پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۱۷

معرفی رشته ریاضی فیزیک و دروس آن

رشته ریاضی فیزیک,معرفی رشته ریاضی فیزیک,دروس رشته ریاضی فیزیکآینده تحصیلی و شغلی رشته ریاضی فیزیک بسیار گسترده و متنوع می باشد
یکی از گرایش های شاخهٔ متوسطه نظری در ایران، رشته ریاضی فیزیک نام دارد و دروس اصلی و مهم این رشته باتوجه به اسمش، درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی برای موفقیت در این رشته از پیش نیازهای اصلی به شمار میرود. در این مطلب از سرپوش با رشته ریاضی فیزیک بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته ریاضی فیزیک

علم ریاضی، به عنوان علم نظم شناخته میشود و با هدف جست و جو و یافتن درک نظم نهفته در پدیده ها بوجود آمده است. مهارت داشتن در دروسی نظیر ریاضیات گسسته و هندسه، لازمه ی موفقیت در این رشته می باشد. گرایش های رشته ریاضی، شامل ریاضی محض و کاربردی و دبیری است.

رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان از رشته های شاخه نظری محسوب میشود. دانش آموزان علاقمند به انواع رشته های مهندسی میتوانند در دوره دبیرستان با انتخاب رشته ی ریاضی، به رشته های مهندسی در دانشگاه دست پیدا کنند. دانشجویان علاقه مند به رشته ریاضی باید استعداد و علاقه و همچنین پشتکار فراوان داشته باشند؛ به این دلیل که مطالب و مباحث این رشته به فهم اولیه و تمرین و تکرار بسیار، نیاز دارد.

شرایط ورود به رشته ریاضی فیزیک 

دانشجویان برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک باید شرایط زیر را دارا باشند:

- دانشجو برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک باید حداقل معدل لازم را کسب کرده باشد.

- رشته ریاضی فیزیک، آينده تحصیلی و شغلی بسیار گسترده و متنوعی دارد.

- دانشجو ملزم به گذراندن درس های رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان است.

معرفی رشته ریاضی فیزیک,اطلاعاتی در مورد رشته ریاضی فیزیک,دروس رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی فیزیک یکی از رشته های شاخه نظری در دوره دبیرستان است

دروس رشته ریاضی فیزیک

در دوره دبیرستان، دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک، مشابه سایر رشته های نظری است و این رشته ها در دروس اختصاصی با هم تفاوت دارند.

>> دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان:

از دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان می توان به دین و زندگی ۲ و ۳، ادبیات فارسی ۲ و ۳، زبان فارسی ۲ و ۳، عربی ۲ و ۳، جغرافیای عمومی، زبان خارجه ۲ و ۳، تربیت بدنی ۲ و تاریخ معاصر ایران اشاره کرد.

>> دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان:

دروسی نظیر فیزیک ۲ و ۳ ریاضی ۲، هندسه ۱ و ۲، شیمی ۲ و ۳،  جبر و احتمال، مبانی کامپیوتر، حسابان، آمار و مدلسازی از دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان به شمار می رود.

دروس رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه 

- دروس پایه در دانشگاه: 

دروس پایه در دانشگاه، شامل درک و بیان محیط شهری، مبانی جغرافیا، مبانی جامعه شناسی، مبانی اقتصاد، زبان تخصصی، درآمدی بر شهرشناسی، کاربرد هندسه در شهرسازی، کاربرد ریاضیات در شهرسازی، کارگاه بیان تصویری، بوم‎شناسی طبیعی و انسانی می باشد.

- دروس اصلی در دانشگاه: 

از دروس اصلی در دانشگاه می توان حقوق و قوانین شهری، کارگاه مطالعات شهری، کاربرد نقشه‎ برداری، کاربرد رایانه در شهرسازی، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی ایران، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان، آشنایی با مبانی معماری و ساختمان، مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل، اقتصاد شهری، جامعه‎ شناسی شهری، کارگاه مهندسی حمل و نقل، مبانی مهندسی تأسیسات شهری، جغرافیای شهری، آمار و روش ‎های کمی در شهرسازی، آشنایی با مصالح و ساخت، طراحی و کاربرد نظام اطلاعات و کارگاه مهندسی تأسیسات شهری را نام برد.

- دروس تخصصی در دانشگاه:

دانشجویان باید در دانشگاه، دروس تخصصی نظیر مبانی و روش های طراحی شهری، کارگاه برنامه ریزی شهری( کاربری زمین)، کارگاه طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی مسکن، مدیریت و سازمان اجرایی شهری، کارگاه برنامه ریزی مسکن، کارگاه طرح های اجرایی، روش تحقیق در شهرسازی، کارگاه اماده سازی زمین، کارگاه برداشت کاربری، طرح نهایی و شناخت فضاهای شهری را بگذرانند.

انتخاب رشته ریاضی فیزیک,آینده شغلی رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی فیزیک از مهم ترین و شناخته شده ترین رشته های موجود در دانشگاه میباشد

آینده تحصیلی و شغلی رشته ریاضی فیزیک

دانش آموزان پس از انتخاب رشته ریاضی فیزیک به سمت رشته های دانشگاهی نظیر بیوتکنولوژی، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی برق، علوم كامپیوتر، مهندسی كامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی پلیمر، مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندسی دریا، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات مهندسی شهرسازی، معماری، ریاضی محض_ ریاضی کاربردی، اقتصاد، فیزیک و شیمی، گرایش پیدا میکنند.

بازار کار رشته ریاضی در ایران

اگر بیشتر شغل ها در جامعه ما جنبه علمی داشته باشند؛ نیازمند ریاضیدان ها هستیم. این افراد میتوانند به روش علمی، مشکلات را حل کنند ولی فرصت شغلی برای چنین افرادی، خیلی مناسب نیست مگر این که از نظر علمی در مراکز تحقیقاتی صنعتی، قوی باشند.

یکی از شرایط شغلی خوب فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک اینست که مجوز فعالیت در بانک، اموزش و پرورش، تاليف مباحث اموزشی و تدریس خصوصی( به خصوص در مقطع کنکور سراسری) را دارند. فرصت شغلی در رشته مهندسی برق، خوب است.

با توجه به مهارت محور بودن رشته های مهندسی، این رشته ها در آینده شغلی شما اهمیت زیادی دارند. معمولاً شما باید برای افزایش مهارت خود، نرم‌افزار های متفاوت را به غیر از دروس تئوری و عملی دانشگاه، یاد بگیرید و مدتی را به صورت کارآموزی در بعضی از رشته ها کار کنید.

آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک,بازارکار رشته ریاضی فیزیک,تحقیق درباره رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی نیازمند استعداد و علاقه و همچنین پشتکار فراوان است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش