دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۲۳:۳۹ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۴۶۹۵
حقوقی، قضایی و انتظامی

دادستان کل کشور: نظام در برابر کشف حجاب ساکت نمی‌ماند/ خودکشی سید امامی ۱۵ دقیقه طول کشیده است

دادستان کل کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
دادستان کل کشور با بیان اینکه وابستگی جریان «شیرازی» به انگلیس محرز است، گفت: از جانب دادگاه ویژه روحانیت پیامی به آن‌ها داده شد که دست از حرکات تفرقه‌آمیز در بین مذاهب اسلامی دست بردارید و برای اصلاح تلاش کنید اما آنها هیچ اقدامی نکردند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام منتظری در گفت‌وگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما، در مورد پیگیری حقوقی تعرض به سفارت ایران در لندن در روز گذشته گفت: یک جریانی است که سالهاست در ایران و برخی کشور‌های همسایه فعالیت دارد و مرکز آن در ایران و قم است.

 

دادستان کل کشور با بیان اینکه جریان شیرازی نوعی برنامه‌ریزی در کارهایشان است که متاسفانه هر روز بر آتش‌افزایی و ایجاد اختلاف بین مسلمانان می‌پردازد، ادامه داد: کانون آنها در کشور انگلیس است و شبکه‌های مختلفی را اعم از شبکه‌های تلویزیونی و سایت‌های متعدد دارند و تولیدات آنها، آثار بسیار بدی برای جهان اسلام به دنبال دارد.

 

وی تاکید کرد: در دوره‌ای که دشمنان سوگند خورده اسلام تمام توانشان را به کار می‌برند که بین مذاهب اسلامی ایجاد اختلاف کنند همه ما مکلف هستیم در برابر این توطئه تلاش کنیم بین مذاهب اسلامی وحدت در برابر همه توطئه‌ها باشد.

 

این مقام ارشد قضایی محتوای برنامه‌های تولیدی این فرقه را بسیار مضر عنوان کرد و گفت: اهانت به مقدسات اسلامی دیده می‌شود و کاملا مشخص است که این یک جریان مدیریت شده از سوی دشمنان اسلام است. مدتی قبل، در قم به سران این جریان پیامی داده شد که در این زمان این حرکت، حرکت ناپسندی است و اصلاح کنید و نگذارید اینگونه اختلاف بین شیعه و سنی به وجود آید و کار‌هایی شما کار‌های دشمن پسند است.

 

رییس دادگاه ویژه روحانیت با بیان اینکه از جانب دادگاه ویژه روحانیت پیامی به آن‌ها داده شد که دست از این حرکت بردارید و برای اصلاح تلاش کنید گفت: متاسفانه این درخواست  پذیرفته نشد، و گفتند این شبکه‌هایی که در انگلیس مشغول به فعالیت است ربطی به ما ندارد ما در جواب آنها گفتیم اگر اینگونه است که می‌گویید، رسما برائت خودتان را از این جریان اعلام کنید که این کار را هم نکردند.

 

وی ادامه داد اخیرا یکی از وابستگان این جریان کاری انجام داد که حرکت مجرمانه بود. دادسرای ویژه روحانیت این فرد را چندبار احضار کرده که از حضور در دادگاه  سرباز زده است و در نهایت این شخص را بازداشت کردند. پیرو این احضار و بازداشت، عده‌ای در برخی کشورهای همسایه تعرضاتی کردند که به نظر ما حرکات ناشایستی بود.

 

دادستان کل کشور به تعرض شب گذشته تعدادی از وابستگان این گروه به سفارت ایران در لندن اشاره کردو گفت: بعد از آنکه به سفارت ایران تعرض می‌‌شود، از سوی سفارت موضوع به پلیس انگلیس اطلاع داده شد و پلیس هم بعد چند دقیقه آنجا حضور پیدا می‌کند ولی فقط تماشاچی بود و به جای اینکه مانع تعرض شود نظاره‌گر این حرکت زشت شد. این اقدامات را تاجایی ادامه می‌دهند که پرچم جمهوری اسلامی ایران را پایین می‌کشند.

 

وی با بیان اینکه این کار نوعی اهانت به کشور میهمان است و میزبان مکلف است در صیانت و حفاظت از این سفارتخانه که حکم خاک کشور‌ها را دارد، اقدام کند، اظهار کرد: متاسفانه پلیس بیش از دو ساعت نظاره گر بود که با اصرار مسئولان سفارت در نهایت برای چند ساعت آنها را بازداشت و بعد با یک قرار سبک آزادشان می‌کند. این نشان دهنده وابستگی این جریان به انگلیس است.

 

منتظری تاکید کرد:‌ اگر یک جریان ضدانگلیسی بود پلیس انگلیس اینگونه حمایت نمی‌کرد. حرکت دولت انگلیس یک حرکت کاملا خلاف قانون و مقررات بین‌المللی است. امیدوارم مسئولان در وزارت امور خارجه از طریق رایزنی‌هایی که با این دولت متجاوز و یاغی دارند بتوانند حق ملت ایران را استیفا کنند و آن‌ها این حرکت زشت را جبران کنند.

 

دادستان کل کشور در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد کشف حجاب از سوی برخی دختران در خیابان‌ها و معابر شهری اظهار کرد: اگر کسی در مرعا کشف حجاب کند طبق قانون مجرم است. این سیاست شیطانی توسط دشمنان دنبال می‌شود. نظام جمهوری اسلامی در مقابل حرکتی که گناه و حرام مسلم است ساکت نمی‌ماند.

 

این مسئول عالی قضایی در مورد اقدامات صورت گرفته در بحث قاچاق کالا نیز اعلام کرد: قاچاق کالا در چند استان پیگیری و تعدادی در این رابطه دستگیر شدند. مردم به ما درباره انبارهای قاچاق، اطلاعات بدهند تا برخورد کنیم.این حجم گسترده قاچاق که از مبادی رسمی وارد می‌شود نمی‌تواند بدون پشت پرده و کسانی که دست اندرکار مبارزه با آن هستند وارد شود.

 

منتظری با بیان اینکه اطلاعاتی داشتیم کسانی که موثر در مبارزه با کالای قاچاق هستند به نحوی ذینفع هستند و از کالای قاچاق بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: اقداماتی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) و نیروهای امنیتی انجام گرفت و شبکه‌هایی را با همکاری دستگاه قضایی کشف کردند. در چند استان این مسئله پیگیری و چندین نفر دستگیر شدند.

 

وی به حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت: دلقکی که در آمریکا نشسته تحت عنوان ری‌استارت ممکن است برای چهارشنبه آخر سال فرمان‌های بچگانه و شیطنت آمیزی صادر کند. مردم مراقب باشند عملی انجام نشود که دستاویزی برای سوء استفاده و موج سواری آنها شود.

 

دادستان کل کشور همچنین در مورد پرونده کاووس سیدامامی که در بازداشت اقدام به خودکشی کرد، گفت: این فردی که خودکشی کرد و متهم به جاسوس بود، در یک محل مناسب نگهداری می‌شده و مراقبت‌های لازم هم  بوده منتها از فرصت استفاده کرده و شاید از غفلت مراقب استفاده کرده و ظرف چند دقیقه که از ۱۵ الی ۱۶دقیقه بیشتر به طول نکشید، خودکشی کرد.

 

منتظری با بیان اینکه خودکشی در زندان در دنیا مساله شایعی است، اظهار کرد: طبق آماری که ما از خودکشی در زندان در کشورهای غربی داریم، وحشتناک است. این آماری که عرض می‌کنم از منابع رسمی خود آمار دهندگان کشورهای غربی است.

 

وی افزود: آمریکا با آمار ۶۲ خودکشی به ازای هر ۱۰۰ هزار زندانی در سال بیشترین آمار خودکشی در جهان را به خود اختصاص داده است. گزارش سال ۲۰۱۴ در انگلیس نشان می‌دهد که یک سوم مرگ و میر زندانی‌ها، مربوط به خودکشی بوده است.  شورای اروپا در دسامبر سال ۲۰۱۵ گزارشی را در خصوص وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها منتشر کرد که بر اساس آن در کشور فرانسه به ازای هر ۱۰ هزار زندانی ۱۲.۰۴ نفر دست به خودکشی می‌زنند. این در کشورهای اروپایی در ۱۰ هزار زندانی ۵.۴ نفر. در گزارش سال ۲۰۱۰ شورای اروپا باز هم کشور فرانسه را با ۹۵ خودکشی در زندان مقام نخست کشورهای اروپای معرفی کرده یعنی به ازای هر ۱۰ هزار زندانی، ۱۵ نفر خودکشی کردند.

 

وی ادامه داد در حالی که میانگین خودکشی در زندان در ۴۷ کشورهای عضو شورای اروپا ۶.۰۷ نفر بوده است. پایگاه ایندیپندنت در ۲۷ آوریل ۲۰۱۷ بنابر گزارش وزیر دادگستری انگلستان اعلام کرده که یک دوره ۱۲ ماه تا پایان مارس ۲۰۱۷ از ۳۴۴ مورد مرگ در زندان‌های انگلیس یکصدد و سیزده نفر به علت خودکشی جان باختند.

 

منتظری تاکید کرد: وضعیت زندان و زندانیان کشورهای غربی به این ترتیب است اما هیچ کجا موج سواری نمی‌کنند  و روی این آمار مانور نمی‌دهند اما در ایران در بین بیش از ۲۰۰ هزار زندانی که ما داریم، دو یا سه نفر و با اهداف سیاسی خودکشی کنند، اینگونه موج سواری کرده و بهانه علیه نظام می‌کند.

 

وی بیان داشت: بیان این مطلب به منظور توجیه این اتفاقات در بازداشتگاه‌ها نیست. مسئولان زندان ما مسئولیت دارند که از زندانیان مراقبت کنند تا دست به کارهای ناپسند نزنند. البته بعضی از فرصت استفاده کرده و در این چند مورد اخیر نیز باید بگویم که یک مورد آن اصلا در زندان نبوده، یکی دو مورد در زندان بوده که کاملا مشخص است. فرد دیگری نیز که اخیرا روی آن موج‌سواری کرده و بهانه قرار دادند، اصلا به زندان نرسیده که فوت کرده بود. او در جریان اغتشاشات خیابان پاسداران فوت کرده و بعد از چند روز شناسایی نشده بوده و در پزشکی‌قانونی نگه داشتند و بعد از چند روز مطرح کردند که زیر شکنجه فوت کرده است.

 

 

  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش