یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۱۱:۳۰ - ۲۶ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۱۵۳۷
وضعیت ترافیک و آب و هوا

وکلای دادگستری استان اصفهان: به جای روزهای آلوده، روزهای سالم را می‌شماریم.../ آلودگی هوا در اصفهان اوج گرفت

آلودگی هوای اصفهان,نامه وکلای دادگستری استان اصفهان
۴۳۰ نفر از وکلای اصفهان به وضعیت آب و هوای این استان اعتراض کردند و به استاندار نامه نوشتند.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای اصفهان، ۴۳۰ نفر از وکلای اصفهان را بر آن داشت تا با امضای بیانیه ای یادآور شوند که ادامۀ روند توسعه صنعتی استان نتیجه ای جز ادامه مصرف و تخریب منابع محیط زیستی و در نتیجه نقض «حق بر سلامت» و «حق بر محیط زیست» شهروندان و نسل آینده ندارد و حل این مشکل بزرگ، البته نیازمند اتخاذ تصمیمات بزرگ است.

در متن بیانیه وکلای دادگستری استان اصفهان دربارۀ آلودگی هوا که ۴۳۰ نفر از وکلا آن را امضا کرده اند، آمده است:

« جناب آقای دکتر عباس رضایی

استاندار ارجمند و نماینده عالی دولت جمهوری اسلامی ایران در استان اصفهان

سلام علیکم؛

همانگونه که مستحضرید، کیفیت هوای شهر اصفهان و تعدادی دیگر از شهرها و شهرستان های استان طی سال های اخیر با وضعیتی روبرو شده است که به جای شمارش روزهای دارای هوای آلوده و ناسالم ناچار به شمارش روزهای دارای هوای پاک و سالم هستیم.

لذا ما امضا کنندگان این بیانیه، بعنوان شماری از پنج میلیون نفر شهروند ساکن استان و همچنین به عنوان وکلای دادگستری که دفاع از حقوق شهروندان را رسالت اجتماعی خود می دانیم، موارد ذیل را اعلام می داریم:

۱- «حق بر سلامت» و« حق بر محیط زیست » بعنوان دو حق پذیرفته شده از حقوق بشری، در موازین بین المللی و قوانین موضوعه کشورها نهادینه و ساز و کارهای دادخواهی مؤثر آن ها نیز پیش بینی شده است. این دو حق در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران من جمله بند دوازده از اصل سوم و اصل پنجاهم به رسمیت شناخته شده و در قوانین عادی کشور همچون قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶ نیز تصریح و تثبیت شده است. همچنین مسئولیت ایفای این دو حق شهروندان بر عهده ارکان و نهادهای حاکمیتی قرار گرفته است.

۲- بر اساس یافته های دو پژوهش که به سفارش مدیریت شهری اصفهان و توسط «دانشگاه اصفهان» و «دانشگاه صنعتی اصفهان» انجام شده است ، در سهم بندی منابع مختلف در انتشار آلاینده های هوا در خصوص ذرات معلق آلاینده (PM)، سهم صنایع و صنوف فعال در سطح استان نزدیک به ۹۵.۴ درصد، منابع متحرک جاده ای و غیرجاده ای نزدیک به ۴.۵ درصد و منابع مسکونی و تجاری ۰.۱ درصد ارزیابی شده است. انتشار و انباشت ذرات معلق آلاینده (PM) در روزهای سرد سال موجب تاری هوا و کاهش میدان دید شده و سبب بروز سرطان (cancer) ، بیماری های قلبی عروقی، ریوی و... می شود.

همچنین بر پایه این دو پژوهش در خصوص آلاینده مونوکسید کربن (CO)، سهم صنایع و صنوف ۱۸.۶ درصد، منابع متحرک جاده ای و غیر جاده ای حدود ۸۱ درصد و منابع مسکونی و تجاری ۰.۵ درصد اعلام شده است. به منظور جلوگیری از اطاله کلام از ذکر سهم منابع در انتشار آلاینده های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن (NOx)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ترکیبات آلی فرار (VOC) خودداری می گردد.

۳- باتوجه به داده های فوق الذکر، وضعیت امروز محیط زیست استان اصفهان، ریشه در نوع رویکرد توسعه صنعتی استان طی پنج دهۀ گذشته دارد. بنظر میرسد شرایط موجود گواه این ادعاست که ادامه روند توسعه صنعتی استان نتیجه ای جز ادامه مصرف و تخریب منابع محیط زیستی و در نتیجه نقض «حق بر سلامت» و «حق برمحیط زیست » شهروندان و نسل آینده ندارد.

آلودگی هوای اصفهان,نامه وکلای دادگستری استان اصفهان

استان اصفهان با توجه به داشته های فرهنگی، اقلیمی و تاریخی خود ظرفیت لازم به منظور توسعه بر مبنای صنایع خلاق، انواع رسته های صنعت گردشگری و اقتصاد دانش بنیان بعنوان صنایع سبز را دارد.

همچنین لزوم گسترش حمل و نقل عمومی پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل در بخش عمومی و خصوصی و استفاده از انرژی های پاک انکار ناپذیر است.

ما امضا کنندگان این بیانیه با علم و درک نسبت به شرایط سیاسی داخلی و بین المللی، وضعیت اقتصادی کشور، امکانات و محدودیت ها و هزینه های گزاف این تغییر رویکرد و همچنین لزوم توجه دقیق به جوانب فرهنگی و اجتماعی آن، بر این باوریم که حاکمیت در سطح ملی و استانی موظف به اتخاذ تصمیماتی بزرگ برای حل این معضل بزرگ در جهت ایفای حقوق مردم بوده و خواهد بود.

شایان ذکر است، آمادگی خود به عنوان بخشی از جامعه بزرگ وکالت استان اصفهان برای در اختیار گذاشتن دانش و تجربۀ حقوقی و هرگونه همکاري در بهبود وضعیت موجود و ایفای حقوق مردم را اعلام می داریم.

در پایان برای جنابعالی و سایر خادمان ملت تندرستی و توفیق الهی در انجام وظایف قانونی و انسانی را از درگاه خداوند بصیر، علیم و قادر خواستاریم.»

***

آلودگی هوا در اصفهان اوج گرفت

مدیر امور آزمایشگاه های محیطزیست استان اصفهان اظهار‌کرد: انباشت آلاینده های جوی در کلانشهر اصفهان امروز به اوج خود رسید و شاخص کیفی روی عدد ۱۸۸ قرار گرفت.

بابک صادقیان در گفتگو با مهر با اشاره به وضعیت کیفی هوای کلانشهر اصفهان طی ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۰ صبح امروز اظهار داشت: در حال حاضر شاخص کیفی هوای اصفهان با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۸۸ در بالاترین جد خود طی چند روز گذشته قرار گرفت.

آلودگی هوای اصفهان,نامه وکلای دادگستری استان اصفهان

او با بیان این که میانگین شاخص کیفی هوا در اصفهان در حال حاضر شاخص ۱۶۸ را نشان می دهد، ابراز داشت: روز گذشته نیز میانگین شاخص کیفی هوای اصفهان با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۶۵ در وضعیت ناسالم برای عموم بود.

هوای ایستگاه خرازی بنفش شد

مدیر امور آزمایشگاه های محیطزیست استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر کیفیت هوا در ایستگاه خرازی با قرار گرفتن بر روی شاخص ۲۰۷ در وضعیت بسیار خطرناک ثبت شده است، افزود: کیفیت هوا در احمدآباد ۱۹۰، استانداری ۱۹۸، پروین ۱۶۱ و رودکی ۱۸۶ در وضعیت ناسالم برای عموم است.

او افزود: کیفیت هوا در ایستگاه سگزی با قرار گرفتن بر روی شاخص ۶۸ وضعیت سالم را برای این منطقه نشان می دهد.

صادقیان در خصوص کیفیت هوا در دیگر شهرهای استان اصفهان نیز ابراز داشت: کیفیت هوا در شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با قرار گرفتن بر روی شاخص ۱۰۳ و ۱۳۱ وضعیت ناسالم برای گروه های حساس را در این منطقه نشان می دهد.

آلودگی هوای اصفهان,نامه وکلای دادگستری استان اصفهان

  • 12
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
آقا با یک مشکلی روبرو شدیم بسیار عجیب به نام شپش سر من تقریبا هرروز خمام میکنم و خانواده حداقل هفته ای ۲بار مدیریت شهرهای بزرگ اینجوری نمی شود و اپیدمی شپش سر حالا ببینید چقدر هزینه برای کشور دارد جه جیزها که در ۴ سال دوم ندیدیم
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش