۱۱:۲۶ - ۱۸ دي ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۰۰۴۸۶۶
بین الملل

شانس آخر مرکل برای تشکیل دولت ائتلافی در آلمان

آنگلا مرکل,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که تا همين چند ماه پيش بسياري از رسانه‌ها و ناظران او را مهم‌ترين و قدرتمندترين سياست‌مدار زن غرب مي‌دانستند، حالا يکي از بحراني‌ترين روزهاي قدرتش را پشت سر مي‌گذارد. پس از نتيجه مأيوس‌کننده حزب او در انتخابات سه ماه پيش و کاهش محبوبيت او در ميان بسياري از آلماني‌ها، حالا او درصدد است بار ديگر تلاش‌هايش را بر تشکيل دولتي ائتلافي و ماندن در قدرت براي چهارمين دور متوالي متمرکز کند. صدراعظم مستأصل آلمان روز گذشته بار ديگر به ميز مذاکره بازگشت و با رهبران و مقامات حزب سوسيال‌دموکرات و حزب اتحاديه دموکرات مسيحي ديدار کرد تا با چانه‌زني با حزب چپ ميانه و ايجاد ائتلافي مشابه آنچه در بين سال‌هاي ٢٠١٣ تا ٢٠١٧ بر آلمان حاکم بود، از پايان دوره «مرکليسم» جلوگيري کند.

 

«آنگلا مرکل» رهبر حزب دموکرات مسيحي، «هورست زهوفر» رهبر حزب سوسيال مسيحي و «مارتين شولتز» رهبر حزب سوسيال‌دموکرات صبح روز گذشته به وقت محلي در نخستين گردهمايي سران احزاب پيروز انتخابات پارلماني آلمان در سال جديد در برلين ديدار کردند. بر اساس گزارش‌ها در اين ديدار همچنين سران فراکسيون‌هاي پارلماني اين سه حزب حضور خواهند داشت.آنگلا مرکل پيش از اين ديدار به خبرنگاران گفت: «فکر مي‌کنم اين امر (ائتلاف) شدني است. من به اين مذاکرات خوش‌بين هستم. هم‌زمان براي من واضح است که در چند روز آينده ما کار بسيار بزرگي در پيش داريم اما مايليم که انجامش دهيم و نتيجه خوبي بگيريم».

 

جلسات هفتگي ميان ائتلاف محافظه‌کار مرکل و سوسيال‌دموکرات‌ها با اين هدف برگزار مي‌شود که آيا طرفين زمينه‌هاي مشترک کافي براي انجام مذاکرات رسمي ايجاد ائتلاف مشترک با هدف تشکيل دولت جديد تا ماه مارس يا آوريل آينده را دارند يا نه. پس از انجام گفت‌وگوهاي اوليه در چهارشنبه گذشته، احزاب با صدور بيانيه مشترکي اعلام کردند که اعتماد افزايش پيدا کرده است و ما نسبت به آغاز مذاکرات خوش‌بين هستيم. بر اين اساس، کارگروه‌هاي تعيين‌شده از سوي سه حزب در خصوص ۱۴ موضوع از پيش مشخص‌شده، به رايزني خواهند پرداخت. پس از شکست مذاکرات تشکيل دولت ائتلافي بين احزاب دموکرات مسيحي، سبزها و دموکرات آزاد که در آلمان به ائتلاف جاماييکا معروف بود، ائتلاف با سوسيال‌دموکرات‌ها يا انحلال پارلمان از جمله گزينه‌هاي اصلي پيش‌روي آنگلا مرکل به شمار مي‌رود و از همين رو بسياري از ناظران تلاش‌ روزهاي اخير آنگلا مرکل را آخرين شانس او براي ادامه قدرتش در مقام صدراعظم آلمان مي‌دانند.

 

مارتين شولتز، رهبر حزب سوسيال‌دموکرات آلمان، که قبلا ائتلاف با حزب مرکل را رد کرده بود، براي ائتلاف با حزب مرکل ابتدا بايد رضايت اعضاي حزبش را به دست آورد، اعضايي که در مورد تشکيل دولت ائتلافي همچنان دچار شک و شبهه‌اند. از آن سو شولتز به‌ دنبال گرفتن تضمين‌هايي از مرکل براي افزايش هزينه‌هاي اجتماعي و سرمايه‌گذاري‌هاي زيربنايي است. چهره‌هاي کليدي حزب سوسيال‌دموکرات بر اين باورند که شولتز تنها با يک چيز مي‌تواند وعده‌هاي مرکل در اين زمينه را تضمين کند و آن دادن وزارت دارايي آلمان به چهره موردنظر اين حزب چپ‌گراست، کسي که به گفته اعضاي حزب سوسيال‌دموکرات بتواند قوانين بودجه را متعادل کند و در کنار امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوري فرانسه، در جهت اصلاح حوزه يورو قدم بردارد.

 

به باور بسياري از اعضاي حزب سوسيال‌دموکرات، تصميم زيگمار گابريل رهبر پيشين اين حزب مبني بر انتخاب وزارتخانه‌هاي اقتصاد و خارجه به عنوان امتياز ائتلاف در سال ٢٠١٣، اشتباهي استراتژيک بوده که نبايد اين بار نيز تکرار شود. با اين حال پيشنهادهاي شولتز به احتمال زيادي با مقاومت محافظه‌کاران آن سوي ميز روبه‌رو خواهد شد، کساني که دولت راست‌گراي سباستين کورز، صدراعظم جديد اتريش را به عنوان الگوي خود در نظر مي‌گيرند.

در اين ميان مرکل هم با توجه به نظرسنجي‌هاي اخير با موضع ضعف وارد مذاکرات شده است. نظرسنجي اخير شبکه تلويزيوني «آ.آر.دي» نشان داده است که بيشتر آلماني‌ها برگزاري انتخابات جديد را به تشکيل دولتي ائتلافي ترجيح مي‌دهند. اکثريت (٦٩ درصد) شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي گفته‌اند که حزب مرکل نتوانسته است به نگراني‌هاي ناشي از بحران پناهندگان بپردازد.

 

هرچند ٥٣ درصد شرکت‌کنندگان همچنان خواستار ادامه صدراعظمي مركل هستند. از سوي ديگر اواخر ماه دسامبر يک نظرسنجي روزنامه بيلد نشان داد که حدود نيمي از آلماني‌ها نمي‌خواهند مرکل دوره چهارم صدراعظمي‌اش را تکميل کند. چند روز بعد نيز يک نظرسنجي روزنامه دي‌ولت بدتر از آن نشان داد که حدود نيمي از آلماني‌ها مي‌خواهند او فورا از قدرت کناره‌گيري کند. يک روز پيش از اين هم روزنامه «واشنگتن‌پست» در تحليلي پيش‌بيني کرد که آنگلا مرکل به پايان دوران رهبري خود در کشورش نزديک مي‌شود. روزنامه واشنگتن‌پست در اين تحليل نوشته است: پايان دوران رهبري آنگلا مرکل در آلمان ممکن است سريع‌تر از آنچه هر کسي پيش‌بيني مي‌کرد اتفاق بيفتد و همه نشانه‌ها حاکي از تضعيف قدرت و جايگاه سياسي او هستند. اين روزنامه در ادامه پيش‌بيني کرده که کناره‌گيري مرکل از قدرت منجر به يک خلأ ناگوار نه‌فقط در آلمان بلکه در جهان غرب شود؛ چراکه مرکل يکي از قدرتمندترين وزنه‌هاي متقابل حامي رويکرد بين‌المللي در برابر رويکرد حمايت از داخل دونالد ترامپ است.

 

به گفته استفان کرنليوس، نويسنده بيوگرافي آنگلا مرکل «زمان براي او در حال اتمام است و او تحت فشاري فزاينده قرار دارد تا چنين اتفاقي را رقم بزند». با اين حال واشنگتن‌پست نوشت: حتي اگر مرکل در اين امر موفق شود هم آسيب زيادي به جايگاه او وارد شده است. او زماني يک چهره شکست‌ناپذير در آلمان بود اما اکنون آسيب‌پذيري او به حدي رسيده که بحث سياسي در آلمان سرانجام به اين موضوع رسيده که چه کسي بعد از او روي کار خواهد آمد؟ واشنگتن‌پست نوشت: رقيبان زيادي مي‌توانند براي جانشيني مرکل مطرح باشند اما قدرت نجات‌بخش مرکل دست‌کم در حال حاضر هيچ جانشيني براي خود در آلمان نمي‌بيند و مطمئنا در حال حاضر هيچ‌کس در آلمان وجود ندارد که بتواند کاملا نقش بزرگي را که مرکل در امور جهاني ايفا مي‌کرد، انجام دهد.

 

مهم‌ترين مباحث مذاکرات

 

 مهاجرت

مجادله درباره بحران پناهندگان که سرفصل مذاکرات منتهي به شکست سال گذشته حزب مرکل با حزب ليبرال‌دموکرات و سبزها بود، احتمالا يکي از مهم‌ترين مباحث مذاکرات جاري است. در حالي که دو حزب بر سر تسريع روند اخراج پناه‌جوياني که درخواست پناه‌جويي آنها رد شده اتفاق نظر دارند، مارتين شولتز، رهبر حزب سوسيال‌دموکرات پيشنهاد محافظه‌کاران براي تمديد ممانعت الحاق خانواده‌هاي پناه‌جويان را رد کرده است.

 

خدمات درماني

حزب سوسيال‌دموکرات خواستار اصلاحات عمده‌اي در بخش بيمه‌هاي درماني است و مي‌گويد سهم کارگر و کارفرما در بيمه بايد برابر شود. اين حزب همچنين خواستار ادغام بيمه‌هاي درماني خصوصي و دولتي است، مطالبه‌اي که به گفته حزب مرکل کسب‌وکار بيمه‌هاي خصوصي را کساد مي‌کند.

 

زيرساخت

اين دو حزب احتمالا مي‌توانند زمينه‌هاي مشترکي براي سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي زيربنايي مثل برنامه ساخت مسکن دولتي پيدا کنند.

 

 

sh​arghdaily.‎​ir
  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 22 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید