دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۳

تفاوت مناقصه و مزایده چیست؟

تفاوت مناقصه و مزایده چیستبیشترین تفاوت مناقصه و مزایده در قیمت پیشنهادی معامله است
به طور کلی شرکت ها و سازمان ها یکی از روش های مناقصه و مزایده را برای رفع نیاز های اقتصادی و اجتماعی، اهداف مالی خود و همچنین به منظور ارائه کالا و خدمات انتخاب می کنند. این دو روش جنبه رقابتی داشته و معمولاً به رعایت اصل برابری افراد در آنها می پردازند. در این مطلب از سرپوش انواع مناقصه و مزایده و تفاوت بین آن ها ذکر شده است.

تفاوت مناقصه و مزایده

به یکی از روش های رقابتی که شرکت ها یا سازمان ها بر طبق آن، خدمات و یا کالا های مورد نیازشان را در معرض رقابت می گذارند؛ مناقصه می گویند. این شرکت ها و سازمان ها معامله خود را با اشخاص حقیقی و یا حقوقی انجام میدهند که پیشنهادشان پائین ترین قیمت یا مناسب ترین شرایط است.

در روش انجام مزایده، ابتدا سازمان و یا شرکتی که قصد ارائه ی خدمات و یا کالای مازاد، فرسوده و از کار افتاده خود را دارد؛ آگهی خود را در روزنامه های کثیرالانتشار و رسمی کشور، درج می کند و معامله اش را در معرض رقابت عمومی می گذارد. معامله در مزایده برخلاف مناقصه با اشخاص حقیقی و حقوقی منعقد می شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد می دهد.

انواع مزایده

انواع مزایده عبارتست از:

> مزایده اختیاری:دادگاه، هیچ جبر و اجباری در مزایده اختیاری تعيين نکرده است و تمایل اشخاص برای کسب سود بالاتر اینست که آنها را به بالاترین قیمت بفروشند.

> مزایده اجباری:اموال در مزایده اجباری برخلاف مزایده اختیاری، باید به اجبار دادگاه به بالاترین قیمت فروخته شوند. به عنوان مثال ، احتمال دارد که اموال شرکت ورشکسته به مزایده گذاشته شود به این دلیل که بدهی هایش را پرداخت کرده است.

> مزایده عمومی:مزایده عمومی برای عموم در نظر گرفته شده است و تمامی مردم، مجوز شرکت در آنرا دارند. در مزایده عمومی به بیان نام افرادی می پردازند که قیمت پیشنهادیشان را اعلام می کنند.

انواع مزایده چیستدر بحث فرایند‌های مناقصه و مزایده بیشتر به قیمت ارائه شده توجه می‌شود

> مزایده محدود یا مزایده خصوصی:مزایده خصوصی برای خواص در نظر گرفته شده است. در این مزایده نام افرادی عنوان نمی شود و محرمانه می ماند که به دلایل مختلفی چون دلایل امنیتی و حفاظتی، قیمتشان را اعلام می کنند. در این نوع مزایده، صرفا بالاترین قیمت پیشنهادی که فصل الخطاب مزایده خصوصی است؛ اعلام می شود.

انواع مناقصه

- مناقصه محدود یا کوچک:

مکاتبه روزنامه ای در مناقصه کوچک، صورت نخواهد گرفت بلکه انجام مکاتبات مربوطه حداقل با شش شرکت یا پیمانکار، امکانپذیر است.

- مناقصه متوسط:

در این مناقصه، حداقل سه متقاضی، شرکت می کنند. از طریق مامور خرید می توان سقف مناقصه را استعلام گرفت.

- مناقصه عمومی:

دولت یا نهادهای عمومی، تقاضای خدمات یا خرید کالای خود را در این روش مناقصه به شکل عمومی و از طریق اعلام میان همه شرکت ها و یا افراد داوطلب به مسابقه می گذارند. شرایط تقاضای این مناقصه نسبت به مناقصه متوسط، یکسان است و تنها تفاوتشان در ردیف اعتبار آنها می باشد.

تفاوت مناقصه و مزایده

مناقصه و مزایده از نظر جابجایی جای خریدار و فروشنده با هم تفاوت دارند. خریدار در مناقصه، برای دریافت کالا یا خدمات مورد نیازش به استانداردهای کیفی مد نظر به کم ترین قیمت پیشنهادی از میان فروشندگان توجه می کند و فروشنده ای که کمترین قیمت را براساس استانداردهای موردنظر خریدار، پیشنهاد دهد؛ موفق است. خریداران در مزایده میتوانند کالا را با بالاترین قیمت از فروشندگان خریداری نمایند و خریداری که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد؛ موفق است.

قوانین مزایده و مناقصه در ایران

شما با دانستن قانون مزایده و مناقصه میتوانید شناخت بیشتری نسبت به آن ها پیدا کنید. مناقصه دارای معانی گوناگونی میباشد که از آن ها می توان به واگذار کردن پروژه، خرید متاع و یا خدمات مورد نیاز به شرکت یا فرد مناقصه گری که کم ترین مقدار قیمت را پیشنهاد نموده، اشاره کرد .

شیوه های مناقصه و مزایده، از این نظر ، خوب هستند که امکان دست یافتن به بهترین گزینه ها به واسطه این رقابت وجود خواهد داشت ؛ بنابراین باید اساس برابری اشخاص در این نوع قراردادها رعایت شود.

با این حال، معایب این شیوه ها نظیر وادار کردن شرکت کنندگان به سمت کمیت و عدم توجه به کیفیت در مناقصه ها می باشد.

قوانین مناقصه در ایراندر مناقصه با کمترین و در مزایده با بیشترین قیمت پیشنهادی معامله انجام می‌شود

پیمان های مبتنی بر توافق

* روش توافق مستقیم:

روش توافق مستقیم به قراردادهای خصوصی، شباهت دارد؛ به این صورت که طرفین قرارداد، دارای آزادی عمل بیشتری می باشند. البته این مورد، صرفا در معاملات ساده و کم اهمیت کاربرد دارد.

* روش جلب نظر کارشناس:

خرید یا استجاره اموال غیرمنقول براساس قانون محاسبات، با تشخیص بالاترین مقام اجرایی و کسب نظر کارشناس رسمی یا معتمد انجام می گیرد.

هر دو روش توافقی و مسابقه ای در نظام حقوقی ایران، پذیرفته شده است اما دقت کنید که اصل بر اجباری بودن کاربرد روش مسابقه ای می باشد؛ به این معنی که قانون گذار، تمایل به انجام معاملات دولتی از طریق مزایده یا مناقصه دارد.

قانون گذار برای انجام مزایده و مناقصه، نصاب و حدی در نظر گرفته است. معاملات کوچک براساس قانون مناقصات، به معاملاتی اطلاق میشود که مبلغ آن از۲۰۰۰۰۰۰ ریال، کم تر است درحالیکه معاملات متوسط، به معاملاتی می گویند که مبلغ آن نسبت به سقف مبلغ معاملات کوچک، بیشتر باشد و از ده برابر سقفش تجاوز نکند؛ همچنین به معاملاتی که مبلغشان بیش از ده برابر سقف ارزش معاملات کوچک باشد، معاملات بزرگ می گویند.

مزایا و معایب روش های مناقصه و مزایده

با استفاده از روش های مناقصه و مزایده، امکان دستیابی به بهترین گزینه ها را دارید؛ همچنین در چنین قراردادهایی، اصل برابری افراد رعایت می شود.

البته از معایب روش های مناقصه و مزایده می توان به سوق دادن شرکت کنندگان بسوی کمیت و عدم توجه به کیفیت در مناقصات، اشاره کرد.

,قوانین مزایده در ایران,فرق مناقصه و مزایدهدر برخی از موارد الزام به برگزاری مناقصه نیست

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش