۰۷:۳۵ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۲۲۸۱
اخبار افغانستان

هشدار؛ نوشیدن آب کابل خطرناک است

اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان,مشکل آب در کابل
یک کارشناس مسائل افغانستان گفت، طبق اعلام رسمی اداره محیط زیست کابل، آب شرب این شهر در برخی نقاط غیرقابل‌شرب بوده و به شدت آلوده است.

به گزارش ایسنا، علیرضا رجایی، کارشناس مسائل افغانستان با بیان این که نوشیدن آب کابل برای مردمان این شهر خطرناک است، اظهار داشت، طبق اعلام رسمی اداره محیط زیست کابل، آب شرب این شهر در برخی نقاط غیر قابل شرب بوده و به شدت آلوده است.

 

وی با تاکید بر این که آب کابل نه تنها مایه حیات نیست بلکه باعث مرگ‌ومیر در آینده خواهد شد، افزود، در ۱۰۰ سی سی از آب کابل در بهترین حالت ده‌ها باکتری کشنده وجود دارد که این عامل باعث تهدید جان پنج میلیون افغانستانی است.

 

این کارشناس مسائل افغانستان با اشاره به  این که استفاده از ظرفیت دیپلماسی عمومی به خصوص روابط خواهرشهری‌ها می‌تواند به کمک مردمان جهان برای حل مسائل زیست محیطی بیاید، بیان داشت، طبق قرارداد خواهرشهری که بین تهران و کابل منعقد شده است، این ظرفیت وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران تجارب ارزنده خود را در حل مسائل زیست محیطی به افغانستان منتقل کند.

 

سرکنسول سابق ایران در بامیان افغانستان ادامه داد: در مجموعه خواهرشهرها ظرفیت‌ها و تجاربی هست که باید با کمترین هزینه و در قالب‌های مردمی انتقال یابند و هم‌افزا شوند و گره های کور به دست مردم باز شود. با تقویت زیرساخت‌های خواهرشهری و بهره‌گیری از توان و تجربیات جهانی در پیوندهای خواهرشهری است که پیوند دولت ملت، تحکیم و سطح مسئولیت‌پذیری و آگاهی شهروندان ارتقا می‌یابد.

 

رجایی با تاکید بر این که مرکز توسعه بین‌المللی خواهرشهری‌های ایران می‌تواند از طریق نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور ایران و افغانستان مشکل آب شرب کابل را حل کند، خاطرنشان کرد: مرکز خواهرشهری‌های ایران این  آمادگی را دارد که از تجارب خود  برای خدمات‌رسانی به مردم کابل اعم از احداث تصفیه خانه و مراکز بهداشتی و... به نحو احسن استفاده کند تا ضمن کمک به هم‌نوعان در افغانستان بازویی کمک‌رسان برای بخش سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باشد.

 

مدیرعامل مرکز توسعه بین‌المللی خواهرشهری‌های ایران در پایان تصریح کرد: این مرکز  آمادگی را دارد که در انتقال تجارب در زمینه آب و فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه برای پیشگیری از بحران و پیش‌بینی بلایای طبیعی تشریک مساعی لازم را صورت دهد.

 

 

 

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید