پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
۱۱:۵۱ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۹۸۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

رسیدسازهای جعلی چگونه کلاهبرداری می کنند؟

رسیدسازهای جعلی,کلاهبرداری
فضای مجازی در عصر تکنولوژی پر است از اپلیکیشن های مختلف تا کار شهروندان را راحت تر و آسان تر کند ولی در کنار این اپلیکیشن ها برخی برنامه های جعلی آرام آرام جای خود را در بین برنامه های کاربردی باز نموده و طعمه های خود را صید می کنند.

این روزها شاهد یکه تازی اپلیکیشن های گوناگون هستیم، اپلیکیشن هایی که توانایی انجام کارهای فراوانی را در فضای مجازی دارند، از پرداخت گرفته تا خرید و دانلود، این روزها حتی در تاکسی ها نیز اپلیکیشن هایی را مشاهد می کنیم که میتوان با آنها کرایه خودرو خود را پرداخت نموده و دیگر مشکل پول خرد و غیره نداشته باشیم.

در کنار این اپلیکشن هایی که هر روزه تبلیغ می شود تا کاربران با نصب آن ها کارهای روزانه خود را به راحتی انجام دهند، شاهدتولید اپلیکیشن هایی هستیم که بی سر و صدا وارد بازار میشوند ، اپلیکیشن هایی که گاهی وقت ها از طرف مجرمان حرفه ای سایبری طراحی و تولید شده اند و اشخاص فرصت طلب میتوانند از آن ها استفاده مجرمانه داشته باشند.

برنامه رسید ساز جعلی از شگردهای مجرمانه ای است که فروشندگان باید سامانه پیامکی حساب های بانکی خود را همواره فعال کنند تا با واریز یا برداشت از حساب، با دریافت پیامک از سوی بانک مربوطه از انجام عملیات بانکی موردنظر اطمینان حاصل کنند.

فروشندگان دقت داشته باشند پیامک ارسالی حتماً از سرشماره بانک مربوطه باشد و موجودی حساب خود را با دستگاه کارتخوان، موبایل بانک یا اینترنت بانک بررسی کنند.

سودجویان و کلاهبرداران با استفاده از برنامه ای موبایلی رسیدهای بانکی را جعل نموده و با نشان دادن آن به شهروندان از آنها کلاهبرداری می کنند در این روش کلاهبردار کالایی از افراد خریداری می کند، سپس برای پرداخت هزینه، یک رسید جعلی با برنامه رسید ساز موبایلی ایجاد کرده و آنرا به فرد فروشنده کالا نشان می دهد. فروشنده نیز که به کلاهبردار اعتماد کرده و کالا را تحویل وی داده، زمانی متوجه کلاهبرداری می شود که دیگر دیر شده و خبری از فرد کلاهبردار نیست.

لازم است اشخاص در زمان معامله اول با بررسی حساب بانکی خود از واریز پول به حساب خود اطمینان حاصل نموده و سپس کالا را تحویل خریدار دهند.

همان طور که گفته شد، مجرمان سایبری در هنگام خرید کالا از کسبه یا شهروندانی که کالایی را در سایت های واسط برای فروش ثبت نموده اند ، با ادعای واریز وجه به کارت فروشنده از طریق گوشی یا تبلت و نشان دادن رسید جعلی واریز، کالا را از فروشنده دریافت می کنند، بدون اینکه وجهی به حساب بانکی آنها واریز کرده باشند.

برنامه رسیدساز جعلی چیست و چگونه کار می کند؟

لازم است بیشتر بدانیم که برنامه های رسید ساز جعلی چیست و چگونه کار می کنند، باید خاطرنشان کرد، برنامه رسیدساز در واقع روشی است که با استفاده از آن میتوان رسیدهای بانکی را جعل و در اختیار دیگران قرار داد.

البته این جعل رسید به صورت کاغذ چاپی نبوده و تقریباً شبیه به رسیدهایی طراحی شده که اپلیکیشن های مالی و بانکی در اختیار افراد قرار می دهند. از این رو فرد سودجو می تواند با انتخاب یکی از اپلیکیشن های مالی معتبر همچون اپلیکیشن آپ، یک رسید بانکی جعلی، شبیه به رسید آپ تهیه نموده و آن را برای شما ارسال کند.

این جعل رسید زمانی برای شما دردسرساز خواهد شد که از فردی پول طلب دارید یا قرار است مبلغ معامله ای به حساب شما واریز شود.

در این شرایط فرد متقلب، اقدام به ساخت یک رسید تقلبی با استفاده از برنامه رسید ساز می کند. سپس تصویر رسیدی ساخته است را برای شما ارسال می کند و عنوان می کند که مبلغ مورد نظر به حساب شما انتقال داده شده است. از آنجا که شما، شماره کارت خود را برای انتقال وجه به او داده اید، در نتیجه در رسید تقلبی، چهار رقم آخر کارت شما نیز درج می شود و چون این رسید کاملاً شبیه به رسیدهای بانکی است، شک شما را بر نمی انگیزد.

شاید بعضی مخاطبان این نوع کلاهبرداری را چندان جدی نگیرند و در معاملات روزانه خود به راحتی از آن بگذرند ولی باید بدانیم که پرونده هایی در این زمینه در پلیس فتا تشکیل شده و شیادان به دام پلیس افتاده اند و این در حالیست که مالباختگان هرگز فکرش را هم نمی کردند که طعمه شده و از حساب آن ها به راحتی برداشت شده است.

در این گزارش به نمونه هایی از این پرونده ها اشاره می شود تا با سبک و سیاق کلاهبرداری افراد شیاد بیشتر آشنا شده و با افزایش دانش خود در این زمینه در دام آن ها گرفتار نشویم.

کلاهبردار رسید ساز جعلی به پایان کار خود رسید

چندی پیش سرهنگ حشمت سلیمانی رئیس پلیس فتا استان فارس از شناسایی و دستگیری شخصی که از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از اشخاص میکرد ، خبر داد و بیان کرد:مردی میانسال به پلیس فتا فارس مراجعه کرد و مدعی شد بعد از درج آگهی فروش یک عدد باند صوتی در یکی از سایت های واسطه گر، مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته است، لذا رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی افزود:خریدار ضمن برقراری تماس با شاکی و ارسال یک رسید بانکی از طریق شبکه های اجتماعی که نشان می داد پول به حساب شاکی واریز شده است مدعی می شود که وجه کالا معادل ۵۰ میلیون ریال به حساب فروشنده واریزکرده است و از شاکی می خواهد کالای مورد نظر را از طریق تاکسی های اینترنتی برایش ارسال کند، ولی بعد از گذشت چند ساعت شاکی متوجه می شود که پولی به حسابش واریز نشده است و مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

سلیمانی ادامه داد :برابر اظهارات شاکی و برررسی های فنی بعمل آمده معلوم شد متهم ازطریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از قربانی نموده است که با اقدامات فنی و شگردهای خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در شهرستان مرودشت مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن هماهنگی قضایی، تیمی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت نامبرده مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله های دیجیتالی، این مجرم سایبری دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شد.

رئیس پلیس فتا استان فارس خاطرنشان کرد:متهم ابتدا منکر بزه انتسابی شد ولی بعد از مواجهه شدن با مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اعتراف کرد.

سرهنگ سلیمانی با بیان اینکه متهم با این شگرد اقدام به کلاهبرداری به مبلغ ۲۱۰ میلیون ریال از ۴ نفر دیگر نموده بود، گفت:شهروندان می بایست سامانه پیامکی حساب های بانکی خود را همواره فعال کنند تا با دریافت پیامک از طرف بانک مربوطه از انجام عملیات بانکی مورد نظر اطمینان حاصل کنند.

رسیدسازهای جعلی,کلاهبرداری

کلاهبرداری چهارو نیم میلیاردی با رسید ساز جعلی

رئیس پلیس فتا استان فارس همچنین از شناسایی و دستگیری شخصی که از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از ۲۵ نفر کرده بود، خبر داد و گفت:مردی جوانی ضمن مراجعه به پلیس فتا فارس مدعی می شود که بعد از درج آگهی فروش یک دستگاه لپ تاپ در یکی از سایت های واسطه گر، مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته است، لذا رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

سلیمانی گفت:خریدار با ارائه یک رسید بانکی در موبایلش که نشان می داد پول به حساب شاکی واریز شده است مدعی می شود که وجه کالا معادل ۱۸۰ میلیون ریال به حساب فروشنده واریزکرده است و در نهایت کالای مورد نظر را دریافت می کند ولی پس از گذشت چند ساعت شاکی متوجه می شود که پولی به حسابش واریز نشده است و مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:برابر اظهارات شاکی و برررسی های فنی بعمل آمده معلوم شد متهم ازطریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از قربانی کرده است که با اقدامات فنی و شگردهای خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در یکی از شهرستان های جنوبی استان مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن هماهنگی قضایی تیمی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت نامبرده مراجعه و با توقیف کلیه ادله های دیجیتالی، این مجرم سایبری دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شد.

رئیس پلیس فتا استان فارس اظهار کرد:متهم ابتدا منکر بزه انتسابی شد ولی پس از مواجهه شدن با مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان به کلاهبرداری از ۲۵ نفر اعتراف کرد. متهم با همین شگرد مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در سه استان اقدام به کلاهبرداری از هموطنان کرده بود.

کلاهبرداری از فروشندگان پرندگان زینتی با اپلیکیشن رسید ساز جعلی

سرهنگ مرتضی ابوطالبی رئیس پلیس فتا استان یزد از شناسایی و دستگیری فردی که از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کرد ، خبر داد و گفت:با شکایت تعدادی از شهروندان که با مراجعه به پلیس فتا مدعی شدند با رسید ساز جعلی از آنها کلاهبرداری شده است، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

او گفت:طی مطالعات و بررسی های انجام شده مشخص شد، شخصی در سایت دیوار اقدام به شناسایی فروشندگان پرندگان زینتی نموده و سپس برای خرید پرندگان زینتی گران قیمت اقدام و یک رسید بانکی جعلی در تلفن همراه خود به فروشندگان ارائه و مدعی می شود که وجه مورد معامله به حساب فروشندگان واریز نموده است و در ادامه قربانیان پس از گذشت چند ساعت متوجه می شوند پولی به حسابشان واریز نشده است. برابر اظهارات شاکیان و بررسی های فنی بعمل آمده معلوم شد متهم ازطریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از قربانیان کرده است که با تلاش کارشناسان پلیس فتا، متهم شناسایی و ضمن هماهنگی قضایی، دستگیر و کلیه ادله های دیجیتالی وی نیز توقیف شد.

ابوطالبی خاطرنشان کرد:متهم در اعترافات خود بیان داشت که قربانیان خود را در سایت های واسط خرید از قبیل دیوار و شیپور انتخاب و با اپلیکیشن رسیدساز جعلی از ایشان کلاهبرداری کرده است. فروشندگان باید سامانه پیامکی حساب های بانکی خود را همواره فعال کنند تا با واریز یا برداشت از حساب، با دریافت پیامک از طرف بانک مربوطه از انجام عملیات بانکی مورد نظر اطمینان حاصل کنند. فروشندگان دقت داشته باشند پیامک ارسالی حتماً از سرشماره بانک مربوطه باشد و موجودی حساب خود را با دستگاه کارتخوان، موبایل بانک یا اینترنت بانک بررسی کنند.

رسیدسازهای جعلی,کلاهبرداری

دستگیری بزرگترین کلاهبردار رسید ساز کشور در مازندران

سرهنگ سامع خورشاد رئیس پلیس فتا استان مازندران از شناسایی و دستگیری شخصی خبر داد که از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از افراد می کرد. با شکایت جمعی از شهروندان که با مراجعه به پلیس فتا مدعی شدند با رسید ساز جعلی از آنها کلاهبرداری شده است، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. با بررسی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد شخصی با مراجعه به فروشگاه ها اقدام به خرید کالا کرده و سپس با ارائه یک رسید بانکی جعلی در تلفن همراه خود به فروشندگان، مدعی شده است که وجه کالا به حساب فروشندگان واریز گردیده و سپس کالای مورد نظر را دریافت می کند ولی قربانیان پس از گذشت چند ساعت متوجه می شوند پولی به حسابشان واریز نشده است.

خورشاد اضافه کرد:برابر اظهارات شاکیان و بررسی های به عمل آمده معلوم شد متهم از طریق اپلیکیشن رسید ساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از فروشندگان نموده است که با اقدامات فنی و شگردهای خاص پلیسی متهم مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن هماهنگی با مراجع قضائی در پایتخت دستگیر شد و به پلیس فتا انتقال داده شد. در بازجویی های انجام شده، متهم به کلاهبرداری از حساب ۱۴۰نفر از هموطنان سراسر کشور به مبلغ پانزده میلیارد ریال اعتراف کرده است.

اپلیکیشن های رسیدساز جعلی شیوه ای برای کلاهبرداری اینترنتی

سرهنگ روح اله شهبازی پور رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به موج جدید تشدید بیماری کرونا که سبب تعطیلی بسیاری از کسب وکارها شده، گفت:فروشندگان در این شرایط اقدام به فروش کالا در بستر شبکه های اجتماعی می کنند و مجرمان سایبری با رسیدسازهای جعلی و استفاده از این شرایط از فروشندگان کالا کلاهبرداری می کنند.

او خاطرنشان کرد:با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم با شیوع ویروس کرونا و انجام خرید و فروش کالا به صورت آنلاین، متأسفانه شاهد طراحی و استفاده از اپلیکیشن های رسید ساز جعلی هستیم، که برخی از مجرمان سایبری با نصب بر روی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت های آن اقدام به کلاهبرداری از فروشندگان در هنگام خرید و انجام عملیات پرداخت می کند. کلاهبرداران سایبری درهنگام خرید کالا از فروشندگان با ارسال رسید بانکی جعلی، که از طریق اپلیکشن های رسید ساز تهیه شده، اعتماد فروشندگان را از بابت پرداخت وجه کالای مورد نظر جلب و کالا را دریافت کرده، که متأسفانه پس از انجام معامله فرد فروشنده با بررسی حساب بانکی خود متوجه می گردد هیچگونه واریزی به حساب فروشنده انجام نشده است.

رئیس پلیس فتا کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد:مجرمان سایبری این حوزه با طراحی و نصب اپلیکشن رسید ساز جعلی، در ابتدا از طریق برنامه های واقعی پرداخت آنلاین شماره کارت اعلامی از سوی فرد فروشنده را مورد بررسی قرار می دهند و با به دست آوردن نام صاحب حساب به کمک اپلیکیش رسیدساز، فرآیند صدور رسید جعلی پرداخت را تکمیل کرده و پس از آن با ارائه به فرد فروشنده به دلیل شباهت با رسیدهای واقعی پرداخت، اعتماد وی را جلب و اقدام به کلاهبرداری می نمایند.

سرهنگ شهبازی پور با اشاره به سوء استفاده کلاهبرداران و افراد شیاد از فروشندگان، با ارائه رسید جعلی بانکی، گفت:به فروشندگانی که قصد فروش کالا و ارائه خدمات چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی را دارند توصیه می شود جهت جلوگیری از این نوع کلاهبرداری حتما پیامک حساب بانکی خود را فعال کرده و پس واریز وجه صرفا به ارائه رسید پرداخت اعتماد نکرده و حساب بانکی خود را بررسی کنند.

رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد افزود:به هیچ عنوان فریب کلاهبردارن را نخورند و درصورت اختلال در سامانه پیامکی حتما موجودی حساب خود را از طریق موبایل بانک، اینترنت بانک ، دستگاه های خودپرداز یا کارتخوان بررسی و از واریز وجه به حسابشان اطمینان حاصل کنند سپس کالای مربوطه را تحویل خریدار دهند.

افزایش آگاهی مهم ترین مولفه پیشگیری از جرائم سابیری است

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی مهمترین مولفه در پیشگیری از وقوع جرایم سایبری را افزایش آگاهی شهروندان و تلاش و همت جمعی دانست و گفت:هنر کارشناسان پلیس فتا تحلیل تهدید در چشم انداز آینده و تبدیل آن به فرصت در فضای مجازی است.

وی از کارشناسان خواست، رمیدگی فضای سایبر که نه تنها در کشور ایران بلکه در تمام دنیا از دغدغه خاطر دولتمردان است را شناسایی و برای حفظ و برقراری امنیت در سطح فضای سایبری از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده و با افزایش آگاهی و سرعت بخشیدن در حل و فصل پرونده های متشکله در پلیس فتا موجبات خاطر باری تعالی و شهروندان را مهیا کنند.

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی تاکید کرد:با اولویت بندی سطوح جرایم و ایجاد اصول مبنایی جرایم خاص سایبری یا جرایم محض سایبری را شناسایی و با پیگیری های علمی و فنی برای شناسایی و رفع خلا های قانونی کوشا باشند.

سردار مجید با اشاره به نظام مقابله با حوادث رایانه ای گفت:رسیدگی سریع و آنی به حملات یا حوادث رایانه ای از جمله انتظارات مسئولین از مدیران لایه میانی برای حفظ و صیانت از اموال و سرمایه های اجتماعی شهروندان است.

وی با اشاره به چابک سازی مأموریت های محوله از ارجاع ماموریت های غیر مرتبط به مبادی ذیربط خبر داد و افزود:با انجام ماموریت های مختص پلیس فتا به چابک سازی این پلیس توانمند علمی کمک کرده و با افزایش دانش علمی شهروندان علاوه بر سرعت رسیدگی به جرایم از شدت وقوع جرایم سایبری کاسته می شود.

رئیس پلیس فتا با اشاره به ورود فناوری اطلاعات و تغییر سبک زندگی بویژه هوش مصنوعی ، اینترنت اشیا که در آینده نزدیک بخش جدانشدنی زندگی بشر شده، گفت:در صورت عدم رعایت امنیت و آموزش استفاده صحیح از بستر فناوری؛ مخاطرات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد، پرداخت و آینده نگری پلیس و نگاه راهبردی به ماموریت های آینده در خصوص وقوع جرایم سایبری، هنر کارشناسان پلیس فتا است که با تحلیل تهدیدات از وقوع جرایم پیشگیری کنند.

هشدار پلیس فتا

پلیس فتا به فروشندگان در معاملات خود توصیه کرده که توجه بیشتری به رسید واریز وجه داشته باشند چرا که با افزایش نصب برنامه های رسید ساز جعلی بر روی گوشی های هوشمند یا تبلت توسط مجرمان سایبری، شهروندان و کسبه در معاملات خود توجه بیشتری به رسید واریز وجه داشته باشند و حتما پیامک حساب بانکی خود را بررسی کنند.

همان طور که گفته شد در این گونه کلاهبرداری ها مجرمانه سایبری با مشاهده آگهی فروش کالا در سایت های واسط با فروشنده تماس گرفته و ادعای خرید کالا را می کنند و درهنگام معامله با گرفتن شماره کارت بانکی فروشنده وانمود به واریز وجه با گوشی یا تبلت و نشان دادن رسید جعلی می کنند و پس از اخذ کالا از فروشنده سریعا محل را ترک می کنند بدون آن که مبلغی به حساب فروشنده واریز شده باشد. در واریز وجه با رسید سازهای جعلی هیچ تبادل مالی اتفاق نمی افتد و فقط به صورت تصویری و دیجیتالی رسید ایجاد می شود.

همین امر باعث شده تا مجرمان سایبری اقدام به خریدهای اینترنتی کرده و بعد از تحویل کالا هیج هزینه ای پرداخت نکنند. مجرمان سایبری در خرید خود با نشان دادن تصویر رسید واریز وجه به فروشنده با درج چهار رقم آخرحساب کارتی فروشنده و شباهت ظاهری رسید به رسیدهای بانکی اطمینان فروشنده را جلب کرده و از آنان کلاهبرداری می کنند.

بهترین روش برای جلوگیری از این نوع سوءاستفاده ها در معاملات این است که افراد فروشنده در معاملات خود حتما منتظر پیامک دریافت وجه بمانند و تا قبل از اطمینان واریز وجه از طریق پیام یا همراه بانک یا روش های دیگر کالا را تحویل ندهند.

در حال حاضر تمام بانک ها برای راحتی و آگاهی مشتریان خود از تراکنش های بانکی سیستم پیامکی دارند، کلاهبرداران با آگاهی از اطلاع رسانی های بانک از طریق پیامک، مدعی می شوند که وجه واریز شده ولی بانک آن را نگه داشته و ظرف ۷۲ ساعت به حساب واریز می شود، سعی دارند فروشنده را قانع کنند تا کالا را در اختیار وی قراردهد.

دانستن موجودی حساب بانکی یکی دیگر از روش های جلوگیری از وقوع این نوع کلاهبرداری ها است، آگاهی از دانستن موجودی بانکی می تواند به فروشنده اطمینان دهد که وجهی به حساب وی واریز شده است یا خیر؟ در معاملات آنلاین حتما شهروندان توصیه های پلیس فتا را جدی بگیرند تا با رعایت موارد ساده ایمنی در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند.

سرهنگ دوم مهدی شکیب رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در این ارتباط با اشاره به استفاده غیر مجاز برخی از کاربران از اپلیکیشن های تلفن همراه می گوید:این روزها شاهد طراحی اپلیکیشن های رسید ساز هستیم که بعضی از مجرمان سایبری با نصب بر روی گوشی خود و سوءاستفاده از قابلیت های آن اقدام به کلاهبرداری از هموطنان در هنگام خرید از فروشگاه ها می کنند.

وی ادامه داد :این برنامه ها شاید در ابتدا با هدف شوخی دوستانه طراحی شده اما نه تنها افراد سودجو آن را شوخی در نظر نگرفته بلکه کاملاً جدی با آن برخورد کرده و از آن استفاده های مجرمانه می کنند. این افراد بعد از خرید از فروشگاه ها و یا در هنگام پرداخت بدهی های خود، ادعا می کنند که وجه مورد نظر را به حساب قربانی واریز نموده اند و رسید طراحی شده را بعنوان مدرک به فرد مخاطب ارائه می دهند. رسیدی که فاقد اعتبار بوده و هیچ ارزشی ندارد.

سرهنگ دوم مهدی شکیب رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت:این رسید جعلی شامل نام و نام خانوادگی، شماره کارت و مبلغ واریز شده به حساب مقصد می باشد. در این حالت اعتماد فرد قربانی بعد از دیدن نام و شماره کارت خود جلب شده و در ظاهر هیچ مورد مشکوکی وجود ندارد. بنابراین هموطنان عزیز باید مراقب تراکنش های بانکی خود باشند. یکی از مهمترین راه ها برای جلوگیری از برداشت غیر مجاز از حساب های بانکی و یا اطلاع از دریافت وجوه مختلف، فعال بودن سامانه پیامک حساب بانکی می باشد. در این صورت شما از انجام هرگونه تراکنش بانکی و دریافت یا برداشت از حسابتان مطلع خواهید شد.

وی اطمینان از واریز شدن مبلغ مورد نظر را بسیار مهم دانست و تاکید کرد:هموطنان بعد از انجام هر تراکنش بانکی به خصوص تراکنش ها با مبالغ بالا، حتماً موجودی حساب خود را چک کرده و از واریز وجه مطمئن شوند. بر اساس گزارش های دریافتی، پلیس فتا پس از بررسی های مورد نیاز ، اقدامات و هماهنگی های لازم در خصوص حذف اپلیکیشن مذکور از مارکت های داخلی را انجام داده و در حال حاضر دریافت این اپلیکیشن از مارکت های داخلی امکان پذیر نیست.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری در توصیه به هموطنان تأکید کرد:اعتماد نابجا به کاربران آنلاین در فضای مجازی میتواند زمینه ساز کاهش امنیت کاربران در فضای مجازی شود.

سرهنگ شکیب با اشاره به سایت پلیس فتا گفت:سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن می توانند راهنمایی های لازم را دریافت کنند ، همچنین در صورت نیاز می توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی به فوریت های سایبری با همکاران ما در میان بگذارند.

  • 10
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش