پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۸۶

اطلاعاتی درمورد آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامتی انسان

آلودگی هوا,آلودگی هوا چیست,مقاله آلودگی هواآلودگی هوا می‌تواند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب بزند
آلودگی هوا به ترکیبی از مواد خطرناک، با منشا طبیعی و مصنوعی اطلاق میشود. نفوذ ذرات ریز حاصل از سوختن ذغال سنگ، سوخت های فسیلی و یا چوب به اعماق ریه های ما باعث میشود که این ذرات در سراسر بدن از طریق رگ های خونی پخش شوند. در این مطلب از سرپوش درباره آلودگی هوا و مضرات آن توضیح داده شده است.

آلودگی هوا

در زمان ورود حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها،  ذرات و زیست مولکول ها به اتمسفر کرهٔ زمین، آلودگی هوا اتفاق می افتد و درواقع به مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی اطلاق میشود که غلظت آن برای انسان، مضر است.

تاریخچه آلودگی هوا

تاریخچه آلودگی هوا با دود ناشی از سوختن گره خورده است. انسان‌های اولیه پس از کشف آتش اولین آلاینده‌های متاثر از فعالیت بشر را وارد هوا کردند. انسان از آتش برای گرمایش ، ساخت ابزار ، پیام رسانی و ...  بهره می بردند و از دوران باستان آتش به عنوان یکی از عناصر اربعه حیات شناخته می‌شد. با یکجا نشینی و تمدن کم کم استفاده از انواع سوخت‌هاافزایش یافت و دودکش‌ها در معماری ساختمان‌ها پدید آمدند تا آلودگی را به خارج از فضای داخلی منتقل کنند. تا جایی که از ۲۰۰۰ سال قبل اولین اعتراضات به آلودگی هوا به صدا در آمد. مطابق آنچه در منابع تاریخی آمده «سنکا» فیلسوف رومی هوای روم را «سنگین» و دودکش‌ها و هواکش‌های شومینه‌ها و آشپزخانه‌ها را که حکم هودهای امروزی را داشت «تولیدکننده بوی بد» توصیف کرد: «وقتی من از هوای سنگین رم و بو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بد دودکش‌ها که‌ می‌چرخیدند و بخارات بیماریزا و دوده را به هوا‌ می‌ریختند خارج شدم، در حالت خود تغییر احساس کردم.»

آلودگی هوا برای سلامتی انسان به عنوان یک خطر شناخته شده محسوب میشود. سالها پیش، آلودگی هوا برای سلامت تنفسی، نوعی تهدید بود. لذا با گسترش تحقیقات در طول دهه های بعدی، نگرانی ها در خصوص اثر آلودگی هوا بر بیماری های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و اختلالات سیستم تولید مثل، سیستم عصبی و سیستم ایمنی، زیاد شد.

اثرات آلودگی هوا,عوامل آلودگی هوا,تاریخچه آلودگی هواعوامل اصلی ایجاد هوای آلوده در شهرها دود اگزوز خودروها و ... میباشند

انواع آلودگی هوا

آلودگی هوا از دو نوع اصلی آلودگی هوای محیطی( آلودگی فضای باز) و آلودگی هوای خانگی( یا درون ساختمان) تشکیل شده است و در اثر سوختن موادی نظیر زغال سنگ، چوب یا نفت سفید در فضاهایی با تهویه نامناسب بوجود می آید. الودگی هوای محیطی و خانگی، نقش بسزایی در شکل گیری یکدیگر دارند به این دلیل که هوا از داخل ساختمان به بیرون میرود و بالعکس.

آلاینده های اصلی هوا شامل موارد زیر می شوند :

> به ترکیبی از ذرات جامد و مایع که حاصل از احتراق سوخت و ترافیک جاده ای است؛ ذرات معلق می گویند.

> منشأ دی اکسید نیتروژن از ترافیک جاده ای یا چراغ های خوراک پزی داخلی می باشد.

> دی اکسید گوگرد از احتراق سوخت های فسیلی به دست می آید.

> در اثر واکنش نور خوشید با آلاینده های منتشر شده از وسایل نقلیه، ازن در سطح زمین بوجود می آید.

تأثير آلودگی هوا بر سلامت کودکان

در ادامه با اثرات بلندمدت آلودگی هوا بر سلامت تنفسی کودکان اشنا شوید:

- یکی از تبعات آلودگی هوا ، افزایش عفونت های تنفسی و غیبت بیشتر از مدرسه می شود.

- کودکانی که به فعالیت ورزشی در فضای باز با آلودگی اوزون بالا می پردازند بیشتر به آسم، مبتلا میشوند.

- احتمال بروز علائم برونشیت در کودکان مبتلا به آسم، بیشتر است.

- ریه ی افرادی که در شهرهایی با سطح آلودگی هوای بالاتر، زندگی میکنند؛ اسیب می بیند.

- کودکانی که محل زندگی آن ها در نزدیکی جاده های پر رفت وآمد است؛ احتمال دارد که به بیماری آسم ، مبتلا شوند.

روش های مقابله با آلودگی هوا,انواع آلودگی هوا,تعریف آلودگی هوابیماری‌های تنفسی و آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با هم دارند

اثرات الودگی هوا و تأثير آن بر سلامتی انسان

آلودگی هوا، اثراتی بر سلامتی انسان می گذارد که این اثرات به دو دسته ی کوتاه مدت و بلندمدت، تقسیم میشود.

>> اثرات کوتاه مدت آلودگی هوا :

از اثرات کوتاه مدت آلودگی هوا می توان به بیماری هایی نظیر گلو، سوزش بینی، چشم یا پوست،  ذات الریه یا برونشیت اشاره کرد. علائم دیگر آلودگی هوا شامل سردرد، سرگیجه و تهوع می باشد. بوهای ناخوشایندی که توسط کارخانه ها، زباله ها یا سیستم های فاضلاب بوجود می آیند؛ نوعی آلودگی هوا تلقی می شوند.

>> اثرات بلند مدت آلودگی هوا :

آلودگی هوا در بلندمدت، اثراتی برجای می گذارد که برای سالها یا همیشه باقی میمانند و حتی منجر به مرگ فرد میشوند. بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی،  سرطان ریه و بیماری های تنفسی، از اثرات طولانی مدت ناشی از آلودگی هوا به شمار می رود. آلودگی هوا در طولانی مدت، آسیب هایی را بوجود می آورد که شامل اسیب به اعصاب افراد، مغز، کلیه ها، کبد و سایر اندام ها می باشد. تصور برخی از دانشمندان اینست که آلاینده های هوا، مشکلاتی نظیر نقص های مادرزادی را بهمراه دارد.

تعطیلی مدارس برای آلودگی هوا

آلودگی هوا هرساله تبدیل به امری طبیعی در ایران و کلان شهرهایی مانند تهران شده است. مدارس، دانشگاه ها و ادارات کلان شهرها در زمان آلودگی هوا به مدت چندروز تعطیل می شوند.

روش های مقابله با آلودگی هوا

روش های گوناگونی برای کاهش آلودگی هوا در شهرها و خانه ها به شرح زیر وجود دارد :

* برای مقابله با آلودگی هوا از وسیله نقلیه خود در موارد کم تر استفاده کنید. شما باید از وسایل حمل و نقل عمومی و دوچرخه به جای خودروی شخصی استفاده کنید.

* میزان غلظت آلاینده های ناشی از احتراق بنزین در هوا با کاهش حضور خودروهای شخصی در خیابان، کم تر می شود. آلودگی هوا در صورت استفاده ی سیستم حمل و نقل عمومی از سوخت های پاک، تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

* درصورت رانندگی مداوم، مطمئن شوید که رانندگی هوشمندانه ای به جای هدر دادن بنزین دارید. بنابراین در حد مجاز سرعت، رانندگی کنید و مطمئن شوید که چیزهای سنگین وزن در ماشینتان وجود ندارد و تمام تلاش خود را برای صرفه جویی در مصرف بنزین انجام دهید.

* یکی از روش های مؤثر در کاهش آلودگی هوای محیط، پالایش و فیلتر گازها و فاضلاب خارج شده از کارخانه ها است.

* سیستم ایمنی فرد با مصرف آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین C ، ویتامین A و ویتامین E تقویت می شود.

* کلسیم موجود در لبنیات و شیر نمی گذارد که سرب موجود در آلاینده های هوا جذب شود؛ به همین دلیل، موجب تقویت سیستم ایمنی می شود.

* مصرف مواد غذایی دارای سدیم، روی یا زینک و منیزیم می توانند از جذب مواد سمی و مضر موجود در آلاینده های هوا جلوگیری کنند.

انواع آلودگی هوا,تعریف آلودگی هوا,تأثير آلودگی هوا بر سلامت کودکانآلودگی هوا از راه‌های مختلفی وارد جو زمین می‌شود

* توصیه میشود که به هیچ عنوان ورزش یا فعالیت جسمی شدید در شرایط آلودگی هوا در خارج از خانه نداشته باشید؛ این هوای آلوده با تنفس سریعتر شما به ریه هایتان وارد میشود. این اقدامات در کودکان و بزرگسالان سالم، مانع چنین علائمی میشود ولی درصورت زندگی در نزدیکی یک منبع آلوده کننده یا ابتلا به بیماری مزمن قلبی یا ریوی، باید با دکتر خود مشورت کنید.

* بهترین روش برای محافظت از افراد خانواده در برابر آلودگی هوا ، استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی می باشد. یک دستگاه تصفیه هوا، توانایی تصفیه ی ۹۹.۹۷% آلاینده های موجود در هوای خانه را دارد. درواقع این دستگاه ها با بهره گیری از فیلترهای هپا و کربن اکتیو، فاقد ضرر و عوارض هستند.

* سیگار کشیدن را ترک کنید. دود سیگار، سلامت قلبی عروقی انسان را کاهش می دهد و باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان ها میشود. همچنین یکی از عوامل آلودگی هوا به خصوص هوای داخل ساختمان، دود سیگار می باشد.

* برای مقابله با آلودگی هوا ، گیاهی را در باغچه ی خود بکارید. گیاهانی که برای تمیز کردن هوا بتوانند مواد مغذی موردنیاز را به هوا بدهند. گیاهان زیادی موجب جذب آلودگی هوا میشوند.

* شومینه های چوب سوز را جایگزین انواع مدل های گاز سوز کنید تا کیفیت هوا در خانه ی شما افزایش یابد و الودگی کمتری به خارج از منزل، منتشر شود.

راه های جلوگیری از آلودگی هوا,مقاله در مورد آلودگی هوا,مقاله آلودگی هواآلودگی هوا زیر تابش اشعه خورشید در بالاترین مقدار خود است

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش