سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۵۲

فایده و طریقه خواندن نماز شب اول قبر چیست؟

نماز شب اول قبر,کیفیت نماز شب اول قبر,فواید نماز شب اول قبرنماز شب اول قبر (نماز وحشت) را می توان به سه روش متفاوت خواند
نماز شب اول قبر را در هر زمان از شب اول قبر مى‏ شود خواند، ولى بهتر است در اول شب پس از نماز عشا خوانده شود. اگر بخواهند مرده را به شهر دورى ببرند، یا به جهت دیگر دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول قبر وی به تأخیر بیندازند.

نماز شب اول قبر

نماز شب اول قبر یا نماز لَیلَةُ الدّفن، از نمازهای مستحبی است. این نماز را، که نماز هدیه و نماز وحشت نیز نامیده می شود، برای میت در شب اول قبر می خوانند.

نام های نماز شب اول قبر

دیگر اسامی نماز شب اول قبر، نماز هدیه (صلاة الهدیه)، نماز شب دفن (صلاة لیلة الدفن) و نماز وحشت (صلاة الوحشة) است. به این علت نماز وحشت نامگذاری شده که شخصی که از دنیا رفته هنوز با عالم قبر آشنایی و انس ندارد و در خود حس خوف و وحشت دارد و این نماز با فضل الهی وحشت را از او دور می کند. پس در واقع نماز شب اول قبر برای رفع وحشت است نه نماز وحشت.

نحوه خواندن نماز دو رکعتی شب اول قبر 

نماز شب اول قبر را به یکی از روش های زیر میتوان خواند:

* روش اول خواندن نماز شب اول قبر:

نماز شب اول قبر (نماز لیله الدفن ) از نماز های مستحب موکد است که در نخستین شب خاکسپاری مومنان قرائت می شود. این نماز دو رکعت است که در رکعت اول سوره مبارکه حمد و آیت الکرسی و در رکعت دوم، سوره مبارکه حمد و ۱۰ مرتبه سوره مبارکه قدر خوانده می شود. در پایان پس از سلام نماز، می گوییم:" اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحمّدٍ وَ آلِ مُحمّدٍ وَ ابْعَثْ ثَوابَها اِلی قَبرِ فلان بن فلان." [بجای عبارت فلان بن فلان نام شهید و نام پدر او را به زبان می آوریم.]

* روش دوم خواندن نماز شب اول قبر:

در این روش نماز شب اول قبر، نمازگزار باید بعد از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب (حمد) و بعد آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود. امام راحل( ره) فتوا به خواندن آیت الکرسی تا «فیها خالدون» را نداده است.

طریقه خواندن نماز شب اول قبر,نماز شب اول قبر,طریقه نماز شب اول قبرمستحب است در شب اول قبر دو ركعت نماز شب اول قبر براى ميت بخوانند

* روش سوم خواندن نماز شب اول قبر:

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود:« هیچ ساعتى در نزد میت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مردگان خود رحم کنید با صدقه دادن و اگر قدرت صدقه دادن نداشتى دو رکعت نماز شب اول قبر براى میت به این ترتیب بخوان: در رکعت اول پس از حمد، دو مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، ۱۰ بار سوره تکاثر بخواند و پس از نماز این چنین بگوید: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اِبْعَثْ ثَوَابَهَا الى قَبْرِ ذَلِك المَيت فُلاَنِ اِبْنِ فُلاَنٍ (به جاى فلان اول نام خود میت و به جاى فلان دوم، نام پدرش را مى گوئى)».

زمان خواندن نماز شب اول قبر 

در مورد زمان خواندن نماز شب اول قبر گفتنی است، گر چه بین مؤمنین رایج است که بین نماز مغرب و عشا خوانده شود، ولی ظاهر آن است که در تمام طول شب اول دفن میت (از اول شب تا صبح) میتوان آنرا اقامه کرد، اگر چه بهتر، پس از نماز عشا است.

احتمالا برای بعضی از مسلمانان این سؤال مطرح شود که اگر دفن کردن میّت به علل مختلفی در زمان لازم اتفاق نیفتد و به تأخیر بیفتد چه زمانی باید نماز شب اول قبر را به جای آورد، باید گفت که نمازگزار باید خواندن نماز وحشت را تا موقع دفن میّت به تأخیر بیندازد و در زمان مقرر بخواند.

ثواب خواندن نماز شب اول قبر در اولین شب خاکسپاری

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) در خصوص اجر و ثواب خواندن نماز شب اول قبر در اول شب می فرمایند: بدترین و دردناکترین لحظات برای میت ساعتهای اولیه ی مرگ است به مردگان خود رحم کنید و در راه ایشان صدقه دهید و در صورتیکه نتوانستید برایش دو رکعت نماز وحشت بخوانید در همان زمان خدای مهربان هزار فرشته ی الهی را بسوی قبر تازه گذشته می فرستد فرشتگانی که با لباسهای فاخر بر متوفی وارد میشوند و تا روز قیامت تنگی قبر را از وی می گیرند و به شخص نماز گزار تا عمر دارد پاداش می بخشد و او را چهل مرتبه بالا می برد.

اموزش نماز شب اول قبر,وقت خواندن نماز شب اول قبر,نماز شب اول قبراجیر کردن و اجرت گرفتن برای خواندن نماز شب اول قبر جایز است

احکام نماز شب اول قبر (نماز لیلة الدفن)

>> درصورتی که نماز شب اول قبر به دو صورت اول خوانده شود، بهتر است.

>> هر گاه شخص نماز شب اول قبر را اشتباها به غیر کیفیتی که ذکر شد به جا آورد باید اعاده کند؛ اگر چه یک آیه از سوره قدر یا یک آیه از آیةالکرسی را فراموش کرده بود بخواند.

>> نماز شب اول قبر را در هر زمان از شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می شود خواند، ولی بهتر است در اول شب پس از نماز عشا خوانده شود.

>> چنانچه بخواهند میت را به شهر دوری ببرند یا به علت دیگری دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز شب اول قبر  را تا شب اول قبر او به تأخیر بیندازند.

>> جایز است یک نفر چند مرتبه نماز شب اول قبر را به قصد اهداء ثواب به جا آورد.

>> اجیر کردن و پاداش گرفتن برای خواندن نماز شب اول قبر جایز است و احتیاط آن است که بعنوان بخشش و احسان به نمازگزار بخشش نمایند و او هم نمازش را بدون در نظر گرفتن وجه مالی بخواند.

>> خواندن یک نماز برای یک میت کفایت می کند و خواندن نماز شب اول قبر از چهل نفر بهتر است نه به قصد ورود.

نماز شب اول قبر,نماز شب اول قبر چگونه است,ثواب نماز شب اول قبرنماز شب اول قبر را هر فردی می ‌تواند بخواند و ثوابش را به میت هدیه کند

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 22
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش