شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
۱۴:۵۲ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۲۱۵
جرم و جنایت

۶۷ سال زندان و ۵۱۸ ضربه شلاق مجازات راهزنی در پوشش پلیس نامحسوس

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»
هفت عضو یک باند سرقت که در پوشش «پلیس نامحسوس»، محموله طلا را در یکی از جاده های استان خراسان رضوی ربوده و پس از بستن دست و پای مال باختگان خودروی آنان را نیز برای ایجاد رعب و وحشت در تاریکی جاده تخریب کرده بودند، به تحمل ۶۷ سال زندان، ۵۱۸ ضربه شلاق و پرداخت دیه و خسارت محکوم شدند.

به گزارش خراسان، ساعت ۲۲ سیزدهم خرداد سال ۹۹ بود و خودروی سمند با نور چراغ هایش تاریکی جاده کاشمر به مشهد را می شکافت. راننده و برادرش که در زمینه خرید و فروش طلا فعالیت داشتند، پس از خرید و فروش مقداری طلا در کاشمر، در حالی به مشهد بازمی گشتند که بیش از ۳ کیلوگرم طلا را با خود حمل می کردند.

آن ها سرگرم گفت و گو بودند که ناگهان سرنشینان یک دستگاه زانتیا با علامت و تجهیزات پلیسی به خودروی سمند نزدیک شدند و در حالی که آرم و نوشته «پلیس نامحسوس» بر بدنه زانتیا خودنمایی می کرد از راننده سمند خواستند تا خودرو را کنار جاده متوقف کند. هنگامی که راننده ۳۷ ساله سمند در حاشیه جاده و پشت سر زانتیا ایستاد، یک دستگاه پراید با چند سرنشین نیز سپر به سپر در پشت سر خودروی سمند توقف کرد تا دیگر هیچ راه گریزی باقی نماند.

در این لحظه راننده جوان سمند که به نحوه توقف و رفتار سرنشینان دو خودرو مشکوک شده بود، بلافاصله متوجه شد که آن ها پلیس واقعی جاده نیستند و قصد عمل تبهکارانه را دارند، به همین دلیل بی درنگ قفل مرکزی را زد چرا که دیگر یقین داشت در چنگ راهزنان جاده افتاده اند اما سرنشینان دو خودرو با چوب، چماق، قمه و اسلحه قلابی به سمت سمند حمله ور شدند و با تخریب شیشه ها، دو سرنشین را از درون خودرو بیرون کشیدند. آن ها در تاریکی شب دو طلافروش را به کنار جاده بردند و در حالی که بی رحمانه کتک می زدند، دست و پاهایشان را بستند و با سرقت محموله طلا از محل گریختند.

گزارش روزنامه خراسان حاکی است، طولی نکشید که با کمک رانندگان عبوری، پلیس از ماجرا مطلع شد و بدین ترتیب با صدور فرمانی ویژه از سوی سردار سرتیپ محمدکاظم تقوی (سکاندار امنیت سرزمین خورشید) گروه ویژه ای از کارآگاهان پلیس آگاهی ماموریت یافتند تا هر چه سریع تر به ردزنی سارقان مسلحی بپردازند که در پوشش «پلیس نامحسوس جاده» اقدام به راهزنی مسلحانه کرده بودند. با صدور این دستور، گروه تخصصی از کارآگاهان اداره اطلاعات جنایی و عملیات ویژه آگاهی خراسان رضوی نیز به یاری کارآگاهان محولات و کاشمر رفتند و به بررسی ماجرای سرقت مسلحانه پرداختند.

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»

تحقیقات غیرمحسوس و رصدهای اطلاعاتی کارآگاهان نشان می داد که افراد مرتبط با خرید و فروش طلا در این تبهکاری شبانه نقش دارند و احتمالا دزدان مسلح با مال باختگان آشنایی داشته اند. بنابراین پیگیری سرنخ های موجود، کارآگاهان را به سوی یک طلافروشی معروف در کاشمر کشاند چرا که او از حضور طلافروشان در کاشمر اطلاع داشت. از سوی دیگر هم شاخه ای از فعالیت های اطلاعاتی کارآگاهان به ردیابی شماره پلاک خودروهای زانتیا و پراید کشیده شد و آن ها به بازبینی دوربین های ترافیکی پرداختند تا این که خودروی پراید در خیابان ۱۳ آبان کاشمر ردزنی شد.

بنابراین گروهی از نیروهای عملیاتی، بلافاصله راننده پراید را به محاصره درآوردند و او را در حالی دستگیر کردند که مقداری حشیش نیز به همراه داشت. در پی اعترافات راننده پراید، کارآگاهان بی درنگ دو برادر وی را نیز به دام انداختند و آن ها را مورد بازجویی های فنی قرار دادند.

متهمان دستگیر شده که چاره ای جز اعتراف نداشتند و همه ماجرا را لو رفته می دیدند به ناچار محل اختفای طلاها را به کارآگاهان نشان دادند که درون تنور منزل پدرشان در روستای سعدالدین خلیل آباد پنهان کرده بودند.

با کشف طلاهای سرقتی، عملیات پلیس وارد مرحله جدیدی شد و کارآگاهان متهمی را که در پوشش مامور قلابی وارد باند تبهکاران شده بود، به همراه دو برادر طلافروش و با تیراندازی زمین گیر کردند.

در حالی که هفت عضو باند راهزنان جاده به چنگ قانون افتاده بودند، در بازرسی از مخفیگاه آنان، مقادیری موادمخدر، تجهیزات پلیسی، اسلحه قلابی و پلاک های سرقتی خودروها نیز کشف و ضبط شد.

 ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که دوست قدیمی شاکیان نقشه دستبرد ماهرانه به محموله طلا را طراحی کرده و با برگزاری جلسه توجیهی، از همدستانش خواسته بود برای دستبرد به محموله طلا با او همکاری کنند چرا که شاکیان، بنکدار طلا بودند و در روزهای مشخصی برای خرید و فروش طلا به کاشمر می رفتند اما این بار دوست قدیمی وی دچار وسوسه شده بود تا طلاهای آن ها را در تاریکی جاده سرقت کند. وی به دیگر اعضای باند قول داده بود تا بعد از فروش طلاها مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به آن ها بپردازد ولی بعد از سرقت هیچ تماسی با هم نداشته باشند.

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»

پس از انجام تحقیقات و بازجویی های مقدماتی، کیفرخواست دزدان مسلح در دادسرای عمومی و انقلاب صادر و این پرونده برای رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی ارسال شد. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و با دستور مقامات قضایی استان، پرونده مذکور در شعبه ششم دادگاه کیفری یک زیر نظر قاضی هادی دنیادیده مورد کالبدشکافی دقیق قرار گرفت. مقامات قضایی شعبه یاد شده نیز با برگزاری جلسات محاکمه به بررسی ریزبینانه پرونده ای پرداختند که از حساسیت ویژه ای برخوردار بود. یکی از شاکیان در جلسه دادگاه که با حضور وکلای مدافع برگزار شد به مقام قضایی گفت: وقتی آن ها با چوب و چماق و سلاح به سوی ما حمله ور شدند، خیلی ترسیده بودیم. فقط به آن ها التماس می کردیم که دست و پای ما را طوری ببندند که خوراک و طعمه حیوانات وحشی نشویم چرا که در آن تاریکی جاده هیچ امیدی به نجات خودمان نداشتیم.

بنابراین گزارش، اگر چه برخی از متهمان پرونده تلاش داشتند با گریز از بیان حقیقت، مسیر رسیدگی قضایی را به انحراف بکشانند اما سال ها تجربه قضات شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی دوباره آنان را به مسیر اصلی محاکمه بازمی گرداند که در نهایت نیز هفت متهم این پرونده به ناچار همه حقیقت را بازگو کردند و نتوانستند از زیر رگبار سوالات فنی و تخصصی قاضی دنیادیده راه گریزی بیابند.

پس از پایان جلسات محاکمه، مقامات قضایی دادگاه به شور نشستند و حکمی قاطع درباره متهمان پرونده سرقت مسلحانه در پوشش پلیس نامحسوس جاده صادر کردند.

بنابر رأی صادر شده، متهمان این پرونده به تحمل ۶۷ سال زندان، ۵۱۸ ضربه شلاق، پرداخت دیه سنگین و هشت میلیون تومان خسارت خودروی سمند محکوم شده اند که این رای به تایید قضات دیوان عالی کشور نیز رسیده است و در مرحله اجرا قرار دارد.

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ویژه سرپوش