۱۱:۳۵ - ۲۶ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۶۸۸۲
بین الملل

لاوروف: مسکو آماده تحریکات تمام عیار غرب است

سرگئی لاوروف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگویی با رسانه‌های فرانسوی به تحریک غربی‌ها، چشم‌انداز جنگ جهانی سوم و موضع نزدیک چین به روسیه و سایر مسائل اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالات راشاتودی فرانسه، لوفیگارو و پاری مچ گفت: ما آماده تحریکات تمام عیار هم خواهیم بود اما پاسخ ما بسیار ساده است؛ اگر آنها از طریق رسانه‌ها با ما صحبت کنند، ما هم از طریق رسانه‌ها پاسخ آنها را خواهیم داد اما به طور مشخص و به شیوه‌ای صحیح.

 

او در ادامه وقوع جنگ جهانی سوم را سناریویی غیر قابل تصور دانست و با وجود فقدان گفت‌وگو میان ارتش روسیه و ناتو تاکید کرد: همگان به قدر کافی دارای عقل سلیم هستند که اجازه ندهند چنین امری رخ دهد.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: تنش‌ها هنوز هم میان طرفین بالاست و به عنوان نمونه می‌توان به حادثه هوایی‌ اشاره کرد که یک جنگنده اسپانیایی به صورت اتفاقی یک موشک هوا به هوا حین عملیات تمرینی در آسمان‌ استونی شلیک کرد، به لطف خدا این حادثه تلفاتی نداشت اما اگر به خاک روسیه برخورد می‌کرد چه می‌شد؟ همه چیز در آنجا به هم نزدیک است.

 

گروه آستانه آماده تماس با "گروه کوچک" در روسیه است

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد "گروه آستانه" آماده برقراری تماس با شبکه‌ای تحت عنوان "گروه کوچک" در سوریه است اما تعیین اساس چنین گفت‌وگویی ضرورت دارد. لاوروف در این مصاحبه تاکید کرد: ما با برقراری تماس، حتی با طرف‌هایی که ما ارزیابی مشترکی نداریم و کسانی که ارزیابی‌ آنها با ما مطابقت ندارد، مخالفتی نداریم. روسیه به دعوت دولت مشروع سوریه و کشورهای غربی بدون داشتن چنین دعوتی در آنجا حضور دارند.  

 

او افزود: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه زمانی ایده ارتباط "گروه کوچک" در سوریه با "گروه آستانه" با مشارکت ایران، ترکیه و روسیه را مطرح کرد. ما برای چنین تماس‌هایی آمادگی داریم. پیش از بحث جدی درباره مسائل، ما باید درباره اساس چنین گفت‌وگویی تصمیم‌گیری کنیم. با این حال تاکید دارم که روسیه با دیدگاه‌های این گروه درباره سوریه اشتراک‌نظر ندارد.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: این  گروه متشکل از فرانسه، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، آلمان، اردن، عربستان و مصر با ابتکار ماکرون تشکیل شد. این گروه دیدگاه‌هایی دارد که با روسیه هم‌پوشانی ندارد. نمی‌توانیم با اقدامات این گروه و در جایگاه اول با کشورهای غربی درباره استفاده از نیروی قهریه علیه کشور و اهداف دولتی سوریه به بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی دمشق که اصلا ثابت نشده است، موافقت کنیم.  

 

این دیپلمات روس همچنین به ۱۴ آوریل اشاره کرد که فرانسه به همراه انگلیس و آمریکا اهدافی در سوریه را که کارشناسان سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی قرار بود ظرف چند ساعت در آنجا تحقیقات مستقل به عمل آورند، بمباران کردند. لاوروف با تاکید بر اینکه مقام‌های غربی حقیقت را می‌دانند، گفت آنها با حملاتشان برای لاپوشانی رد پاها تلاش کردند چون اتهام‌زنی به دمشق مبنای غلطی داشت.

 

دمشق مکررا اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان را تکذیب کرده و می‌گوید ذخایر شیمیایی سمی تحت نظارت سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی نابود شده است.  

 

روسیه از نزدیک بر اجرای ابتکار مداخله اروپایی نظارت می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه در این مصاحبه تاکید کرد، مسکو از نزدیک بر تحولات مرتبط با اقدامی به اصطلاح "ابتکار مداخله اروپایی" که از طرف ماکرون ارائه شده است، نظارت خواهد کرد. لاوروف گفت: ماکرون اخیرا با ارائه چنین طرحی، لزوم اعزام فوری نیروی نظامی به "کانون‌های بحرانی" بدون تایید شورای امنیت یا حتی ناتو و اتحادیه اروپا را توجیه کرده است.

 

او گفت: نمی‌دانم این طرح تا چه حد قابلیت اجرا دارد اما طرح چنین ایده‌هایی فوریت رسیدگی به چنین مسائلی در اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد. بار دیگر تاکید دارم که از نزدیک این تحولات را دنبال می‌کنیم.

 

امیدواریم تهدیدات آمریکا علیه توافق ایران به تجارت اروپا لطمه نزند

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که تهدیدات آمریکا علیه توافق هسته‌ای ایران به کسب و کارهای اروپایی آسیبی نزند. او گفت: امیدواریم تهدیداتی که واشنگتن مطرح می کند، نه فقط خروج از برجام بلکه درخواست از سایرین برای خروج از این توافق که یکی از مهمترین توافق‌های سال‌های اخیر است، بر کسب و کارهای اروپایی آسیبی نزند.

 

روسیه آماده همکاری ضد ترور با پاریس است

سرگئی لاوروف در سخنانی تاکید کرد، روسیه و فرانسه یک کانال ارتباطی دوجانبه مناسب در خصوص سوریه ایجاد کرده‌اند و مسکو برای هرگونه همکاری با پاریس در زمینه مبارزه با تروریسم و سایر مسائل آمادگی دارد. او گفت: من به سوریه اشاره می‌کنم. ما یک کانال دوجانبه محرمانه و منصفانه از طریق وزیران امور خارجه، دستیاران سیاست خارجی، مشاوران دیپلماتیک دو رئیس‌جمهوری ایجاد کرده‌ایم. ما این کانال را حفظ می‌کنیم. این روش بسیار کارآمد است و اجازه تبادل اطلاع‌رسانی و درک بهتر یکدیگر را به وجود می‌آورد. اکنون ما آماده هرگونه همکاری در زمینه مسائل مبارزه با تروریسم و سایر حوزه‌ها هستیم.

 

فرضیه عدم امکان جنگ هسته‌ای باید مجددا تایید شود

وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه همچنین تاکید کرد، فرضیه عدم امکان وقوع جنگ هسته‌ای که مسکو و واشنگتن در دوران شوروی تصریح کردند، باید مجددا در سایه دکترین هسته‌ای جدید آمریکا مورد تایید قرار بگیرد.

 

به گفته لاوروف، دکترین جدید هسته‌ای آمریکا به شدت "آستانه استفاده از تسلیحات اتمی را کاهش می‌دهد و اجازه توسعه کلاهک‌های هسته‌ای کم‌توان با این نیت آشکار که احتمالا به جنگ‌افزار تبدیل شوند، می‌دهد و به طور تئوری تمام توافق‌های موجود که آنها را به عنوان تسلیحات بازدارنده و نه جنگ‌افزارهای واقعی توصیف می‌کنند، تضعیف می‌کند."

 

او افزود: با این وجود، این دکترین جدید استفاده از کلاهک‌های کم‌توان را دقیقا به همین صورت فراهم می‌کند. ما و آمریکایی‌ها از زمان شوروی، دو اعلامیه جدی داشتیم که تاکید دارد هیچ طرفی در یک جنگ هسته‌ای پیروز نخواهد شد و بنابراین نمی‌تواند چنین امری رخ دهد. در شرایط کنونی مناسب است که این فرضیه مجددا تایید شود.  

 

مسکو نگران فقدان گفت‌وگوی حرفه‌ای با ارتش ناتو است

سرگئی لاوروف همچنین گفت، روسیه از فقدان کامل یک گفت‌وگوی حرفه‌ای میان ارتش روسیه و ناتو نگران است زیرا تقریبا تمام چارچوب‌های همکاری ناتو – روسیه به حالت تعلیق درآمده است. او افزود: ما در چند سال گذشته سه بار با آنها دیدار داشته‌ایم که حاصلی هم نداشت، در واقع. ناتو خواستار از سرگیری چنین نشست‌هایی به منظور گفت‌وگو درباره اوکراین است.

 

وزیر خارجه روسیه افزود: تلاش دارم تا مودب باقی بمانم اما آنها می‌خواهند از شورای ناتو – روسیه به عنوان ابزار دیگری برای متهم کردن ما به تمامی گناهان زشت و راه دیگری برای راضی کردن همسایه اوکراینی ما استفاده کنند که رویای تشدید تحریم‌های ضد روسیه را در سر می‌پروراند.  

 

لاوروف تاکید کرد، مسکو با چنین نشست‌هایی درباره درک شرایط افغانستان، مبارزه با تروریسم و سایر مسائل موافق است. با این وجود، با ممنوعیت جلسات نمایندگان دائم یا به عبارتی تمام اشکال همکاری ناتو – روسیه و تعلیق آنها خصوصا درباره افغانستان مواجه هستیم.  

 

لاوروف همچنین تاکید کرد از قصد ماکرون برای ارتقای مناسبات روسیه – فرانسه استقبال می‌کند. او گفت: شاهدیم که رئیس‌جمهوری فرانسه و تیم او مایل به توسعه گفت‌وگوها با ما هستند. این امر شایسته حمایت ماست. ما کاملا آماده همکاری هستیم. با این حال پاریس همچنان اتهاماتی را به روسیه و رسانه‌های روس از جمله اسپوتنیک، ریا و راشا تودی فرانسه وارد می‌کند و عملا اجازه دسترسی آنها به الیزه و سایر نهادهای دولتی فرانسه را نمی‌دهد.

 

تایید خروج تسلیحات سنگین از منطقه غیر نظامی شده ادلب

از سوی دیگر وزیر امور خارجه روسیه گفت، تسلیحات سنگین از منطقه غیر نظامی شده در ادلب سوریه در حال خروج است و آنکارا توانسته تا اپوزیسیون مسلح آنجا را به همکاری متقاعد کند.

 

لاوروف گفت: توافق‌های سوچی در حال اجرا شدن است. یک منطقه غیر نظامی‌ شده در حال شکل‌گیری در اطراف این منطقه در ادلب است و تسلیحات سنگین در حال خروج است. شرکای ترکیه‌ای ما کاملا در حال رایزنی با اپوزیسیون هستند و آنها را وادار به همکاری می‌کنند. این همکاری در دست انجام است. ما هم این روند را از نزدیک دنبال می‌کنیم. توافق مذکور که در ادلب میان روسیه و ترکیه است، موقتی است.

 

لاوروف همچنین درباره پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس که در یکی از شهرهای انگلیس به همراه دخترش دچار مسمومیت شد، تاکید کرد که لندن با درخواست کمیته تحقیقات روسیه برای کمک به روند تحقیقات مخالفت کرده است. به گفته لاوروف، روسیه آماده گفت‌وگوها با غرب در چارچوب حوزه حقوقی پس از پایان "تحریکات سیاسی" است.

 

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید