۱۲:۳۱ - ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۷۴۹۵
اخبار افغانستان

در مذاکرات صلح با آمریکا؛

طالبان بدنبال تبادل زندانیان است

طالبان,اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان
شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا به نقل از چهار مقام طالبان گزارش کرد که شبه نظامیان طالبان افغانستان به دنبال تبادل زندانی از طریق مذاکرات صلح با آمریکا از جمله آزاد شدن پسر بنیان‌گذار شبکه تروریستی حقانی و همین‌طور صدها زندانی دیگر هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه ان بی سی نیوز، یک فرمانده شبه نظامیان طالبان در استان هلمند افغانستان که نامش را فاش نکرد به این شبکه گفت: نشست‌ها با مقام‌های آمریکایی یا باید منجر به مذاکراتی موثرتر شده یا در غیر این صورت برای همیشه متوقف شوند.

 

او تاکید کرد: اگر آنها در مذاکراتشان در آینده صداقت داشته باشند پیشنهاد ما برای تبادل زندانی را خواهند پذیرفت.

 

این مقام‌های طالبان که از افغانستان، امارات متحده عربی و قطر این صحبت‌ها را مطرح کرده‌اند، گفتند: دور بعدی مذاکرات خیلی زود برگزار خواهد شد و موضوع آن امکان تبادل زندانی‌ها است.

 

با این حال کارشناسان گفتند به رغم این اصرارهای طالبان بعید است که دولت افغانستان یک چنین چهره بلندپایه‌ای یعنی پسر کوچک بنیان‌گذار شبکه حقانی را بدون گرفتن امتیازهای بزرگ از طرف مقابل آزاد کند.

 

وزارت امور خارجه آمریکا گفت: هیچ برنامه‌ای برای دور بعدی مذاکرات تنظیم نشده و از اظهارنظر در مورد تبادل زندانیان در چنین مذاکراتی خودداری کرد. دولت افغانستان نیز از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرد.

 

در ماه‌های اخیر آمریکا تلاش‌ها برای برگزاری مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان را تشدید کرده است.

 

براساس این گزارش انس حقانی پسر کوچک جلال‌الدین حقانی بنیان‌گذار شبکه حقانی در صدر فهرست کسانی است که طالبان خواهان آزادی آنهاست.

 

انس حقانی از اکتبر سال۲۰۱۴ در افغانستان زندانی است. در آن سال نیروهای امنیتی آمریکا او را در مسیر قطر به بحرین بازداشت کردند.  جلال‌الدین حقانی به تازگی بعد از یک دوره بیماری مزمن درگذشته است.

 

طالبان می‌گویند ۱۳ تا ۱۵ هزار نفر از اعضایش در زندان‌های افغانستان هستند و خودش نیز ۴۰۰ زندانی از میان اعضای نیروهای امنیتی افغانستان و چند خارجی و آمریکایی دارد.

 

  • 16
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید