دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۰۶

تفخیذ چیست و چه مجازاتی در قانون برای آن در نظر گرفته شده است؟

تفخیذ,تفخیذ در قانون,تفخیذ در اسلام چیستیکی از جرائم جنسی حدی که در شرع مقدس تعریف و مجازات آن تعیین شده، جرم تفخیذ میباشد
برای روابط جنسی در دین اسلام ، چهارچوب مشخصی تعيين شده که اگر از این چهارچوب، منحرف شوید؛ مرتکب گناه کبیره شده اید و به این ترتیب، فرد خاطی بر اساس قانون، مجازات میشود. از جرائم مربوط به روابط جنسی می توان به زنا، همجنس گرایی، لواط، تفخیذ و… اشاره کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که درصورت غیرمسلمان بودن فاعل عمل تفخیذ و مسلمان بودن مفعول، مجازات فاعل، اعدام است. در این مطلب از سرپوش توضیحاتی درباره تفخیذ و احکام آن داده شده است.

تفخیذ

یکی از انواع اعمال جنسی به نام تفخیذ میباشد که در میان دو مرد انجام میشود. تفخیذ برطبق ماده ۲۳۵ قانون مجازات اسلامی، مصوب سال ۱۳۹۲، به قراردادن اندام تناسلی مرد، بین ران ها با نشیمنگاه انسان مذکر دیگر اطلاق میشود. تبصره ی این ماده نیز بیانگر این است که حکم دخول کم تر از ختنه گاه، تفخیذ می باشد. این عمل برای اشخاص ترنس سکشوال، نوعی جرم تلقی میشود و آن ها باید برای درمان پزشکی بر اساس روند قانونی تغيير جنسیت، اقدام کنند.

تفخیذ در حال روزه

بیرون آوردن منی، یکی از اموری است که روزه دار نباید آن را انجام دهد. بنابراین کارهایی که موجب باطل شدن روزه می گردد؛ نظیر استمناء، لمس کردن، بوسیدن، تفخیذ و کارهایی که مقصود از آن بیرون آمدن منی باشد حتی اگر شخص، قصدش را نداشته باشد ولی با انجام این کار بر حسب عادت، منی از او خارج شود، است.

انواع تفخیذ

> تخفیذ مرد با مرد

تفخیذ مرد با مردی دیگر حرام و موجب ثبوت حد بر هر دو می‌ باشد.

> تفخیذ مرد با زن اجنبی:

گناه کبیره تفخیذ مرد با زن اجنبی، حکم زنا ندارد ولی حرام است و موجب تعزیر میشود.

> تفخیذ با همسر:

در نظر داشته باشید که تفخیذ با همسر و کنیز حتّی با انزال، جایز است.

تفخیذ,حکم تفخیذ مرد با مرد,تفخیذ در اسلام چیستامکان تخفیف و تعلیق و تغییر در مجازات جرم تفخیذ وجود ندارد

نحوه شکایت از جرم تفخیذ

ماده ۲۳۵ قانون مجازات اسلامی به شرح عنصر قانونی جرم تفخیذ پرداخته است. با توجه به اینکه از نظر عرفی و قانونی، برقراری این رابطه منع شده است؛ پس عواقبی بهمراه خواهد داشت. به عنوان مثال ، شکل گیری این رابطه نامشروع، باعث بروز مشکلات جدی در یک خانواده می شود. بنابراین، با اعلام و طرح شکایت از این جرم، میتوان مانع از بروز آن شد.

نحوه ی شکایت از جرم تفخیذ به اینصورتست که ابتدا باید شکواییه ای تنظیم شود. سپس، شاکی باید شکواییه خود را برای اعلام وقوع جرم، در دفاتر خدمات قضایی ثبت کند

نحوه رسیدگی به جرم تفخیذ

براساس ماده ۳۰۶ قانون آئین دادرسی کیفری، در دادگاه صالح، مستقیما به جرایم منافی عفت رسیدگی می شود و برای اثبات مجرمیت متهم، تحقیقات لازم انجام میشود و باید برای اثبات مانند شهادت شهود، تمامی دلایل و مدارک بررسی شوند.

یکی از صلاحیت های دادگاه کیفری دو، رسیدگی به جرم تفخیذ می باشد. چنانچه قاضی بعد از احضار متهم و شاکی و بررسی اظهاراتش، مدارک و دلایلی که برای انتساب جرم به متهم است را کافی ندانست، اقدام به صدور حکم برائت برای او می نماید ولی درصورت اثبات مجرمیت متهم، دادگاه با صدور رأی محکومیت، متهم را به مجازات مقرر در قانون، محکوم می کند. این رأی دادگاه بدوی محسوب میشود که در دادگاه تجدید نظر، قابل اعتراض است.

اثبات تفخیذ

به طور کلی ادله اثبات دعوا در امور کیفری به هرگونه اقرار، علم قاضی، شهادت و قسامه( قصاص و دیات) اطلاق میشود. شما می توانید از اقرار برای اثبات جرم تفخیذ، استفاده کنید و به شهادت شهود استناد نمایید. برای اثبات تفخیذ از راه شهادت باید ۴ مرد عادل و یا ۴ مرتبه اقرار در محضر قاضی، انجام شود که اگر کم تر از ۴ بار، اقرار کند بجای صد ضربه شلاق به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق، محکوم میشود. در نظر داشته باشید که اقرار، باید صریح باشد و خلاف آن نباشد.

قانونگذار و شارع برای ادای شهادت در خصوص اثبات روابطی اعم از زنا، لواط، مساحقه و غیره از نظر حفظ نظم در جامعه و جلوگیری از ادعاها و شهادت های دروغین، شروط سختی قرار داده است که این شروط عبارتند از:

اولا، تمام ۴ یا ۳ شاهد مرد و دو شاهد زن، از یکدیگر به صورت متوالی و بدون فاصله زمانی شهادت دهند وگرنه تفخیذ اثبات نشده و شهادت دهندگان، محکوم به ۸۰ ضربه شلاق بعنوان مجازات قذف مبشوند.

دوما، شهود باید حتما با چشمانشان نظاره گر موضوع شهادت باشند و مطمئن باشند که چنین اتفاقی رخ داده است وگرنه شهادت آنها قابل پذیرش نیست.

سوما، اگر میان شاهدان، اختلافی رخ داد شهادتشان قابل پذیرش نیست و به این جهت، جرم اثبات نمی شود و محکوم به ۸۰ ضربه شلاق میشوند.

مجازات تفخیذ

برای جرم محسوب شدن یک عمل، توجه کنید که باید آن عمل، عنصر قانونی داشته باشد؛ یعنی برایش در قانون، مجازاتی در نظر گرفته شده باشد. همچنین، قاضی براساس اصل ۱۶۷ قانون اساسی، وظیفه دارد که در قوانین مدونه، حکم هر دعوا را پیدا کند درغیر این صورت، حکم قضیه را با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر صادر نماید. بنابراین، با این که احکام و مجازاتی برای تفخیذ در شرع در نظر گرفته شده است اما در مرحله اول، معیار عمل در دادگاه های کشور، حکم قانون میباشد که باید به قانون مجازات برای آن، مراجعه کرد.

تفخیذ چیست,احکام تفخیذ,حکم شرعی تفخیذ با دخترتفخیذ، یک از انواع اعمال جنسی است که می تواند میان دو مرد انجام گیرد

براساس ماده ۲۳۶ قانون مجازات اسلامی، مجازات پیش بینی شده برای تفخیذ، صد ضربه شلاق است که نسبت به فاعل و مفعول، اعمال می شود. در نظر داشته باشید که میان محصن و غیر محصن و عنف و غیرعنف( یعنی به اجبار یا غیر آن) در اعمال مجازات تفخیذ، هیچ تفاوتی وجود ندارد. برطبق تبصره این ماده، درصورت غیرمسلمان بودن فاعل عمل تفخیذ و مسلمان بودن مفعول، مجازات فاعل، اعدام است.

بر اساس ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مجازات تکرار جرم، محاسبه نمیشود بلکه نحوه ی محاسبه ی آن بر اساس تکرار جرائم حدی می باشد. پس اگر فردی مرتکب جرم تفخیذ شد و برایش مجازات ۱۰۰ ضربه شلاق حدی را در نظر گرفتند، مجازات او برای سومین بار ، حبس ابد می باشد. علاوه‌براین مجازات وی برای چهارمین بار که در زندان در حبس ابد به سر میبرد، اعدام حدی است.

با توجه به این که مبنای مجازات تفخیذ، فقهی است؛ بعنوان مجازات حدی شناخته می شود و قواعد مجازات حدی بر آن حاکم است؛ یعنی این مجازات به هیچ وجه تخفیف و تغيير داده نمیشود و باید به همان ترتیبی اجرا شود که مشخص شده است.

راه های عدم اعمال مجازات تفخیذ

با توجه به تعيين میزان مجازات های حدی در شرع، چنین مجازات هایی به هیچ عنوان قابل تعویق و تعلیق نیستند ولی ” توبه ” تنها راه برای عدم اعمال مجازات های حدی است.

جرائم حدی شامل محاربه و قذف نیست؛ لذا اگر در چنین جرایمی، مرتکب جرم حدی قبل از اثبات جرمش، توبه کند و قاضی، این توبه و پشیمانی و ندامتش را تشخیص دهد؛ مجازات حدی بر او اعمال نمیشود.

قانون گذار برای مرتکبین جرائم حدی، مزایایی به جز قذف در نظر گرفته است که درصورت اقرار به ارتکاب جرم و اثبات جرم با اقرار، حتی اگر پس از اثبات جرمشان توبه کنند دادگاه می تواند از رئیس قوه قضائیه، عفو آن ها را درخواست کند.

نکات مهم مربوط به لواط و مجازات آن

- مجرم به شخص معرفی گفته میشود که دو مرد را به یکدیگر، جهت ارتکاب لواط معرفی نماید و مجازات چنین شخصی ۷۵ ضربه شلاق می باشد.

- مساحقه، نوعی رابطه همجنس بازی میان زنان است.

- این نکته ار در نظر داشته باشید که ازدواج فاعل با مادر، خواهر و یا دختر مفعول؛ حرام است.

- اگر مردی بعد از این که ازدواج کرد، مرتکب عمل لواط با برادر یا پسر و یا پدر همسرش شود؛ همسرش بر او حرام نخواهد شد.

حکم تفخیذ با همسر,نحوه رسیدگی به جرم تفخیذ,معنای تفخیذجرم تفخیذ از جرائم منافی عفتی است که منجربه آسیب به نظم و امنیت اخلاقی جامعه میشود

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش