شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۵۹ - ۱۵ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۸۵۱
زنان، جوانان و خانواده

نماینده مجلس:

راه افتادن پدیده فروش شناسنامه در شمال سیستان و بلوچستان/ در یک شهرستان ۴ هزار بی شناسنامه وجود دارد

معین الدین سعیدی
معین الدین سعیدی گفت: در شمال استان سیستان و بلوچستان پدیده ای به نام «فروش شناسنامه» داریم که باعث شده بسیاری از اتباع خارجی شناسنامه بخرند که مسلما ارائه اسناد سجلی به افراد خارجی، تبعات مخصوص خودش را دارد.

به گزارش برنا؛ آدم‌هایی در همین حوالی هستند که دیده نمی شوند و ابتدایی‌ترین حقوق برای آنها آرزوست. افرادی که شناسنامه ندارند و به همین دلیل نمی توانند به مدرسه بروند، درس بخوانند و از خدمات بسیاری در کشورشان استفاده کنند. استان سیستان و بلوچستان یکی از این مناطق است که اهالی آن از نداشتن هویت در رنج هستند.

 هیچ مرجع رسمی تعداد ساکنان بی شناسنامه استان سیستان و بلوچستان را عنوان نکرده و فقط ثبت احوال این استان در جوابیه‌ای پیرو انتشار یک گزارش در یکی از خبرگزاری‌های رسمی عنوان کرده است که از سال ۹۲ تاکنون ۳۰ هزار شناسنامه صادر کرده است.

اهالی سیستان و بلوچستان می‌گویند برای دریافت شناسنامه و تشکیل پرونده باید آزمایش‌های گران DNA بدهند، طی کردن پروسه اداری و رفتن به مرکز استان که بعضا فاصله آن با روستاها ۸۰۰ کیلومتر است از دیگر دردسرها خواهد بود. درواقع باید از هفت خوان رستم عبور کنند تا بتوانند شناسنامه بگیرند.

پدیده فروش شناسنامه در شمال سیستان و بلوچستان

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به فروش شناسنامه در شمال استان سیستان و بلوچستان گفت: سناریوی شمال سیستان و بلوچستان با جنوب استان متفاوت است به این صورت که در شمال استان، ما پدیده ای به نام فروش شناسنامه داریم که باعث شده بسیاری از اتباع خارجی شناسنامه بخرند که مسلما ارائه اسناد سجلی به افراد خارجی، تبعات مخصوص خودش را دارد.

او افزود: جنوب استان شرایط متفاوتی دارد به این صورت که عده‌ای از این بی شناسنامه‌ها کسانی هستند که ریشه در آن طرف مرزها دارند و طبیعتا هیچ کس انتظار ندارد برای اتباع کشورهای بیگانه اسناد سجلی صادر کنیم اما بخش عمده متقاضیان دریافت شناسنامه هم کسانی هستند که اصالتا ایرانی الاصل هستند اما به دلیل مشکلات آموزشی، فقر آموزش و عدم اطلاع رسانی به موقع برای دریافت شناسنامه مراجعه نکردند.

سعیدی بیان کرد: همانطور که اشاره کردم مسائل مربوط به فروش شناسنامه به شمال استان یعنی زابل و زاهدان بازمی‌گردد که بنده نمی‌توانم درباره آن صحبت کنم اما در جنوب استان که حوزه انتخابیه بنده هست چنین پدیده‌ای وجود ندارد.

فقط در یک شهرستان ۴ هزار بی شناسنامه وجود دارد

این نماینده مجلس شورای اسلامی درمورد تعداد افراد بی‌شناسنامه در حوزه انتخابیه خود گفت: در یکی از ۵ شهرستان‌ حوزه انتخابیه بنده، ۴ هزار پرونده از کسانی که دنبال دریافت شناسنامه هستند، وجود دارد که با یک نگاه کارشناسی، فنی و خارج از التهاب احساسی باید تدبیر کنیم تا این عزیزان درصورت اثبات شدن ایرانی الاصل بودن آنها، شناسنامه دریافت کنند.

وجود ۱۰۰ هزار بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان را نه رد می‌کنم نه تایید

سعیدی در ادامه با اشاره به آمارهای غیررسمی از تعداد افراد بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان بیان کرد: من نمی‌توانم چنین عددی را تایید یا تکذیب کنم اما می‌دانم بخش زیادی از این افراد ممکن است کسانی باشند که از طریق فروش شناسنامه اقدام کردند.

کسانی را می‌شناسم که ۱۵ سال تشکیل پرونده دادند اما هنوز شناسنامه ندارند

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلیل اصلی بی‌شناسنامه ماندن مردم این منطقه گفت: بسیاری از این افراد به دلیل پروسه اداری موجود، سالیان سال است که شناسنامه دریافت نکردند برای مثال حتی افرادی را می‌شناسم که نزدیک به ۱۵ سال تشکیل پرونده دادند و مراجع محلی هم آن را تایید کردند اما کماکان مشمول گذر زمان واقع شدند و هنوز شناسنامه نگرفتند.

او افزود: مراجع استانی و ملی باید نسبت به این موضوع تدبیر ویژه کنند تا این مردم، مخصوصا آنهایی که ایرانی الاصل بودن آنها ثابت شده است، صاحب شناسنامه شوند.

مردم مدت‌هاست منتظر تست DNA هستند/دهگردشی ها باید مجددا فعال شوند

سعیدی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم به دلیل گران بودن آزمایش DNA اقدام به دریافت شناسنامه نمی‌کنند، گفت: اولا آزمایش DNA بار حقوقی و اخلاقی دارد ثانیا برای مردم به ویژه روستانشینان مراجعه به مرکز استان و زاهدان بسیار بسیار سخت است لذا باید تلاش شود تا اتوریته (اقتدار) ثبت احوال بازگردد و روش‌هایی مانند دِهگردشی که قبلا بود، فعال شود.

او افزود: علاوه بر آن، اگر اصرار بر انجام تست DNA است، هرچند که مواد اولیه آن به دلیل تحریم‌ها وارد نمی‌شود و مردم مدت‌هاست معطل هستند، باید در شهرستان‌ها امکان گرفتن تست فراهم شود.

اگر روند اینگونه ادامه پیدا کند تا سالیان سال مردم بی شناسنامه می‌مانند

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تسریع صدور شناسنامه برای مردم این منطقه بیان کرد: در سال‌های اخیر جهت صدور شناسنامه برای مردم سیستان و بلوچستان اقداماتی صورت گرفته است اما ما معتقدیم روند بسیار تدریجی است و اگر همین گونه ادامه داشته باشد این مردم تا سالیان سال از داشتن شناسنامه محروم خواهند بود لذا این روند باید تسریع پیدا کند که به نظر من شوراهای تامین استان می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

در حوزه تقنینی مشکلی وجود ندارد، بُعد نظارتی باید فعال شود

سعیدی با اشاره به نبود مشکل تقنینی در این خصوص گفت: درمورد صدور شناسنامه برای مردم این منطقه، مشکل تقنینی وجود ندارد بلکه بُعد نظارتی باید فعال شود.

او در ادامه به قانون صدور شناسنامه برای فرزندان مادران ایرانی اشاره کرد و افزود: این قانون مشکلی از ما را مرتفع نمی‌کند چون اکثر این مردم ایرانی الاصل هستند و اینگونه نیست که پدر خارجی داشته باشند آنها فقط بنابر دلایلی که عرض کردم موفق به دریافت شناسنامه نشدند.

بحث‌های احساسی درمورد این موضوع دامنه مشکل را بیشتر می‌کند

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: بحث‌های احساسی دامنه‌های مشکل را بیشتر می‌کند به همین دلیل ما معتقدیم موضوع صدور شناسنامه برای مردم سیستان و بلوچستان باید در یک بستر کارشناسی، کار شود تا انشالله بتوانیم با مشارکت همه نهادهای درگیر این مشکل را حل کنیم.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش