یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۴۰

نحوه تغییر ثبت شرکت، انواع، مراحل و مدارک مورد نیاز

تغییر ثبت شرکتتغییر ثبت شرکت
نحوه تغییر ثبت شرکت در این مقاله از سرپوش را بررسی می‌کنیم. تغییراتی مانند تغییر نام شرکت، تغییر آدرس، تغییر سرمایه و تغییر مدیرعامل می‌توانند در طول دوره فعالیت شرکت رخ دهند. این تغییرات نیازمند اعلام و تغییرات مربوط در سازمان تجارت هستند و در این مقاله به بررسی نحوه انجام این تغییرات خواهیم پرداخت.

تغییر ثبت شرکت چیست؟

به هرگونه تغییر و تحول در شرکت ها ثبت تغییرات و تصمیمات در شرکت ها می گویند که باید به وسیله سهام داران و شرکا اتخاذ و اجرا شوند. تغییر ثبت شرکت شامل موارد زیاد می باشد اما به صورت کلی ازجمله مهمترین این تغییرات می توان به تغییر نام شرکت , تغییر سرمایه شرکت که شامل افزایش یا کاهش سرمایه میشود , تغییر آدرس شرکت , تغییر موضوع شرکت , تغییر نوع شرکت , تغییر در تعداد اعضای هیئت مدیره , نقل و انتقال سهام و یا ورود و خروج شرکا , و تغییر امضا و تغییر اعضای هیئت مدیره و در نهایت تصویب تراز سود و زیان اشاره کرد. 

باید توجه کرد که هرکدام از این موادر می تواند در مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده یا در مجمع عمومی فوق العاده انجام شود. 

تغییر ثبت شرکت به عوامل متعددی وابسته است که یکی از آنها مربوط به تغییر نام شرکت می باشد. بدون شک این تغییر باید با برنامه خاصی انجام شود، که در ادامه بیشتر به آن پرداخته می شود. 

نحوه تغییر ثبت شرکتهمه چیز درباره تغییر ثبت شرکت

تغییر نام شرکت:

برای تغییر نام شرکت در ابتدا باید درنظر داشت که امکان استفاده از اسامی تکراری وجود ندارد، پس باید از نام های خاص استفاده کنید، به طورکلی اسم هایی که سه بخش دارند گزینه مطلوب تری خواهند بود. 

درصورتی که قصد دارید در اسم تجاری خود از کلماتی مانند ایران، تهران و... استفاده کنید باید از فرمانداری مجوز دریافت کرده و سپس اقدام کنید، رعایت موازین شرعی و عرفی نیز نکته دیگری است که باید در نظر داشت. تغییر نام شرکت در حیطه فعالیت و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده است.

مدارکی که برای ثبت تغییر نام شرکت نیاز دارید به شرح زیر می باشد:

- شما باید صورتجلسه تغییر نام شرکت را داشته باشید، 

- تصویری از شناسنامه و مدارک شناسایی اعضای شرکت نیز نیاز خواهد بود،

- تصویر آگهی تاسیس و روزنامه رسمی بسیار مهم است،

- همچنین باید تصویر آخرین تغییرات ایجاد شده در شرکت را نیز داشته باشید، درصورتی که قصد تغییر نام شرکت سهامی خاص را دارید باید توجه داشته باشید که این شرکت ها در زمینه های تجاری فعالیت دارند و میزان سهام هر کدام از شرکا مشخص خواهد کرد که تا چه اندازه مسئولیت دارند. 

مدارکی که برای تغییر نام شرکت سهامی خاصی نیاز است شامل موارد زیر می باشد:

- کپی از روزنامه رسمی و آگهی تاسیس

- کپی مدارک شناسنامه اعم از کارت ملی و شناسنامه همه اعضای شرکت

- ارائه کپی آخرین تغییرات

- همچنین شما باید لیستی از سهامداران شرکت، مقدار سهام آنها و امضای هرکدام داشته باشید. توجه داشته باشید که ثبت آگهی تغییرات موضوعی بسیار مهم می باشد. 

به موجب ماده ی ۲۰۰ قانون تجارت، ثبت تغییرات ذیل در شرکت ها الزامی است:

۱) تغییر اساسنامه

۲)  تمدید مدت شرکت، زاید بر مدت مقرر

۳)  انحلال شرکت، حتی در مواردی که انحلال به واسطه ی انقضای مدت شرکت صورت گیرد.

۴) تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکا یا خروج بعضی از آن ها از شرکت.

۵) تغییر اسم شرکت

۶) در هر تقسیم راجع به مورد معین ماده ی ۵۸ قانون تجارت در ماده ی ۵۸ قانون تجارت در ماده ی نهم نظامنامه ی قانون تجارت، علاوه بر موارد بالا،تغییر مدیر یا مدیران شرکت هم افزوده شده است.

نحوه ثبت تغییر نام شرکتتغییر ثبت شرکت؛ ثبت تغییر در نام شرکت

مراحل تغییر ثبت شرکت به چه صورت است؟ 

ثبت تغییرات در یک شرکت باید به صورت گام به گام همراه با اصول مناسب صورت بگیرد، پس بسیار اهمیت دارد که همه چیز رعایت شود و اصول قانونی هم زیرپا گذاشته نشوند. 

در گام اول تغییر ثبت یک شرکت باید تصویر اعمال تغییر شرکت توسط موسسان تشکیل مجمع عمومی فوق العاده انجام شود. این قسمت بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل نیاز به دقت بسیاری دارد. درصورتی که تصویب به شکل قانونی انجام شود نیاز است که صورت جلسه مربوطه را تنظیم کنید. 

همه شرکا و سهام داران باید صورت جلسه را تنظیم و موافقتشان را اعلام کنند، باید اشاره کرد که اگر تعداد شرکا به بیشتر از ۱۲ نفر برسد، نیاز خواهد بود هیئت نظارت متشکل از ۳ تن شرکا صورتجلسه را امضا نمایند.

حداکثر بعد از گذشت سه روز از تنظیم صورت جلسه نیاز خواهد بود مدارک لازم از طریق سامانه اداره ثبت شرکت ها ارسال شوند. بعد از گذشت یک ماه، بعد از تایید اولیه باید مراجعه حضوری در اداره ثبت نیز صورت بگیرد. 

با پرداخت حق ثبت، تشریفات اداری نیز به صورت اصولی طی می شوند، بعد از برطرف شدن ایرادات وارد شده باید پیش از تغییرات صادر شده و حدود یک هفته بعد، آگهی تغییر نام شرکت در روزنامه رسمی کشور منتشر شود.

مراحل تغییر ثبت شرکتمراحل تغییر ثبت شرکت

تغییر حق امضاء در تغییر ثبت شرکت:

بخض ممی از تغییر ثبت شرکت ها به تغییر حق امضا برمی گردد. در ابتدا باید بدانید که در شرکت چه کسانی حق امضای دارند همچنین حق امضا در هر شرکتی نسبت به شرکت های دیگر متفاوت خواهد بود. 

اساسنامه یک شرکت به معنی چهارچوب کلی فعالیت های آن شرکت می باشد، در این مورد باید نام کسانی که حق امضا دارند در اساسنامه عنوان شوند. در هر شرکتی شخص باید به عنوان مدیرعامل حضور داشته باشد، مدیرعامل وظیفه های خاصی را برعهده دارد، به همین دلیل حق امضا برای مدیرعامل یک امر ضروری محسوب می شود. 

در شرکت های سهامی خاص حداقل ۵ نفر را به عنوان هیئت مدیر انتخاب می کنند که حق امضا دارند، باید اشاره شود که بازرس های نمی توانند حق امضا داشته باشند. 

سایر افراد گروه هم می توانند حق امضا داشته باشند البته این موضوع به تصمیم نهایی هیئت مدیره مربوط است.

حق امضا در شرکت مسئولیت حدود از این قرار است که می بایست حداقل دو نفر به عنوان شریک درنظر گرفته شوند. این دو شریک می توانند به صورت تک نفره حق امضا داشته باشند یا امضا را به دو بخش کلی تقسیم کنند که شامل اوراق مالی و تعهد آور و همینطور اوراق عادی و اداری است. 

ثبت تغییرات برای انواع شرکت:

در میان شرکت ها، ثبت تغییرات برای دو نوع شرکت بیشترین مقدار تقاضا را دارد:

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود:

از جمله ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود می توان به تغییر آدرس و افزایش و کاهش سرمایه جهت ورود و خروج در شرکت مسئولیت محدود اشاره کرد البته غالبا بعد از ثبت شرکت مسئولیت های محدودی وجود خواهد داشت که به آنها پرداخته می شود. 

ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص:

ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص مراحل خاص خود را دارد که از جمله خاص ترین آنها صورتجلسات و رعایت ماده ۱۰۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت جهت تکمیل هیئت ریسه می باشد. باید درنظر داشت که تغییرات بعد از ثبت شرکت سهامی خاص باید توسط همه سهامداران، در صورت لزوم، امضا شود. 

مراحل تغییر ثبت شرکت به چه صورت استتغییر ثبت شرکت برای انواع شرکت ها

سوالات متداول درباره تغییر ثبت شرکت

۱. آیا برای تغییر ثبت شرکت نیاز به حضور حضور صاحبان شرکت در سازمان تجارت داریم؟

خیر، برای تغییر ثبت شرکت نیازی به حضور صاحبان شرکت در سازمان تجارت نیست. این تغییرات می‌توانند توسط نماینده قانونی شرکت انجام شوند.

۲. آیا برای تغییر نام شرکت نیاز به پرداخت هزینه داریم؟

بله، برای تغییر نام شرکت نیاز به پرداخت هزینه‌ای به عنوان هزینه ثبت تغییرات دارید. مقدار این هزینه به تعداد تغییرات و نوع شرکت شما بستگی دارد و باید به صورت جداگانه بررسی شود.

۳. آیا تغییر مدیرعامل شرکت نیاز به اعلام در روزنامه رسمی دارد؟

بله، تغییر مدیرعامل شرکت نیازمند اعلام در روزنامه رسمی است. همچنین، شرکت باید این تغییرات را در سازمان تجارت نیز اعلام کند.

۴. چه مدارکی برای تغییر آدرس شرکت نیاز است؟

برای تغییر آدرس شرکت، باید مدارک ثبتی شامل اصل سند تاسیس شرکت، کپی کارت ملی مدیرعامل و فرم تغییر آدرس به همراه اصل آن به سازمان تجارت ارائه شود.

۵. چه مدارکی برای تغییر سرمایه شرکت نیاز است؟

برای تغییر سرمایه شرکت، باید مدارک ثبتی شامل اصل سند تاسیس شرکت، کپی کارت ملی مدیرعامل و فرم تغییر سرمایه به همراه اصل آن به سازمان تجارت ارائه شود.

گردآوری: بخش اقتصادی سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش