چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۵۲

آشنایی با مراحل تخلیه آب رادیاتور خودرو

تخلیه آب رادیاتور خودرو,نحوه تخلیه آب رادیاتور خودرو,روش تخلیه آب رادیاتور ماشینتخلیه آب رادیاتور به منظور بهینه‌سازی سیستم خنک کننده‌ی این خودرو انجام می‌گیرد
رادیاتور ماشین در خودرو نقش بسیار مهمی دارد. در اثر ترکیب آب مقطر و مایع خنک کننده ، آب رادیاتور بوجود می آید که به مرور زمان برای دفع گرما دچار افت کیفیت میشود. بنابراین باید حتماً نسبت به تعویض آب رادیاتور خودرو اقدام کنید. در این مطلب از سرپوش روش تخلیه و تعویض آب رادیاتور خودرو ذکر شده است.

تخلیه آب رادیاتور خودرو

آب رادیاتور، فقط از آب لوله کشی شهری به دست نیامده بلکه از ترکیب آب مقطر و مایع خنک کننده به دست آمده است. لذا از دست دادن کیفیت اولیه اش بعد از گذشت مدتی و عدم خنک نگهداشتن موتور، امری طبیعیست. درصورت عدم تعویض بموقع آب رادیاتور، موتور خودرو در زمان کار کردن، داغ می کند و دچار اسیب میشود. بنابراین برای پیشگیری از این مشکل باید آب رادیاتور خودرو را در فواصل زمانی معین تعویض کنید.

هدف از بهره گیری از یک سیستم خنک کاری اینست که حرارت مازاد تولید شده را از موتور به محیط اطراف، کاهش میدهد و رسوب گذاری، مانع آزادسازی این انرژی میشود و موتور، بیش از حد گرم میشود. اگر رسوبات در مجاری رادیاتور به صورت طولانی مدت باقی بماند، سیال خنک کن از جریان یافتن در طول سیستم مسدود شده و عملکرد مبدل حرارتی را کاهش می دهد. بنابراین چنانچه موتور بطور منظم، خنک کاری نشود دچار افت عملکرد موتور و کاهش طول عمر قطعات می گردد.

زمان تعویض آب رادیاتور

بسته به مدل خودروی خود باید آب رادیاتور را در زمان مناسب عوض کنید؛ به این صورت که آب رادیاتور برای برخی از خودروها باید بعد از هر ۴۸ هزار کیلومتر تعویض شود ولی برای برخی دیگر از خودروها حتی بعد از ۹۶ هزار کیلومتر، نیازی نیست که آن را تعویض کنید. درواقع باتوجه به کتابچه راهنمای مالک خودرو می توانید از زمان تعویض آب رادیاتور ماشینتان مطلع شوید.

مراحل تخلیه و تعویض آب رادیاتور

تقریبا در بیشتر خودروها مراحل تعویض آب رادیاتور به صورت زیر می باشد. تنها تفاوت مراحل تعویض آب رادیاتور در انواع مدلهای ماشین اینست که احتمال دارد جای شیر تخلیه و دریچه ها و مواردی نظیر آن متفاوت باشد.

برای تعویض آب رادیاتور خودرو، ابتدا باید شلنگ خروجی آب رادیاتور که در پائین رادیاتور است را باز کنید. پس از باز شدن درب رادیاتور( یا منبع انبساط)، تا حد زیادی آب کهنه از درون سیستم تخلیه میشود. برای شستن درون رادیاتور باید شلنگ ورودی به رادیاتور( از سمت ترموستات) را باز کنید و درون رادیاتور را با استفاده از یک شلنگ متصل به شیر آب، تا حد امکان بشویید. وقتی که آب رادیاتور را تخلیه کردید و آن را شستید، باید مجددا تمامی اتصالات و شلنگ ها را ببندید.

مراحل تخلیه آب رادیاتور خودرو,تخلیه آب رادیاتور خودرو,زمان تعویض آب رادیاتوراز جمله اقدامات برای سالم نگه داشتن رادیاتور یک خودرو، تخلیه آب رادیاتور خودرو میباشد

معمولاً دو پیچ هواگیری برای مسیر قبل و بعد از ترموستات به منظور تعویض آب رادیاتور خودرو، تعبیه شده است که باید آ ن ها را در این مرحله باز کنید. سپس از طریق منبع انبساط، آب تصفیه شده را وارد کنید و تا جایی مایع را اضافه کنید که ته مانده آب کهنه درون موتور بطور کامل از پیچ هواگیری خارج شود و مایع تمیز بدون هیچگونه حبابی سرریز شود. سپس یکی از پیچ ها را ببندید و اندکی آب برای خروج هرگونه هوای محبوس از پیچ هواگیری، اضافه کنید. در این زمان ، پیچ دوم را ببندید و درب منبع انبساط را سر جایش محکم کنید.

در این مرحله باید به خودروی خود استارت بزنید و تا زمانی که فن خنک کننده روشن و مجددا خاموش شود؛ صبر کنید. بعد از آن موتور خودرو را خاموش کنید تا بطور کامل سرد شود. پس از سرد شدن موتور اتومبیل، باید درب منبع انبساط و پیچ های هواگیری را باز کنید و بر روی آب رادیاتور به میزان ۲ تا ۴ لیتر ضدیخ( بسته به حجم موتور) اضافه کنید. پس از اتمام ضدیخ ها، با بستن پیچ های هواگیر، آب درون منبع انبساط را تا نشانگر ماکزیمم برسانید.

با اتمام عملیات هواگیری موتور خودرو، درب منبع انبساط را ببندید تا موتورخودرو بکار بیفتد. بعد از روشن و خاموش شدن فن خنک کننده بمدت دو بار، اتومبیل را خاموش کنید و منتظر بمانید تا موتور، سرد شود. درصورت پائین رفتن سطح مایع خنک کننده درون منبع انبساط، باید مجددا به آن ضدیخ اضافه کنید تا به نشانگر ماکزیمم برسد، سپس درب منبع انبساط را ببندید.

نكاتی در مورد استفاده بهینه از رادیاتور

>> درصورت خراب و یا فرسوده بودن رادیاتور خودرو باید سریعا آنرا عوض کنید.

>> یکی از علایم راهیابی روغن از موتور به درون سیال رادیاتور، وجود چربی و ماسیدگی روغن و تركیب آن با یكدیگر در رادیاتور است كه باید نسبت به گرفتگی های احتمالی، پس از مراجعه و رفع مشكل در تعمیر گاه های مجاز اقدام کرد.

>> در صورت جوش آوردن خودرو نباید درب رادیاتور و یا منبع انبساط را باز كنید به این دلیل که احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد. بهتر است که آب در حالت موتور روشن، به سطح پره های رادیاتور پاشیده شود و بخاری ماشین به منظور افزایش سرعت خنك كاری موتور روشن شود.

تخلیه آب رادیاتور خودرو,زمان تعویض آب رادیاتور,نحوه تعویض آب رادیاتور خودروتخلیه آب رادیاتور در بازه‌های زمانی کاملا معین و مشخص انجام می گیرد

>> تا جای که میشود برای رسوب زدایی داخل رادیاتور و مجموعه سیستم خنك كننده از مواد های شیمیایی استفاده نكنید، در غیر این صورت باید با دقت، مجموعه سیستم خنك كننده را بشویید. مواد رسوب زدا از خاصیت خورندگی برخوردار است و دارای اثرات زیانباری می باشد.

>> توجه به درب رادیاتور و كیفیت آن بسیار مهم است. عملکرد درب رادیاتور، مشابه سوپاپ اطمینان می باشد. چنانچه فنر درب رادیاتور در زمان جوش آوردن موتور، سفت تر از حد مجاز شود فشار زیادی به مجموعه خنك كننده وارد می کند و واشر سر سیلند را تحت فشار قرار می دهد و در صورت شل بودن بیش از حد فنر درب رادیاتور و یا عدم ایجاد آب بندی مناسب در بین نشیمنگاه و لاستیك باعث خروج بخارات میشود و احتمال دارد که رادیاتور، بدون آب شود و شما دائما مجبور شوید که مایع خنك كننده و یا آب، اضافه کنید.

>> در صورت کاهش سطح سیال به صورت مداوم و عدم ریزش و نشت سیال از لوله ها و اتصالات و رادیاتور، احتمال دارد كه سیال به درون یكی از پیستون ها از طریق آببندی واشر سرسیلندر، رخنه کند و پس از بخار شدن در آن جا با دود خارج شود. البته اگر در دقایق اولیه روشن شدن موتور، اگزوز بخار کند؛ یك امر طبیعی به شمار میرود .

>> از عوامل مؤثر در جوش آوردن موتور می توان به خرابی سیستم برق یا سوخت و یا نیم سوز بودن واشر سرسیلندر اشاره کرد.

چگونگی تعویض آب رادیاتور ماشین,مراحل تخلیه آب رادیاتور خودرو,تخلیه آب رادیاتور خودرومراحل تخلیه آب رادیاتور برخی از خودروها با سایر مدل‌ها متفاوت است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 12
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش