جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۱۰۵

سکوی نفتی چیست؟ معرفی ۶ نوع سکوی نفتی

سکوی نفتی امیرکبیر,سکوی نفتی چیست,بزرگترین سکوی نفتی جهانسکوی نفتی یا سکوی حفاری یک سازهٔ عظیم همراه با امکانات حفر چاه نفت و ... است
در سراسر جهان، سکوهای نفتی در عمق ها و محیط های متفاوت با کاربردهای متعددی استفاده میشوند. سکوی نفتی از اواسط قرن ۲۰، وارد تاریخ نفت ایران شد.

سکوی نفتی

سکوی نفتی یا سکوی حفاری به یک سازهٔ عظیم گفته میشود که دارای امکاناتی همچون حفر چاه نفت، استخراج نفت و فرآوری آن می باشد. برای این که نفت را بطور موقت تا زمان انتقالش به ساحل و پالایشش در پالایشگاه ذخیره کنند، از سکوهای نفتی استفاده میکنند. سکوهای نفت میتوانند در بستر دریا یا به صورت یک جزیرهٔ مصنوعی به صورت ثابت یا به صورت شناور در آب باشند.

سکوهای نفتی در حال فرسوده شدن هستند، پس باید طوری طراحی شوند که مورد بهره برداری، حداقل بمدت ۲۵ الی ۳۰ سال قرار گیرند. گاهی وقت ها، لوله ها به خاطر وزنشان و همچنین محتویات داخلشان در زمین فرو می روند و حوادثی را بوجود می آورند که از آن ها می توان به نشتی و پوسیدگی اشاره کرد. راههای تقویت پایه های سکوی نفتی عبارتند از:

> ورقه های فلزی آلیاژی مس و نیکل

> فولاد ضد زنگ

> ورقه های غیر فلزی مثل پلی اتیلن

> ورقه های فلزی PVC

> پوشش بتن مقاوم با اعمال حفاظت کاتدی

انواع سکوی نفتی

گاهی اوقات سکوها از جریان های آب در اثر یک نیروی قوی، خراب میشوند به همین خاطر، اصولا با استفاده از فولاد و یا بتن، این سدها را میسازند. این سکوها دارای انواع مختلفی بسته به عمق آب و کاربردشان میباشد :

* سکوی نفتی ثابت:

جنس سکوی ثابت از پایه های بتنی یا فولادی یا هر دو میباشد که این سکوی ثابت بطور مستقیم بر روی بستر دریا نصب می شود.

* سکوی نفتی نیمه شناور:

سکوی نیمه شناور، یک قسمت حفاری شناور دارد که از ستون های موقتی برخوردار است. وقتی که این ستون ها از آب، پر می شوند به صورت شناور در می آیند و در عمقی که آن ها را پیش بینی می کنند، فرو می روند. یکی از پرکاربردترین و معمول ترین سکوی نفتی ، سکوی نیمه شناور میباشد که درکنار قابلیت های سکوها، در آبهای عمیق نیز توانایی حفاری را دارند. برای این که سکوهای نیمه شناور را جابه جا کنند همانند سکوهای شناور از دو عرشه ی متفاوت استفاده می کنند. در حقیقت با فرو رفتن قسمتی از سکوی نفتی در آب، هم چنان این توانایی را دارند که بر روی میدان حفاری شناور بمانند.

سکوی نفتی ابوذر,سکوی نفتی,انواع سکوی نفتیجنس سکوی نفتی اصولا از جنس فولاد و یا بتن می باشد

وقتی که عرشه ی پایینی از آب پر شد، پایداری لازم برای سکوی نفتی در هنگام حفاری فراهم می شود. روش مستقر شدن سکوهای نیمه شناور معمولاً از طريق لنگرهای سنگینیست که هر کدام بیش از ده تن وزن دارند. این لنگرها با عرشه ی پایینی سکو از طریق آب پر می شوند و در نتیجه در آبهای متلاطم، امکان یک حفاری مطمئن را بوجود می آورند. این سکو ها را میتوان در مکانی مشخص نگهداری کرد و به صورت مقطعی در عملیات های متفاوت از آن ها استفاده کرد. عمق کاری آن ها در مقایسه با قبل، بسیار بیشتر بوده و به نحویکه میتوان تا عمق ۱۸۰۰ m را با پیشرفت تکنولوژی به راحتی حفاری کرد. این نوع در بستر دریا یک سوراخ ایجاد می کند و پس از آن به مکان دیگری به سرعت منتقل میشود.

* سکوی نفتی پایه کششی:

یکی از دکل های شناوری که به کف دریا برای کنترل حرکت عمودی سازه مهار شده اند، سکوهای TLP یا سکو با پایه و مهار کششی هستند. این تأسیسات در آب هایی استفاده می شوند که ۱۸۲۹ متر عمق و همچنین چهار ستون استوانه ای دارند که از طریق پانتون های مثلثی به یکدیگر وصل شده و یک پانتون در پائین هر ستون، به سمت بیرون امتداد پیدا کرده تا بتواند در کف دریا موجب تقویت کابل های فولادی متصل شده به پی های شمعی شوند. یکی از مزایای این کابل ها اینست که در مقابل امواج خروشان دریا، مانع از حرکت قائم سکو و حرکت چرخشی می شوند ولی با این وجود، این سازه در مقایسه با حرکت افقی و عرضی ازاد است.

* شناور اف پی اس او:

کاربرد شناور اف پی اس او اینست که در تولید نفت و گاز طبیعی با کاربری های تولید، ذخیره و تخلیهٔ هیدروکربن خام در مناطقی که زیرساخت های کافی ندارد یا حوزه های نفتی اش کوچک است، استفاده میشود.

سکوی نفتی امیرکبیر,سکوی نفتی چیست,بزرگترین سکوی نفتی جهانسکوی نفتی در انواع مختلفی با توجه به عمق آب و کاربرد شان، تقسیم بندی شده اند

شناور اف پی اس او، درواقع به نوعی کشتی مخصوص گفته میشود که برای ذخیره سازی و نیز انتقال آن به تانکرهای نفت کش، فراوری ترکیبات هیدروکربنی مورد استفاده قرار میگیرد. طراحی این کشتی به گونه ایست که می تواند از تجیهزات زیر آب و سکوهایی که در نزدیکی آنها کناره می گیرد هیدروکربن تولید شده را دریافت، پالایش و ذخیره کند.

شناورهای FPSO در صنایع فراساحلی به خاطر سهولت در انجام فرآیند سه گانه مذگور، اهمیت بسیاری دارند زیرا اگر از این شناورها استفاده شود دیگر به ساخت تاسیسات زیر بنایی به منظور بهره برداری از میادینی که با کمبود ذخیره رو به رو هستند، نیازی نیست و در اثر همین عامل، بهره برداری از میادین کوچک که از خشکی فاصله دارند برای شرکتهای نفتی مناسب است. البته تمام تجهیزات فراوری، تولید، ذخیره سازی و انتقال نفت در این شناور به خاطر ابعاد بزرگش به راحتی جای می گیرد و انواع گوناگونی از تاسیسات، هم در سطح عرشه و هم در زیر بدنه این شناورها جاسازی شده اند.

* شناور حفاری:

یکی از انواع شناورها یا کشتیهای تجاری که در آب های عمیق، به منظور حفاری اکتشافی چاه های نفت و گاز طراحی شده است، شناور حفاری یا دریل شیپ نام دارد. از قابلیت های دریل شیپ ها می توان به سیستم های موقعیت یاب پویای پیشرفته اشاره کرد.

* دکل نفتی جک آپ:

کارایی کلی دکل جک آپ مشابه کرجی های حفاری میباشد ، تنها تفاوتشان در اینست که بعد از قرار گرفتن در محل حفاری، سه یا چهار پایه ای که طراحی شده در عمق آب فرو می رود و بعد از آن، بر روی بستری در کف دریاچه محکم می شوند. این پایه ها برای این نوع سکوی نفتی ، قابلیت جایگزینی بدون متحرک و بالاتر از سطح آب را فراهم می کند که نسبت به کرجی های حفاری، یکی از مزایای آن محسوب میشود.

بزرگترین سکوی نفتی جهان,دکل نفتی جک آپ,سکوی نفتی سلمانسکوی نفت می‌تواند به صورت ثابت در بستر دریا یا به صورت شناور در آب باشد

عمق کاری دکل جک آپ، کم تر از کرجی های حفاری است و کارگذاری پایه ها در عمق زیاد باعث بروز مشکلات زیادی میشود. در واقع عمق کاری آن ها بیشتر از ۱۹۰ m نیست. از آنجا که در این نوع سکو، سکوی کاری بالاتر از سطح آب قرار می گیرد امکان دارد در مقایسه با کرجی های حفاری، عملیات حفاری مطمئن تری را فراهم کند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
ویژه سرپوش