جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
۱۰:۰۲ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۵۷۳
حوزه

برای افزایش جمعیت باید فرزند آوری بین حوزویان و روحانیان تشویق شود

مدیر حوزه های علمیه کشور,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حوزه علمیه
مدیر حوزه های علمیه کشور بر لزوم تجمیع ظرفیت ملی و هوشیاری در مقابل مساله کاهش جمعیت تاکید کرد.

آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور امروز در جلسه ستاد هماهنگی جمعیتی نهادهای حوزوی و دانشگاهی که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع الاول، گفت: لازم می دانم از همه تلاش‌هایی که در اجرای منویات رهبر انقلاب در بحث جمعیت از سوی ستاد جمعیت مراکز حوزوی انجام شده، تقدیر و تشکر کنم.

عضو شواری عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: امروز حوزه خود را بدهکار و وام‌دار نظام و مردم در بحث جمعیت می داند و سعی دارد بیش از گذشته این امر را دنبال کند.

وی افزود: بنده در جاهای مختلف مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، در نشست‌های مختلف با فراکسیون و نمایندگان مجلس و جاهای دیگر بر توجه به بحث جمعیت تذکر داده‌ام و پیگیر هستم؛ این کار رها شده نیست، ولی فعالیت‌هایی که در این موارد انجام شده کم است.

عضو شورای عالی حوزه با اشاره به ابلاغ سیاست کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب، اظهار داشت: رهبر انقلاب در گذشته بر اهمیت بحث جمعیت تأکید فراوان داشته و سیاست کلی جمیعت را هم ابلاغ کرده و از همه نهادهای نظام خواستند که برنامه ها بر اساس سیاست های کلی جمعیت، طراحی و با سرعت و دقت اقدام شود، که ۱۴ سیاست بود.

آیت الله اعرافی با اشاره به اهمیت ابعاد بحث جمعیت و تذکر و یادآوری همگانی در این موضوع گفت: جمعیت یک موضوع ملی، بین‌المللی، سیاسی، مذهبی، اجتماعی، خانوادگی، معنوی و حتی انقلابی است. این مسئله نشان دهنده اهمیت چند لایه بودن و هماهنگ با همه ساحت‌های زندگی فردی و اجتماعی جامعه ایران اسلامی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان این که بحث کاهش جمعیت، تبدیل به بحران ویژه و نگران کننده‌ای شده و همه هم در این موضوع اتفاق نظر دارند، افزود: به دلیل ذواضلاع بودن مسئله جمعیت و اتفاق نظر داشتن همه، باید نگاه و رویکرد به این مسئله فراگیر، جامع و عمیق باشد و نباید نگاه سطحی و ساده به آن کرد.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه نباید از اقدامات توده‌ای و عام در بحث جمعیت غفلت کرد، گفت: معتقدیم در هر حرکتی باید به زیر ساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فرهنگی توجه شود؛ این دو مقوله از هم جدا و نافی مسئولیت‌ها نیستند و هر کسی باید در جای خود عهده‌دار مسئولیت باشد.

مدیر حوزه های علمیه افزود: در این حرکت فکری و فرهنگی باید از گفتمان عقلانی و جذاب بهره‌مند باشیم، ولی متأسفانه در تولید گفتمان ضعف‌هایی وجود دارد.

آیت الله اعرافی با بیان این که هنر، فضای مجازی و رسانه نقش مهمی در بحث جمعیت دارد، اظهار داشت: ولی این موارد نافی نقش روحانیت و شبکه حوزوی هم نیست، بلکه این شبکه، رسالت مهمی در بحث ترویج جمعیت دارد و باید در تعامل با هنر و رسانه اقدام نماید.

وی افزود: نکته دیگر توجه به ظرفیت های درونِ حوزه است که کم هم نیست؛ در این رابطه ۲۰ درصد آن فعال شده، مانند اقداماتی که در مؤسسه امام خمینی(ره)، معاونت تبلیغ، حوزه علمیه خواهران و جاهای دیگر صورت گرفته و همه آنها ارزشمند است ولی ظرفیت حوزه مانند شبکه روحانیت، درس‌ها و جشنواره‌ها بسیار بیشتر است و درصد کمی با این مسئله جمعیت گره خورده و باید از این ظرفیت در هماهنگی های آینده بیشتر استفاده شود و با بحث تعالی خانواده و افزایش جمعیت پیوند بخورد.

امام جمعه قم اظهار داشت: مسئله دیگر که در بحث افزایش جمعیت باید توجه شود، بحث سن ازدواج است. اگر همین مقوله حل شود، بحث جمعیت هم تکان خواهد خورد.

آیت الله اعرافی افزود: مسئله مهم‌تر تشویق فرزندآوری بین حوزویان و نهاد روحانیت است که باید اقدامات شایسته و بایسته‌ای در این زمینه صورت بگیرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: محوهای دیگر که باید مورد همکاری همگان قرار گیرد، تهیه نقشه راه و منشور جامع ناظر به بحث جمعیت و خانواده از منظر حوزه است. در این منشور باید رسالت جامع حوزه تبیین و بر این اساس، ایفای نقش بخش های مختلف تعریف و ترسیم شود.

آیت الله اعرافی گفت: از این ستاد انتظار می‌رود طرح تعالی خانواده را که پایه اش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه شده، مورد بررسی قرار دهد.

مدیر حوزه های علمیه افزود: مسئله دیگر این است که مطالبات این ستاد از قوای سه گانه و نهادهای دیگر هم مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا بنده به عنوان سخنگو این مطالبات را به مجلس ارائه دهم.

وی افزود: اما در دور جدید مدیریت، علاوه بر ساختار موجود قبلی، طرحی را آغاز کردیم و آن اینکه شوراها، یا دبیرخانه یا ستاد راهبری ناظر به موضوعات مهم کشور و نظام البته زیر نظر مدیریت حوزه‌های علمیه شکل گیرد که یکی از آن محورها بحث جمعیت است. بر اساس آن طرح، این جمع به عنوان مجمع عمومی شورای راهبری حوزوی تلقی می شوند که بعضی از این افراد باید به صورت ویژه، کار را دنبال کنند.

  • 9
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
ایشون خیلی تلاش کرد وشهریه ما طلبه ها رو از ۲۵۰کرده ۵۰۰تومن!!!! که پول یک ماه پوشک بچمه حالا حداقل هزینه ی پوشک دوم رو هم در نظر بگیرید تا بفکر بچه دوم باشیم !!!مدیران حوزه هم باید مثل بقیه ی طلاب حقوق میگرفتن و شهریه ،تا زندگی طلبه ها رو بهتر درک میکردن...
شما لطفاً همین جمعیتی که وجود داره را حفظ کنید جمعیت سالهای آتی پیش کش مسولان.ملتی که هرروز مانند برگ پاییز دویست واندی کشته میدهد واز کنترل به دلیل ضعف بهداشتی و نبود دارو وتست بیماران وغیره....تلفات میدهد ملتی که کودک یازده ساله اش به دلیل عقب ماندن از تحصیل خودکشی میکند چون ندارد گوشی بخرد وهم پای بقیه کودکان تحصیل کند جوانانی در سن باروری و شکوفایی استعداد وتشکیل خانواده در پارکها پای قلیان ها وقت میگذرانند.اینها اتلاف عمر جمعیت نیست؟نسل میان سال وسالمندمان نیز که بماند.بنا به اظهار اکثر مدیران بهداشتی خیلی از فوتی های کرونا همین ذخیره‌ای تجربه ای کشورند.لطفا اول مشکلات معیشتی ومسکن وروحی جامعه را حل کنید بعد سفارش نسل جدید بدهید جوانان عزیز وفهیم کشورمان این را خوب فهمیده‌اند کاش شما هم متوجه شوید
شما لطفاً همین جمعیت...
با نظر شما کاملا موافقم
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش