جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۸۴

تاریخچه دانشگاه شهرکرد (+ دانشکده ها)

دانشگاه شهركرد,دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهركرد,دانشکده هنر دانشگاه شهركرددر سال ۱۳۷۰ مجتمع آموزش عالی شهرکرد به دانشگاه شهركرد تبدیل شد
دانشگاه شهركرد که از آن به عنوان دانشگاه های سراسری ایران یاد می کنند، دانشگاهی دولتی در مرکز استان چهارمحال و بختیاری در شهرکرد است.

دانشگاه شهركرد

دانشگاه شهركرد در غرب شهركرد مركز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ میلادی این دانشگاه برای نخستین بار در فهرست یک درصد دانشگاه های برتر جهان و همچنین در زمره دانشگاه های مؤثر مهندسی جهان قرار گرفت و بيش ترین مقالات یک درصد برتر ISI به لحاظ تولید در میان دانشگاه های جامع کشور توانست رتبه ۱۸ را کسب کند. از سال ۱۳۹۶ این دانشگاه، اقدام به جذب دانشجویان خارجی در رشته های ادبیات و علوم انسانی و حقوق نمود.

تاریخچه دانشگاه شهركرد

دانشگاه شهركرد در خرداد سال ۱۳۵۶ همزمان با تاسیس دانشکدهٔ دامپروری شهرکرد در یک ساختمان استیجاری واقع در میدان دانشگاه ایجاد شد. پس از انقلاب ۵۷ و با اتمام انقلاب فرهنگی و باز شدن دانشگاه ها در سال ۱۳۶۲، دانشکدهٔ دامپروری به آموزشکدهٔ کشاورزی تبدیل شد و با پذیرش ۳۰ دانشجو در دو رشتهٔ امور زراعی و امور دامی بعنوان زیر مجموعهٔ ای از دانشگاه صنعتی اصفهان در مقطع کاردانی فعالیت خود را شروع کرد.

 در سال ۱۳۶۷ آموزشکده کشاورزی به مجتمع آموزش عالی تبدیل شد و در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۷۰ با موافقت شورای گسترش آموزش عالی کشور مجتمع آموزش عالی شهرکرد به «دانشگاه شهركرد» ارتقا پیدا کرد. فضاهای آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی موجود در دانشگاه بالغ بر ۱۴۷۰۰۰ متر مربع بوده و ۴۰۰۰۰ متر مربع نیز در دست احداث می باشد. دانشگاه شهرکرد اکنون دارای ۳۳۰ عضو هیئت علمی، بیش از ۳۰۰ کارمند، بیش از ۷ هزار دانشجو و ۴۹ رشته در مقطع کارشناسی، ۷۹ رشته کارشناسی ارشد، ۳۶ رشته دکتری تخصصی و ۱ رشته دکتری حرفه ای می باشد.

دانشگاه شهركرد شامل ۸ دانشکده (فنی و مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه، ریاضی، دامپزشکی، کشاورزی،  منابع طبیعی و علوم زمین،  علوم انسانی و هنر فارسان)، ۶ پژوهشکده (فناوری جنین دام،  زیست فن آوری، بیماری های مشترک انسان و دام، مرکز رشد، مرکز تحقیقات منابع آب و نانو) می باشد. همینطور در سال ۱۳۹۵ در این دانشگاه، مرکزی به نام مرکز شتابدهی نوآوری و مرکز تخصصی آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رسانی) راه اندازی شد.

کلاسهای ارشد دانشگاه شهرکرد,دانشگاه شهرکرد,دانشکده کشاورزی دانشگاه شهركرددانشگاه شهركرد در حال حاضر شامل ۸ دانشکده و ۶ پژوهشکده میباشد

دانشکده های دانشگاه شهركرد

- دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهركرد

- دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهركرد

- دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهركرد

- دانشکده علوم پایه دانشگاه شهركرد

- دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهركرد

- دانشکده کشاورزی دانشگاه شهركرد

- دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهركرد

- دانشکده هنر دانشگاه شهركرد

- دانشکده فنی مهندسی و منابع طبیعی دانشگاه شهركرد

- دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهركرد:

از سال ۱۳۹۰ دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهركرد راه اندازی شد. در سال ۱۳۷۱ هسته اولیه این دانشکده به عنوان گروه ریاضی فعالیت خود را با پذیرش دانشجوی ریاضی شروع کرد. از گروههای آموزشی این دانشکده می توان به گروههای آموزشی ریاضی محض، ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر اشاره کرد.

- دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهركرد:

در سال ۱۳۷۴ ٔدانشکده ادبیات و علوم انسانیِ دانشگاه شهرکرد شروع به فعالیت نمود و اقدام به پذیرش و جذب دانشجو در رشته دبیری زبان و ادبیات فارسی کرد.

- دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهركرد:

دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهرکرد، در رشته کاردانی دامپزشکی بعنوان آموزشکده دامپزشکی در سال ۱۳۶۸ شروع به کار کرد و نخستین دانشجویان رشته دکترای عمومی دامپزشکی را در سال ۱۳۷۵ جذب نمود.

- دانشکده علوم پایه دانشگاه شهركرد:

در سال ۱۳۷۱ دانشکده علوم پایه ی دانشگاه شهركرد، در دو رشته دبیری زیست شناسی و دبیری ریاضی شروع به فعالیت نمود. این دانشکده در حال حاضر متشکل از گروه هایی نظیر زیست شناسی شامل سه بخش علوم جانوری، علوم گیاهی و بیوشیمی، ژنتیک، فیزیک شامل سه بخش حالت جامد، اتمی - مولکولی و هسته ای – ذرات بنیادی و شیمی شامل دو بخش آلی و تجزیه می باشد.

- دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهركرد:

دانشكده فنی و مهندسی دانشگاه شهركرد بعنوان سومین دانشكده ی دانشگاه شهركرد در سال ۱۳۷۷ راه اندازی شد. در  این دانشكده رشته هایی نظیر رشته های مهندسی مكانیك، مهندسی برق، مهندسی مواد، مهندسی عمران و مهندسی كامپیوتر در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری اقدام به جذب دانشجو کردند. 

- دانشکده کشاورزی دانشگاه شهركرد:

هدف از تاسیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شهركرد در سال ۱۳۶۹ تأمین نیروی انسانی متخصص و کارامد در رشته های مختلف کشاورزی است. همچنین این دانشکده قدیمی ترین و به نوعی هسته ی اولیه تشکیل دانشگاه شهرکرد محسوب میشود که امکانات آموزشی مختلفی دارد که از جمله ی آنها میتوان از آزمایشگاه های مختلف، سایت کامپیوتر و سایت GIS، گل خانه، واحد دامپروری یاد کرد. در این دانشکده به تدریج از سال ۱۳۷۲ رشته های کارشناسی ناپیوسته مهندسی تولیدات گیاهی، مهندسی تولیدات دامی، مهندسی آب و مهندسی ماشین های کشاورزی و کارشناسی پیوسته مهندسی خاکشناسی فعالیت خود را آغاز کردند. این دانشکده در سال ۱۳۷۸ در مقطع کارشناسی پیوسته مهندسی ماشین های کشاورزی و در سال ۱۳۷۹ در مقطع کارشناسی ارشد اصلاح نباتات اقدام به جذب دانشجو نموده است.

تاریخچه دانشگاه شهركرد,دانشکده‌های دانشگاه شهركرد,دانشگاه شهرکرددانشگاه شهركرد با هدف تأمین نیروی انسانی متخصص و کارامد در رشته های مختلف تاسیس شده

- دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهركرد:

در سال ۱۳۷۰ دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد در رشته کاردانی منابع طبیعی فعالیتش را آغاز کرد. در واقع گروه منابع طبیعی در سال ۱۳۷۰ با تأسیس دانشگاه شهرکرد، یکی از نخستین گروه‌های آموزشی به شمار می رفت که در این دانشگاه ایجاد شد و در مقطع کاردانی دانشجو پذیرفت.

- دانشکده هنر دانشگاه شهركرد:

دانشکده هنر دانشگاه شهرکرد که مکان آن در شهرستان فارسان قرار دارد، در سال ۱۳۸۱ فعالیتش را شروع نمود.

- دانشکده فنی مهندسی و منابع طبیعی دانشگاه شهركرد:

دانشکده فنی مهندسی و منابع طبیعی دانشگاه شهركرد در مهر سال ۱۳۹۸ در رشته مهندسی مواد و متالوژی فعالیت خود را در یک ساختمان استیجاری واقع در بلوار مدرس شهر بروجن شروع کرد.

افتخارات دانشگاه شهركرد

>> از افتخارات دانشگاه شهركرد، می توان به کسب رتبه ششم دانشگاه های کشور در سرانه تعداد طرح های پژوهشی درون دانشگاهی، کسب رتبه هفتم دانشگاه های کشور در سرانه مقاله های نمایه شده در ISI به ازای هر پژوهشگر و کسب رتبه یازدهم سرانه دستاوردهای علمی- پژوهشی در بین دانشگاه های سراسر کشور در حوزه پژوهشی اشاره کرد.

>> دانشگاه شهركرد، در سومین دورهٔ مسابقات که در اردیبهشت ۱۳۸۸ به همت انجمن علمی مهندسی عمران برگزار شد، رکورد جهانی مسابقات خرپای ماکارونی را کسب کرد.

>> از افتخارات مرکز رشد واحدهای فن آوری دانشگاه شهرکرد می توان از کسب مدال طلای آسیایی از اولین نمایشگاه و جشنواره اختراعات و ابتکارات ایده های برتر، کسب رتبه دوم جشنواره شیخ بهایی، کسب رتبه سوم جشنواره ملی جوان ایرانی، کسب مدال طلای المپیاد جهانی اختراعات نانو الکترونیک کره جنوبی، کسب رتبه اول جشنواره جوان ایرانی در بخش کشاورزی در بزرگ ترين نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان CEBIT بعنوان یکی از سه نماینده رسمی و علمی کشور ایران یاد کرد.

>> در سال ۱۳۹۱، دانشگاه شهرکرد در مقطع دکتری تخصصی رتبه ۱۷ کشور  را در قبولی دانش آموختگان کارشناسی ارشد بدست آورد.

>> بعضی از افتخارات معاونت دانشجویی دانشگاه شهركرد شامل دو عنوان نمونه کشوری کسب شده در کیفیت خوابگاه های دانشجویی، انتخاب بعنوان دانشگاه برتر در زمینه های سرانه فضای استاندارد هر فرد در خوابگاه و تنوع برنامه غذایی، قهرمانی و کسب عناوین برتر بسیاری از مسابقات ورزشی منطقه ای و کشوری و راهیابی به المپیاد ورزشی دانشجویان توسط تیمهای ورزشی دانشگاه، کسب عنوان مرکز مشاوره دانشجویی فعال دانشگاه های سراسر کشور به انتخاب دفتر مرکزی مشاوره وزارت علوم در سال های ۹۰ و۹۱ و دبیر نمونهٔ منطقه در سال ۹۱ و رشد ۷۵درصدی تسهیلات اعطا شده به دانشجویان دانشگاه شهرکرد در سال تحصیلی ۹۲–۹۱ است.

>> افتخارات دانشگاه شهرکرد در حوزه فعالیت های فرهنگی از قبیل انتخاب کرسی آزاداندیشی دانشگاه شهرکرد بعنوان کرسی آزاداندیشی برتر دانشگاه های کشور، کسب رتبه ۴ دانشگاه های بزرگ در فعالیت های فرهنگی، کسب رتبه دوم منطقه ۴ کشور در ارزیابی عملکرد حوزه فرهنگی دانشگاه ها، کسب عناوین برتر سه دوره جشنواره ملی حرکت (دستاوردهای انجمن های علمی)، کسب رتبه برتر منطقه ۴ کشور در جشنواره ملی رویش (دستاوردهای کانون های فرهنگی) و کسب عناوین برتر جشنواره های مختلف کشوری و استانی نشریات توسط نشریات دانشجویی می باشد.

دانشگاه شهركرد,تصاویر دانشگاه شهرکرد,افتخارات دانشگاه شهركرددانشگاه شهركرد در غرب شهركرد مركز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد

>> اخذ اعتبار علمی – پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مجله پژوهش آب ایران، کسب رتبه پنجم طرح های برون سازمانی فنی و مهندسی کشور و کسب رتبه دوم سرانه درآمد پژوهشی جذب شده نسبت به پژوهشگر در بین پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی کشور توسط مرکز تحقیقات منابع آب، تولید آزمایشگاهی جنین گوسفند و تولد اولین بره سالم در کشور از طریق لقاح خارج رحمی، همینطور تولید جنین های شبیه سازی شده گوسفند توسط پژوهشکده فن آوری جنین دام، از افتخارات دیگر دانشگاه شهركرد است.

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
عکس های شخصی جواد نکونام,جواد نکونام و همسرش,فرزند جواد نکونام بیوگرافی جواد نکونام مربی معروف فوتبال کشور (+ تصاویر)

محل تولد:شهر ری

تاریخ تولد:۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۹

پست:هافبک

فعالیت فعلی:سرمربی نساجی مازندران

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش