سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۴۰ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۲۵۸
جرم و جنایت

روایت نجات ۴ محکوم به قصاص از مرگ

آزادی محکوم به قصاص از زندان,قصاص قاتل
«در ۷‌ماه اخیر هیچ اولیای دمی حاضر به اجرای حکم قصاص در پایتخت نشد و این اتفاق نادر و بی‌سابقه است.» این چکیده صحبت‌های محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران است که دیروز در جلسه آزادی ۴محکوم به قصاص عنوان کرد.

به گزارش همشهری، صبح دیروز ۴مرد محکوم به قصاص از زندان به دادسرای جنایی تهران انتقال یافتند تا مقدمات آزادی‌شان فراهم شود. آنها با کمک خیرین و تلاش تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران توانسته بودند از اولیای دم رضایت گرفته و از قصاص نجات یابند. در ابتدای جلسه قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران با اشاره به اینکه‌ماه اسفند بیشترین آمار بخشش را به‌خودش اختصاص داده گفت: در ۷‌ماه اخیر هیچ اجرای قصاص از سوی اجرای احکام دادسرای جنایی تهران نداشته‌ایم.

البته در این بازه زمانی محکومانی بوده‌اند که پای چوبه دار رفتند اما با تلاش تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران موفق شدند در واپسین لحظات از اولیای دم مهلت یا رضایت بگیرند و حکم اجرا نشود. سرپرست واحد صلح و سازش دادسرای ناحیه ۲۷ پایتخت ادامه داد: امروز (چهارشنبه) مقدمات آزادی ۴محکوم به قصاص که یکی از آنها حدود ۲۵سال از عمرش را در زندان بوده، ‌فراهم شده تا این افراد سال جدید را در کنار خانواده‌هایشان باشند.

آزادی پس از ۲۵سال

یکی از محکومانی که دیروز آزاد شد، ‌مردی ۵۷ساله است. او از سال ۷۶به جرم قتل عمدی دستگیر و روانه زندان شده بود. او و همدستش ۲۵سال قبل به قصد سرقت قدم در خانه زنی تنها گذاشتند و پس از قتل وی، ‌طلاها و فرش ابریشم او را به سرقت بردند.

متهم به قتل ۳سال بعد از حادثه دستگیر و به قصاص محکوم شد و حالا باورش نمی‌شود که قرار است بعد از ۲۵سال از زندان آزاد شود. مرد میانسال می‌گوید: می‌خواهم بروم در خیابان‌های پایتخت چرخی بزنم و لذت ببرم. شب عید است و حتما خیابان‌ها دیدنی هستند. جوانی من در زندان گذشت، ‌تصور کنید ۳۲ساله بودم که افتادم زندان و حالا ۵۷ساله‌ام.بعد می‌روم پیش مادرم تا دست و پایش رو ببوسم. آخر او خیلی برای من غصه می‌خورد. سپس به دیدن نوه‌هایم می‌روم. با خودم عهد بستم که پس از آزادی به نیازمندان کمک و برای گرفتن رضایت محکومان به قصاص تلاش کنم.

خواب آزادی

محکوم دیگر با خوشحالی همسر و فرزندش را در آغوش می‌گیرد و می‌گوید: «بالاخره خواب‌هایم تعبیر شد و امسال سال تحویل را در کنار شما هستم.» او سال ۹۴جان زنی را هنگام سرقت گرفته و به قصاص محکوم شده بود  اما با تلاش تیم صلح و سازش از مجازات مرگ رهایی یافت. وی می‌گوید: هربار که ناامید می‌شدم خواب‌های عجیبی می‌دیدم. خواب آزادی و بودن در کنار خانواده‌ام. باز امید به سراغم می‌آمد تا اینکه لطف خدا شامل حالم شد و از مرگ گریختم. وی ادامه می‌دهد: من با خدا معامله کرده‌ام و آدم‌ها تا زمانی که در بحران نباشند تغییر نمی‌کنند. من شب‌های وحشتناکی را در زندان گذرانده‌ام و به‌خودم قول داده‌ام که دیگر مرتکب اشتباه در زندگیم نشوم.

گروگانگیری مرگبار

«همیشه آرزو داشتم پدر شوم و در زندان نذر کردم که اگر آزاد شوم برای کمک به شیرخوارگاه بروم.» اینها را مرد ۳۳ساله‌ای می‌گوید که ۲۱مرداد ۹۱مرتکب قتل شده و بعد از ۱۰سال موفق شد از اولیای‌دم رضایت بگیرد. وی ادامه می‌دهد: من ناخواسته مرتکب قتل شدم.

در آن زمان یکی از رفقایم به من زنگ زد و گفت: فردی را گروگان گرفته است. از من کمک خواست و به خاطر رفاقت با او رفتم. وی از من خواست تا پیش گروگان که در باغی زندانی بود بمانم و اجازه فرار به او ندهم. دوستم جایی کار داشت و می‌خواست باغ را برای چند ساعتی ترک کند. می‌خواستم گروگان را آزاد کنم که حرفی زد و مرا ناراحت کرد. عصبانی شدم و در درگیری ناخواسته جانش را گرفتم.  یک بار پای چوبه دار رفتم و مرگ را مقابل چشمانم دیدم.

امروز که قرار است بعد از ۱۰سال از زندان آزاد شوم احساس می‌کنم دوباره متولد شده‌ام و می‌خواهم زندگی خوبی را در پیش بگیرم. دلم می‌خواهد یک خانواده تشکیل بدهم و نذر کرده بودم بعد از آزادی به شیرخوارگاه بروم و در آنجا خدمت کنم. وی ادامه می‌دهد: من وقتی به زندان افتادم سواد نداشتم و در آنجا درس خواندم؛  از دوره ابتدایی تا راهنمایی در زندان آهنگری، جوشکاری و مکانیکی را هم یاد گرفته‌ام و طوری رفتار کردم که همه از من راضی باشند.

آزادی پیرمرد ۷۱ساله

آخرین محکومی که دیروز مهر آزادی در پرونده‌اش ثبت شد پیرمردی ۷۱ساله است که نگهبان کارخانه‌ای در پایتخت بود و به اتهام قتل غیرعمد به دیه محکوم شده بود اما به‌دلیل عدم‌توانایی در پرداخت پول دیه، در زندان بود تا اینکه با کمک خیرین مبلغ دیه پرداخت و او بعد از ۶سال آزاد شد. پیرمرد می‌گوید: متوفی، معتاد و کارتن‌خواب بود و در اطراف کارخانه‌ای که من در آن نگهبان بودم می‌خوابید. او چندبار وسیله از کارخانه سرقت کرده بود و چون من نگهبان بودم خسارتش را به صاحبکارم پرداخت کردم.

آخرین بار یک وسیله گران قیمت را سرقت کرد. به همین دلیل دست او را به یک میخی که از دیوار آویزان بود بستم که فرار نکند اما او از هوش رفت. زنگ زدم اورژانس که مشخص شد فوت شده و آنطور که من فهمیدم، پزشکی قانونی علت مرگش را بستن دستش به دیوار و نرسیدن خون به مغزش به‌دلیل اعتیاد شدید عنوان کرد.

دادگاه این جرم را قتل غیرعمد تشخیص داد و من محکوم به پرداخته دیه شدم. اما زندگی در زندان خیلی سخت است. هر روز مرگ را مقابل چشمانت می‌بینی و چون سن من زیاد بود همیشه از این می‌ترسیدم مبادا در زندان بمیرم. حتی یک شب تا مرز سکته پیش رفتم و خدا را شکر می‌کنم که ساعت رفتنم در زندان نبود و حالا بعد از ۶سال می‌خواهم رنگ آزادی را ببینم و سال نو را در کنار خانواده‌ام باشم. وی می‌گوید: در زندان قالیبافی یاد گرفته‌ام و اگر عمرم کفاف دهد این کار را ادامه خواهم داد.

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش