شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۳ - ۰۶ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۴۸۵
ایران

ادامه سریال افشاگری رسانه ها درباره دستمزدهای نجومی فوتبالیست ها

نقل و انتقالات فوتبال ایران, ادامه سریال افشاگری رسانه ها درباره دستمزدهای نجومی فوتبالیست ها

روزنامه خراسان نوشت: نقل و انتقالات بیست و سومین دوره لیگ برتر در حالی آغاز شده که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال با تذکر نهادهای نظارتی و بازرسی کل کشور، قوانین و مقررات جدیدی برای باشگاه های لیگ برتری در فصل نقل و انتقالات تعریف و ابلاغ کرده اند. با توجه به ریخت و پاش های چند سال اخیر در فوتبال و دستمزدهای نجومی برخی از مربیان و بازیکنان و امتیاز های عجیب و غریب آن ها،  که هر از گاهی توسط رسانه های رسمی یا در فضای مجازی فاش شده است، بخش درخور توجهی از ماده ها و بندهای قوانین جدید مربوط به مباحث مالی است، از جمله تعیین سقف قرارداد، ممنوعیت عقد قرارداد ارزی به خصوص با مربیان و بازیکنان ایرانی، محدود کردن امتیازات قرارداد و تاکید بر این که امتیاز ها نباید بیشتر از ۲۰ درصد کل قرارداد مربی یا بازیکن باشد و البته مبحث مالیات که باشگاه ها را از پرداخت مالیات مربی و بازیکن منع کرده است.

شاید برخی از این قوانین جدید و محدودیت های اعمال شده در مباحث مالی باشگاه های لیگ برتری به مذاق عده ای خوش نیامده باشد و حتی آن را تضعیف کننده فوتبال قلمداد کنند اما انتشار و افشای قرارداد چند بازیکن و مربی از باشگاه های مطرح در چند سال اخیر، حاکی از یک بلبشوی واقعی در فوتبال باشگاهی است. وضعیتی که باعث شده تفاوت دستمزدها در چهار تا پنج باشگاه پرطرفدار و متمول با دیگر باشگاه های لیگ برتری بسیار فاحش باشد و مثل شکاف طبقاتی، فوتبال هم دچار این عارضه شود؛ هرچند همیشه درباره دستمزد ستاره های فوتبال و مربیان سرشناس آن حرف و حدیث بوده و حتی صدای اعتراض ورزشکاران و قهرمانان دیگر رشته ها را هم درآورده و آن ها به این تبعیض آشکار حمایتی و مالی بارها نقد داشته اند، اما در چند سال اخیر با لو رفتن اصل قراردادها و انتشار آن ها در رسانه ها و فضای مجازی کار از گمانه زنی به یقین رسیده است.

آخرین نمونه این دست افشاگری ها دو روز پیش توسط خبرگزاری ایرنا انجام شد که در آن با استناد به اصل قرارداد یک بازیکن استقلال که گویا حتی فیکس هم نبوده اما رقم قراردادش با گنجاندن امتیازات عجیب و غریب از ۱۲ میلیارد به ۲۱ میلیارد رسیده، گوشه ای از ریخت و پاش های رخ داده در فوتبال را آشکار کرد. البته استارت این گونه افشاگری ها را خبرگزاری ایسنا در سال ۹۸ و زمانی که بازیکنان پرسپولیس به دلیل پرداخت نشدن مطالبات شان دست به اعتصاب و تحریم تمرین زده بودند، زده بود. ۱۵ بهمن ۹۸ این خبرگزاری با تیتر« افشای ریز مبالغ قرارداد پرسپولیسی‌ها»  و انتشار فهرست بازیکنان پرسپولیس و رقم قرارداد و امتیازات آن ها، به سرخ پوشان بابت اعتصاب شان تاخت چرا که مشخص شده بود وضعیت مالی آن قدر هم که ادعا می کردند بد نبوده است.

در ادامه خبرگزاری فارس بود که با نوآوری بیشتر و دسترسی پیدا کردن به اصل قرارداد یک بازیکن لیگ برتری، دست به افشاگری درباره دستمزد و امتیازهای عجیب و غریب شیخ دیاباته مهاجم وقت باشگاه استقلال زد. این خبرگزاری در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ با انتشار مطلبی نوشت:« باشگاه استقلال باید سالانه برای قرارداد بدون آپشن شیخ دیاباته، رقمی بیش از ۱۱ میلیارد به این بازیکن پرداخت کند اما این موضوع وقتی عجیب می‌شود که آپشن‌های آن را بدانید که باعث می شود این قرارداد به حدود ۱۵ میلیارد تومان برسد!» با انتشار قرارداد شیخ دیاباته و اعتراض شدید استقلالی ها به این اقدام خبرگزاری فارس و البته نگرانی بابت چگونگی خارج شدن اسناد رسمی و محرمانه قرارداد بازیکن از باشگاه یا مجاری دیگر، این خبرگزاری سه روز بعد در تاریخ ۲۵مرداد ۱۳۹۹ دست به انتشار قرارداد نجومی بشار رسن بازیکن عراقی پرسپولیس زد که شاید این گونه هم عصبانیت مخاطبان استقلالی اش را فرو نشاند و هم تلنگری به باشگاه پرسپولیس زده باشد. 

فارس درباره قرارداد نجومی و امتیازدار بشار رسن نوشت:« قرارداد بشار رسن با پرسپولیس با دریافت امتیازهای اشاره شده که این بازیکن همه امتیاز ها را شامل می شود به رقمی حدود ۴۵۰ هزار دلار برای یک فصل می رسد.( این رقم با نرخ دلار روز معادل ۲۲ هزار تومان، به رقمی حدود ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان می رسد.)اما این پایان کار نبود و فصل گذشته که سازمان خصوصی سازی در اقدامی تازه ، رقم قرارداد بازیکنان و مربیان دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و کل هزینه کرد دو تیم در نقل و انتقالات را منتشر کرد،

خبرگزاری فارس باز با دسترسی به قرارداد ریکاردو ساپینتو سرمربی سابق و پرتغالی استقلال از دستمزد او و امتیازهای آن و دیگر خارجی های این باشگاه پرده برداشت که البته باز هم اعتراض استقلالی ها و شخص ساپینتو را در پی داشت. حالا و در ادامه سریال افشاگری دستمزد فوتبالیست ها و رقم های عجیب و غریب هزینه شده در فوتبال باشگاهی ایران که با توجه به نتایج ضعیف نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و ناکامی تیم ملی فوتبال در جام ملت ها و جام جهانی، توجیه اقتصادی و فنی ندارد، خبرگزاری ایرنا هم دست به افشای دستمزد و امتیازهای عجیب یک بازیکن استقلال زد و شاید این داستان با دسترسی به قرارداد دیگر فوتبالیست های سرشناس باشگاه های مطرح ادامه داشته باشد. اما این کار زمانی ارزشمند است که نتیجه بخش باشد و منجر به سر و سامان گرفتن بازار مکاره فوتبال شود.

 • 18
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۳۰ تیر
  کی لیگ کره جنوبی
  چونبوک موتورز - اولسان اچ دی
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  کوئینز پارک - تاتنهام
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  اسپارتاک ترناوا - استون ویلا
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  منچستر یونایتد - گلاسکو رنجرز
  ۱۸:۳۰
 • دوستانه
  راپید وین - آث میلان
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر روسیه
  روستوف - زسکامسکو
  ۲۰:۳۰
 • سری آ برزیل
  فلامینگو - کریسیوما
  ۲۲:۳۰
 • سوپرلیگ آرژانتین
  ریسينگ کلاب - گودوی کروز
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - شیکاگو فایر
  ۰۳:۰۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
ویژه سرپوش