جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۱۷

معرفی رشته ریاضی فیزیک و دروس آن

رشته ریاضی فیزیک,معرفی رشته ریاضی فیزیک,دروس رشته ریاضی فیزیکآینده تحصیلی و شغلی رشته ریاضی فیزیک بسیار گسترده و متنوع می باشد
یکی از گرایش های شاخهٔ متوسطه نظری در ایران، رشته ریاضی فیزیک نام دارد و دروس اصلی و مهم این رشته باتوجه به اسمش، درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی برای موفقیت در این رشته از پیش نیازهای اصلی به شمار میرود. در این مطلب از سرپوش با رشته ریاضی فیزیک بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته ریاضی فیزیک

علم ریاضی، به عنوان علم نظم شناخته میشود و با هدف جست و جو و یافتن درک نظم نهفته در پدیده ها بوجود آمده است. مهارت داشتن در دروسی نظیر ریاضیات گسسته و هندسه، لازمه ی موفقیت در این رشته می باشد. گرایش های رشته ریاضی، شامل ریاضی محض و کاربردی و دبیری است.

رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان از رشته های شاخه نظری محسوب میشود. دانش آموزان علاقمند به انواع رشته های مهندسی میتوانند در دوره دبیرستان با انتخاب رشته ی ریاضی، به رشته های مهندسی در دانشگاه دست پیدا کنند. دانشجویان علاقه مند به رشته ریاضی باید استعداد و علاقه و همچنین پشتکار فراوان داشته باشند؛ به این دلیل که مطالب و مباحث این رشته به فهم اولیه و تمرین و تکرار بسیار، نیاز دارد.

شرایط ورود به رشته ریاضی فیزیک 

دانشجویان برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک باید شرایط زیر را دارا باشند:

- دانشجو برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک باید حداقل معدل لازم را کسب کرده باشد.

- رشته ریاضی فیزیک، آينده تحصیلی و شغلی بسیار گسترده و متنوعی دارد.

- دانشجو ملزم به گذراندن درس های رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان است.

معرفی رشته ریاضی فیزیک,اطلاعاتی در مورد رشته ریاضی فیزیک,دروس رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی فیزیک یکی از رشته های شاخه نظری در دوره دبیرستان است

دروس رشته ریاضی فیزیک

در دوره دبیرستان، دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک، مشابه سایر رشته های نظری است و این رشته ها در دروس اختصاصی با هم تفاوت دارند.

>> دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان:

از دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان می توان به دین و زندگی ۲ و ۳، ادبیات فارسی ۲ و ۳، زبان فارسی ۲ و ۳، عربی ۲ و ۳، جغرافیای عمومی، زبان خارجه ۲ و ۳، تربیت بدنی ۲ و تاریخ معاصر ایران اشاره کرد.

>> دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان:

دروسی نظیر فیزیک ۲ و ۳ ریاضی ۲، هندسه ۱ و ۲، شیمی ۲ و ۳،  جبر و احتمال، مبانی کامپیوتر، حسابان، آمار و مدلسازی از دروس اختصاصی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان به شمار می رود.

دروس رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه 

- دروس پایه در دانشگاه: 

دروس پایه در دانشگاه، شامل درک و بیان محیط شهری، مبانی جغرافیا، مبانی جامعه شناسی، مبانی اقتصاد، زبان تخصصی، درآمدی بر شهرشناسی، کاربرد هندسه در شهرسازی، کاربرد ریاضیات در شهرسازی، کارگاه بیان تصویری، بوم‎شناسی طبیعی و انسانی می باشد.

- دروس اصلی در دانشگاه: 

از دروس اصلی در دانشگاه می توان حقوق و قوانین شهری، کارگاه مطالعات شهری، کاربرد نقشه‎ برداری، کاربرد رایانه در شهرسازی، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی ایران، تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان، آشنایی با مبانی معماری و ساختمان، مبانی مهندسی شبکه حمل و نقل، اقتصاد شهری، جامعه‎ شناسی شهری، کارگاه مهندسی حمل و نقل، مبانی مهندسی تأسیسات شهری، جغرافیای شهری، آمار و روش ‎های کمی در شهرسازی، آشنایی با مصالح و ساخت، طراحی و کاربرد نظام اطلاعات و کارگاه مهندسی تأسیسات شهری را نام برد.

- دروس تخصصی در دانشگاه:

دانشجویان باید در دانشگاه، دروس تخصصی نظیر مبانی و روش های طراحی شهری، کارگاه برنامه ریزی شهری( کاربری زمین)، کارگاه طراحی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی شهری، مبانی و روش های برنامه ریزی مسکن، مدیریت و سازمان اجرایی شهری، کارگاه برنامه ریزی مسکن، کارگاه طرح های اجرایی، روش تحقیق در شهرسازی، کارگاه اماده سازی زمین، کارگاه برداشت کاربری، طرح نهایی و شناخت فضاهای شهری را بگذرانند.

انتخاب رشته ریاضی فیزیک,آینده شغلی رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی فیزیک از مهم ترین و شناخته شده ترین رشته های موجود در دانشگاه میباشد

آینده تحصیلی و شغلی رشته ریاضی فیزیک

دانش آموزان پس از انتخاب رشته ریاضی فیزیک به سمت رشته های دانشگاهی نظیر بیوتکنولوژی، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی برق، علوم كامپیوتر، مهندسی كامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی پلیمر، مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندسی دریا، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات مهندسی شهرسازی، معماری، ریاضی محض_ ریاضی کاربردی، اقتصاد، فیزیک و شیمی، گرایش پیدا میکنند.

بازار کار رشته ریاضی در ایران

اگر بیشتر شغل ها در جامعه ما جنبه علمی داشته باشند؛ نیازمند ریاضیدان ها هستیم. این افراد میتوانند به روش علمی، مشکلات را حل کنند ولی فرصت شغلی برای چنین افرادی، خیلی مناسب نیست مگر این که از نظر علمی در مراکز تحقیقاتی صنعتی، قوی باشند.

یکی از شرایط شغلی خوب فارغ التحصیلان رشته ریاضی فیزیک اینست که مجوز فعالیت در بانک، اموزش و پرورش، تاليف مباحث اموزشی و تدریس خصوصی( به خصوص در مقطع کنکور سراسری) را دارند. فرصت شغلی در رشته مهندسی برق، خوب است.

با توجه به مهارت محور بودن رشته های مهندسی، این رشته ها در آینده شغلی شما اهمیت زیادی دارند. معمولاً شما باید برای افزایش مهارت خود، نرم‌افزار های متفاوت را به غیر از دروس تئوری و عملی دانشگاه، یاد بگیرید و مدتی را به صورت کارآموزی در بعضی از رشته ها کار کنید.

آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک,بازارکار رشته ریاضی فیزیک,تحقیق درباره رشته ریاضی فیزیکرشته ریاضی نیازمند استعداد و علاقه و همچنین پشتکار فراوان است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش