پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۸۳

فرار از سربازی چه مجازاتی را به همراه دارد؟

فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,فرار از خدمتمجازات فرار از سربازی در زمان صلح با زمان جنگ فرق دارد
سربازی در کشور ایران ، امری اجباری تلقی میشود و هر شخص به موجب قانون برای ادای دین به کشورش باید پس از رسیدن به سن قانونی به دوره وظیفه اعزام شود. شایع ترین جرم در نیروهای مسلح ایران، فرار از خدمت می باشد.

فرار از سربازی

فرار از سربازی یا فرار از خدمت در اصطلاح شناسی نظامی اینست که سرباز، خدمت نظامی را  رها کند یا این که بدون اجازه ( مرخصی، ترخیص از خدمت) و بدون عذر موجه، از پادگان فرار کند و معمولاً با هدف عدم مراجعت مجدد به خدمت انجام می شود. سابقه اولین فرار، مربوط به زمان پهلوی است که در ابتدا سربازی را برای پسرانش اجباری کرد. به همین خاطر تا مدت طولانی به دوره خدمت ضرورت اجباری گفته می شد.

گاهی اوقات سربازان از همان زمان پهلوی، با ترک محل خدمتشان، دیگر به آن محل باز نمی گشتند. تا این که بر تعداد فرارها افزوده شد و مسئولان ناچارا قوانین سفت و سختی را برای جلوگیری از این امر، تصویب کنند. این قوانین، از فرار سربازان جلوگیری میکرد و بازدارنده بود ولی هم چنان سربازان از محل خدمت، فرار می کردند.

فرار سربازان از خدمت، دلایل گوناگونی بهمراه داشت که شامل مشکلات خانوادگی، دلتنگی برای اعضای خانواده و سختی خدمت، محل خدمت و نگهبانی های پیاپی بود. سربازانی که روزگار بعد از فرار را باتوجه به قوانین سفت و سخت، در خوف و هراس می گذراندند اما باتوجه به جدی بودن مشکلاتشان، زندگی کردن در خوف و هراس را تا آخر عمر، به خدمت نرفتن ترجیح می دادند.

نازپرورده ها به خاطر رفاه طلبی و سخت گیری های دوره سربازی، آزار می دیدند و به همین علت، یک روز به مرخصی میرفتند و دیگر باز نمی گشتند. جوانانی در کنار این افراد راحت طلب ، از خدمت فرار می کردند؛ چون مشکلات خانوادگی داشتند و نان آور خانواده بودند.

مجازات فرار از سربازی

مجازات فرار از سربازی در زمان صلح، متفاوت از زمان جنگ بود. اگر سرباز، بیش از ۱۵ روزمتوالی در زمان صلح، بدون عذر موجهی غیبت میکرد؛ فراری محسوب می شد و درصورت دستگیر شدنش، مجازات در نظر گرفته شده برای او حبس از سه ماه تا یک سال یا سه ماه تا یک سال اضافه خدمت بود.

اگر سرباز فراری، خودش را قبل از دستگیرشدن، معرفی کند؛ طبق حالت های زیر برای او مجازات تعيين می کنند :

- اگر سربازی، مرتکب فرار از خدمت برای نخستین بار شده باشد و به یگان خدمتی در طول مدت ۶۰ روز از شروع غیبتش برگردد؛ دو روز اضافه خدمت در مقابل هر روزغیبت و فرار، بدون ارجاع پرونده به مرجع قضایی برایش در نظر می گیرند و این اضافه خدمت، اصولا سه ماهه است. اگر عذر سرباز، موجه باشد؛ به تناسب روزهای موجهش بنا به تشخیص هیأت مذکور، از اضافه خدمتش کسر می شود.

- چنانچه سرباز، خودش را بعد از ۶۰ روز از فرارش معرفی کند یا دارای سابقه فرار از خدمت باشد؛ مجازات او حبس از دو تا شش ماه است.

- چنانچه سرباز در طول مدت حداکثر دو ماه از تاریخ شروع جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی یا اعلام آماده باش رزمی، در زمان جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی، خودش را معرفی کند؛ از تعقیب و کیفر معاف میشود وگرنه معرفی پس از مدت مذکور یا دستگیری او در این مدت، حکم فراری در زمان جنگ را برایش دارد.

- بهتر است بدانید که در دوره ی سربازی، درصورت فرار بیش از دو نفر که با برنامه ریزی قبلی بوده؛ به عنوان« فرار با توطئه» شناخته می شود و اگر محارب باشید، احتمال صدور حکم اعدام برای شما وجود دارد وگرنه، به سه تا ۱۵ سال در زمان جنگ و به دو تا پنج سال در زمان صلح، به حبس محکوم می شوید. 

خرید با هشت سال غیبت

سربازانی که طبق قانون سال ۱۳۹۴، بیش از ۸ سال غیبت دارند، حق معاف شدن با پرداخت جریمه را دارند. این قانون نیز برای سربازانی صدق می کند که بیش از ۸ سال، فراری بوده اند.( تا پایان سال ۱۳۹۷ این قانون، اجرا شد ولی اینک متوقف شده است)

انگیزه ی فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,جرایم فرار از سربازیقوانین سفت و سختی برای جلوگیری از فرار از سربازی در نظر گرفته شده است

مراحل دستگیری سرباز فراری

سربازانی که فرار می کنند پس از این که توسط سازمان نظام وظیفه ی عمومی به کلانتری محل سکونت اعلام میشوند؛ درب منزلشان برگه ی اخطار به آن ها تحویل داده میشود و اگر به یگان خدمتی مراجعه نکنند؛ نیرو های کلانتری و پلیس در محل مخفی شدن سرباز فراری، او را دستگیر میکنند.

بخشش فرار از خدمت

بر اساس شرایط خاص یک سرباز مرتکب جرم، دادرس رسیدگی کننده به پرونده، این حق را دارد که مجازات حبس جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال یا اضافه خدمت از ۲ تا ۴ ماه را تعيين کند؛ از این شرایط خاص می توان به مشکلات خانوادگی، سوابق اخلاقی و مذهبی مثبت، نیاز شدید مالی، ندامت، حسن شهرت و فقدان سابقه فرار از خدمت اشاره کرد.

فرار از سربازی چه حکی دارد,فرار از خدمت,فرار از سربازی چه عواقبی داردفرار از سربازی میتواند بعلت مشکلاتی همچون مشکلات معیشتی و مالی و ... باشد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش