شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۱۱۱

آشنایی با جاهای دیدنی تبریز به همراه عکس

جاهای دیدنی تبریز,جاذبه های توریستی تبریز,مکانهای دیدنی تبریز جاهای دیدنی تبریز در فصل تابستان
جاهای دیدنی تبریز در فصل هایی که دیگر از سرما چندان خبری نیست دیدنی تر و جذاب تر بنظر می رسند و راحت تر میتوان از آن ها بازدید کرد. بنا بر شواهد تاریخی در مورد اماکن دیدنی تبریز، این شهر یکی از کهن ترین شهرهای جهان محسوب می شود.

جاهای دیدنی تبریز

تبریز از قدیمی ترین شهرهای ایران است و به همین خاطر گردشگران فراوانی را به طرف خود جذب می کند. جاهای دیدنی تبریز کم نیستند و همین مسئله سبب سردرگمی گردشگران می شود، زیرا اکثراً زمان اندکی دارند و نمی دانند با این وقت کم، کدام جاذبه های گردشگری تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند. علت نام گذاری تبریز با این لقب این است که خیلی از اولین ها در تاریخ ایران مثل اولین چاپخانه، اولین دانشگاه و شهرک دانشگاهی نه تنها در ایران بلکه در جهان، اولین دادگاه استیناف، اولین چاپ اسکناس، اولین شهرداری، اولین شهربانی، اولین سینمای عمومی، اولین کودکستان و اولین مدرسهٔ کر و لال های ایران و اولین خیابانی که در ایران دارای برق شد همه در تبریز قرار دارند.

>> موزه شهرداری از جاهای دیدنی تبریز:

یکی از جاهای دیدنی تبریز که هم میتوان در اطرافش نشست و هم از موزه اش دیدن کرد، میدان ساعت است. میدان شهرداری یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز مشهور به ساختمان ساعت واقع شده است. تبریزی ها به این میدان ساعتهای قاباغی یا جلوی ساعت می گویند. کاخ شهرداری ساعتی به ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می رساند. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است و مثل ساختمان های آلمان، پیش از جنگ جهانی دوم است. تنها موزه شهرداری ایران نیز شامل تالارهای دوربین قدیمی، فرش، هنرهای معاصر، خط و.. است. دیدار از کاخ شهرداری که شهردار و شورای شهر ساکن برخی اتاق هایش هستند، آزاد است. در کنار این ساختمان موزه آتش نشانی قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تبریز در تابستان,جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز همراه باعکسمیدان ساعت، یکی از جاهای دیدنی تبریز است

>> یکی از جاهای دیدنی تبریز، موزه آذربایجان:

موزه آذربایجان پس از موزه ی ملی تهران، بعنوان دومین موزه ی باستان شناسی ایران و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تبریز شناخته می شود. این موزه در کنار مسجد کبود قرار گرفته و بدین ترتیب بهتر است در صورتیکه به دیدن مسجد کبود تبریز می روید، بازدید از این موزه را هم در برنامه تان بگنجانید. در ۳ طبقه ی آن بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه از آثار قبل از تاریخ، قبل از اسلام و بعد از اسلام به نمایش درآمده است. مجسمه های غول آسا، اسناد تاریخی دوران باستان و اشیای پیش از تاریخ از آثار ویژه ی این موزه هستند که شما را شگفت زده می کنند. همین طور در این موزه، مجموعه ای از آثار تجسمی تبریز نگهداری می شود که در نوع خود منحصربه فرد است.

اماکن دیدنی تبریز,بهترین جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریزیکی از مشهورترین جاهای دیدنی تبریز، موزه آذربایجان است

>> تله کابین کوه عون ابن علی، یکی از مهیج ترین جاهای دیدنی تبریز:

چنانچه در سفر به تبریز خواستید یک روز پرهیجان را از سر بگذرانید، پیشنهاد ما تله کابین کوه عون یا عینالی است. تله کابینی که پس از تکمیل فاز دو و سه آن به طولانی ترین تله کابین کشور تبدیل می شود، ولی اکنون میتوان سوار بر کابین های فاز یک آن از بین کوه های عینالی گذشت و طبیعت کوهستانی اطراف را دید. در ایستگاه دوم تله کابین، کافه ها و رستوران های مجموعه قرار دارند و از دیگر جاهای دیدنی تبریز میتوان به منطقه پرورش شترمرغ و آبشار مصنوعی اشاره کرد. بر قله کوه عون بن علی بقعه ای منسوب به دو تن از فرزندان امیرالمومنین (علیه السلام) به نام های عون بن علی و زید بن علی واقع شده است.

جاهای دیدنی تبریز,اسامی جاهای دیدنی تبریز,جاذبه های توریستی تبریزتله کابین عینالی جزو محبوب ترین تفرجگاه و جاهای دیدنی تبریز است

>> ارگ علیشاه، از جاذبه های گردشگری تبریز:

«ارگ علیشاه» یا «ارگ تبریز» اول در سده ی هشتم هجری و با هدف ساخت مسجد علیشاه بنا شد، ولی در این دوران به صورت ناتمام رها شد. در سال های بعد و تا پایان دوره ی «قاجاریه» با اضافه شدن بخش های جدید به آن، از این بنا بعنوان «دژ نظامی» استفاده شد و نقطه ی تمرکز دفاع تبریز در جنگ های ایران و روسیه هم بود. متاسفانه قسمت های زیادی از این بنا در حمله ی روس ها و بخش هایی دیگر در دوره ی «پهلوی اول» به بهانه ی ایجاد فضای سبز تخریب شد، ولی عظمت دیوارها و طاق های این بنای تاریخی هم چنان میتواند هر بیننده ای را به حیرت وادارد. ارگ علیشاه که یکی از دیگر جاهای دیدنی تبریز است، در تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان فردوسی تبریز قرار گرفته است.

بهترین جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز در تابستان یکی از جاهای دیدنی تبریز، ارگ علی شاه است که از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور است

>> موزه قاجار یکی از زیباترین جاهای دیدنی تبریز:

یکی از زیباترین موزه های تبریز و جاهای دیدنی تبریز، موزه قاجار است. موزه قاجار که قبل از این خانه امیرنظام گروسی، از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه قاجار بوده، عمارتی زیبا با حیاطی پر از گل دارد و سفری است به دوره قاجار. این موزه قسمت های مختلفی دارد، یک تالار آن مخصوص پول و سکه های دوره قاجار است، تالاری دیگر مختص ظرف و ظروف، تالاری برای کاشی های رنگارنگ، تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز و تالارهایی هم برای وسایل دیگر. موزه قاجار در یکی از محله های قدیمی تبریز به نام ششگلان قرار دارد. خیابانی که میتوان خانه های قدیمی متعددی در آن پیدا کرد. 

جاذبه های توریستی تبریز,مکانهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریزموزه قاجار، یکی از زیباترین موزه ها و جاهای دیدنی تبریز

>> بازار بزرگ، از معروفترین جاهای دیدنی تبریز:

یکی از برجسته ترین نقاط سفر هر کسی به شهر تبریز گشت و گذار در بازار آن است. بازار تبریز یک کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. یکی از زیباترین بازارهای ایران و جاهای دیدنی تبریز که در میراث تاریخی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسیده است. این بازار در زمان جاده ابریشم از اهمیت تجاری بالایی بهره مند بود و بعد از آن در زمان پادشاهی صفویان رونق گرفت. این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان شد ولی طولی نکشید که توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شد. در این بازار، مدرسه، مسجد و کاروان سراهای تاریخی زیادی وجود دارد که با نماهای آجری و گنبد ها و طاق های زیبا ساخته شده اند و بر جذابیت های آن افزوده اند.

جاهای دیدنی تبریز,اماکن دیدنی تبریز,عکس جاهای دیدنی تبریزیکی از جاهای دیدنی تبریز و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده، بازار تبریز است

>> آبشار اسکندر، از اماکن دیدنی تبریز:

آبشار اسکندر در نزدیکی شهر تبریز، در مسیر جاده تبریز اهر، در دامنه های شمالی کوه سهند و در نزدیکی روستای طویقون قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از طریق جاده تبریز به اهر، جاده فرعی روستای طویقون است. ارتفاع این آبشار در حدود سی متر است و رولکوبی مناسبی در بالای آبشار جهت صعود کوهنوردان در نظر گرفته شده است. این آبشار در فصل های سرد سال یخ زده و مناظر بسیار زیبایی ایجاد می نماید، همینطور اینجا یکی از جاهای دیدنی تبریز در زمستان است و مکان مناسبی جهت تمرین های یخنوردی میباشد که هر سال کوهنوردان و یخ نوردان زیادی برای صعود های زمستانی از این مکان استفاده می نمایند.

اسامی جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز همراه باعکسیکی از جاهای دیدنی تبریز، آبشار اسکندر است که کوهنوردان و یخنوردان زیادی به آن سفر میکنند

>> موزه دوربین عکاسی تبریز یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز:

استاد محمد علی جدیدالاسلام، از اساتید هنر عکاسی است که عمر خود را وقف این هنر نمونه و در کنار انجام این هنر به جمع آوری دوربین های عکاسی هم پرداخته است به طوریکه هم اینک بیش از ۹۰۰ دوربین عکاسی در مجموعه شخصی خود دارد؛ مجموعه ای ارزشمند که در ایران بی نظیر است. گرد پیری حتی اگر بر موهایش نشسته باشد، اما وی با دوربین های عکاسی اش همیشه حس جوانی می کند. از آن روزهایی که هر شهروندی آرزوی داشتن یک دوربین ناقابل کتابی داشت او شروع به جمع آوری انواع دوربین ها کرد تا این که امروزه تعداد دوربین هایش را به بیش از ۹۰۰ عدد رسانده و اینک صاحب بزرگ ترين کلکسیون دوربین های عکاسی است. بنابراین موزه دوربین عکاسی یکی از جاهای دیدنی تبریز است.

بهترین جاهای دیدنی تبریز,عکس جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریزاز جاهای دیدنی تبریز، موزه دوربین عکاسی تبریز است

>> کلیسای کاتولیک ها، از بهترین جاهای دیدنی تبریز:

در زمان قدیم مسیحیان کاتولیک ایران، کلیسایی به نام کلیسای کاتولیک ها یا عذرای توانا داشتند. این ساختمان آجری در سال ۱۲۹۱ شمسی ساخته شده است به طول ۳۰ متر و عرض ۱۵ متر میباشد، بالای بالکن کوچکی از این بنا برج ناقوس کلیسا به چشم میخورد نمای جالب و دیدنی به این ساختمان داده است. جالب است بدانید این کلیسا مثل تالارهای امروزی که در آن جشن برگزار می شود، به وسیله کاتولیک های آن زمان، برای برگزاری مراسم ها و جشن های گوناگون مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین این کلیسا از دیگر جاهای دیدنی تبریز است.

جاهای دیدنی تبریز,اسامی جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز در تابستانكليسای كاتوليک‌ها از جمله زيباترين مكان‌های مذهبی و جاهای دیدنی تبریز است

>> مقبره الشعرا از جاذبه های توریستی تبریز:

مقبره الشعرا یکی از جاهای دیدنی تبریز با معماری امروزی است. این مکان در محله ی «سرخاب» تبریز قرار گرفته و از آن با عنوان «گورستان های تاریخی» تبریز هم یاد می شود. بر اساس اسناد، این قبرستان از حدود قرن هشتم هجری استفاده می شده و در گذشته با نام هایی مثل «قبرستان سرخاب» و «حظیره الشعرا» هم شناخته می شده است. این قبرستان بعد از زلزله های قرن ۱۲ هجری قمری متروک شد، ولی در دوران معاصر با توجه به اهمیت بالا و شاعران و عرفای فراوانی که در آن به خاک سپرده شده اند، مورد توجه قرار گرفت.

جاذبه های توریستی تبریز,جاهای دیدنی تبریز,مکانهای دیدنی تبریزمقبره الشعرا یکی از جاهای دیدنی تبریز با معماری امروزی است

>> یکی از جاهای دیدنی تبریز، فرش سنگی تبریز:

فرش سنگی تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است شهری که به فرشهای دستبافش معروف است و فرش تبریز در لیست زیباترین فرش های ایرانی قرار دارد. این شهر یکی از مهم ترین مراکز بافت قالی در ایران است و قالی های بافت تبریز از تنوع بسیاری بهره مند هستند. این شهر که اکنون از طرف شورای جهانی صنایع دستی بعنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب شده است، فرش هایی دارد که زیبایی آنها در سرتاسر جهان شناخته شده است. خیلی از قالی های بافت تبریز زینت بخش موزه های معتبر جهان شده یا در مجموعه ی کلکسیونرهای خوش ذوق قرار گرفته اند، بی تردید قالی های بافت تبریز بسیار مورد پسند همگان هستند.

اماکن دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز همراه باعکس,جاهای دیدنی تبریزفرش سنگی تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز و از مهم ترین مراکز بافت قالی در ایران است

>> محله مارالان تبریز یکی از جاهای دیدنی و تاریخی تبریز:

محله مارالان که با نام مارلان هم شناخته میشود، از محله های تاریخی شهر تبریز است و در سمت جنوب شرقی این شهر واقع شده است. بر روی نقشه محله مارالان تبریز به وسیله بزرگراه آزادی به منطقه های شرقی و غربی تبریز متصل می شود و در گذشته به علت نزدیک بودن آن به جنگل های جنوبی شهر تبریز، گاهی شمار بسیاری از آهوهای زیادی به این محله می آمدند و به همین دلیل، نام این محله را مارالان (آهوان) گذاشتند. بعضی از جاهای دیدنی تبریز از جمله زیارتگاه ننه مریم که از زیارتگاه های ارامنه تبریز است و قدمت آن به ابتدای دورهٔ قاجار میرسد، در مارالان واقع شده است. مرکز این محله میدانی به نام چارچی (چهارسوق) است.

جاهای دیدنی تبریز,عکس جاهای دیدنی تبریز,اسامی جاهای دیدنی تبریزمحله مارالان، یکی از محله های تاریخی و جاهای دیدنی تبریز

>> کندوان از پرطرفدارترین جاهای دیدنی تبریز:

کندوان بعنوان یکی از سه روستای صخره ای جهان و تنها روستای صخره ای در دنیا که اکنون سکنه دارد، از خاص ترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می شود. روستایی با ارتفاع ۲۲۰۰ متر از سطح دریا که در ایام گرم سال از آب و هوای خنک و دل چسبی بهره مند است و به همین علت جزء مقاصد پرطرفدار در سفر به تبریز است.

جاهای دیدنی تبریز همراه باعکس,جاهای دیدنی تبریز,اماکن دیدنی تبریزروستای کندوان، از خاص‌ترین جاهای دیدنی تبریز 

به جرأت میتوان گفت روستای صخره ای کندوان یکی از اصلی ترین و دیدنی ترین جاهای دیدنی تبریز میباشد، جایی که به خاطر داشتن معماری خاص و منحصر به فرد و جریان داشتن زندگی اهالی آن در بافت فرسوده اش تبدیل به یک استثنا در جهان شده است، حتی اماکن دیگری هم از جمله داکوتا آمریکا و کاپادوکیه ترکیه در دنیا وجود دارند که با این که دارای معماری صخره ای می باشند ولی کسی در آن ها زندگی نمیکند، در این روستا منازل مانند کندوی عسل در دل کوه جا باز کرده اند و این خود یکی از جذابیت های کندوان محسوب می شود. جالب است بدانید که یکی از مهم ترین محصولات روستای کندوان عسل می باشد و چیزی که این روستا را زبان زد خاص و عام کرده است وجود همین خانه های کندو مانند است.

>> کلیسای استفانوس مقدس، از مکانهای دیدنی تبریز:

کلیسای استقانوس یکی از جاهای دیدنی تبریز است. ساختمان کلیسای استقانوس در فاصله ۱۷ کیلومتری شهر جلفا کنار رود ارس قرار دارد. در زمان ساخت آن شک و تردید وجود دارد بعضی آنرا برای دوران اوایل مسیحیت می دانند و دسته دیگر قرن چهارم تا ششم هجری. بنای کلیسا نیز در زلزله های تبریز تخریب شد و صفویان مرمت آن را بر عهده گرفتند. کلیسا منتسب به ارمنی هاست و دومین کلیسای بزرگ آنها در ایران به شمار می رود. آنها در کلیسا مناسبت های خاصی را برگزار می کنند و در روز خاصی هزاران نفر برای اجرای مراسم می آیند.

بهترین جاهای دیدنی تبریز,جاهای دیدنی تبریز در تابستان,جاهای دیدنی تبریزکلیسای استقانوس بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری تبریز همیشه بین مردم معروف است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش