یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۱۰۰۵۵

همه چیز درباره رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هواییرشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی
رشته فرماندهی و کنترل هوایی یکی از حوزه‌های پیشرفته مهندسی هوافضا است که به بررسی و طراحی سیستم‌های کنترل و مدیریت پرواز هواپیماها و وسایل پروازی دیگر می‌پردازد. در این مقاله از سرپوش به معرفی و توضیح جامع این رشته مهندسی پرداخته خواهد شد.

رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

به طورکلی در دیدگاه عموم خلبان ها افرادی هستند که بر هواپیماهای شکاری، ضربتی، اکتشافی سوار می شوند، اما باید اشاره کرد که نیروهای هوایی شامل افرادی غیر از خلبان ها نیز می شوند که مشاغل حیاتی و مهمی را برعهده دارند. از جمله این موارد می توان به طراحی و فرماندهی پدافندهای هوایی برعلیه هدف های ثابت و متحرک دشمن و دفاع از مرزهای کشور که برعهده مهندسان تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی می باشد. 

رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی در ایران در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری با سه گرایش کنترل شکاری، عملیات موشکی و اطلاعات عملیاتی آموزش داده می شود.

درخصوص تفسیر این رشته باید گفت که مهندسی به معنی طراحی است، همچنین تکنولوژی یعنی افراد متخصص باید بتوانند دانش های نرم افزاری، سخت افزاری و اطلاعاتی کاملی داشته باشند و در همه زمینه های نظامی منجمله عملیات، انواع هواپیماها، موشک ها و سیستم های سازمانی نیروهای هوایی آکاهی کاملی را دارا باشند. 

کنترل شکاری در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هواییدرباره رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

درخصوص فرماندهی باید اشاره شود که فارغ التحصیلان بتوانند امور خوایی را مدیریت کنند، یعنی دانش سخت افزاری، نرم افزاری و اطلاعاتی به دست آمده را با کمک زیرمجموعه خودشان در ماموریت های محول شده از سمت نیروی هوایی به کار بگیرند. 

افرادی که در این دانشکده ها تحصیل می کنند به عنوان پایین ترین رده فرماندهی، کار خودشان را با فرماندهی دانش آموختگان دیگر این دانشگاه ها که در رشته های مهندسی هوا و فضا، مهندسی کامپیوتر، مهندسی‌ برق‌ و مدیریت‌ تحصیل کرده اند، انجام می دهند. 

در خصوص کلمه کنترل باید گفت که به معنی اعمال فرماندهی است، به این صورت که هر دانشجو باید مهارت های گروهی و فردی خودش را یاد گرفته و با سایر افراد زیرمجموعه خود که شامل نیروهای دفاعی کشور اعم از نیروهای زمینی و دریایی می شود ارتباط برقرار کرده و اطلاعات رد و بدل کند. 

رشته‌ مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی شامل سه‌ گرایش‌ کنترل‌ شکاری‌، عملیات‌ موشکی‌ و اطلاعات‌ عملیاتی‌ می باشد.

گرایش اطلاعات عملیاتی رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هواییمعرفی رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

شرایط پذیرش در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

دانشجویام این رشته از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی قبول می شوند. این افراد علاوه بر پذیرش در آزمون سراسری باید معاینات پزشکی را نیز در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری پشت سر بگذارند و پذیرفته شوند. 

در اینجا داوطلب باید ویژگی های ظاهری مناسب و حداکثر ۲۲ سال را داشته باشد، اگر خدمت سربازی اش را تمام کند، تا ۲۴ سالگی نیز پذیرفته خواهد بود. قد داوطلبان باید حداقل ۱۶۰ سانتی متر باشد، همچنین با استانداردهای بهداری نهاجار از نظر سلامت جسمانی مطابقت داشته باشد. برای مثال دید هر یک از چشم ها نباید کمتر از ۷ از ۱۰ باشد.

داوطلبان همچنین باید در مصاحبه عقیدتی و حفاظتی این دانشگاه قبول شوند، همچنین از سال ۱۳۸۰ داوطلبان ورودی این رشته علاوه بر موارد عنوان شده باید در کمیته علمی دانشکده نیز قبول شوند. کمیته علمی افراد را از سه نظر بررسی می کند که شامل توان علمی (تسلط بر زبان انگلیسی، ریاضیات و فیزیک)، آمادگی فیزیکی (نداشتن لکنت زبان) و آمادگی روحی و روانی (توان مدیریت از پایینترین رده تا بالاترین سلسله مراتب فرماندهی) می باشد. 

رشته مهندسی تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی برای داوطلبان مرد است و افراد باید آن را یکی از ۹ انتخاب اول خود در دفترچه انتخاب رشته درج کنند، درصورتی که قبول شوند با هیچ شرطی حتی قبولی در رشته های نیمه متمرکز هم نمی توانند به سایر موسسات آموزش عالی کشور منتقل شوند. 

دانشجویانی که در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل فرماندهی تحصیل می کنند در تمام طول دوران دانشجویی خود به غیر از تعطیلات تابستانی و تعطیلات بین دو ترم همچنین تعطیلات عمومی باید در دانشگاه شبانه روزی حضور داشته باشند. همچنین تمامی هزینه های دانشجویان شامل خوراک، پوشاک، هزینه هیا کمک آموزشی و زیستی برعهده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی است. 

در طول مدت تحصیل مبلغی به صورت ماهیانه به عنوان کمک هزینه آموزشی به حساب افراد ریخته می شود، همچنین به فارغ التحصیلان در دوران تحصیل در دانشگاه مسکنی مناسب و مطابق ضوابط نیروی هوایی واگذار می شود، فارغ التحصیلان در مدت خدمت خود می توانند با شرایط و نیازهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از بورس های تحصیلی و در مقاطع بالاتر از کارشناسی نیز استفاده کنند. 

گرایش عملیات موشکی در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هواییشرایط پذیرش در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

گرایش های مختلف رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

گرایش‌ کنترل‌ شکاری‌:   

در این گرایش دانشجویان می توانند رهگیری های هوایی، به کارگیری انواع تکنیک ها، تکنیک های رهگیری هواپیمای خودی و هواپیمای دشمن را فرا بگیرند، همججنین در ایستگاه های رادار بر مراقبت های قلمرو فضایی کشور نیز نظارت خواهند داشت. زمانی که هواپیماهای ناشناس وارد مرزهای هوایی کشور شوند، متخصصان کنترل شکاری باید به مبادی گزارش لازم را دهند تا تصمیم گیری مناسب صورت بگیرد.

گرایش‌ عملیات‌ موشکی‌:

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با استفاده از تجهیزات و جنگ افزارهای پدافندی مختلف در نیروهای هوایی، در سایت های موشکی زمین به زمین در تخصص های «ارتفاع‌ پست‌ و پایین‌» و «ارتفاع‌ متوسط‌ و بالا» یا سیستم‌های‌ سطح‌ به‌ سطح‌ و در سایت‌های‌ موشکی‌ زمین‌ به‌ هوا در دو بخش‌ ارتفاع‌ پایین‌ و ارتفاع‌ متوسط‌ و بالا مشغول‌ به‌ کار می شوند. 

در واقع‌ این‌ افراد با استفاده‌ از سیستم‌های‌ موشکی‌ زمین‌ به‌ هوا یا زمین‌ به‌ زمین‌، فرماندهی‌ عملیات‌ رزمی‌ نیروی‌ هوایی‌ را بر عهده‌ دارند.

گرایش‌ اطلاعات‌ عملیاتی:

دانشجویانی که در گرایش اطلاعات عملیاتی تحصیل می کنند، بعد از اتمام درس خود می توانند از وضعیت‌ فرهنگی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌ و به‌ویژه امور دفاعی‌ کشورهای‌ همسایه‌، منطقه‌ و حتی‌ فرامنطقه‌ای‌ اطلاعات بگیرند که با استفاده از سیستم‌های‌ الکترونیکی‌، ماهواره‌ای‌ و عکس‌های‌ هوایی‌ و تحلیل‌ و تفسیر این‌ اطلاعات‌ امکان پذیر خواهد بود. 

درحقیقت کاری که این گروه انجام می دهند کسب اطلاعات نظامی و غیرنظامی در زمان صلح و استفاده از استراتژی آنها در حین جنگ است. 

نیروهای تربیت شده رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هواییبازار کار در رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

بازار کار رشته مهندسی فرماندهی و کنترل هوایی

دانشجویان رشته مهندسی تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی می توانند در دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری که یک دامشگاه نظامی است تحصیل کنند و به درجه ستوان دومی برسند. این افراد به استخدام ارتش جمهوری اسلامی درمی آیند و از نظر امنیت شغلی تامین شده هستند. 

افراد فارغ التحصیل می توانند فعالیت خود را در پایین ترین رده فرماندهی یعنی فرماهندگی گروه شروع می کنند و سپس با طی کردن دوره های حین خدمت، به ترتیب سلسله های فرمانده دسته، فرمانده گردان، فرمانده هنگ، فرمانده تیپ و فرمانده لشکر را کسب خواهند کرد. درصورتی که توانایی و قابلیت افراد زیاد باشد حتی می توانند به فرماندهی کل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را نیز از آن خود کنند، مانند شهید بزرگوار سرلشکر ستاری به این رده از فرماندهی رسید. 

گردآوری: بخش معرفی رشته سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه
ویژه سرپوش