پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲
۰۹:۰۵ - ۱۹ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۵۰۸۷
حوادث جاده ای، ریلی و هوایی

جزئیات عملیات اطفای حریق نفتکش ایرانی / ورود نیروی دریایی امریکا به عملیات/ پیکر پیدا شده از نفتکش، ایرانی بوده است

آتش سوزی نفتکش ایرانی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث
عملیات بزرگ اطفای حریق نفتکش ایرانی درجهنم آتش دلتای «یانگ تسه» درحالی پس ازسه روزهمچنان ادامه دارد که بیم‌ها و امیدها برای زنده ماندن احتمالی برخی از۳۰ خدمه ایرانی و دوخدمه بنگلادشی همچنان ادامه دارد.

ازصبح یکشنبه نگاه‌های نگران میلیون‌ها ایرانی و رسانه‌های دنیا به آب های چین دوخته شده است. دراین حادثه مهیب که شنبه شب در اثر برخورد نفتکش ایرانی ۲۴۷ متری با یک کشتی باری چینی - هنگ کنگی در سواحل شرقی این کشوردر۱۶۰ مایلی دلتای یانگ تسه- رخ داد نفتکش ایرانی که راهی کره جنوبی بود در ۲۵۰ کیلومتری سواحل شهر شانگهای چین با یک کشتی باربری ثبت شده برای هنگ کنگ برخورد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

 

 ۲۱ سرنشین چینی کشتی باربری «کریستال» که حامل بار غله از امریکا بود نجات یافتند ،اما سرنوشت خدمه کشتی ایرانی درهاله‌ای از ابهام قراردارد. این درحالی است که دیروز پیکر یکی از خدمه از آب گرفته شد. به‌ دنبال کشف این جسد مدیرعامل شرکت نفتکش کشورگفت: «با توجه به شرایط که جسد پیدا شده در سه مایلی نفتکش، احتمال می‌دهیم خدمه فرصت کافی برای پوشیدن لباس‌های ایمنی و خروج از نفتکش داشته‌اند.»

 

کیان ارثی، درباره جسد پیدا شده در کنار نفتکش حادثه دیده ایرانی در آب های چین گفت:« بلافاصله هماهنگی‌های لازم برای انتقال جسد به ساحل آغازشد تا ضمن بررسی بیشتر، شناسایی و احراز هویتش صورت گیرد.»وی ادامه داد: «بر اساس نخستین گزارش‌ها از شرایطی که جسد کشف شده در سه مایلی نفتکش داشته، احتمال می‌دهیم خدمه نفتکش پس از بروز حادثه، فرصت کافی در اختیار داشته‌اند تا لباس‌های ایمنی خود را پوشیده و از نفتکش خارج شده باشند.»

 

وی با بیان اینکه عملیات جست‌و‌جو برای پیدا کردن خدمه نفتکش همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: «تجهیزات ایمنی خدمه نفتکش مجهز به GPS است اما تاعصر دوشنبه سیگنالی از موقعیت آنها دریافت نشد.»

 

وی با بیان اینکه سه فروند شناور آتشخوار بزرگ مشغول اطفای حریق هستند، ادامه داد: «اولویت نخست، اطفای آتش نفتکش است و آنچه در حال حاضر ضریب خطرآفرینی را در این ناحیه  افزایش داده نشت این میعانات تا شعاع یکهزار متری نفتکش است، چرا که این میعانات، گاز سمی متصاعد می‌کند که عملیات مهار را دشوارتر می‌کند.»

 

به گفته وی ، روند اطفای حریق بخوبی پیش می‌رود ضمن اینکه چینی‌ها مسئولیت این عملیات را بر عهده دارند.آنها تاکنون در این زمینه کوتاهی نکرده‌اند اما ایران از طریق مسئولان دولتی (وزارت امور خارجه و سفیران) در تلاش است فشار مضاعف وارد کند تا سرعت عملیات افزایش یابد.

 

ضمن اینکه تیم‌هایی از کشورهای دیگر همانند ژاپن و کره جنوبی هم در عملیات مشارکت دارند و تلاش می‌کنند که حریق هر چه سریع‌تر مهار شود.

 

 وی با بیان اینکه گروه فنی و عملیاتی و همچنین تعدادی از اعضای هیأت مدیره شرکت ملی نفتکش و حتی متخصصانی از حوزه کشتیرانی راهی منطقه حادثه شده‌اند، تصریح کرد:«تمام تلاش ما این است که هر چه سریع‌تر آتش خاموش شده و دسترسی به عرشه نفتکش امکان پذیر شود.»

 

وی در پاسخ به سؤال مهر مبنی بر اینکه احتمال محبوس بودن این افراد در نفتکش تا چه حد امکان پذیراست گفت:« تمامی این موارد محتمل بوده و ممکن است این افراد محبوس شده باشند. اما احتمال خروج آنها از نفتکش هم وجود دارد، چرا که به نظرمی رسد زمان کافی برای پوشیدن تجهیزات ایمنی در اختیار داشته‌اند و ممکن است که بموقع توانسته باشند از نفتکش خارج شوند.»

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه تجهیزات ایمنی خدمه تا چه مدت زمان می‌تواند امکان حیات آنها را تأمین کند، بیان داشت: «این تجهیزات ایمنی آب، غذا، هوا و حتی سوخت با خود به همراه دارد و مجهز به سیستم ردیاب است؛ اما اینکه تا چه میزان و تا چه زمان می‌توانند شرایط حیات را برای این افراد مهیا کنند بستگی به شرایط جوی دارد.»

 

وی تصریح کرد: «البته در ابتدا باید آتش مهار شود تا بتوانیم به عرشه نفتکش وارد شده و بررسی کنیم که آیا این تجهیزات همچنان روی عرشه است یا از نفتکش جدا شده است؛ اگر همچنان روی عرشه باشد معنایش این است که خدمه موفق به استفاده از تجهیزات و خروج از نفتکش نشده‌اند، اما اگر تجهیزات روی عرشه نباشد، معنایش این است که خدمه بموقع توانسته‌اند با استفاده از این تجهیزات از نفتکش خارج شوند و در این صورت، احتمال زنده بودن آنها تقویت می‌شود.

 

ورود نیروی دریایی امریکا به عملیات

تلویزیون چین نیز دیروز گزارش داد که تیم‌های نجات همچنان در تلاشند تا شعله‌های آتش نفتکش ایرانی‌  را که دو روز پیش در سواحل شرقی چین با یک کشتی حمل غلات چینی تصادف کرد  تحت کنترل درآورند.به گزارش تلویزیون سی سی تی وی، تیم‌های نجات همچنان در تلاشند تا شعله‌های آتش نفتکش ایرانی‌ را که دو روز پیش در سواحل شرقی چین با یک کشتی حمل غلات چینی تصادف کرد را تحت کنترل درآورند. براساس اعلام این رسانه، نیروی دریایی امریکا هم به عملیات جست‌و‌جو برای ۳۲ خدمه نفتکش پیوسته است.

 

کارشناس‌های چینی هم اعلام کردند، نگرانی‌ها هر لحظه در این مورد بیشتر می‌شود که با داغ‌تر شدن آتش، ممکن است نفتکش منفجر و غرق شود.حال آنکه هنوز میزان آسیب‌های زیست‌محیطی و اندازه لکه نفت نشت شده از کشتی مشخص نشده است،اما این فاجعه ظرفیت آن را دارد که به بدترین فاجعه نفتی پس از سال ۱۹۹۱ که در آن ۲۶۰هزار تن نفت در سواحل آنگولا نشت کرد، تبدیل شود.براساس گزارش این تلویزیون، نیروی دریایی امریکا نیز یک فروندهواپیمای نظامی خود را برای کمک به جست‌و‌جوها در منطقه‌ای به وسعت ۳۶۰۰ مایل دریایی مربع (۱۲۳۵۰ کیلومتر مربع)، اعزام کرده است.

 

اما این نیرودر آخرین بیانیه‌اش اعلام کرد که هنوز هیچ‌یک از خدمه گم شده نفتکش را پیدا نکرده است.چین نیز ۴ کشتی نجات و ۳ کشتی پاکسازی به منطقه اعزام کرده است. کره‌جنوبی هم یک کشتی و یک بالگرد ویژه را برای کمک فرستاده است.ازسوی دیگر شرکت پتروشیمی هانوها توتال، که قرار بود محموله نفتی ۱۳۶هزارتنی نفتکش «سانچی» ایران که نفت فوق سبک را به کره‌جنوبی منتقل کند اعلام کرد به‌دنبال راه‌هایی برای جایگزین کردن نفت از دست رفته است.

 

سخنگوی این شرکت گفت که گزینه‌های پیش روی این شرکت، استفاده از ذخایر نفتی خود شرکت، درخواست از ایران برای ارسال یک محموله دیگر یا استفاده از محصولات تقطیرات نفتی قطر است.

 

 دستورویژه نخست‌وزیرچین

 سفیر ایران در پکن نیز با ابراز تأسف از این حادثه که در دریای شرق چین رخ داد و منجر به بروز خسارتهای جانی و مالی گسترده‌ای شد، بر ادامه تلاش‌ها و پیگیری‌های بدون توقف سفارت ایران در چین و دولت این کشور برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت کشتی نفتکش و سرنوشت خدمه این کشتی تأکید کرد.

 

علی اصغر خاجی به ایرنا گفت: ساعت ۸ شب روز شنبه ۱۶ دی ماه، یک فروند کشتی باری هنک کنگی - چینی در آب‌های دریای شرق چین با کشتی نفتکش غول پیکر ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن نفت تغلیظ شده (Condensate) به مقصد کره جنوبی برخورد کرد و بر اثر این برخورد و در همان لحظه، انفجارمهیبی رخ داد.با گذشت ۲ روز از این واقعه، به‌دلیل اینکه مخازن نفتی کشتی در حال انفجار هستند و حجم آتش گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند و همچنین به‌دلیل گسترش نشت نفت تا شعاع هزار متری کشتی، به لحاظ فنی امکان نزدیک شدن کشتی‌های اطفاء حریق و امدادی به این نفتکش ایرانی وجود ندارد.

 

افزون بر آن این کشتی کج شده و در حال غرق شدن است که وضعیت بغرنج و خطرناکی ایجاد کرده است. با این حال کسب اطلاع از سرنوشت خدمه ایرانی و یافتن آنان کماکان در حال پیگیری است که متأسفانه تا ظهردوشنبه، جسدی پیدا شده که احراز هویت آن در حال انجام است.

 

خاجی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا زمان وقوع این حادثه، پیام یا تماسی از طرف فرمانده نفتکش نیز دریافت شده یا نه، اظهار کرد: طبق اطلاعات دریافتی از منابع موثق، تنها عکس‌العمل ثبت شده از فرمانده کشتی نشان می‌دهد که وی در زمان برخورد دو کشتی با هم، آژیر خطر را به صدا در آورده و به غیر از این، هیچ نشانه دیگری یا علامتی، قبل وبعد از این حادثه، ثبت نشده است.

 

سفیر ایران در چین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مقصر این حادثه معلوم شده یا نه، اظهار نظر درباره این مسأله را به لحاظ فنی زود دانست اما به شواهدی اشاره کرد که نشان می‌دهد کشتی باری هنک کنگی-چینی به وسط کشتی نفتکش ایرانی اصابت کرده است.وی در ادامه افزود: در مرحله اول نجات سرنشینان کشتی و همچنین اطفاء حریق، اولویت‌های مد نظر بوده و ارزیابی خسارت هم نیاز به بررسی‌های کارشناسان متخصص دارد که این مهم نیز انجام خواهد شد.

 

وی به اقدامات سفارت کشورمان در چین برای پیگیری این موضوع از جمله دستور مستقیم نخست‌وزیری چین به ارگان‌های مربوطه برای ورود به این حادثه هولناک اشاره کرد و گفت: به محض اطلاع از حادثه دلخراش تصادف نفتکش ایرانی، از طریق وزارت امور خارجه چین وارد عمل شدیم و با مشارکت آنها، ستاد بحران در شانگهای (محلی که در ۱۶۰ مایلی آبهای آن برخورد صورت گرفته) برای پیگیری این موضوع و کسب اطلاع از سرنوشت خدمه ایرانی کشتی نفتکش تشکیل شد.

 

سفیر ایران در چین افزود: این ستاد با مشارکت رئیس سازمان بنادر دریایی شانگهای، شهردار شانگهای، مقامات وزارت امور خارجه چین، کارشناسان و متخصصین در حال رصد آنلاین محل حادثه از طریق مانیتورها و گزارش آن به پایتخت هستند. با توجه به اینکه ۳۰ نفر از اتباع ایرانی به همراه ۲ تبعه بنگلادشی، خدمه این نفتکش بوده‌اند در وهله اول نجات خدمه نفتکش در اولویت قرار گرفته که متأسفانه به نظرمی رسد جسد یکی از خدمه ایرانی پیدا شده است. در این راستا تاکنون چند کشتی امدادی بزرگ و کوچک چینی، یک کشتی امداد کره‌ای و یک هلی کوپتر به محل حادثه اعزام شده‌اند که به صورت آنلاین در حال رصد اوضاع هستند.

 

اما با توجه به گستردگی و عمق فاجعه به‌دلیل نشت وسیع نفت، فعلاً تیم‌های امداد و نجات برای نزدیک شدن به این کشتی با سختی و مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند. با این حال کماکان کسب اطلاع از سرنوشت هموطنان عزیزمان در این کشتی در حال پیگیری است.خاجی افزود: بزودی هیأتی از جمهوری اسلامی ایران متشکل از مقام‌هایی به چین خواهند رسید تا از کم و کیف این حادثه بزرگ تحقیق و تفحص نمایند.وی گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران و سرکنسولگری ایران در شانگهای کماکان در حال پیگیری وضعیت خدمه ایرانی این نفتکش هستند و از عموم هموطنان ایرانی عزیز تقاضا داریم برای نجات خدمه کشتی از درگاه ایزد متعال استمداد به عمل آورند.

 

معرفی سرنشینان کشتی

شرکت ملی نفتکش ایران نیز ضمن ابراز تأسف از حادثه برخورد کشتی فله‎بر چینی با کشتی تحت مدیریت این شرکت، اسامی و مسئولیت کارکنان کشتی و سرنشینان مفقود را اعلام کرد.

۱ - مجید قصابی عروجی، کاپیتان

۲- فرید محبی، سرمهندس

۳ - مجید نقیان، افسر اول

۴-حسین جهانی هل آباد، افسر دوم

۵-احسان ابولی قاسم آبادی، افسر دوم

 ۶-میلاد عنایتی، افسر سوم

۷--حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم

۸- محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم

۹- مهدی سادگی، مهندس سوم

۱۰-حسن رومیانی، مهندس چهارم

 

۱۱-محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات

۱۲- بهرام اتحاد، افسر برق

۱۳-عبدالغنی سامری، سرملوان

۱۴- ابوذر نظامی، کمک سر ملوان

۱۵-سیدجواد حیدری، ملوان یکم

۱۶-محمد ساجب علی میریدها، ملوان یکم

۱۷-محمدهارون راشید، ملوان یکم

۱۸-علیرضا نجفی‎فر، ملوان دوم

۱۹- علی حیدریه کهن، ملوان دوم

۲۰-بهرام پوریانی، تعمیرکار

 

۲۱- یاور افشاری، روغن کار

۲۲-میلاد آروی، روغن کار

۲۳-مسلم علیزاده نودهی، روغن‎کار

 ۲۴-عبدالکریم بشارتی‌پور، سرآشپز

۲۵-امید ضیایی، کمک سرآشپز

۲۶-ایوب مظفری عبدگاه، میهماندار

۲۷-احسان فرجی، میهماندار

 

۲۸- سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۲۹-پوریا عیدی‌پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۳۰-سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۳۱-محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد

۳۲-ساغی فعال، همسر حسین جهانی هل‎آباد

 

حادثه تلخ یک روز قبل از رسیدن به مقصد

بارگیری نفتکش ایرانی مدل سوئزمکس با نام سانچی روز شنبه ۲۵ آذر مصادف با ۱۶ دسامبر پایان یافت و این کشتی بندر عسلویه را با ۳۲ خدمه به مقصد بندر دائسن در کره‌جنوبی ترک کرد. به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، ۴ تن از خدمه ایرانی دانشجویان دریانوردی بوده‌اند که دوره کارآموزی خود را در این کشتی سپری می‌کردند. همچنین همسر یکی از کارکنان نیز در کشتی بوده است.

 

براساس اعلام خبرگزاری رویترز، حجم محموله این نفتکش، یک میلیون بشکه میعانات گازی بوده است. قرار بود این نفتکش ظهر یکشنبه به سفر خود پایان دهد و برای تخلیه محموله‌اش در بندر «دائسن» لنگر بیندازد.اما یک روز مانده به پایان سفرو حدود ساعت ۸ شب به وقت محلی - ساعت چهاربعدازظهر به وقت تهران- با یک فروند کشتی فله‌بر چینی در شرق دهانه رودخانه یانگ‌تسه در نزدیکی شهر شانگهای برخورد کرد. کشتی چینی نیز که «سیام کریستال» نامیده می‌شود، حامل ۶۴ هزار تن غلات بود و از امریکا به سمت استان جنوبی گوانگ‌دانگ چین حرکت می‌کرد.

تکمیلی:/

 

پیکر پیدا شده از نفتکش، ایرانی بوده است

به گزارش ایسنا، محسن بهرامی در نشست خبری که امروز برگزار شد، با اعلام خبر فوق افزود: در حادثه برخورد نفتکش ایرانی با کشتی چینی ٣٢پرسنل نفتکش ایرانی مفقود شدند که سی نفر ایرانی و دو نفر بنگلادشی هستند.

 

وی ادامه داد: روز گذشته یک پیکر پیدا شد و امروز به بندر شانگهای رسیده است. لباسی که تن این پیکر بوده لباس ضخیم بوده که پیدا کردن و پوشیدن آن به زمان نیاز دارد، متاسفانه صورت این پیکر سوخته و فقط ایرانی بودن آن تایید شده است. از چینی‌ها درخواست ارسال عکس کرده‌ایم که البته هنوز عکسی ارسال نشده است.

 

سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران با تاکید بر اینکه جست و جو برای پیدا کردن مفقودین ادامه دارد، افزود:منتظر کم شدن حریق هستیم تا به داخل کشتی وارد شویم، زیرا احتمال دارد افرادی داخل کشتی محبوس شده باشند.

 

بهرامی ادامه داد: به احتمال کم ممکن است افرادی در موتور خانه محبوس شده و زنده باشند زیرا موتور خانه حدود ١٤متر زیر آب است.

 

وی درمورد قایق های نجات توضیح داد: کشتی دو قایق نجات داشت. با توجه به عکس‌ها قایق نجات سمت چپ سوخته و قایق نجات سمت راست که تصادف از همین سمت صورت گرفته در عکس مشهود نبود و احتمال دارد مورد استفازه قرار گرفته باشد. اگر استفاده کرده باشند تا دو ماه می‌توانند در این قایق زنده بمانند.

 

 

 

 

iran-newspaper.com
  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
آخ كه دروغ دامن ملت را سوخت تا كي دروغ ودزدي ..........
دست مسئولین درد نکنه!!! هنوز اتیش غم پلاسکو در دلها و ذهن ها شعله ور بود
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
ویژه سرپوش