پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۸۸

معرفی رشته هوشبری و موقعیت شغلی و بازار کار آن

رشته هوشبری,معرفی رشته هوشبری,دروس رشته هوشبریدانشجویان رشته هوشبری باید بتوانند به درستی بیمار را از روند بیهوشی خود باخبر سازند
در رشته هوشبری دانشجویان هوشبری می آموزند که چه طور با استفاده از ابزار و تجهیزات بی هوشی زیر نظر متخصص بیهوشی اقدام به بیهوش کردن کامل بیمار، اندازه گیری گازهای موجود در خون افراد و تنظیم آنها، تجویز آرامبخش های گوناگون، انجام بیهوشی منطقه ای، مراقبت های قلبی و تنفسی در زمان بیهوشی بیمار و بیدار کردن او پس از عمل را انجام دهند.

رشته  هوشبری چیست؟

رشته هوشبری از زیرشاخه های رشته های پیراپزشکی است که در چند سال گذشته در مقطع کاردانی ارائه می گردید ولی اکنون امکان تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور  برای دانشجویان فراهم است. نحوه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته هوشبری از طریق آزمون سراسری و به صورت متمرکز می باشد. دانشجویان در طول دوره تحصیل در رشته هوشبری واحد های تئوری، عملی و کارآموزی در محیط های درمانی را می گذرانند. رشته هوشبری یک تیم درمانی را تکمیل می کند و عملیات بهبود بیمار در اتاق عمل را تسریع می کند و در واقع هدف از این رشته این است که فارغ التحصیلان این رشته بتوانند بعنوان دستیار در کنار متخصصان بی هوشی در اتاق عمل انجام وظیفه نمایند.

همچنین فارغ التحصیلان رشته هوشبری توانایی شناسایی دستگاه هایی مانند اندازه گیری گاز های موجود در خون افراد و همینطور تنظیم آنها، کاربرد دستگاه های بیهوشی و روش استفاده از آن و همچنین استریل کردن این دستگاه ها را نیز به خوبی آموزش می بینند. رشته هوشبری در هر مقطعی که باشد محل کارش مراکز درمانی است. هوشبری یکی از حلقه های تکمیل کننده تیم درمانی است که جهت بهبود بخشیدن به شخص بیمار در مرکز درمانی حضور دارد. افراد بعد از فارغ التحصیلی توانایی این را خواهند داشت که دستگاه های بی هوشی و علائم حیاتی را تنظیم و استریل کنند.

تاریخچه رشته هوشبری

از گذشته های دور، در مصر باستان و یونان عمل های جراحی صورت می گرفت و پزشکان برای بی هوشی بیماران از مواد مخدر مانند خشخاش استفاده می کردند. رشته هوشبری در قرن هیجدهم نیز با زحمات زیادی انجام می شد ولی در قرن نوزدهم با اختراع گازهای استنشاقی مانند اتر ونیتروس اکسید علم هوشبری وارد مرحله جدیدی از تکامل خود شد و کم کم در دنیا توسعه و گسترش یافت.

وضعیت شغلی رشته هوشبری,رشته هوشبری,درس های رشته هوشبریدر رشته هوشبری مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا وجود ندارد

کنکور رشته هوشبری

در صورتی که بخواهید با آزمون وارد رشته هوشبری بشوید باید کنکور تجربی بدهبد ولی اینک این رشته هم در برخی از واحد های دانشگاه آزاد بدون کنکور شده است و تمامی افراد می توانند در آن شرکت کنند.

واحد های درسی رشته هوشبری

- دروس کاردانی رشته هوشبری:

دوره کاردانی رشته هوشبری ۲ ساله است و دانشجویان رشته هوشبری در دوره تحصیل خود ۶۸ واحد درسی را می گذرانند. واحدهای درسی رشته هوشبری در مقطع کاردانی عبارتند از؛

> دروس عمومی رشته هوشبری: ۱۳ واحد

> دروس پایه رشته هوشبری: ۱۷ واحد

> دروس تخصصی و کارآموزی رشته هوشبری: ۲۶ واحد

> دروس کارآموزی در عرصه رشته هوشبری: ۱۲ واحد

- دروس کارشناسی رشته هوشبری:

دوره کارشناسی رشته هوشبری ۴ ساله بوده و دانشجویان رشته هوشبری باید ۱۳۴ واحد درسی را برای اخذ مدرک کارشناسی هوشبری بگذرانند. واحدهای درسی رشته هوشبری در مقطع کارشناسی عبارتند از؛

> واحدهای درس های عمومی رشته هوشبری: ۲۶ واحد

> واحدهای درس های پایه رشته هوشبری:۴۱ واحد

> واحدهای درس های تخصصی رشته هوشبری: ۳۳ واحد

> واحدهای درس های کارآموزی رشته هوشبری: ۱۸ واحد

> واحدهای درس های کارآموزی در عرصه رشته هوشبری: ۱۶ واحد

تعدادواحدهای رشته هوشبری,اشنایی با رشته هوشبری,رشته هوشبریفارغ التحصیلان رشته هوشبری می توانند در هرجایی که نیاز به بیهوشی بیماران است مشغول به کار شوند

درس های رشته هوشبری

جمعیت شناسی- آناتومی- اصطلاحات هوشبری- اصول پرستاری- اصول مراقبت های ویژه- بیماری شناسی- تربیت بدنی- تنظیم خانواده- رفتار در اتاق عمل- روش احیاء قلبی و ریوی- روش بی هوشی ۱ و ۲ و ۳ و ۴- زبان عمومی- فارسی عمومی- فورماکولوژی ۱ و ۲- فیزیولوژی ۱ و ۲- فیزیک- کارآموزی در عرصه- معارف اسلامی ۱- معرفی بیمار- میکروب شناسی از دروس رشته هوشبری هستند.

هدف و ماهیت رشته هوشبری

دوره کارشناسی رشته هوشبری یکی از دوره ‏های آموزش عالی (از شاخه‏ های پیراپزشکی) است و هدف آن تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که هر ۱ یا ۲ نفر از آن ها بتوانند بعنوان دستیار یک متخصص بیهوشی زیر نظر او در یک بخش اتاق عمل انجام وظیفه نمایند. ادامه تحصیل فارغ ‏التحصیلان کارشناسی بیهوشی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های پرستاری، آناتومی، فیزیولوژی و دیگر زیر شاخه های علوم پزشکی مقدور خواهد بود که در صورت پذیرفته شدن در هر یک از رشته های کارشناسی ارشد مذکور، شرح وظایف شخص تغییر یافته و از رشته هوشبری خارج می گردد. (ادامه تحصیل در این رشته تا دکترای بی هوشی امکان پذیر نمی باشد)

دانشجویان طی دوره آموزشی با اصول جدید، روش ها، تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مراقبت از بیمار بیهوش در اعمال جراحی عمومی، تخصصی و همینطور بخشهای مراقبت های ویژه و اورژانسها آشنا شده و نحوه مراقبت از بیماران در مراحل گوناگون بیهوشی را به صورت نظری و عملی فرا می گیرند. با توجه به توسعه و گسترش دامنه علوم مربوط به بی هوشی، دوره کارشناسی رشته هوشبری با تأکید بر یادگیری فعالانه، نوآوری، کسب اطلاعات و مهارت های بالینی جدید و مراقبت از بیماران به مطلوب ترین شکل ممکن تأسیس شد.

طرح اجباری رشته هوشبری

رشته هوشبری هم جزء ۱۱ رشته ای هست که طرح اجباری دارد و پس از این که درسشان تمام شد باید حدود ۲ سال طرح بروند، البته در شرایط خاصی میشود از طرح معاف شد.

کار کارشناس رشته هوشبری چیست؟

کار اصلی کارشناس رشته هوشبری آرام کردن درد بیمار حین عمل جراحی و پس از عمل جراحی است. کارشناس رشته هوشبری باید به پزشک تکنیسین بیهوشی در اتاق عمل کمک کند، داروها و تجهیزات و دستگاه هایی که برای بیهوش کردن بیمار لازم است را استرلیزه و آماده کند و پس از اینکه مجدداً به هوش می آید مراقب بیمار باشد. باید در طول عمل علائم حیاتی بیمار را کنترل کند، مانند ضربان قلب، نوار قلب (الکتروکاردیوگرام)، فشار خون و تنفس. در زمان عمل چنانچه بخواهند به بیمار سرم یا خون تزریق کنند. این نیز کار کارشناس رشته هوشبری است.

کارشناس رشته هوشبری در کجا کار می کند؟

کارشناس رشته هوشبری در اتاق عمل کار می کند و در صورت نیاز به مرکز فوریت های پزشکی نیز فراخوانده می شود آنها با متخصصان بیهوشی و اعضای گروه جراحی، کارکنان اتاق عمل و همچنین واحدهای مرتبط با اتاق عمل مانند آزمایشگاه، بانک خون و رادیولوژی و همچنین واحد پرستاری در رابطه هستند. کارشناسان بیهوشی علاوه بر بیمارستان در مراکز درمانی بزرگ نیز کار می کنند.

بازار کار و درآمد رشته هوشبری

بازار کار رشته هوشبری به خوبی رشته پرستاری شاید نباشد ولی فواید دیگری دارد، مثلا شیفت شب سنگین ندارد. درآمد کارشناس رشته هوشبری بستگی به این دارد که کجا کار کند اگه بخش دولتی باشد حقوق طبق قوانین دولتی است ولی بخش خصوصی بستگی به مدیر آن مکان دارد که چگونه توافق کرده باشند.  

توانایی های فارغ التحصیلان رشته هوشبری

- فارغ التحصیلان رشته هوشبری قادرند دستگاه های بیهوشی و مانیتورهای مختلف (تجهیزات کنترلی) مورد استفاده در اتاق عمل و واحد مراقبت‏های ویژه و دستگاه های تنفس مصنوعی را بخوبی بشناسند، قادر به استریلیزاسیون آن ها باشند و بتوانند آن ها را تنظیم نمایند و بكار برند.

- فارغ التحصیلان رشته هوشبری قادرند دستگاه های اندازه ‏گیری گازهای خون و دیگر وسایل آزمایشگاهی مربوط به رشته بیهوشی را بشناسند و تنظیم كنند و بكار برند.

رشته هوشبری,رشته هوشبری بازارکار,ادامه تحصیل رشته هوشبریفارغ التحصيلان رشته هوشبری توانايی شناسايی دستگاه های اندازه گيری گازهای خون را دارند

- فارغ التحصیلان رشته هوشبری میتوانند تحت نظر متخصص، بیهوش ساختن بیمار را شروع كنند و از بیمار بیهوش مراقبت های قلبی- تنفسی بعمل آورند و در بازگرداندن بیمار از اثرات بیهوشی با متخصص بیهوشی همکاری نمایند.

- در بخش های كلینیك درد، احیای قلبی- ریوی و انجام بی حسی‏های ناحیه‏ ای و غیره به متخصصان رشته هوشبری كمك كنند.

- فارغ التحصیلان رشته هوشبری با مطالعه پرونده بیمار و شناسائی او مطابق اصول علمی میتوانند از بیمار پرستاری نمایند و نیز در واحد مراقبت های ویژه از بیماران بداحوال مراقبت كنند.

- كاردان ها و کارشناسان رشته هوشبری نمی‏توانند مستقلاً به امر هوشبری بپردازند و موسسات و بیمارستان ها حق ندارند آنان را مستقلاً بكار گمارند.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش