پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۸۲

ایردراپ چیست و متشکل از چند نوع می باشد؟

ایردراپ چیستدر اولین مرحله، ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید
به یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال پرکاربرد در کریپت، ایردراپ میگویند. هدف از برگزاری ایردراپ ها، بازاریابی و تبلیغاتی میباشد که با استفاده از یک پروژه، فعالان حوزه بلاکچین و رمزارز را اشنا می کنند. همچنینAirdrop، پاداش را به کاربران وفادار نیز ارائه می دهد. در این مطلب از سرپوش با انواع ایردراپ آشنا خواهید شد.

ایردراپ

معنی کلمه ی ایردراپ، ارسال رمزارزهای رایگان از طرف پدیدآورندگان آن رمزارز و یا سایت مربوط به برخی از کاربران می باشد. شرکتهای تازه تاسیس مبتنی بلاک چین، برای تبلیغ و افزایش کاربرانشان از این روش استفاده می کنند و برخی از صرافی های ارز دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول از ایردراپ برای جذب کاربران جدید یا حفظ مشتریان خود استفاده می کنند.

انواع ایردراپ ها

ایردراپ ها متشکل از چهار دسته اصلی به شرح زیر می باشند:

> ایردراپ استاندارد یا Standard airdrop:

مقداری کوین یا توکن در صورت عضویت و ثبت نام در یک وبسایت به شما می دهند.

> ایردراپ انحصاری یا Exclusive airdrop:

به سومین نوع ایردراپ،« ایردراپ انحصاری» می گویند که توکن های ارز دیجیتال پروژه در آن به افرادی Airdrop می شود که قبل از ایجاد توکن پروژه، مشغول به فعالیت در آن بوده اند. کاربرد این روش برای پروژه های دائو است که توکن حاکمیتی خود را ایجاد کرده اند و با توزیع توکن بین کاربران قبلی، مدیریت پروژه را علاوه بر تقدیر از کاربران قدیمی پروژه به کاربران وفادارشان اختصاص می دهند.

برای دریافت توکن پروژه در روش انحصاری نیازی به انجام کار نیست و اگر شما پیش از مشخص شدن ایردراپ، از پلتفرم پروژه استفاده کرده باشید، پاداش توکن حاکمیتی پروژه به شما داده میشود. ارزش توکن های Airdrop شده در این روش، چشم‌گیر است و علت فعالیت بسیاری از کاربران در پروژه های فاقد توکن که احتمال ایجاد و Airdrop آن وجود دارد؛ همین امر میباشد تا توکن های رایگان را بدست آورند.

> ایردراپ بونتی یا Bounty airdrop:

شما می توانید از توکن رایگان در ازای ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام و این قبیل فعالیت ها برخوردار شوید.

> هلدر ایردراپ یا Holder airdrop:

ایردراپ هولدر از دیگر انواع ایردراپ به شمار میرود که ارزهای دیجیتال جدید یک پروژه در آن به کاربرانی Airdrop می شود که توکن یا کوین اصلی پروژه مادر را هولد یا استیک کرده اند. برای برخورداری از پاداش این روش باید کوین های اصلی اکوسیستم های بزرگ ارز دیجیتال را هولد و استیک کنید تا قابلیت کسب توکن های پروژه های جدید را داشته باشید.

پروژه کازماس با رمز ارز اتم، از معروف ترین پروژه هایی به شمار میرود که از روش هولدر برای تشویق کاربرانش به استیکینگ ارزهای دیجیتال استفاده می کند. کاربران میتوانند شانس به دست آوردن توکن های ساخته شده در اکوسیستم کازماس را با استیک کردن کوین ATOM به دست آورند. تقاضای برخی از پروژه های این اکوسیستم از کاربران، استیک کردن کوین های سایر بلاک چین های این اکوسیستم مثل OSMO و JUNO می باشد.

ایردراپ به زبان سادهایردراپ می‌تواند از تمرکز توکن‌ها در دست نهنگ‌ها جلوگیری کند

> ایردراپ تست نت:

از انواع ارزشمند ایردراپ می توان به« ایردراپ تست نت» اشاره کرد که تقاضایش از کاربران اینست که شانس به دست آوردن توکن های پروژه را با انجام فعالیت های خواسته شده در پروژه تست نت به دست آورند. کاربران باید در این پروژه ها شبکه های تست نت خواسته شده را به کیف پولشان اضافه کنند و فعالیت های موردنیاز را پس از درخواست و دریافت توکن های آزمایشی، انجام دهند تا شانس دریافت توکن رایگان را پس از ایجاد پلتفرم اصلی و توکن های آن داشته باشند.

نکته مثبت این روش در مقایسه با روش های دیگر مثل روش انحصاری اینست که کاربران برای کارمزد تراکنش ها و سایر هزینه ها نیازی به پرداخت هزینه ندارند و میتوانند شانس Airdrop را به صورت کاملاً رایگان بدست آورند. کاربرد این روش برای پروژ ه های دیفای مثل پلتفرم های معاملاتی و وام دهی می باشد.

هدف از انجام ایردراپ

هدف از برگزاری ایردراپ ها، بازاریابی و تبلیغاتی میباشد که باعث آشنایی فعالان حوزه بلاکچین و رمزارز با یک پروژه میشوند. همچنین از دیگر کاربردهای Airdrop می توان به ارائه پاداش به کاربران وفادار اشاره کرد.

مراحل دریافت ایردراپ

ارائه دهنده ی ایردراپ در اولین مرحله، از شما درخواست انجام فعالیت هایی را دارد. به طورمثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .سپس آدرس کیف پول از شما درخواست می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که روند دریافت هر ایردراپ با دیگری فرق دارد ولی اگر چند ایردراپ مختلف دریافت کنید دچار هیچ ابهامی نمیشوید.

پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته اگر بتوانید از کد ریفرال برای آن ایردراپ استفاده کنید میتوانید آدرس کیف پولتان را ارسال کنید؛ یعنی یک کد پس از انجام فعالیت های لازم به شما داده میشود که اگر شخصی آن کد را در زمان دریافت ایردراپ وارد کند، شما نیز امتیازی بعنوان معرف میگیرید ، چون شما در راستای هدف مؤسسه قدمی برداشته اید که قصد معرفی خود را داشته، پس شایسته ی پاداش هستید.

اینک باید منتظر بمانید تا کوین هایتان به کیف پول شما ارسال شوند.

در نهایت یک صرافی به شما معرفی می شود تا کوین و توکن های دریافت شده را نقد کنید که در صورت تمایل میتوانید کوین هایتان را با استفاده از آن صرافی، به کیف پول یا یک صرافی دیگر ارسال کنید.

نکاتی در مورد کلاهبرداران

افراد زیادی با وعده های دروغین درباره ی پول رایگان منتظر شما هستند تا همه چیز خود را با یک کلیک اشتباه از دست بدهید. پس به منظور در امان ماندن از دستبرد کلاهبرداران، نکات زیر را در نظر بگیرید:

- هرگز کلید خصوصی تان را برای کسی ارسال نکنید:

بهتر است بدانید که هیچ کس نباید کلید خصوصی شما را بداند. حتی درصورت بررسی موجودی حساب تان توسط شخصی، نیازی نیست که او کلید خصوصی شما را داشته باشد. این کار را می توان با استفاده از ابزارهایی مانند اتراسکن انجام داد.

- به هیچ آدرسی پول نفرستید:

نکته ی حایز اهمیت، رایگان بودن ایردراپ ها می باشد. یک ایردراپ، هرگز درخواست ارسال مقداری پول به آدرس خاص از جانب شما را ندارد. اگر چنین شرطی برای دادن توکن ها توسط ایردراپی که در آن شرکت کرده اید ، تعيين شده است، جعلی میباشد و باید آن را نادیده بگیرید.

- رسمی بودن منبع ایردراپ را بررسی کنید:

اگر عرضه کنندگان رمزارزها قصد برگزاری یک ایردراپ را داشته باشند باید حتماً آنرا در رسانه های اجتماعی مانند توییتر از طریق حساب های خودشان اعلام کنند. به این ترتیب شما میتوانید از رسمی یا غیر رسمی بودن ایردراپ مطمئن شوید وگرنه احتمال کلاهبرداری و سرقت از اطلاعات شما وجود دارد.

آیا ایردراپ می تواند محل درآمد مستمری باشد؟

در موارد زیر امکان دارد توکن رایگان برای شما واریز گردد:

* هنگام خرید کیف پول ارزهای رمزنگاری:

در زمان خرید آنلاین کیف پول سخت افزاری و یا نرم‌افزاری ، مقداری توکن رایگان برایتان واریز می شود. اگر در زمان های اعلام ایردراپ، ولت بخرید، می توانید بعنوان هدیه توکن رایگان بگیرید. البته درصورت فعال نگهداشتن کیف پول خود، امکان واریز توکن رایگان، پس از چند وقت در ایردراپ های دیگر وجود دارد.

مراحل دریافت ایردراپافراد می‌توانند درآمد خوبی از ایردراپ‌ها داشته باشند

* هنگام خرید ارزهای اتریوم و یا بیت کوین :

برخی از مواقع، کوین های رایگان درصورت خرید مقدار معینی بیت کوین و یا اتریوم برای شما واریز میشود. این کار، کیف پول شما را فعال میکند.

مزایای ایردراپ ها

برگزاری Airdrop برای تیم پروژه و کاربران از مزایا و معایبی برخوردار است. بزرگ ترين فواید توزیع رایگان توکن ها برای کاربران و پروژه ها به شرح زیر میباشد :

>> جایگزینی برای ICO:

هزینه ی راه اندازی کمپین مارکتینگ برای ICO بسیار زیاد است و خیلی از پروژه ها نمیتوانند آن را بپردازند؛ به همین خاطر به ایردراپ روی می آورند. از مزایای یک کمپین خوب میتوان به رشد قیمت توکن و محبوب شدن پروژه در شبکه های اجتماعی اشاره کرد. یکی از بخش های جدید برخی از وبسایت های بزرگ کریپتو مثل کوین مارکت کپ، ایردراپ های جدید و نحوه دریافت آن ها می باشد.

>> توزیع غیرمتمرکز توکن پروژه:

ایردراپ میتوانند مانع از تمرکز توکن ها در دست نهنگ ها شوند.

>> کسب درآمد برای کاربران:

افراد میتوانند از ایردراپ ها، درامد خوبی را بدست آورند. مثلا کاربران در پروژه هایی مثل آپتوس یا آربیتروم، موفق به کسب درآمدهای چند هزار دلاری شده اند.

معایب ایردراپ ها

کاربران زیادی از ایردراپ ها ناراضی هستند، به این دلیل که با وجود صرف زمان زیاد، پاداش اندک گرفته اند. مهمترین معایب Airdropها به شرح زیر میباشد :

* فروش یکجا و ارزان:

بیشتر کاربران در این تصورند که می توانند بلافاصله پس از دریافت توکن رایگان، آنرا بفروشند که این قضیه تأثير منفی بر روی اقتصاد و ارزش توکن دارد.

* اعداد جعلی:

گاهی اوقات احتمال این که پروژه در شبکه های اجتماعی، تعداد زیادی کاربر و دنبال کننده بدست‌آورد و هيچکدام وفادار نباشند؛ وجود دارد؛ به این دلیل که آن ها پروژه را پس از دریافت توکن، رها می کنند. این اعداد باعث مشکلاتی در ارزیابی های پروژه میشود.

* ایردراپ های بی ارزش:

گاهی اوقات توکن های بی ارزش ایردراپ شده ای وجود دارد که ارزش چندانی نسبت به زمان و انرژی که کاربران بر روی آن ها می گذارند، ندارد؛ به همین دلیل کاربران، دلسردی و ناراضی می شوند.

* شانس دریافت پایین:

تعداد محدودی توکن در بسیاری از ایردراپ ها در بین تعداد محدودی از کاربران توزیع می شود.

مزایا و معایب ایردراپایردراپ، ارسال رمزارزهای رایگان به برخی کاربران است

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش