دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۳

تفاوت مناقصه و مزایده چیست؟

تفاوت مناقصه و مزایده چیستبیشترین تفاوت مناقصه و مزایده در قیمت پیشنهادی معامله است
به طور کلی شرکت ها و سازمان ها یکی از روش های مناقصه و مزایده را برای رفع نیاز های اقتصادی و اجتماعی، اهداف مالی خود و همچنین به منظور ارائه کالا و خدمات انتخاب می کنند. این دو روش جنبه رقابتی داشته و معمولاً به رعایت اصل برابری افراد در آنها می پردازند. در این مطلب از سرپوش انواع مناقصه و مزایده و تفاوت بین آن ها ذکر شده است.

تفاوت مناقصه و مزایده

به یکی از روش های رقابتی که شرکت ها یا سازمان ها بر طبق آن، خدمات و یا کالا های مورد نیازشان را در معرض رقابت می گذارند؛ مناقصه می گویند. این شرکت ها و سازمان ها معامله خود را با اشخاص حقیقی و یا حقوقی انجام میدهند که پیشنهادشان پائین ترین قیمت یا مناسب ترین شرایط است.

در روش انجام مزایده، ابتدا سازمان و یا شرکتی که قصد ارائه ی خدمات و یا کالای مازاد، فرسوده و از کار افتاده خود را دارد؛ آگهی خود را در روزنامه های کثیرالانتشار و رسمی کشور، درج می کند و معامله اش را در معرض رقابت عمومی می گذارد. معامله در مزایده برخلاف مناقصه با اشخاص حقیقی و حقوقی منعقد می شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد می دهد.

انواع مزایده

انواع مزایده عبارتست از:

> مزایده اختیاری:دادگاه، هیچ جبر و اجباری در مزایده اختیاری تعيين نکرده است و تمایل اشخاص برای کسب سود بالاتر اینست که آنها را به بالاترین قیمت بفروشند.

> مزایده اجباری:اموال در مزایده اجباری برخلاف مزایده اختیاری، باید به اجبار دادگاه به بالاترین قیمت فروخته شوند. به عنوان مثال ، احتمال دارد که اموال شرکت ورشکسته به مزایده گذاشته شود به این دلیل که بدهی هایش را پرداخت کرده است.

> مزایده عمومی:مزایده عمومی برای عموم در نظر گرفته شده است و تمامی مردم، مجوز شرکت در آنرا دارند. در مزایده عمومی به بیان نام افرادی می پردازند که قیمت پیشنهادیشان را اعلام می کنند.

انواع مزایده چیستدر بحث فرایند‌های مناقصه و مزایده بیشتر به قیمت ارائه شده توجه می‌شود

> مزایده محدود یا مزایده خصوصی:مزایده خصوصی برای خواص در نظر گرفته شده است. در این مزایده نام افرادی عنوان نمی شود و محرمانه می ماند که به دلایل مختلفی چون دلایل امنیتی و حفاظتی، قیمتشان را اعلام می کنند. در این نوع مزایده، صرفا بالاترین قیمت پیشنهادی که فصل الخطاب مزایده خصوصی است؛ اعلام می شود.

انواع مناقصه

- مناقصه محدود یا کوچک:

مکاتبه روزنامه ای در مناقصه کوچک، صورت نخواهد گرفت بلکه انجام مکاتبات مربوطه حداقل با شش شرکت یا پیمانکار، امکانپذیر است.

- مناقصه متوسط:

در این مناقصه، حداقل سه متقاضی، شرکت می کنند. از طریق مامور خرید می توان سقف مناقصه را استعلام گرفت.

- مناقصه عمومی:

دولت یا نهادهای عمومی، تقاضای خدمات یا خرید کالای خود را در این روش مناقصه به شکل عمومی و از طریق اعلام میان همه شرکت ها و یا افراد داوطلب به مسابقه می گذارند. شرایط تقاضای این مناقصه نسبت به مناقصه متوسط، یکسان است و تنها تفاوتشان در ردیف اعتبار آنها می باشد.

تفاوت مناقصه و مزایده

مناقصه و مزایده از نظر جابجایی جای خریدار و فروشنده با هم تفاوت دارند. خریدار در مناقصه، برای دریافت کالا یا خدمات مورد نیازش به استانداردهای کیفی مد نظر به کم ترین قیمت پیشنهادی از میان فروشندگان توجه می کند و فروشنده ای که کمترین قیمت را براساس استانداردهای موردنظر خریدار، پیشنهاد دهد؛ موفق است. خریداران در مزایده میتوانند کالا را با بالاترین قیمت از فروشندگان خریداری نمایند و خریداری که بالاترین قیمت را پیشنهاد دهد؛ موفق است.

قوانین مزایده و مناقصه در ایران

شما با دانستن قانون مزایده و مناقصه میتوانید شناخت بیشتری نسبت به آن ها پیدا کنید. مناقصه دارای معانی گوناگونی میباشد که از آن ها می توان به واگذار کردن پروژه، خرید متاع و یا خدمات مورد نیاز به شرکت یا فرد مناقصه گری که کم ترین مقدار قیمت را پیشنهاد نموده، اشاره کرد .

شیوه های مناقصه و مزایده، از این نظر ، خوب هستند که امکان دست یافتن به بهترین گزینه ها به واسطه این رقابت وجود خواهد داشت ؛ بنابراین باید اساس برابری اشخاص در این نوع قراردادها رعایت شود.

با این حال، معایب این شیوه ها نظیر وادار کردن شرکت کنندگان به سمت کمیت و عدم توجه به کیفیت در مناقصه ها می باشد.

قوانین مناقصه در ایراندر مناقصه با کمترین و در مزایده با بیشترین قیمت پیشنهادی معامله انجام می‌شود

پیمان های مبتنی بر توافق

* روش توافق مستقیم:

روش توافق مستقیم به قراردادهای خصوصی، شباهت دارد؛ به این صورت که طرفین قرارداد، دارای آزادی عمل بیشتری می باشند. البته این مورد، صرفا در معاملات ساده و کم اهمیت کاربرد دارد.

* روش جلب نظر کارشناس:

خرید یا استجاره اموال غیرمنقول براساس قانون محاسبات، با تشخیص بالاترین مقام اجرایی و کسب نظر کارشناس رسمی یا معتمد انجام می گیرد.

هر دو روش توافقی و مسابقه ای در نظام حقوقی ایران، پذیرفته شده است اما دقت کنید که اصل بر اجباری بودن کاربرد روش مسابقه ای می باشد؛ به این معنی که قانون گذار، تمایل به انجام معاملات دولتی از طریق مزایده یا مناقصه دارد.

قانون گذار برای انجام مزایده و مناقصه، نصاب و حدی در نظر گرفته است. معاملات کوچک براساس قانون مناقصات، به معاملاتی اطلاق میشود که مبلغ آن از۲۰۰۰۰۰۰ ریال، کم تر است درحالیکه معاملات متوسط، به معاملاتی می گویند که مبلغ آن نسبت به سقف مبلغ معاملات کوچک، بیشتر باشد و از ده برابر سقفش تجاوز نکند؛ همچنین به معاملاتی که مبلغشان بیش از ده برابر سقف ارزش معاملات کوچک باشد، معاملات بزرگ می گویند.

مزایا و معایب روش های مناقصه و مزایده

با استفاده از روش های مناقصه و مزایده، امکان دستیابی به بهترین گزینه ها را دارید؛ همچنین در چنین قراردادهایی، اصل برابری افراد رعایت می شود.

البته از معایب روش های مناقصه و مزایده می توان به سوق دادن شرکت کنندگان بسوی کمیت و عدم توجه به کیفیت در مناقصات، اشاره کرد.

,قوانین مزایده در ایران,فرق مناقصه و مزایدهدر برخی از موارد الزام به برگزاری مناقصه نیست

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش