چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۰
۱۱:۱۳ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۲۱۲
وضعیت ترافیک و آب و هوا

خرماپزان در بهار و کرونا با طعم گرما | پیش بینی وضعیت آب و هوا (۱۴۰۰/۰۳/۱۸)

پیش بینی وضع هوا ,گرمای هوای ایران
سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و خوزستان در روزهای گذشته دمای بالای ۵۰درجه را تجربه کردند و پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد که این گرما تا هفته آینده استمرار خواهد داشت

به گزارش همشهری، طی روزهای گذشته‌ دمای هوا در برخی مناطق سیستان‌وبلوچستان به بالای ۵۰درجه رسید تا جایی که موجب فوت ۲نفر شد. علاوه‌بر سیستان‌وبلوچستان، بوشهر و خوزستان هم در روزهای گذشته دمای بالای ۵۰درجه را تجربه کردند که شرایط سختی را برای شهروندان رقم زد؛‌ این دما به‌گفته شهروندان، دمایی است که باید در فصل تابستان و خرماپزان اتفاق می‌افتد نه در روزهای پایانی بهار. این در حالی است که پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌دهد جنوب و ارتفاعات کرمان، شمال‌شرق هرمزگان و مرکز و جنوب سیستان‌وبلوچستان تا روز چهارشنبه شاهد وقوع رگبار و رعد و برق و خیزش گرد وخاک باشند.

ادامه موج گرما در سیستان‌وبلوچستان

سیستان‌وبلوچستان در سال‌های گذشته هم تجربه دمای بالای ۵۰درجه را در خرداد داشت، اما خشکسالی و قطعی‌های مکرر برق امسال بار بیشتری را روی دوش شهروندان گذاشته است.

مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان توضیح می‌دهد که جسد پدر ۲۸ساله و فرزند ۷ساله‌اش در بیابان‌های گرم جازموریان در نزدیکی روستای دمیتان از بخش جلگه چاه هاشم این شهرستان کشف شد که نشان می‌داد آنها بر اثر گرما جانشان را از دست داده‌اند.

دلگان نخستین‌بار است که دمای بالای ۵۰درجه را در خرداد تجربه می‌کند و در همه روزهای هفته گذشته گرمای هوا، آلودگی زیست‌محیطی جازموریان و حرکت ریزگردها در هوا موجب بروز مشکلاتی برای مردم و همچنین آماده‌باش مدیریت بحران شده است. مدیرکل هواشناسی سیستان‌وبلوچستان به همشهری می‌گوید: «گرمای هوا در سیستان‌وبلوچستان به جز امروز و فردا تا روزهای ابتدایی هفته آینده ادامه دارد.»

به‌گفته محسن حیدری، بارندگی فصلی و وقوع ۲سیلاب در جنوب سیستان‌وبلوچستان کمی هوای استان را تعدیل کرده است، اما با توجه به دمای بالا در روزهای آینده مردم باید توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند. شدت گرمای هوا در سیستان‌وبلوچستان به حدی است که روز یکشنبه(۱۶خرداد) پرواز ۹۷۵ایران‌ایرتور به‌دلیل گرمای بیش از اندازه هوای زاهدان و عدم‌امکان پرواز با چندساعت تأخیر بلند شد.

‌طاقت خوزستانی‌ها طاق شد

خوزستانی‌ها هم طی روزهای گذشته با دمای بالای ۵۰درجه شرایط سختی داشتند؛ آبادان، آغاجاری، امیدیه، بندرماهشهر و هندیجان دمای بالای ۵۰درجه و رامهرمز و اهواز نزدیک به ۵۰درجه داشتند.

عضو شورای روستای عوده، امام جماعت بخش غیزانیه و فعال اجتماعی به همشهری می‌گوید: «تحمل این گرما برای افراد کارگر، کشاورز و دامدار که باید بیرون از خانه باشند، سخت است. تصور کنید در این گرمای طاقت‌فرسا برق چندبار و هر بار به‌ مدت ۵، ۴ ساعت در ساعت‌های اوج گرما قطع می‌شود.» حمزه مقدم با بیان اینکه مسئولان تعمیرات و نوسازی را عامل قطعی برق می‌دانند، می‌افزاید: «سال‌های قبل این‌طور نبود. فکر می‌کنم ۴، ۳ سال پیش بود که به‌خاطر سوءمدیریت کل سیستم به مشکل برخورد و آن موقع هم تجهیزات فرسوده را بهانه کردند. مسئولان باید در زمستان تعمیر و نوسازی را انجام دهند که مشکلی نداشته باشند.» وی توضیح می‌دهد: «آب در بسیاری از نقاط ازجمله غیزانیه نوبتی است و همیشگی نیست. آب از طریق پمپ تامین می‌شود که برق اضطراری ندارد. وقتی برق قطع شود، ممکن است کل نوبت آب یک منطقه از دست برود و بحران ایجاد کند. حتی ۵، ۴ تانکری که کار آبرسانی به روستاهای غیزانیه را بر عهده دارند با قطع برق با مشکل مواجه می‌شوند.»

تلف شدن گاومیش‌ها

یاسین باوی از فعالان اجتماعی حمیدیه هم به مشکل آب و برق در زمان گرما اشاره می‌کند و به همشهری می‌گوید: «مشکل اصلی در شهرستان حمیدیه کشاورزی است. این روزها فصل برداشت محصول است، صیفی‌جات هر روز باید آب بخورد، اما همه کانال‌ها به‌دلیل گرما خشک شده و هیچ‌کس هم پاسخگوی کشاورزان نیست. گاومیش‌ها هم تلف می‌شوند و برخی مجبور می‌شوند با ماشین تا پایین کرخه بروند و برای دام‌هایشان آب بیاورند.»

به‌گفته او، با قطعی آب و برق در گرمای طاقت‌فرسای خوزستان نمی‌توان زندگی کرد.

کرونا با طعم گرما

یکی دیگر از شهروندان خوزستانی با بیان اینکه گرمای زودهنگام امسال با قطعی برق و آب و کرونا تاب مردم را کم کرده است، به همشهری می‌گوید: «هرچند مسئولان می‌گویند برای جلوگیری از بروز مشکل اداره‌ها تعطیل شده است، اما همین تعطیلی هم معطل ماندن ارباب‌رجوع و مراجعه‌های متعدد آنها را در گرما و شرایط شیوع کرونا به‌دنبال دارد.»

حمیدی تأکید می‌کند که گرما مشکل همیشگی خوزستان است، اما در سال‌های اخیر قطعی مکرر برق، امان شهروندان را بریده است. او توضیح می‌دهد: «همه‌ساله، افرادی که در شهرهای دیگر قوم و خویش داشته یا خودشان در شهرهای خنک‌تر ویلا و مسکن داشتند با شروع گرما به سفر می‌رفتند و تا پایان تابستان در استان نبودند، اما الان به‌خاطر مشکلات تردد و کرونا به‌جز تعداد محدودی از خانواده‌ها بقیه در  استان هستند.»

 دمای هوا در بوشهر هم مانند خوزستان و سیستان‌وبلوچستان به بالای ۵۰درجه رسید و حتی دمای هوا در شهر آب‌پخش تا ۵۳درجه سانتیگراد بالا رفت. با وجود این جهانگیر دهقانی، مدیرکل مدیریت بحران بوشهر به همشهری می‌گوید که با توجه به هشدارهای صادرشده از سوی هواشناسی مشکل خاصی در استان به‌وجود نیامده و با کاهش ساعت اداری، رفت‌وآمد مردم در ساعت‌های گرم روز کنترل شده است.

پیش بینی وضع هوا ,گرمای هوای ایران

چالش عشایر در خراسان‌جنوبی

دمای هوا در خراسان‌جنوبی هم تابستانی شده است. با افزایش دمای هوا در این استان عشایر بیش از همه در معرض تنش قرار گرفته‌اند.

خراسان‌جنوبی بعد از استان‌های فارس، کرمان و سیستان‌وبلوچستان رتبه چهارم جمعیت عشایری کشور را به‌خود اختصاص داده و ۱۵هزار و ۶۷۶خانوار عشایر با ۸۱هزار نفر جمعیت دارد. کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی‌های متوالی در گرمای زودرس این‌ روزها آنها را بیش از همیشه درگیر مشکلات کمبود آب آشامیدنی و آب و علوفه برای دام‌ها کرده است. به‌دلیل ارتباط مستقیم آبرسانی با برق، با توجه به افزایش دما و گرمای زودرس از مردم و فرمانداران استان خواسته شده تا با صرفه‌جویی در مصرف برق و رعایت الگوی مصرف، در مدیریت شرایط موجود همکاری کنند.

پیش بینی وضع هوا ,گرمای هوای ایران

گرمای زودرس تابستانی در چند استان

کرمان، هرمزگان، یزد و تهران هم از استان‌هایی هستند که دمای بالا و تابستانی داشته‌اند. هرچند در همه مناطق طی امروز و فردا هوا کمی خنک شده است، اما موج گرما تا پایان هفته بعد ادامه خواهد داشت. مجتبی جلالی، مدیرکل هواشناسی استان تهران با تأیید این موضوع می‌گوید: «گرمای زودرس تابستانی در تهران تا اواخر هفته آینده ادامه دارد و هوا در روزهای پایانی خرداد کمی خنک می‌شود.»

 افزایش دما از چهارشنبه

کارشناس سازمان هواشناسی با بیان اینکه گرمای هوا بیشتر مربوط به جنوب‌شرق است به همشهری می‌گوید: «گرما در این مناطق ازجمله بوشهر، خوزستان و سیستان‌وبلوچستان طبیعی است.»

کبری رفیعی با بیان اینکه امروز و فردا همه مناطق کاهش نسبی یک یا دو درجه‌ای دما را تجربه خواهند کرد، می‌افزاید: «از روز چهارشنبه مجددا افزایش دما را خواهیم داشت.»

وی با بیان اینکه هوای تهران هم‌اکنون کاهش نسبی داشته است، ادامه می‌دهد: «با افزایش مجدد دما از روز چهارشنبه دمای پایتخت تا ۳۹-۳۸ درجه سانتیگراد خواهد رسید.»

تلاش شرکت برق اهواز برای جلوگیری از خاموشی

دمای هوای خوزستان بیش از ۵۲ درجه اعلام می‌شود. وضعیتی که موجب شده روزهای گرم پیش از آغاز تابستان دغدغه اهواز و دیگر شهرهای استان شود و ضرورت مدیریت مصرف برای جلوگیری از قطع برق در پیک مصرف را دوچندان کند.  سخنگوی شرکت توزیع برق اهواز با بیان اینکه خوزستان ما با توجه به شرایط و اقلیم آب و هوایی تجربه گرما در ماه‌های متفاوت را دارد، اظهار کرد: «بر این اساس و با هدف عبور از پیک بار هر سال برنامه‌های مسنجم و منظم اجرا می‌شود.» «علیرضا شکرخدایی» اولویت شرکت توزیع برق اهواز را کاهش بار شبکه در ساعات اوج مصرف و ایجاد شبکه پایدار برق عنوان کرد و گفت: «بهترین اتفاق این است که ما بتوانیم در بحث رفاه و آسایش شهروندان اقداماتی انجام دهیم. بر این اساس علاوه بر مدیریت مصرف برق در ادارات از دیگر صنوف از جمله اهالی بازار و اتحادیه‌ها و همچنین کشاورزان هم خواسته‌ایم که در پیک گرما، مصرف‌شان را کاهش دهند. در این باره طرح‌های تشویقی هم برای آنها در نظر گرفته شده است.»  به گفته سخنگوی شرکت توزیع برق اهواز در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای قطعی برق منازل مسکونی اهواز وجود ندارد مگر این که قطعی برق به دلیل حوادث غیرمترقبه و خاموشی‌های ناخواسته رخ بدهد.

پیش‌بینی هوای صاف و آفتابی تا روز شنبه در اغلب استان‌ها

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: هوای اغلب مناطق کشور تا روز شنبه آینده (۲۲ خردادماه) صاف و آفتابی است.

پیش بینی وضع هوا ,گرمای هوای ایران

«کبری رفیعی» امروز (سه‌شنبه) درباره وضعیت جوی کنونی کشور به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تا روز شنبه در اغلب نقاط کشور آسمانی صاف، آفتابی و جوی پایدار حاکم است و در این مدت در برخی مناطق مازندران، گیلان و گلستان بارش پراکنده خواهیم داشت.

وی بیان‌داشت: برای سه استان ذکر شده انتظار افزایش دمای هوا تا هفت درجه برای روزهای پنجشه وجمعه داریم، همچنین اردبیل و خراسان‌های شمالی و رضوی نیز در همین مدت گرم می‌شوند.

این کارشناس سازمان هواشناسی افزود: عصر امروز در برخی مناطق جنوبی در کرمان، هرمزگان و مرکز سیستان و بلوچستان باران پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

وی اظهار داشت: امروز در برخی مناطق استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، شمال خراسان‌های رضوی و شمالی افزایش ابر، رگبار پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رفیعی، برای امروز در شمال‌ شرق و نوار شرقی کشور وزش باد به نسبت شدید پیش‌بینی می‌شود که در مناطق مستعد موجب کاهش دید افقی و خیزش گرد و خاک خواهد شد.

وی خاطرنشان‌کرد: امروز آسمان تهران صاف و گاهی با وزش باد پیش‌بینی می‌شود و بیشینه دما در پایتخت ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابراهیم رئیسی,سید ابراهیم رئیسی ساداتی,فرزندان سید ابراهیم رئیسی بیوگرافی ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ آذر ۱۳۳۹

زادگاه:مشهد، ایران

دین:اسلام

ملیت:ایرانی

رشتهٔ تحصیلی:فقه و حقوق خصوصی

ادامه
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
سیامک خرمی,زندگینامه سیامک خرمی,عکسهای سیامک خرمی بیوگرافی سیامک خرمی بوکسور ایرانی + تصاویر

شروع فعالیت:سال ۱۳۶۲

پیشه:بوکسور 

ملیت:ایرانی

دانشگاه محل تحصیل:دانشگاه نپا

تحصیلات:دکترای تربیت بدنی و علوم ورزش

ادامه
امین رستمی,البوم امین رستمی,عکس امین رستمی خواننده بیوگرافی امین رستمی خواننده ی سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۶  شهریور۱۳۵۹

زادگاه: اصفهان

پیشه: خواننده

ملیت: ایرانی

رشته تحصیلی:زیست شناسی بیوشیمی

ادامه
کمال کامیابی نیا,زندگی نامه کمال کامیابی نیا,کمال کامیابی نیا و همسرش بیوگرافی کمال کامیابی نیا بازیکن فوتبال کشور (+ تصاویر)

زادروز:۲۸ دی ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

قد:۱٫۷۷ متر

پست:هافبک دفاعی

ملیت:ایرانی

ادامه
باران کوثری,فیلمهای باران کوثری,تصاویری از باران کوثری بیوگرافی باران کوثری بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

نام خانوادگی: کوثری

تاریخ تولد:۲۵ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره

ملیت: ایرانی

ادامه
آتوسا,زندگی نامه آتوسا,آتوسا دختر کوروش بیوگرافی آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشا

زادروز:۵۵۰ (پیش از میلاد)

زادگاه:پاسارگاد

مرگ:۴۷۵ (پیش از میلاد)

محل مرگ:پارسه

آرامگاه:نقش رستم در کنار داریوش بزرگ

دودمان:هخامنشی

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
ویژه سرپوش