پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۰۵

زندگی نامه شهید بابایی و قسمتی از وصیت نامه ی او

شهید بابایی,عکس شهید بابایی,عکس های شهید عباس باباییشهید عباس بابایی، مسلمانی بسیار متواضع و بدون تکبر بود
شهید عباس بابایی به نظارت بر کارها برای پیشرفت سریع عملیات اکتفا نمی کرد و علیرغم ممانعت هایی که برای جلوگیری از پرواز او به دلیل سمتی که داشت بوجود می آوردند خود شخصا در پروازهای عملیاتی شرکت میکرد و به مقابله با دشمنان اسلام با مهارت و شجاعتی خاص می پرداخت.  

چکیده ای از بیوگرافی شهید

نام:عباس بابایی

نام پدر:اسماعیل

تولد:۱۴ آذر ۱۳۲۹

محل تولد:قزوین

تاریخ شهادت:۱۵ مرداد ۱۳۶۶

محل دفن:گلزار شهدای قزوین

طول مدت حیات:۳۷ سال

بیوگرافی شهید عباس بابایی

شهید بابایی در تاریخ ۱۴ آذر سال ۱۳۲۹، در شهرستان قزوین به دنیا آمد.

تحصیلات شهید بابایی

شهید عباس بابایی، در دبستان دهخدا دوران تحصیلات ابتدایی خود را سپری کرد و در دبیرستان نظام دوران متوسطه اش را نیز با موفقیت به پایان رساند. بعد از اخذ دیپلم، با شرکت در کنکور سراسری در رشته پزشکی پذیرفته شد ولی به علت اینکه علاقه وافری به خلبانی داشت، از آن انصراف داده و در سال ۱۳۴۸ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد. بعد از سپری کردن دوره مقدماتی پرواز، همانند دیگر خلبانان نیروی هوایی جهت تکمیل خلبانی و گذراندن دوره پیشرفته، به کشور آمریکا اعزام شد. شهید عباس بابایی پس از پایان تحصیل در آمریکا با درجه ستوان دوم در پایگاه هوایی دزفول مشغول به خدمت شد و در سال ۱۳۵۵خورشیدی با ورود هواپیماهای پیشرفته اف – ۱۴ به نیروی هوایی، شهید بابایی که جزء خلبان های ماهر و متخصص در پرواز با هواپیمای شکاری اف – ۵ بود، به پایگاه هوایی اصفهان برای پرواز با هواپیمای اف–۱۴ منتقل شد.

وصیت نامه شهید عباس بابایی,شهید عباس بابایی,عکس شهید عباس باباییشهید بابایی جزء خلبان های تیزهوش و ماهر در پرواز با هواپیما بود

فعالیت شهید عباس بابایی پس از پیروزی انقلاب

شهید بابایی با اوج گیری مبارزات علیه نظام ستمشاهی، بعنوان یكی از پرسنل انقلابی نیروی هوایی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش به میدان مبارزه وارد شد. او علاوه بر انجام وظایف روزمره، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان سرپرست انجمن اسلامی پایگاه، فعالیت می کرد. وی به علت تعهد و شایستگی که داشت در تاریخ ۷/۵/۱۳۶۰، فرماندهی پایگاه هشتم هوایی را بر عهده گرفت. به هنگام فرماندهی پایگاه با استفاده از امكانات موجود آن، به عمران و آبادانی روستاهای مستضعف نشین حومه پایگاه و شهر اصفهان پرداخت و با تامین آب اشامیدنی و بهداشتی، برق و احداث حمام و دیگر ملزومات بهداشتی و آموزشی در این روستا، گذشته از تقویت خط سازندگی انقلاب اسلامی، در روند هر چه مردمی كردن ارتش و پیوند هر چه بیشتر ارتش با مردم خدمات شایان توجهی را انجام داد.

شهید بابایی، با كفایت، لیاقت و تعهد بی پایانی كه در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد، با ارتقاء به درجه سرهنگی در تاریخ ۹/۹/۱۳۶۲  به سمت معاون عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل گردید. وی با شروع جنگ تحمیلی با بیش از  ۳۰۰۰ ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، در غرب و جنوب كشور قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه ها و جبهه های جنگ سپری كرد و تنها بیش از۶۰  ماموریت جنگی را از سال  ۱۳۶۴ تا هنگام شهادت، با موفقیت كامل به انجام رسانید. شهید عباس بابایی برای پیشرفت سریع عملیات ها و حسن انجام امور، تنها به نظارت اكتفا نمی كرد، بلكه شخصاً در جمیع ماموریت های جنگی طراحی شده، برای آگاهی از مشكلات و خطرات احتمالی، نخستین خلبان بود كه پیشگام می شد. سرلشكر بابایی در تاریخ ۸/۲/۱۳۶۶، به دلیل لیاقت و رشادت هایی كه در دفاع از نظام، سركوبی و دفع تجاوزات دشمنان از خود بروز داد، به درجه سرتیپی مفتخر گردید.

ازدواج شهید عباس بابایی

شهید عباس بابایی با دختردایی اش که ملیحه حکمت نام داشت در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۵۴ ازدواج کرد و ثمره ی این ازدواج یک  دختر به نام« سلما» و دو پسر به نام های« محمد» و« حسین» شد. ملیحه حکمت، در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۵ در سن ۵۷ سالگی، بعد از چند ماه تحمل درد و رنج در اثر بیماری کبدی درگذشت.

همسر شهید بابایی,زندگی نامه ی شهید عباس بابایی,شهید عباس باباییشهید بابایی به علت لیاقت و رشادت هایی که در دفاع از نظام داشت به درجه سرتیپی مفتخر گردید

ویژگی های شهید بابایی از نگاه همرزمانش

شهید عباس بابایی یکی از افرادی بود که از جان و مال خود در راه آرمان و عقیده گذشت تا به اعتلای نظام جمهوری اسلامی کمک کند. از مهم ترین خصوصیت های این شهید والا مقام می توان به تواضع و فروتنی، ساده زیستی، تصمیم گیری صحیح و مناسب در شرایط مختلف، مردمداری، روحیه نظم و انضباط وی اشاره کرد. سرهنگ عطایی، که یکی از یاران همرزم شهید بابایی بود، در مورد تواضع و فروتنی وی چنین می گوید:« شهید بابایی، مسلمانی بسیار متواضع و بدون تکبر بود. بارها دیده می شد که به کسانی نظیر کارگران ساده پایگاه، مانند باغبان ها، نظافت چی ها و… کمک می کرد. وی حتی در زمان فرماندهی پایگاه، در روزهای عاشورا و ایام سوگواری، عضو ثابت مراسم عزاداری بود. شهید عباس بابایی با پای برهنه در جلوی صف های عزاداران حسینی حرکت میکرد و به نوحه خوانی و مرثیه سرایی می پرداخت. این رفتار و سیره عملی او، شاگردان بسیار خوبی را تربیت کرد و به جامعه نیروهای هوایی کشور تقدیم کرد.

فرازی از وصیت نامه شهید بابایی

قسمتی از وصیت نامه شهید عباس بابایی  به این شرح است:« ...به خدا قسم  من از شهدا و خانواده های شهدا خجالت می کشم تا وصیت نامه بنویسم. خدایا! مرگ مرا، فرزندان و همسرم را شهادت قرار بده. خدایا! همسر و فرزندانم را به تو می سپارم. خدایا! من در این دنیا چیزی ندارم و هر چه هست از آن توست. پدر و مادر عزیرم! ما خیلی به این انقلاب بدهکاریم...».

تقدیر و یادبود شهید عباس بابایی

در شهر قزوین به افتخار و ادای احترام به شهید عباس بابایی، یک میدان به نام« میدان شهید بابایی» با یک مجسمه تمام تَنِه از او ساخته شده است. مجموعه شوق پرواز به کارگردانی یدالله صمدی با بازی شهاب حسینی برای نمایش زندگینامه عباس بابایی ساخته شد و از شبکه یک سیما از شهریور تا بهمن ۱۳۹۰ در ۲۴ قسمت پخش گردید. به خواسته ملیحه حکمت، شهاب حسینی در این فیلم در نقش عباس بابایی بازی کرد.

نحوه شهادت شهید عباس بابایی

سرلشکر بابایی بهمراه سرهنگ خلبان بختیاری با یک فروند هواپیمای اف ۵ دو نفره، در صبح روز پانزدهم مرداد ۱۳۶۶ هم زمان با عید سعید قربان در پایگاه هوایی تبریز به زمین نشستند. به محض این که هواپیما به زمین نشست، سرهنگ خلبان" علی محمد نادری" و شماری دیگر از خلبانان به استقبالشان آمدند.

شهید عباس بابایی و سرهنگ نادری برای نابودی پایگاه های عراقی، با یک فروند هواپیمای اف۵ از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمدند و وارد آسمان عراق شدند. هواپیمای امیر بابایی به هنگام بازگشت، بعد از انجام دادن پیروزمندانه مأموریت، مورد هدف قرار گرفت و از ناحیه سر زخمی شد و به شهادت رسید، ولی هواپیما با خلبان آن به تبریز بازگشت.

شهید بابایی زمانیکه به شهادت رسید، سی و هفت سال داشت که ۶۰ مأموریت جنگی موفق را پشت سر گذاشته بود. او الگویی بود که از کودکی تا واپسین نفس های عمر گرانبارش همواره با ارزش های اسلامی و انقلابی زیست و سرانجام به آروزی بزرگ خویش در روز عید قربان دست یافت و در تاریخ انقلاب و ایران نام پرآوازه اش ماندگار گشت.

شهید عباس بابایی,زندگینامه شهید عباس بابایی,عکس های شهید باباییشهید بابایی هنگام بازگشت از یک ماموریت برون‌مرزی، هدف گلوله ضد هوایی قرار گرفت و شهید شد

پیکر پاک شهید عباس بابایی در گلزار شهدای شهر قزوین در خاک آرمید. (پایگاه دینی و مذهبی شیعه ها، ۷/۳/۱۳۸۹) همسر شهید بابایی بعد از برگشتن از مکه، کفن خونین عباس را کنار می زند و می گوید:« تو مرا به زیارت کعبه روانه کردی، ولی خودت به دیدار صاحب کعبه رفتی.»

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 24
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش