سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۲۳:۱۷ - ۱۱ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۶۷۳
جرم و جنایت

جزئیات کشته شدن راضیه رحمانی دختر ۲۴ ساله لر با شلیک مامور نیروی انتظامی!

روزنامه اعتماد گزارشی از جزییات کشته شدن راضیه رحمانی دختر ۲۴ ساله توسط یکی از ماموران نیروی انتظامی در یکی از روستاهای استان لرستان تهیه کرده است.

«اعتماد»: سوم تیر ماه جاری رسانه‌ها نوشتند که دختری جوان به نام «راضیه رحمانی» اهل روستای گویژه در شهرستان نورآباد استان لرستان با شلیک یکی از ماموران نیروی انتظامی جان باخت. «اعتماد» برای صحت خبر و دسترسی به جزییات بیشتر این حادثه را پیگیری کرده و با چند منبع آگاه و یکی از بستگان این دختر جوان صحبت کرده است. این افراد می‌گویند که برخلاف آنچه خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند مدعی‌اند راضیه ۲۴ سال داشته و ماموران نیروی انتظامی بدون حکم قضایی وارد خانه آنها شده‌اند و به سمت این دختر جوان شلیک کرده‌اند... البته لازم به ذکر است که عنوان شود «اعتماد» این گزارش را صرفا بر اساس صحبت‌های مصاحبه‌شونده‌ها تنظیم کرده است. همچنین بنا به خواست افراد مصاحبه‌شونده اسامی آنها در این گزارش منتشر نشده و نزد روزنامه محفوظ است.

بند اول

خانه‌ای واقع در روستای گویژه منطقه کاکاوند شهرستان نورآباد که کمیته امداد در اختیار خانواده قرار داده است. روز حادثه ماموران نیروی انتظامی پشت در خانه آنها بودند! در را کوبیدند و وارد شدند. خانه را بدون در دست داشتن حکم قضایی گشتند و بعد به دستان پیرمرد دستبند زدند. دختر جوان که به دنبال پدرش رفته بود از ماموران پرسید چرا پدرم را بازداشت کردید؟ که ناگهان یک گلوله به سمت او شلیک شد و راضیه جانش را از دست داد.

بند دوم

حدود ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ ماموران نیروی انتظامی بدون دلیلی مشخص و صرفا به بهانه اینکه داخل خانه پدری راضیه رحمانی مواد مخدر وجود دارد وارد خانه آنها شدند و همه جا را گشتند. آن روز صبح پدر راضیه نبود و برای کار از خانه بیرون رفته بود، اما وقتی به او خبر رسید که چند مرد غریبه بدون حضور او وارد خانه‌اش شدند خودش را به خانه رساند. همانجا بود که ماموران به او دستبند زدند و او را سوار ماشین کردند. دختران این مرد به دنبال پدرشان مقابل ماشین رفته بودند که ناگهان با تهدید یکی از ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند و مورد حمله قرار گرفتند. راضیه که چند قدم جلوتر رفته بود با شلیک مامور نیروی انتظامی جانش را از دست داد. بعد از این حادثه ماموران سراغ پسر ۱۰ ساله خانواده رفتند و موبایل او را گرفتند.

بند سوم

بعد از این اتفاق ناگوار برخی مسوولان و مراجع قضایی به خانه آنها مراجعه و به خانواده اظهار کردند که حکم قضایی برای بازرسی خانه صادر نشده بود. برخی منابع محلی و اقوام این خانواده به «اعتماد» می‌گویند: «مسوولان مربوطه در واکنش به این حادثه مدعی شدند ماموری که به راضیه شلیک کرده، بازداشت است و باید به این خانواده دیه پرداخت شود. همچنین گفتند این قتل از نوع قتل غیر عمد بوده است.»

این در حالی است که در قانون اسلامی قتل غیرعمد در سه حالت تعریف شده است؛ حالت اول فرد قصد کشتن کسی را ندارد و کاری را انجام می‌دهد که عرفا کشنده حساب نمی‌شود، اما منجر به مرگ می‌شود. مانند وقتی که پدر یا مادر، فرزندشان را برای تنبیه می‌خواهند کتک بزنند. کتک زدن عموما باعث مرگ نیست، اما ممکن است در این میان یک کودک نیز جانش گرفته شود.

حالت دوم اینکه شخص نسبت به موضوع جهل داشته باشد. مثلا رفتاری را نسبت به یک شیء یا حیوان انجام دهد، اما بعدا متوجه شود که در اشتباه بوده و آن عمل را روی یک انسان انجام داده است.

حالت سوم زمانی است که قتل به سبب تقصیر مرتکب (مشروط بر آنکه از روی قصد و از نوع کشنده نباشد) واقع شده باشد.

این موارد در حالی است که کمی بعید به نظر می‌رسد ماموران نیروی انتظامی با اعمالی که مرتکب می‌شوند، آشنایی نداشته باشند.

بند چهارم

یکی از مسوولان استان لرستان در مورد این اتفاق به «اعتماد» می‌گوید: «خبر این حادثه را شنیدم، اما از جزییات آن اطلاع ندارم.» همچنین یکی از منابع محلی به «اعتماد» می‌گوید: «ماموران نیروی انتظامی گفته بودند به بهانه اینکه می‌خواستند مواد مخدر در خانه این افراد پیدا کنند به آنجا رفتند، اما حالا با چه مجوزی داخل خانه شدند، نمی‌دانم.»

یکی از بستگان راضیه در مورد این خانواده و جزییات حادثه به «اعتماد» می‌گوید: «راضیه فرزند سوم خانواده بود و ۲۴ سال داشت. این خانواده از نظر مالی به ‌شدت ضعیف هستند. حتی خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند از سوی کمیته امداد در اختیارشان قرار گرفته. پدر راضیه کشاورز است و برای صاحب زمین کارگری می‌کند. روز حادثه ماموران حدود ساعت ۸ صبح به دلیل مبارزه با مواد مخدر بدون مجوز و ارایه حکم قضایی وارد خانه آنها می‌شوند. پدر راضیه خانه نبود؛ در این منطقه رسم نیست اگر مرد خانواده در خانه حضور ندارد مرد غریبه‌ای وارد خانه شود. آن روز هم فقط مادر راضیه و خواهران او به اضافه برادر کوچک راضیه که ۱۰ سال دارد، خانه بودند، اما ماموران نیروی انتظامی وارد شدند و به سمت خانواده حمله بردند. پسر ۱۰ ساله خانواده وقتی می‌بیند ماموران نیروی انتظامی مادر و خواهرانش را مورد حمله قرار دادند با دوربین موبایل از آنها فیلمبرداری می‌کند.»

این فرد در ادامه می‌گوید: «وقتی اهالی می‌بینند ماموران نیروی انتظامی وارد خانه این خانواده شدند به پدر راضیه خبر می‌دهند. او سریع خودش را به خانه می‌رساند. آنجا ماموران به دستان او دستبند می‌زنند و پدر راضیه را به سمت ماشین‌شان می‌برند. وقتی راضیه و خواهرانش می‌بینند ماموران نیروی انتظامی می‌خواهند پدرشان را با خود ببرند، جلو می‌روند. در همان حین «غ. ح»، مامور نیروی انتظامی اهالی را تهدید می‌کند و می‌گوید که اگر یک قدم دیگر ‌بردارید شلیک خواهم کرد. حتی به یکی از همسایه‌های آنها که آنجا ایستاده بوده، می‌گوید؛ اگر جلو بیایی تو را هم می‌زنم. در همان لحظه راضیه جلو می‌رود تا پدرش را ببیند، اما این مامور به سمت راضیه شلیک می‌کند.» او همچنین در مورد واکنش مسوولان مربوطه در شهرستان می‌گوید: «وقتی این اتفاق افتاد برخی مسوولان به خانه آنها رفتند. مامور نیروی انتظامی بازداشت و پدر خانواده آزاد شد. حالا مراجع قضایی به خانواده گفتند که ماموران حکم قضایی برای تفتیش خانه نداشتند و ماموری که شلیک کرده بازداشت است. گفتند باید به این خانواده دیه پرداخت شود.»

تاکنون ضابطان و مراجع قضایی نسبت به این خبر واکنشی نشان ندادند. در حالی که با توجه به صحبت‌های بستگان این خانواده برخی مسوولان پس از این حادثه مقابل خانه راضیه رحمانی حضور پیدا کردند.

بند آخر

آیا مرگی مهربان‌تر برای این دختر نبود؟!

مرگ راضیه رحمانی با شلیک مامور نیروی انتظامی اولین حادثه مشابهی نیست که اتفاق می‌افتد. ۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ ماموران نیروی انتظامی در طرح مقابله با قاچاق خودروهای سوخت‌بر به یک دستگاه خودرو کوییک مشکوک می‌شوند و به دنبال تعقیب و گریز تیر به سرنشین اصابت می‌کند و جان یک پسر ۲۰ ساله به نام «امیرمحمد چترسحر» گرفته می‌شود. در پی این اتفاق اهالی بندرعباس مقابل فرمانداری حضور پیدا می‌کنند و به این حادثه معترض می‌شوند. عباس علی‌یاری، فرمانده انتظامی بندرعباس در تشریح جزییات این خبر گفت: «سرنشین خودرویی که ماموران به آن مشکوک شده بودند بدون توجه به اخطار ایست پلیس، با انجام حرکات نمایشی خطرناک و تغییر مسیر به سمت اتوبان، متواری شد که ماموران نیز با رعایت کامل قانون به کارگیری سلاح، با هدف متوقف کردن خودرو، اقدام به شلیک به سمت لاستیک کردند که با توجه به سرعت بالا و وجود پستی و بلندی‌های زیاد مسیر حرکت، متاسفانه تیر شلیک شده و پس از انحراف، به سرنشین خودرو اصابت کرده و منجر به فوت او شده است.» ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۲ «نگار کریمیان»، دختر ۲۱ ساله در شهرستان الیگودرز توسط شلیک اشتباهی مامور نیروی انتظامی جانش را از دست می‌دهد. پس از این حادثه مامور خاطی بازداشت می‌شود. او در اظهارات خود عنوان می‌کند که فکر می‌کرده ماشینی که حامل خانواده نگار کریمیان بوده موادمخدر حمل می‌کرده است. «اعتماد» در شماره ۵۷۹۹ طی گزارشی با عنوان «شلیک بامدادی جان دختر جوان را گرفت» به جزییات کشته شدن نگار کریمیان پرداخته است.

فرمانده انتظامی شهرستان الیگودرز در رابطه با این اتفاق اعلام کرد: «شب حادثه یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ بدون توجه به علایم ایست و بازرسی و اخطارهای مکرر ماموران برای ایست و بازرسی به‌طور غیرمجاز عبور کرده که ماموران به فرض اینکه این خودرو شامل مواد مخدر است، جهت توقیف خودرو اقدام به تیراندازی هوایی و در تعاقب به سمت لاستیک خودرو کردند که یکی از گلوله‌ها پس از اصابت به بدنه خودرو به یکی از سرنشینان خودرو که دختر جوانی به نام نگار کریمیان بود، برخورد کرد و موجب جراحت او شد.»

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش