سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
۱۱:۴۶ - ۱۹ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۵۵۵۲
تاپ طنز

نرخ تورم را منفی کنید و خلاص!

بارها در همین ستون نوشته‌ام که انگار برخی مسئولان در یک کشور دیگر زندگی می‌کنند،‌ زیرا حرف‌هایی که می‌زنند با چیزی که ما امروز و در کف جامعه آن را لمس می‌کنیم، از زمین تا آسمان تفاوت دارد. مثلا وزیر محترم اقتصاد با غرور و افتخار فراوان اعلام می‌کند که نرخ تورم به هشت‌درصد رسیده است! جان من؟! واقعا؟ خیلی زحمت کشیدید، فقط این نرخ تورم در مورد اجاره‌بها، اقلام معیشتی و دارو و درمان هم رعایت می‌شود؟ ‌ای کاش حداقل بگویید نرخ تورم کجا هشت‌درصد شده که ما برویم آنجا!

در غرب تهران الان قیمت رهن و اجاره یک خانه هفتادمتری، حدود دویست و پنجاه میلیون تومان شده است، این را با چه نرخ تورمی حساب کرده‌اید؟ قیمت لبنیات از فروردین امسال سه‌بار به‌صورت رسمی(غیررسمی‌هایش بماند!) افزایش پیدا کرده است، آن‌هم نه با نرخ هشت‌درصد! من فکر کنم اشکال از ریاضیدان‌هاست که عدد هشت را اشتباه بین هفت و نه نوشته‌اند، این عدد هشت در واقع عددی بین چهل‌ودو و چهل‌وسه است.

اما حالا که سال‌هاست(از زمان دولت‌های درخشان نهم و دهم) سر شوخی را با علم اقتصاد و آمار و ریاضی باز کرده‌ایم، بیایید و نرخ تورم را منفی اعلام کنید. حداقل تاثیرش شبیه تاثیر خیار در درمان سرماخوردگی است، اما باکلاس است. کدام کشوری در دنیا نرخ تورمش منفی است؟ هیچ‌جا! کدام کشور دنیا هشت‌درصدش، اندازه چهل‌درصد است؟ هیچ‌جا! پس می‌توانیم با این روش بی‌همتا شویم و جهانیان به ما غبطه بخورند. دست‌تان هم درد کند که زحمت جمع‌کردن بساط و کمدی‌کردن ریاضی و آمار و احتمالات را به عهده گرفته‌اید. علم ریاضی یک مدت بود خیلی پررو و وقیح شده بود.

فریور خراباتی

arma​ndaily.‎​ir
  • 20
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر

مجلس

دولت

ویژه سرپوش