یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۵۶

طریقه خواندن نماز جعفر طیار و فضایل آن

نماز جعفر طیار,طریقه خواندن نماز جعفر طیار,اموزش نماز جعفر طیارنماز جعفر طیار برای برآورده شدن حاجات و آمرزش گناهان است
نماز جعفر طیار با فضیلت های بسیار در روایات آمده است. نماز جعفر طیار نمازیست که، هدیه ای از سوی پیامبر اسلام (صلّی الله علیه وآله) به جعفر بن ابی طالب است و به عقیده بعضی مسلمانان دارای فضیلت های فراوانی است.

جعفر طیار کیست؟

در تاریخ و اخبار و روایات ذکر شده است که "طیار" لقب جعفربن ابی طالب پسر عم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و برادر ارشد امیرمؤمنان (ع) امام اول شیعیان است که در سال هشتم هجری در جنگ موته واقع در شام پرچم دار مسلمین بود او آن قدر جنگید تا هر دو دستش به ضرب شمشیر دشمنان از بدن جدا شد ولی جعفر که مردی شجاع و مؤمن بود با آنکه دو دست در بدن نداشت پرچم اسلام را با دو بازوی بریده خود بر سینه برافراشته داشت تا مسلمین روحیه خود را نبازند و وحشت زده نشوند. در این حال بود که در اثر ضربات دشمن از بین دو نیم شد و به گفته یعقوبی:« پس هر پستی برای رسول خدا (ص) برافراشته شد و هر بلندی برای او پست شد تا شهادت گاه های آن ها را دید و گفت:" ای جبرئیل، من زید را پیش داشتم و خدا جعفر را برای خویشی تو پیش داشت.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با آگاه شدن از خبر شهادت جعفر بسیار غمگین شد و گریست و فرمود که خداوند به جای دو دست، به او دو بال داد که با آن ها در بهشت، پرواز می کند از همین رو جعفر به ذوالجناحین (دارای دو بال) و طیار معروف شد.

نماز جعفر طیار حاجت,نماز جعفر طیار,دعای نماز جعفر طیاربا فضیلت ترین وقت خواندن نماز جعفر طیار روز جمعه زمان بالا آمدن آفتاب است

وقت نماز جعفر طیار

با فضیلت ترین وقت خواندن نماز جعفر طیار روز جمعه زمان بالا آمدن آفتاب است. میتوان آنرا از نافله های شب یا روز حساب كرد كه هم برای او از نوافلش حساب شود و هم نماز جعفر طیار، كما این كه در روایت آمده است پس با نماز جعفر طیار نافله نماز مغرب را به عنوان مثال نیت می كند.

فضیلت نماز جعفر طیار

در فضیلت نماز جعفر طیار گفته شده است برای برآورده شدن حاجات و آمرزش گناهان این نماز خوانده شود و تا گرفتن حاجت بر آن مداومت داشته باشند. بعضی از علماء دینی برای کارهای مهم و نیز تسریع در ازدواج، خواندن نماز جعفر طیار را سفارش کرده اند.

طریقه خواندن نماز جعفر طیار

نماز جعفر طیار یا نماز تسبیح یا نماز حَبْوه از نمازهای مستحب است که به صورت دو نماز دو رکعتی خوانده می شود. این نماز چهار رکعت است که دو سلام دارد (دو تا دو رکعتی).

در هر رکعت از نماز جعفر طیار باید حمد و سوره خوانده شود، بعد پانزده مرتبه این ذکر را بگویید:« سُبْحَانَ اَللَّهِ وَ اَلْحَمْدَلِلُهُ وَ لاَ اله الاّ اَللَّهُ وَ اَللَّهُ اَكْبَر».

همین تسبیح را ده مرتبه در رکوع نماز جعفر طیار و همچنین ده مرتبه پس از سر برداشتن از رکوع و همچنین ده مرتبه در سجده اول و ده مرتبه پس از سر برداشتن از آن و ده مرتبه در سجده دوم و ده مرتبه پس از سر بلند نمودن تسبیحات را بگویید.

پس در هر رکعت نماز جعفر طیار هفتاد و پنج مرتبه و مجموع آنها (در تمام چهار رکعت) سیصد تسبیح می شود.

شیوه خواندن نماز جعفر طیار,نماز جعفر طیار برای گشایش بخت,نماز جعفر طیارنماز جعفر طیار را به حساب نوافل شبانه روزی می توان گذارد

حال اگر کسی می خواهد نماز جعفر طیار را بخواند، ولی فرصت کافی برای گفتن تمام سیصد مرتبه ذکر تسبیحات اربعه را ندارد، میتواند به همان مقدار که فرصت دارد بخواند و مابقی را بعد از اتمام نماز، در هر حالتی که بود، به امید ثواب بخواند و چنانچه اصلا وقت برای گفتن تسبیحات اربعه ندارد، میتواند دو نماز دو رکعتی به نیت جعفر بخواند و ذکرهای تسبیحات اربعه را پس از نماز در حال راه رفتن و یا در محیط کار به امید ثواب بگوید و یا اگر فرصتش به مقداری است که فقط میتواند دو رکعت از نماز را به صورت کامل بخواند میتواند آن دو رکعت را خوانده و بعد که فرصت پیدا کرد دو رکعت دیگر را بخواند. حال اگر تسبیحات اربعه را فراموش کرد بخواند، در صورتی که محلش نگذشته باشد باید آنرا به جا آورد، اما اگر محل آن گذشته، نمازش صحیح است، ولی باید پس از نماز هر مقداری را که فراموش کرد به امید ثواب قضا کند.

آداب نماز جعفر طیّار

از آداب نماز جعفر طیار این است كه در ركعت اول پس از حمد، سوره زلزال و در ركعت دوم سوره عادیات و در ركعت سوم سوره نصر و در ركعت چهارم سوره توحید خوانده شود.

مستحب است كه در سجده دوم ركعت دوم نماز جعفر طیار، بعد از تسبیحات بگویید:« سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَالْوَقارَ، سُبْحانَ مَنْ تَعَطَّفَ بِالْمَجْدِ وَتَكَرَّمَ بِهِ، سُبْحانَ مَنْ لَايَنْبَغِى التَّسْبِيحُ إِلّا لَهُ، سُبْحانَ مَنْ أَحْصىٰ كُلَّ شَىْءٍ عِلْمُهُ، سُبْحانَ ذِى الْمَنِّ وَالنِّعَمِ، سُبْحانَ ذِى الْقُدْرَةِ وَالْكَرَمِ، اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ بِمَعاقِدِ الْعِزِّ مِنْ عَرْشِكَ، وَمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ كِتابِكَ، وَاسْمِكَ الْأَعْظَمِ وَكَلِماتِكَ التَّامَّةِ الَّتِى تَمَّتْ صِدْقاً وَعَدْلاً، صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَيْتِهِ، وَافْعَلْ بِى كَذا وَكَذا.» سپس حاجتهایتان را بگویید، به فارسی هم می توانید حاجاتتان را درخواست كنید.

نماز جعفر طیار,کیفیت خواندن نماز جعفر طیار,نماز جعفر طیار برای ازدواجهر کس نماز جعفر طیار را هر روز بخواند، بدی های او نوشته نمی شود

بعد از فارغ شدن از نماز جعفر طیار، مستحب است دعایی را كه شیخ طوسی و سید بن طاووس از مفضل بن عمر نقل كرده اند بخوانید.

مفضل می گوید: ابا عبدالله امام صادق ـ علیه السّلام ـ را دیدم نماز جعفر طیار را می خواند و دستهایش را بلند كرد و به این دعا خدا را خواند:« يَا رَبِّ يَا رَبِّ» تا نفس قطع شد،«يَا رَبَّاهْ يَا رَبَّاهْ» تا نفس قطع شد،«رَبِّ رَبِّ» تا نفس قطع شد،«يَا اَللَّهُ يَا اَللَّهُ» تا نفس قطع شد،«يَا حَيُّ يَا حَيُّ» تا نفس قطع شد،«يَا رَحِيمُ يَا رَحِيمُ» تا نفس قطع شد،«يَا رَحْمَانُ يَا رَحْمَانُ» هفت مرتبه،«يَا اَرْحَمَ اَلرَّاحِمِينَ» هفت مرتبه. سپس گفت:

«اللّٰهُمَّ إِنِّى أَفْتَتِحُ الْقَوْلَ بِحَمْدِكَ، وَأَنْطِقُ بِالثَّناءِ عَلَيْكَ، وَاُمَجِّدُكَ وَلَا غَايَةَ لِمَدْحِكَ، وَأُثْنِى عَلَيْكَ وَمَنْ يَبْلُغُ غايَةَ ثَنَائِكَ وَأَمَدَ مَجْدِكَ، وَأَنَّىٰ لِخَلِيقَتِكَ كُنْهُ مَعْرِفَةِ مَجْدِكَ، وَأَىَّ زَمَنٍ لَمْ تَكُنْ مَمْدُوحاً بِفَضْلِكَ، مَوْصُوفاً بِمَجْدِكَ، عَوَّاداً عَلَى الْمُذْنِبِينَ بِحِلْمِكَ، تَخَلَّفَ سُكَّانُ أَرْضِكَ عَنْ طَاعَتِكَ، فَكُنْتَ عَلَيْهِمْ عَطُوفاً بِجُودِكَ، جَوَاداً بِفَضْلِكَ، عَوَّاداً بِكَرَمِكَ، يَا لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ الْمَنَّانُ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرامِ.».

بعد حضرت به من فرمود:« ای مفضل اگر حاجت مهمی داری نماز جعفر طیار را به جا آور و با این دعا (خدا را) بخوان و حاجتت را (از خدا) بخواه كه خدا ان شاء الله برآورده می كند و به وی اطمینان است».

نماز جعفر طیار ازدواج,نماز جعفر طیار,نماز جعفر طیار رکعتنماز جعفر طیار را می توان به نیابت برای مردگان و شهدا خواند

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش