پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۸۳

فرار از سربازی چه مجازاتی را به همراه دارد؟

فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,فرار از خدمتمجازات فرار از سربازی در زمان صلح با زمان جنگ فرق دارد
سربازی در کشور ایران ، امری اجباری تلقی میشود و هر شخص به موجب قانون برای ادای دین به کشورش باید پس از رسیدن به سن قانونی به دوره وظیفه اعزام شود. شایع ترین جرم در نیروهای مسلح ایران، فرار از خدمت می باشد.

فرار از سربازی

فرار از سربازی یا فرار از خدمت در اصطلاح شناسی نظامی اینست که سرباز، خدمت نظامی را  رها کند یا این که بدون اجازه ( مرخصی، ترخیص از خدمت) و بدون عذر موجه، از پادگان فرار کند و معمولاً با هدف عدم مراجعت مجدد به خدمت انجام می شود. سابقه اولین فرار، مربوط به زمان پهلوی است که در ابتدا سربازی را برای پسرانش اجباری کرد. به همین خاطر تا مدت طولانی به دوره خدمت ضرورت اجباری گفته می شد.

گاهی اوقات سربازان از همان زمان پهلوی، با ترک محل خدمتشان، دیگر به آن محل باز نمی گشتند. تا این که بر تعداد فرارها افزوده شد و مسئولان ناچارا قوانین سفت و سختی را برای جلوگیری از این امر، تصویب کنند. این قوانین، از فرار سربازان جلوگیری میکرد و بازدارنده بود ولی هم چنان سربازان از محل خدمت، فرار می کردند.

فرار سربازان از خدمت، دلایل گوناگونی بهمراه داشت که شامل مشکلات خانوادگی، دلتنگی برای اعضای خانواده و سختی خدمت، محل خدمت و نگهبانی های پیاپی بود. سربازانی که روزگار بعد از فرار را باتوجه به قوانین سفت و سخت، در خوف و هراس می گذراندند اما باتوجه به جدی بودن مشکلاتشان، زندگی کردن در خوف و هراس را تا آخر عمر، به خدمت نرفتن ترجیح می دادند.

نازپرورده ها به خاطر رفاه طلبی و سخت گیری های دوره سربازی، آزار می دیدند و به همین علت، یک روز به مرخصی میرفتند و دیگر باز نمی گشتند. جوانانی در کنار این افراد راحت طلب ، از خدمت فرار می کردند؛ چون مشکلات خانوادگی داشتند و نان آور خانواده بودند.

مجازات فرار از سربازی

مجازات فرار از سربازی در زمان صلح، متفاوت از زمان جنگ بود. اگر سرباز، بیش از ۱۵ روزمتوالی در زمان صلح، بدون عذر موجهی غیبت میکرد؛ فراری محسوب می شد و درصورت دستگیر شدنش، مجازات در نظر گرفته شده برای او حبس از سه ماه تا یک سال یا سه ماه تا یک سال اضافه خدمت بود.

اگر سرباز فراری، خودش را قبل از دستگیرشدن، معرفی کند؛ طبق حالت های زیر برای او مجازات تعيين می کنند :

- اگر سربازی، مرتکب فرار از خدمت برای نخستین بار شده باشد و به یگان خدمتی در طول مدت ۶۰ روز از شروع غیبتش برگردد؛ دو روز اضافه خدمت در مقابل هر روزغیبت و فرار، بدون ارجاع پرونده به مرجع قضایی برایش در نظر می گیرند و این اضافه خدمت، اصولا سه ماهه است. اگر عذر سرباز، موجه باشد؛ به تناسب روزهای موجهش بنا به تشخیص هیأت مذکور، از اضافه خدمتش کسر می شود.

- چنانچه سرباز، خودش را بعد از ۶۰ روز از فرارش معرفی کند یا دارای سابقه فرار از خدمت باشد؛ مجازات او حبس از دو تا شش ماه است.

- چنانچه سرباز در طول مدت حداکثر دو ماه از تاریخ شروع جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی یا اعلام آماده باش رزمی، در زمان جنگ یا بسیج و فراخوان عمومی، خودش را معرفی کند؛ از تعقیب و کیفر معاف میشود وگرنه معرفی پس از مدت مذکور یا دستگیری او در این مدت، حکم فراری در زمان جنگ را برایش دارد.

- بهتر است بدانید که در دوره ی سربازی، درصورت فرار بیش از دو نفر که با برنامه ریزی قبلی بوده؛ به عنوان« فرار با توطئه» شناخته می شود و اگر محارب باشید، احتمال صدور حکم اعدام برای شما وجود دارد وگرنه، به سه تا ۱۵ سال در زمان جنگ و به دو تا پنج سال در زمان صلح، به حبس محکوم می شوید. 

خرید با هشت سال غیبت

سربازانی که طبق قانون سال ۱۳۹۴، بیش از ۸ سال غیبت دارند، حق معاف شدن با پرداخت جریمه را دارند. این قانون نیز برای سربازانی صدق می کند که بیش از ۸ سال، فراری بوده اند.( تا پایان سال ۱۳۹۷ این قانون، اجرا شد ولی اینک متوقف شده است)

انگیزه ی فرار از سربازی,مجازات فرار از سربازی,جرایم فرار از سربازیقوانین سفت و سختی برای جلوگیری از فرار از سربازی در نظر گرفته شده است

مراحل دستگیری سرباز فراری

سربازانی که فرار می کنند پس از این که توسط سازمان نظام وظیفه ی عمومی به کلانتری محل سکونت اعلام میشوند؛ درب منزلشان برگه ی اخطار به آن ها تحویل داده میشود و اگر به یگان خدمتی مراجعه نکنند؛ نیرو های کلانتری و پلیس در محل مخفی شدن سرباز فراری، او را دستگیر میکنند.

بخشش فرار از خدمت

بر اساس شرایط خاص یک سرباز مرتکب جرم، دادرس رسیدگی کننده به پرونده، این حق را دارد که مجازات حبس جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۱۰ میلیون ریال یا اضافه خدمت از ۲ تا ۴ ماه را تعيين کند؛ از این شرایط خاص می توان به مشکلات خانوادگی، سوابق اخلاقی و مذهبی مثبت، نیاز شدید مالی، ندامت، حسن شهرت و فقدان سابقه فرار از خدمت اشاره کرد.

فرار از سربازی چه حکی دارد,فرار از خدمت,فرار از سربازی چه عواقبی داردفرار از سربازی میتواند بعلت مشکلاتی همچون مشکلات معیشتی و مالی و ... باشد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش