یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۵۲ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۲۱۵
جرم و جنایت

۶۷ سال زندان و ۵۱۸ ضربه شلاق مجازات راهزنی در پوشش پلیس نامحسوس

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»
هفت عضو یک باند سرقت که در پوشش «پلیس نامحسوس»، محموله طلا را در یکی از جاده های استان خراسان رضوی ربوده و پس از بستن دست و پای مال باختگان خودروی آنان را نیز برای ایجاد رعب و وحشت در تاریکی جاده تخریب کرده بودند، به تحمل ۶۷ سال زندان، ۵۱۸ ضربه شلاق و پرداخت دیه و خسارت محکوم شدند.

به گزارش خراسان، ساعت ۲۲ سیزدهم خرداد سال ۹۹ بود و خودروی سمند با نور چراغ هایش تاریکی جاده کاشمر به مشهد را می شکافت. راننده و برادرش که در زمینه خرید و فروش طلا فعالیت داشتند، پس از خرید و فروش مقداری طلا در کاشمر، در حالی به مشهد بازمی گشتند که بیش از ۳ کیلوگرم طلا را با خود حمل می کردند.

آن ها سرگرم گفت و گو بودند که ناگهان سرنشینان یک دستگاه زانتیا با علامت و تجهیزات پلیسی به خودروی سمند نزدیک شدند و در حالی که آرم و نوشته «پلیس نامحسوس» بر بدنه زانتیا خودنمایی می کرد از راننده سمند خواستند تا خودرو را کنار جاده متوقف کند. هنگامی که راننده ۳۷ ساله سمند در حاشیه جاده و پشت سر زانتیا ایستاد، یک دستگاه پراید با چند سرنشین نیز سپر به سپر در پشت سر خودروی سمند توقف کرد تا دیگر هیچ راه گریزی باقی نماند.

در این لحظه راننده جوان سمند که به نحوه توقف و رفتار سرنشینان دو خودرو مشکوک شده بود، بلافاصله متوجه شد که آن ها پلیس واقعی جاده نیستند و قصد عمل تبهکارانه را دارند، به همین دلیل بی درنگ قفل مرکزی را زد چرا که دیگر یقین داشت در چنگ راهزنان جاده افتاده اند اما سرنشینان دو خودرو با چوب، چماق، قمه و اسلحه قلابی به سمت سمند حمله ور شدند و با تخریب شیشه ها، دو سرنشین را از درون خودرو بیرون کشیدند. آن ها در تاریکی شب دو طلافروش را به کنار جاده بردند و در حالی که بی رحمانه کتک می زدند، دست و پاهایشان را بستند و با سرقت محموله طلا از محل گریختند.

گزارش روزنامه خراسان حاکی است، طولی نکشید که با کمک رانندگان عبوری، پلیس از ماجرا مطلع شد و بدین ترتیب با صدور فرمانی ویژه از سوی سردار سرتیپ محمدکاظم تقوی (سکاندار امنیت سرزمین خورشید) گروه ویژه ای از کارآگاهان پلیس آگاهی ماموریت یافتند تا هر چه سریع تر به ردزنی سارقان مسلحی بپردازند که در پوشش «پلیس نامحسوس جاده» اقدام به راهزنی مسلحانه کرده بودند. با صدور این دستور، گروه تخصصی از کارآگاهان اداره اطلاعات جنایی و عملیات ویژه آگاهی خراسان رضوی نیز به یاری کارآگاهان محولات و کاشمر رفتند و به بررسی ماجرای سرقت مسلحانه پرداختند.

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»

تحقیقات غیرمحسوس و رصدهای اطلاعاتی کارآگاهان نشان می داد که افراد مرتبط با خرید و فروش طلا در این تبهکاری شبانه نقش دارند و احتمالا دزدان مسلح با مال باختگان آشنایی داشته اند. بنابراین پیگیری سرنخ های موجود، کارآگاهان را به سوی یک طلافروشی معروف در کاشمر کشاند چرا که او از حضور طلافروشان در کاشمر اطلاع داشت. از سوی دیگر هم شاخه ای از فعالیت های اطلاعاتی کارآگاهان به ردیابی شماره پلاک خودروهای زانتیا و پراید کشیده شد و آن ها به بازبینی دوربین های ترافیکی پرداختند تا این که خودروی پراید در خیابان ۱۳ آبان کاشمر ردزنی شد.

بنابراین گروهی از نیروهای عملیاتی، بلافاصله راننده پراید را به محاصره درآوردند و او را در حالی دستگیر کردند که مقداری حشیش نیز به همراه داشت. در پی اعترافات راننده پراید، کارآگاهان بی درنگ دو برادر وی را نیز به دام انداختند و آن ها را مورد بازجویی های فنی قرار دادند.

متهمان دستگیر شده که چاره ای جز اعتراف نداشتند و همه ماجرا را لو رفته می دیدند به ناچار محل اختفای طلاها را به کارآگاهان نشان دادند که درون تنور منزل پدرشان در روستای سعدالدین خلیل آباد پنهان کرده بودند.

با کشف طلاهای سرقتی، عملیات پلیس وارد مرحله جدیدی شد و کارآگاهان متهمی را که در پوشش مامور قلابی وارد باند تبهکاران شده بود، به همراه دو برادر طلافروش و با تیراندازی زمین گیر کردند.

در حالی که هفت عضو باند راهزنان جاده به چنگ قانون افتاده بودند، در بازرسی از مخفیگاه آنان، مقادیری موادمخدر، تجهیزات پلیسی، اسلحه قلابی و پلاک های سرقتی خودروها نیز کشف و ضبط شد.

 ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که دوست قدیمی شاکیان نقشه دستبرد ماهرانه به محموله طلا را طراحی کرده و با برگزاری جلسه توجیهی، از همدستانش خواسته بود برای دستبرد به محموله طلا با او همکاری کنند چرا که شاکیان، بنکدار طلا بودند و در روزهای مشخصی برای خرید و فروش طلا به کاشمر می رفتند اما این بار دوست قدیمی وی دچار وسوسه شده بود تا طلاهای آن ها را در تاریکی جاده سرقت کند. وی به دیگر اعضای باند قول داده بود تا بعد از فروش طلاها مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به آن ها بپردازد ولی بعد از سرقت هیچ تماسی با هم نداشته باشند.

باند سرقت,سرقت در در پوشش «پلیس نامحسوس»

پس از انجام تحقیقات و بازجویی های مقدماتی، کیفرخواست دزدان مسلح در دادسرای عمومی و انقلاب صادر و این پرونده برای رسیدگی و صدور حکم به دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی ارسال شد. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و با دستور مقامات قضایی استان، پرونده مذکور در شعبه ششم دادگاه کیفری یک زیر نظر قاضی هادی دنیادیده مورد کالبدشکافی دقیق قرار گرفت. مقامات قضایی شعبه یاد شده نیز با برگزاری جلسات محاکمه به بررسی ریزبینانه پرونده ای پرداختند که از حساسیت ویژه ای برخوردار بود. یکی از شاکیان در جلسه دادگاه که با حضور وکلای مدافع برگزار شد به مقام قضایی گفت: وقتی آن ها با چوب و چماق و سلاح به سوی ما حمله ور شدند، خیلی ترسیده بودیم. فقط به آن ها التماس می کردیم که دست و پای ما را طوری ببندند که خوراک و طعمه حیوانات وحشی نشویم چرا که در آن تاریکی جاده هیچ امیدی به نجات خودمان نداشتیم.

بنابراین گزارش، اگر چه برخی از متهمان پرونده تلاش داشتند با گریز از بیان حقیقت، مسیر رسیدگی قضایی را به انحراف بکشانند اما سال ها تجربه قضات شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی دوباره آنان را به مسیر اصلی محاکمه بازمی گرداند که در نهایت نیز هفت متهم این پرونده به ناچار همه حقیقت را بازگو کردند و نتوانستند از زیر رگبار سوالات فنی و تخصصی قاضی دنیادیده راه گریزی بیابند.

پس از پایان جلسات محاکمه، مقامات قضایی دادگاه به شور نشستند و حکمی قاطع درباره متهمان پرونده سرقت مسلحانه در پوشش پلیس نامحسوس جاده صادر کردند.

بنابر رأی صادر شده، متهمان این پرونده به تحمل ۶۷ سال زندان، ۵۱۸ ضربه شلاق، پرداخت دیه سنگین و هشت میلیون تومان خسارت خودروی سمند محکوم شده اند که این رای به تایید قضات دیوان عالی کشور نیز رسیده است و در مرحله اجرا قرار دارد.

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش