سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
۱۳:۰۹ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۰۲۴
اخبار افغانستان

کابل: ادعای کنترل طالبان بر ۹۰ درصد مرزها کذب محض است

حمله هوایی آمریکا به مواضع طالبان در جنوب افغانستان/ طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت

حمله آمریکا به طالبان,حمله هوایی آمریکا به مواضع طالبان در جنوب افغانستان
وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد که در روزهای گذشته مواضع طالبان را در بخش‌هایی از ولایت «قندهار» در جنوب افغانستان هدف حمله هوایی قرار داده است.

به گزارش تسنیم، «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اظهارداشت که حمله هوایی نیروهای آمریکایی در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در جنوب این کشور صورت گرفته است.

وی بدون ارائه جزئیات بیشتر در این باره گفت که آمریکا توانایی حمله هوایی در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان را دارد.

سخنگوی پنتاگون همچنین خاطرنشان کرد که ژنرال «کنت مکنزی» فرمانده سنتکام مسئولیت و صلاحیت چنین حملات هوایی را دارد.

گفته می‌شود که این حمله هوایی به‌منظور جلوگیری از سقوط شهر قندهار توسط طالبان انجام شده است.

وزارت دفاع آمریکا این گزارش‌ها را به‌طور رسمی تأیید نکرده است و مقامات افغانستان نیز تاکنون اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.

رسانه‌های آمریکایی اوایل تیرماه سال جاری نیز فاش کردند که پهپادهای آمریکایی مواضع طالبان را در ولایت‌های «قندوز» و «بغلان» هدف قرار دادند.

«قاری یوسف احمدی» سخنگوی طالبان چندی قبل با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به حملات هوایی آمریکا به این گروه در ولایت «قندهار» گفته بود که این حملات «سرپیچی علنی» از توافقنامه قطر است.

وی با تاکید بر این که این حملات «توجیه‌نشدنی» است، اظهارداشت: اگر آمریکا به این گونه خودسری‌ها و بمباران خلاف توافقنامه ادامه دهد، طالبان هم حق دفاع از خود و ملت را دارد و گام مشابهی در برابر نیروهای خارجی بر می‌دارد که مسئولیت عواقب بد آن به عهده اشغالگران آمریکایی است.

***

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت

سخنگوی طالبان افغانستان در مصاحبه‌ای به شرح مواضع این گروه در خصوص رخدادها و اتفاقات بعدی در این کشور پرداخت.

 به گزارش ایسنا سهیل شاهین سخنگوی گروه شبه‌نظامی طالبان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت طالبان خواستار قدرت انحصاری در افغانستان نیست اما تاکید دارد که در این کشور تا زمان روی کار آمدن یک دولت جدید تشکیل یافته در کابل به موجب مذاکرات و کنار رفتن اشرف غنی از ریاست جمهوری صلح وجود نخواهد داشت.

به گزارش شبکه الجزیره، این در حالی است که فرآیند خروج آمریکا و ناتو از افغانستان بر اساس برآوردها بیش از ۹۵ درصد تکمیل شده و قرار است تا ۳۱ اوت به پایان برسد.

سهیل شاهین در این مصاحبه تصریح کرد طالبان زمانی سلاح‌هایش را زمین خواهد گذاشت که یک دولت تشکیل شده به موجب مذاکرات و قابل قبول برای همه طرف های جنگ در کابل روی کار آمده و دولت اشرف غنی کنار برود.

سهیل شاهین در صحبتی که ظاهراً اشاره به دوره قدرت پنج ساله سابق طالبان دارد گفت: من می‌خواهم تصریح کنم که ما به منحصر بودن قدرت معتقد نیستیم چون هر دولتی که در گذشته در افغانستان به دنبال انحصار قدرت رفت دولت موفقی نبود.  بنابراین ما نمی‌خواهیم همان فرمول را دوباره تکرار کنیم.

اما او با این حال نسبت به تداوم فعالیت حکومت اشرف غنی سازش ناپذیر نشان داده و او را یک "جنگ طلب" خواند. او همچنین اشرف‌غنی را متهم کرد به اینکه از فرصت سخنرانی روز سه شنبه خود به مناسبت عید قربان برای دادن وعده حملات علیه طالبان استفاده کرده است.

شاهین حق اشرف غنی برای ریاست جمهوری را مردود دانسته و ادعاهای مربوط به تقلب گسترده پیرامون پیروزی اشرف غنی در انتخابات سال ۲۰۱۹ را تکرار کرد.

چند روز پیش عبدالله عبدالله یک هیئت مذاکرات سطح بالا را به مقصد شهر دوحه پایتخت قطر به منظور مذاکرات با رهبران طالبان سرپرستی کرد.

این مذاکرات با وعده‌های انجام مذاکرات بیشتر و همچنین صرف توجه بیشتر به حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت ها در افغانستان پایان یافت.

سهیل شاهین این مذاکرات را یک "شروع خوب" خواند اما او گفت که درخواستهای مکرر دولت افغانستان برای آتش بس در حالیکه اشرف غنی همچنان در قدرت باقی مانده، به مثابه "تقاضای تسلیم شدن" طالبان است. او تاکید کرد: آنها خواستار آشتی نیستند اما آنها خواستار تسلیم هستند.

 او همچنین اظهار کرد که قبل از اجرای هرگونه آتش بس باید توافق بر سر یک دولت جدید که قابل قبول برای ما و دیگر افغانها باشد وجود داشته باشد در آن صورت دیگر جنگی وجود نخواهد داشت .

سهیل شاهین تاکید کرد: تحت این دولت جدید زنان اجازه کار کردن، رفتن به مدرسه و شرکت در سیاست را خواهند داشت اما باید حجاب یا روسری داشته باشند .

این سخنگوی طالبان در ادامه گفت که زنان برای ترک خانه خود باید یک خویشاوند مرد را به صورت الزامی با خود همراه داشته باشند و فرماندهان طالبان در مناطق جدیدا اشغال شده در افغانستان به دانشگاهها، مدارس و بازارها دستور داده‌اند که از جمله  با مشارکت زنان و دختران مثل قبل فعالیت داشته باشند .

با این حال گزارش‌های مکرری منتشر شده مبنی بر اینکه در برخی مناطق اشغال شده از سوی طالبان در افغانستان محدودیت‌های شدیدی علیه زنان اعمال شده و حتی مدارس به آتش کشیده شده اند از جمله یک ویدیوی خشونت‌آمیز منتشر شده که ظاهراً در آن شبه نظامیان طالبان چند کماندوی افغان را در شمال این کشور می‌کشند. سهیل شاهین گفت برخی فرماندهان طالبان دستورات رهبران این گروه شبه نظامی در مخالفت با رفتارهای سرکوبگرانه و خشونت آمیز را نادیده گرفتند و چند تن از آنها در مقابل یک دادگاه نظامی طالبان قرار گرفته و مجازات شده اند هرچند توضیحات بیشتری ارائه نکرد .

او ویدئوی مذکور را نیز یک ویدیوی "جعلی" دانست.

 او همچنین گفت که طالبان برنامه‌ای برای پیشرفت نظامی علیه کابل نداشته و این گروه شبه نظامی تاکنون در برابر تصرف مراکز ولایات در افغانستان "خویشتنداری" به خرج داده است اما در عین حال هشدار داد، طالبان قادر به انجام یک چنین کاری با توجه به تسلیحات و تجهیزاتی که در مناطق جدیدا تصرف شده به دست آورد، است.

او تاکید کرد که اکثریت پیروزی های طالبان در میدان جنگ از طریق مذاکرات به دست آمده اند نه از طریق درگیری .

وی افزود: آنها از طریق درگیری سقوط نکردند این برای ما خیلی سخت بود که ۱۹۴ منطقه را در عرض تنها ۸ هفته تصرف کنیم .

این در حالی است که سقوط سریع مناطق در افغانستان و پاسخ ظاهراً همراه با دلسردی نیروهای دولت افغانستان برخی جنگسالاران متحد با آمریکا را وادار به احیای گروه‌های شبه‌نظامی محلی با تاریخچه اقدامات خشونت‌آمیز کرده است. از نظر بسیاری از افغان‌های نگران از تاریخچه ۴۰ سال جنگ در افغانستان، این اتفاق نگرانی‌های تکرار یک جنگ داخلی بی‌رحمانه در اوایل دهه ۱۹۹۰ در این کشور را که در جریان آن همین جنگ سالاران برای قدرت می‌جنگیدند احیا می‌کند.

سهیل شاهین گفت: شما می دانید هیچ کس از جمله خود من خواستار یک جنگ داخلی نیست.

شاهین همچنین وعده های طالبان با هدف اطمینان دادن به افغانهای نگران از این گروه را تکرار کرد .

واشنگتن وعده داده هزاران تن از مترجمان و افغان های همکار با ارتش آمریکا را به خارج از افغانستان منتقل کند. سهیل شاهین گفت این گروه هیچ نگرانی از طالبان نباید داشته باشند و در عین حال از تهدید کردن آنها امتناع کرد.

اما او در عین حال گفت: اگر عده‌ای می‌خواهند به خاطر اقتصاد ضعیف افغانستان در غرب پناهندگی بگیرند تصمیم در این مورد به عهده خود آنهاست.

او در عین حال این مساله که طالبان به تهدید خبرنگاران و جامعه مدنی نوپای افغانستان به عنوان یک جامعه شاهد ده‌ها مورد قتل در سال گذشته میلادی پرداخته است را رد کرد .

شاهین تاکید کرد، خبرنگاران از جمله خبرنگاران همکار با رسانه‌های غربی لازم نیست هیچ ترسی از دولتی که در آن طالبان شامل شده، داشته باشند.

وی افزود ما هیچ نامه‌ای به خبرنگاران برای تهدید آنها به ویژه آنهایی که با رسانه‌های خارجی کار می‌کنند صادر نکردیم آنها می‌توانند حتی در آینده به کارشان ادامه دهند.

***

کابل: ادعای کنترل طالبان بر ۹۰ درصد مرزها "کذب محض" است

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت که چنین ادعاهایی "تبلیغات بی اساس" است.

وی گفت که نیروهای دولتی بر مرزها کنترل دارند و چنین ادعایی کذب محض است.

پیش از این ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به اسپوتنیک گفت: طالبان حدود ۹۰٪ مرز افغانستان با کشورهای همسایه را تحت کنترل دارد.

وی گفت: مرزهای افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران. حدود ۹۰٪ مرزها تحت کنترل ما است.

مجاهد افزود: مرز با ترکمنستان و مرز با ایران کاملا تحت کنترل ما است. مرزهای پاکستان (به استثنای چند بخش کوچک) نیز تحت کنترل ما هستند.

  • 20
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش