پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۲۲:۱۰ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۹۵
اندیشه دینی

کرونا و مقابله با ضربه به دين

کرونا و مقابله با ضربه به دين,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,اندیشه دینی

در روزهايي که کادر بهداشتي و درماني کشور درباره مبارزه همه‌جانبه و پاسخ علمي به بحران همه‌گيري ويروس کرونا هشدار مي‌دهند، بعضي افراد در شهرهاي مذهبي و بعضي اماکن ديگر با انکار روش‌هاي علمي، قصد صدمه‌زدن به باورهاي ديني مردم را دارند.

آنان در هنگام همه‌گيري يک بيماري به‌شدت مسري اقدام به ليس‌زدن ضريح مطهر يا بوسيدن و ليسيدن و ماليدن خود به در و ضريح برخي قبور ائمه کرده‌اند و با طرح مسائل غيرعقلي که در ويدئوهايي ضبط کرده و در فضاي مجازي منتشر کرده‌اند- می‌کوشند دين‌داري را مخالف عقل و علم و روش‌هاي سيستماتيک نشان دهند. 

حركتي كه خوشبختانه با واكنش طلاب و استادان حوزه مواجه شده است. امام صادق (ع) از قول پيامبر نقل کرده که فرمود: يحمل هذا الدين فى کل قرن عدول ينفون عنه تأويل المبطلين و تحريف الغالين و انتحال الجاهلين کما ينفى الکيرُ خُبثَ الحديد: مسئوليت حفظ اين دين را در هر قرن مردمان عادلى بر دوش دارند که تأويل‌هاى باطل‌انديشان و تحريف‌هاى غاليان و گزافه‌گويان و برساخته‌هاى نادانان را از آن دور و نابود مى‌کنند. همان‌گونه که دم آهنگر پليدى و ناخالصى آهن را از آن دور مى‌کند (رجال‌کشى، تحقيق مصطفوى: ۴؛ مقدمه لسان‌الميزان: ۲۱۱). در روزگار جديد نيز بزرگان ديني ما در دهه‌هاي اخير به‌شدت در مقابل برداشت‌هاي خلاف واقع از اين حساسيت‌ها نشان داده‌اند.

اين رفتارها را از ديد امام خميني مي‌توان در اين تعابير دسته‌بندي کرد: برخي برداشت‌هاي ناقص و سطحي از دين، گرايش‌هاي توأم با جهل و جمود و ظاهرگرايي و مقدس‌مآبي، توجه به ظاهر ديانت و اصالت‌دادن به آن و غفلت از باطن و اهداف آن، عدم درك مصالح ديني و اجتماعي (صحيفه نور: ج ۳ :۲۱۷ و ج ۱۱ :۲۱۶ و ج ۱۹ :۲۰ و ج ۲۱ :۱۳). علامه شيخ عباس قمى (ز۱۲۵۴ش-ف.۱۳۱۹ش) صاحب کتاب مفاتيح‌الجنان از علما و محدثين بزرگ قرن‌هاي ۱۹ و ۲۰ ايران در حوزه قم و از فقهاي نامدار حوزه‌هاي قم و نجف، از سال ۱۲۷۷ ش براي تحصيل عازم نجف شد و در اين شهر اقامت گزيد. 

در حديث و تاريخ، شاگرد علامه ‌ميرزا حسين نوري (محدث نورى: ۱۲۱۷ش-۱۲۸۱ش) بود و از وى در دانش حديث اجازه اجتهاد دريافت کرده بود. ازاين‌رو به تلاش برخاست و در کتاب‌هاى گوناگون خود، نسبت به رواج اين‏گونه رفتارها هشدار داد. در لابه‌‏لاى نوشته‌هاى خود، روايت‌هاى مجعول و جاعلان آنها را شناساند. وي بارها در نوشته‌هايش، به پيامدهاى ناگوار خرافه و آثار ويرانگر آن بر ديانت و فرهنگ دينى اشاره مى‏کند، از جمله دروغ‌بستن بر خدا و پيامبر. ازآنجا‌که سخنان بى‏منطق و وهم‌آلود، دروغ و دروغ از گناهان کبيره و حرام است، در آيات و روايات ما را از آن پرهيز داده‏اند، چه رسد به بستن سخنان دروغ و بى‏ريشه به خدا و رسول خدا که گناه آن بيشتر و مجازات آن سنگين‏‌تر است و موجب کفاره نيز هست. دوم وهن دين و مذهب، از جمله نسبت‌دادن مطالب خرافى و دروغ به دين و آنها را از آداب و رسوم و آموزه‌هاى دينى پنداشتن، سبب وهن دين مى‏شود. 

امام خميني در صحيفه نور (جلد۲۱، ص۴۰۶) درباره علم و فناوري و در مقابل اتهام آخرين شاه ايران که مي‌گفت: «اينها مي‌خواهند با چهارپايان در اين عصر سفر کنند»، چنين نظري دارد: «اگر مراد از مظاهر تمدن و نوآوري، اختراعات و ابتکارات و صنعت‌هاي پيشرفته است که در پيشرفت و تمدن بشر دخالت دارد، هيچ‌گاه اسلام و ساير مذاهب توحيدي با آن مخالفت نکرده و نخواهند کرد؛ بلکه علم و صنعت، مورد علاقه، تأکيد و تأييد اسلام و قرآن مجيد است».

علامه جوادي‌آملي نيز در ديدار با دانشجويان در سال ۱۳۹۶ گفت: «عقلانيت به اين است که در مسئله انديشه، علم يعني علم، در مسئله انگيزه، عدل يعني عدل. قرآن وقتي جاهليت را ترسيم مي‌کند، مي‌فرمايد اينها در بخش انديشه دستشان از انديشه خالي بود، «ان يتبعون الا الظن». با گمان و خوش‌ظني و بدظني. و در بخش انگيزه و عمل هم، «ما تهوي الا نفس» بودند و روي ميل کار مي‌کردند. جاهليت دو عنصر اساسي دارد؛ يکي اينکه در بخش انديشه دستش از برهان خالي است يکي اينکه در بخش انديشه دستش از عدل خالي است و با ميل کار مي‌کند نه با عدل. 

نظام عقلانيت اين است که در بخش انديشه دستش پر از برهان و استدلال باشد و در بخش انگيزه دستش پر از عدل باشد، نه به بيراهه برود و نه راه کسي را ببندد. اينها وظيفه همه ماست، چه در حوزه و چه در دانشگاه». امروز زماني است که بايد با تمام توان عملي و فکري خود و با حفظ وحدت ضمن دفاع از جامعه در مقابل اين بيماري ويروسي (کرونا) که تقريبا در تمام کشور فراگير شده است و بدون معطلي هرجا که از ديد متخصصان سلامت لازم است، قرنطينه شود، بلافاصله اقدام شود و از سوي ديگر با روشنگري، در مقابل متحجران بي‌عقل بايستيم.

اولويت امروز دفاع از علم و دانش پيشرفته روز و روش‌هاي علمي متخصصان سلامت کشور است که فرزندان همين ملت مسلمان ايران هستند و البته مقابله با افرادي که با نمايش پوسته و ظاهري از دين، دانسته يا ندانسته به تخريب وجه اسلام عزيز و مردم مسلمان مي‌پردازند. اکنون زمانه سکوت نيست. قبل از همه عالمان، از عاملان دين گرفته تا عالمان در شاخه‌ها و تخصص‌هاي گوناگون بايد به دفاع از اسلام در مقابل اين نوع اقدامات وهن‌آميز بپردازند. همگي مسئوليم.

 * مهدي زارع - عضو وابسته فرهنگستان علوم

sharghdaily.com
  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش