دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۵۳ - ۰۵ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۴۱۱
لژیونرها

علیپور: قرارداد رسمی با استقلال بستم اما پاره شد/ زوج طارمی می‌شدم در اروپا می‌ترکاندیم

علی علیپور,صحبت های علیپور درباره آینده فوتبالی اش
علی علیپور مهاجم ایرانی ژیل ویسنته می‌گوید: تعریف نباشد اما من و مهدی طارمی خیلی هماهنگ هستیم و چشم‌بسته یکدیگر را پیدا می‌کنیم. می‌توانستیم با زوج پرسپولیسی اروپا را بترکانیم اما قسمت نشده است.

به گزارش خبرورزشی، علی علیپور این روزها به زادگاه خود برگشته تا دوران نقاهت پس از مصدومیت و عمل جراحی را سپری کند. ستاره سابق پرسپولیس شنبه گذشته سری هم به تمرین نساجی مازندران زد که با شوخی صادق درودگر مدیرعامل این باشگاه روبرو شد که از او خواست به این تیم برود و... به همین بهانه دقایقی با علی علیپور هم‌کلام شدیم.

قرار است به نساجی تیم شهر خودت برگردی؟

آقای صادق درودگر یکی از دوستان من است که همواره ارتباط صمیمانه‌ای با یکدیگر داشته و داریم. اتفاقا چندی پیش همدیگر را دیده بودیم اما این لطف ایشان بود که آن حرف را زد. من فوتبالم را از نساجی شروع کردم و همیشه بازی‌های این تیم را تعقیب می‌کنم اما در حال حاضر تحت قرارداد ژیل ویسنته هستم و به تیم دیگری نمی‌توانم فکر کنم.

حتی پرسپولیس؟!

هواداران پرسپولیس که خیلی به من لطف دارند و همیشه در این سال‌ها کنارم بوده‌اند. هرگز حمایت این عزیزان را فراموش نخواهم کرد ولی همان‌طور که گفتم الان حرفه‌ای نیست حرفی در این رابطه بزنم.

آخرین تماس تو با یحیی گل‌محمدی پس از پایان لیگ نوزدهم بود که تلفنی از تو خواست در پرسپولیس بمانی اما راهی پرتغال و تیم ماریتیمو شدی!

نه! با آقایحیی همیشه در ارتباط بوده و هستم. هر زمانی تیم برد خوبی دارد یا قهرمان شده تماس گرفته یا پیام تبریک به او داده‌ام. رابطه خیلی خوبی هم داریم و خودش هم آن مقطع مرا درک کرد. من می‌خواستم شانس خودم را در فوتبال اروپا دنبال کنم و به هر حال خیلی دوستانه از هم جدا شدیم. آقایحیی زحمات زیادی برای پرسپولیس کشیده و قهرمانی‌های متوالی‌اش گویای توانایی اوست. از آن گذشته من به عنوان یک انسان واقعا آقایحیی را دوست دارم.

پس احتمال همکاری مجدد با یحیی گل‌محمدی وجود دارد؟

چرا که نه؟ اما در حال حاضر بازیکن تیم ژیل ویسنته هستم!

یعنی اگر روزی ماجراجویی ات در اروپا و کشور پرتغال به پایان رسید، دوست داری به پرسپولیس برگردی؟

بازی در پرسپولیس آرزوی هر بازیکنی است. من مدیون این باشگاه هستم و تا روزی که زنده هستم فراموش نمی کنم چگونه پرسپولیس من را در فوتبال ایران مطرح کرد.

اما چیزی نمانده بود استقلالی شوی!

(با تعجب) کی؟ چه طور؟!

زمانی که امیر قلعه‌نویی سرمربی استقلال بود و...

بله! من در رده جوانان بودم که در استقلال تست دادم و هنوز هم افتخار می‌کنم آقای امیر قلعه‌نویی مرا انتخاب کرد. بلافاصله هم خواست که با من قرارداد ببندند و... اما مبلغ آن خیلی کم بود!

چه‌طور؟!

۲۰میلیون تومان با من برای تیم جوانان بستند که به تمرینات بزرگسالان هم بروم اما نه خانه به من می دادند، نه محل خوابی بود و ... خلاصه آن که برای منِ بچه‌شهرستان سخت بود با آن شرایط در تهران زندگی کنم. یک آقایی که اسم نمی‌آورم در استقلال بود که وقتی درد دل من را شنید بلافاصله قراردادم را پاره کرد و گفت مثل پسرم هستی و برو به زندگی‌ات برس!

و همان آقا باعث شد پرسپولیسی شوی و آقای گل لیگ و ...؟

در فوتبال یک مسئله‌ای وجود دارد؛ شما از نوجوانی وقتی وارد مسابقات رسمی می‌شوید یک آرزو دارید. این‌که پیراهن پرسپولیس یا استقلال را بپوشید. حالا ممکن است یکی از این دو تیم زودتر پیشنهاد بدهند یا شرایط در تیم دیگر بهتر باشد. بنابراین انتخاب می‌کنی و بعد هم قرمز یا آبی می‌پوشی. من هم اول پیشنهاد استقلال و تست در این تیم به دستم رسید و بعد پرسپولیس که در نهایت پرسپولیسی شدم.

حالا بی‌تعارف می‌خواهم بپرسم که خودت استقلالی هستی یا پرسپولیسی؟

معلوم است که پرسپولیسی هستم. در قدیم اما به خاطر این‌که بچه روستای قراخیل از قائم‌شهر هستم طرفدار تیم نساجی مازندران بودم اما بعدها پرسپولیسی شدم و عاشق این تیم. البته تیم شهر خودم را هم دوست دارم و برای نساجی در لیگ برترو لیگ قهرمانان آسیا آرزوی موفقیت دارم.

آن چیزی که ما در این سال‌ها و در لیگ پرتغال دیدیم چند درصد علی علیپور بوده است؟

خدا را شاکرم که به لطفش، دعای پدرو مادر، خانواده‌ام و پرسپولیس و مربیان و همبازیانم به همین نقطه هم رسیدم اما... (بعد از مکثی نسبتا بلند) فکر می‌کنم آن‌چه دیده‌اید ۴۰ درصد علی علیپور بوده است!

شاید این تصور می‌شد که تو هم راه مهدی طارمی را بروی و...

من هم همین را می‌خواستم اما شرایط خیلی به سودم پیش نرفت. مثال بزنم در ماریتیمو شرایط خوبی داشتم فصل گذشته ۱۰ هفته مانده به اتمام لیگ پرتغال مسئولان این باشگاه از من خواستند قراردادم را تمدید کنم اما زیر بار نرفتم و به همین خاطر مرا نیمکت‌نشین کردند. این درحالی بود که ۹ گل به ثمر رسانده بودم. به هر حال قواعد فوتبال حرفه‌ای همین است. پرتغال یا کشورهای اروپایی مثل ما نیستند. در فوتبال ایران بازیکن ۲۴ یا ۲۵ ساله قرارداد یک‌ساله می‌بندد و راضی به تمدید هم نمی‌شود اما در پایان فصل با هزار مکافات و چند برابر کردن دستمزد خودش تمدید می‌کند! در اروپا بازیکن اگر زیر بار تمدید نرود دیگر برایش تبلیغ نمی‌کنند و او را روی نیمکت می‌نشانند تا تمدید کند و سودی هم به باشگاه برسد چرا که اصل درآمدزایی بابت فروش بازیکن است.

علی علیپور,صحبت های علیپور درباره آینده فوتبالی اش

اگر زوج مهدی طارمی در پورتو می‌شدی؟ به هر حال این هم می‌تواند یک رویا باشد و...

خیلی وقت‌ها با خود مهدی در این رابطه صحبت می‌کنیم. می‌توانستیم با زوج پرسپولیسی من و مهدی طارمی اروپا را بترکانیم اما قسمت نشده است. من و مهدی تعریف نباشد اما خیلی هماهنگ هستیم و چشم‌بسته یکدیگر را پیدا می‌کنیم. برای مهدی هم خیلی خوشحالم که موقعیت و جایگاه ویژه‌ای در لیگ پرتغال و فوتبال اروپا پیدا کرده است. من هم تلاش می‌کنم در فصل جدید از اعتبار فوتبال ایران در لیگ پرتغال دفاع کنم.

چند درصد احتمال می‌دهی در تیم ملی زوج طارمی شوی؟ البته فراموش نکن سردار آزمون هم ستاره تیم ملی است و با طارمی زوج مخوفی تشکیل داده‌اند!

هم مهدی و هم سردار از بهترین دوستانم هستند و واقعا از دیدن موفقیت‌های هر دو در اروپا لذت می‌برم. من انگیزه زیادی برای فصل جدید دارم که با درخشش در ژیل‌ویسنته بتوانم به تیم ملی دعوت شده و راهی جام ملت‌های آسیا شوم. این یک هدف بزرگ، شخصی و مهم برای من است.

از مصدومیت خودت بگو و این‌که کی قرار است به میادین فوتبال برگردی.

درحال حاضر مشغول فیزیوتراپی هستم و پس از بازگشت به پرتغال شروع به نرم‌دویی و سپس دویدن خواهم کرد. وضعیت پای من خیلی خوب است و با انگیزه فراوان تمرین می‌کنم که از شروع فصل در ترکیب قرار بگیرم.

راستی تورنمنت کافا را تماشا کردی؟

بازی با ازبکستان خیلی فیزیکی و جان‌دار بود. ازبسکتان میزبان خیلی جنگید تا قهرمان تورنمنت کافا شود و معلوم بود این عنوان برای آن‌ها مهم است اما بچه‌های ایران هم جنگیدند تا به قهرمانی برسند. به نظرم این قهرمانی تیم ملی ما را به یک خودباوری جدید می‌رساند و خیلی خوب بود. همین پیروزی و موفقیت‌ها ما را گام به گام مهیای موفقیت در جام ملت‌های آسیا خواهد کرد.

مهدی طارمی دوست صمیمی‌ات هم آقای گل تورنمنت کافا شد و دو مرتبه هم هت‌تریک کرد!

مهدی در لیگ پرتغال هم آقای گل شده است. او به هرجایی می‌رسد حقش است و من هم خوشحال می‌شوم دوست و همبازی قدیمی‌ام این‌قدر موفق ظاهر می‌شود.

 • 12
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳ تیر
  لیگ ملت‌های والیبال
  فرانسه - برزیل
  ۱۰:۳۰
 • کی لیگ کره جنوبی
  ججو یونایتد - اولسان اچ دی
  ۱۲:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - لهستان
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - آمریکا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ترکیه - ایتالیا
  ۱۸:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  صربستان - اسلوونی
  ۲۲:۰۰
 • جام ملت های اروپا
  اسکاتلند - مجارستان
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  سوئیس - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سری آ برزیل
  فلومیننزه - فلامینگو
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۴ تیر
  کوپا آمریکا
  آمریکا - بولیوی
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  اروگوئه - پاناما
  ۰۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  آلبانی - اسپانیا
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  کرواسی - ایتالیا
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۵ تیر
  کوپا آمریکا
  کلمبیا - پاراگوئه
  ۰۱:۳۰
 • کوپا آمریکا
  برزیل - کاستاریکا
  ۰۴:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  فرانسه - لهستان
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  هلند - اتریش
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  دانمارک - صربستان
  ۲۲:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  انگلیس - اسلوونی
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش