یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۸۳

فرار از سربازی چه مجازاتی را به همراه دارد؟

فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,فرار از خدمتمجازات فرار از سربازی در زمان صلح با زمان جنگ فرق دارد
سربازی در کشور ایران ، امری اجباری تلقی میشود و هر شخص به موجب قانون برای ادای دین به کشورش باید پس از رسیدن به سن قانونی به دوره وظیفه اعزام شود. شایع ترین جرم در نیروهای مسلح ایران، فرار از خدمت می باشد.

فرار از سربازی

فرار از سربازی یا فرار از خدمت در اصطلاح شناسی نظامی اینست که سرباز، خدمت نظامی را  رها کند یا این که بدون اجازه ( مرخصی، ترخیص از خدمت) و بدون عذر موجه، از پادگان فرار کند و معمولاً با هدف عدم مراجعت مجدد به خدمت انجام می شود. سابقه اولین فرار، مربوط به زمان پهلوی است که در ابتدا سربازی را برای پسرانش اجباری کرد. به همین خاطر تا مدت طولانی به دوره خدمت ضرورت اجباری گفته می شد.

گاهی اوقات سربازان از همان زمان پهلوی، با ترک محل خدمتشان، دیگر به آن محل باز نمی گشتند. تا این که بر تعداد فرارها افزوده شد و مسئولان ناچارا قوانین سفت و سختی را برای جلوگیری از این امر، تصویب کنند. این قوانین، از فرار سربازان جلوگیری میکرد و بازدارنده بود ولی هم چنان سربازان از محل خدمت، فرار می کردند.

فرار سربازان از خدمت، دلایل گوناگونی بهمراه داشت که شامل مشکلات خانوادگی، دلتنگی برای اعضای خانواده و سختی خدمت، محل خدمت و نگهبانی های پیاپی بود. سربازانی که روزگار بعد از فرار را باتوجه به قوانین سفت و سخت، در خوف و هراس می گذراندند اما باتوجه به جدی بودن مشکلاتشان، زندگی کردن در خوف و هراس را تا آخر عمر، به خدمت نرفتن ترجیح می دادند.

نازپرورده ها به خاطر رفاه طلبی و سخت گیری های دوره سربازی، آزار می دیدند و به همین علت، یک روز به مرخصی میرفتند و دیگر باز نمی گشتند. جوانانی در کنار این افراد راحت طلب ، از خدمت فرار می کردند؛ چون مشکلات خانوادگی داشتند و نان آور خانواده بودند.

مجازات فرار از سربازی

مجازات فرار از سربازی در زمان صلح، متفاوت از زمان جنگ بود. اگر سرباز، بیش از ۱۵ روزمتوالی در زمان صلح، بدون عذر موجهی غیبت میکرد؛ فراری محسوب می شد و درصورت دستگیر شدنش، مجازات در نظر گرفته شده برای او حبس از سه ماه تا یک سال یا سه ماه تا یک سال اضافه خدمت بود.

اگر سرباز فراری، خودش را قبل از دستگیرشدن، معرفی کند؛ طبق حالت های زیر برای او مجازات تعيين می کنند :

- اگر سربازی، مرتکب فرار از خدمت برای نخستین بار شده باشد و به یگان خدمتی در طول مدت ۶۰ روز از شروع غیبتش برگردد؛ دو روز اضافه خدمت در مقابل هر روزغیبت و فرار، بدون ارجاع پرونده به مرجع قضایی برایش در نظر می گیرند و این اضافه خدمت، اصولا سه ماهه است. اگر عذر سرباز، موجه باشد؛ به تناسب روزهای موجهش بنا به تشخیص هیأت مذکور، از اضافه خدمتش کسر می شود.

- چنانچه سرباز، خودش را بعد از ۶۰ روز از فرارش معرفی کند یا دارای سابقه فرار از خدمت باشد؛ مجازات او حبس از دو تا شش ماه است.

- چنانچه سرباز در طول مدت حداکثر دو ماه از تاریخ شروع جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی یا اعلام آماده باش رزمی، در زمان جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی، خودش را معرفی کند؛ از تعقیب و کیفر معاف میشود وگرنه معرفی پس از مدت مذکور یا دستگیری او در این مدت، حکم فراری در زمان جنگ را برایش دارد.

- بهتر است بدانید که در دوره ی سربازی، درصورت فرار بیش از دو نفر که با برنامه ریزی قبلی بوده؛ به عنوان« فرار با توطئه» شناخته می شود و اگر محارب باشید، احتمال صدور حکم اعدام برای شما وجود دارد وگرنه، به سه تا ۱۵ سال در زمان جنگ و به دو تا پنج سال در زمان صلح، به حبس محکوم می شوید. 

خرید با هشت سال غیبت

سربازانی که طبق قانون سال ۱۳۹۴، بیش از ۸ سال غیبت دارند، حق معاف شدن با پرداخت جریمه را دارند. این قانون نیز برای سربازانی صدق می کند که بیش از ۸ سال، فراری بوده اند.( تا پایان سال ۱۳۹۷ این قانون، اجرا شد ولی اینک متوقف شده است)

انگیزه ی فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,جرایم فرار از سربازیقوانین سفت و سختی برای جلوگیری از فرار از سربازی در نظر گرفته شده است

مراحل دستگیری سرباز فراری

سربازانی که فرار می کنند پس از این که توسط سازمان نظام وظیفه ی عمومی به کلانتری محل سکونت اعلام میشوند؛ درب منزلشان برگه ی اخطار به آن ها تحویل داده میشود و اگر به یگان خدمتی مراجعه نکنند؛ نیرو های کلانتری و پلیس در محل مخفی شدن سرباز فراری، او را دستگیر میکنند.

بخشش فرار از خدمت

بر اساس شرایط خاص یک سرباز مرتکب جرم، دادرس رسیدگی کننده به پرونده، این حق را دارد که مجازات حبس جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال یا اضافه خدمت از ۲ تا ۴ ماه را تعيين کند؛ از این شرایط خاص می توان به مشکلات خانوادگی، سوابق اخلاقی و مذهبی مثبت، نیاز شدید مالی، ندامت، حسن شهرت و فقدان سابقه فرار از خدمت اشاره کرد.

فرار از سربازی چه حکی دارد,فرار از خدمت,فرار از سربازی چه عواقبی داردفرار از سربازی میتواند بعلت مشکلاتی همچون مشکلات معیشتی و مالی و ... باشد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش