آلاینده را در اختیار دارد که در شرایط آلودگی هوا، محدودیت‌هایی را برای صنایع نام‌ برده در این لیست اعمال می‌کند. محیط زیست موظف است پایش و نظارت دقیقی بر فعالیت‌های این صنایع داشته باشد. در صورت گزارش تخلف، دادستانی ورود پیدا کرده و جرائم متناسب را اعمال می‌کند.

شیشه فروش با بیان اینکه استعمال مازوت در صنایع اکیدا ممنوع است گفت: تیم‌هایی بر صنایع نظارت می‌کنند و در صورتی که استفاده از مازوت گزارش شود برخورد سختی با این صنایع صورت خواهد گرفت. خوشبختانه تاکنون گزارشی به دست ما نرسیده است.

وی اضافه کرد: فعالیت کوره‌های گچ، آجرپزی و دیگر مصالح در اطراف اصفهان تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آمده است. محیط زیست نیز نظارت و پایش کاملی بر فعالیت این کوره‌ها انجام می‌دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان تصریح کرد: طرح زوج و فرد در شهر اصفهان دوباره اجرا شد و تا انتهای هفته ادامه دارد. همچنین پلیس موظف است نظارت خود بر تردد خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده و دودزا و فاقد معاینه فنی تشدید کند و سختگیری بیشتری در اعمال قانون آنها صورت دهد.

وی خاطرنشان کرد: نظارت بر انتقال سوخت پاک به جایگاه‌های سوخت‌رسانی نیز افزایش یافته است. افزایش استفاده از سوخت پاک نتیجه چشمگیری در کاش آلودگی هوا دارد و امیدواریم جایگاه‌های سوخت نسبت به این مورد توجه بیشتری داشته باشند.

شیشه فروش بیان کرد: با توجه به نارنجی بودن وضعیت اصفهان از لحاظ میزان شیوع ویروس کرونا، ادارات موظف هستند با نصف کارکنان خود در هر روز به فعالیت بپردازند. این خود به کاهش بار ترافیکی کمک کرده و آلودگی هوا را کاهش می‌دهد. ادارات موظف هستند زیرساخت‌های دورکاری کارکنان خود را گسترش دهند و خدمت‌رسانی به ارباب رجوع را در بستر دولت الکترونیک انجام دهند. این ابلاغیه از دو هفته قبل به مدیران ادارات ارسال شده و امیدواریم با توجه به اهمیت سلامتی شهروندان، نسبت به ایجاد تغییرات در بستر مجازی خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند.

وی با تاکید بر نقش دانشگاه و دانش جوانان بر کنترل آلودگی هوا گفت: دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان هر دو مطالعاتی در زمینه منشاء یابی آلودگی هوا در استان اصفهان انجام دادند که شامل پارامترهای ثابت و متحرک می‌شود. در این مطالعات سهم هر یک از منابع آلودگی استان مشخص شد که این مورد می‌تواند کمک بسیاری به اداره‌کل محیط زیست و مرکز بهداشت در خصوص نحوه اعمال محدودیت‌ها کند. این مطالعات دانشگاهی برای نخستین بار است که به صورت جامع بر موضوع آلودگی هوا انجام شده است و امیدواریم با بهره‌گیری از توان دانشگاهی، به صورت علمی با مسئله آلودگی هوا برخورد کنیم.

مدیرکل بحران استانداری اصفهان گفت: پدیده وارونگی دما در روزهای آینده شدت می‌یابد و گروه‌های بیشتری از جامعه را در خطر قرار می‌دهد بنابراین توصیه ما به شهروندان این است که همچون کرونا، آلودگی هوا را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضروری درون شهر بپرهیزند.

بیماران قلبی و ریوی پایتخت در خانه بمانند

کیفیت هوای پایتخت امروز - بیست و ششم آذر- از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه ای ۱۱۳ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس از جمله بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار ، کودکان وسالمندان است.

آلودگی هوای اصفهان,آلودگی هوای تهران

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸:۳۰ امروز بر روی شاخص ۱۳۶ در شرایط ناسالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۷۴، ازن با شاخص ۱۳ ، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۷۲ و منواکسید کربن با شاخص ۲۵ بوده‌است.

ایستگاه ستاد بحران منطقه ۷ صدرنشین هوای سالم  

بر این اساس، ایستگاه‌های ستاد بحران منطقه ۷ با شاخص ۹۵ ، گلبرگ منطقه ۸ و مسعودیه منطقه ۱۵ هر دو با شاخص ۹۶ طی ۲۴ ساعت گذشته از لحاظ آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون کمترین آلایندگی جزو مناطق سالم بودند. 

ایستگاه پارک سلامت منطقه ۱۷ آلوده‌ترین منطقه

همچنین ایستگاه‌های پارک سلامت منطقه ۱۷ با شاخص ۱۶۳، شهرداری منطقه ۲۱ و پارک شکوفه منطقه ۱۴ با شاخص ۱۶۰ در همین مدت از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلایندگی را داشتند. 

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه  یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده‌است.

۱۵ روز هوای پاک از ابتدای امسال تاکنون

از ابتدای امسال ۱۵ روز هوای پاک، ۱۸۵ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۶۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ٢ روز ناسالم برای همه گروه‌ها در تهران به ثبت رسیده‌است.

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش