چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۲۴

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان و ماجرای شهادتش (+ تصاویر)

حاج احمد متوسلیان,ربوده شدن حاج احمد متوسلیان,بیوگرافی حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان در دوران سربازی، فردی مذهبی و مومن بود
یکی از نظامیان ایرانی، حاج احمد متوسلیان نام داشت که از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق به شمار می رفت و در لشکر ۲۷ محمد رسول الله به عنوان فرمانده فعالیت میکرد. وی در سال ۱۳۶۱ از ۴ فرد ربوده شده ایران در لبنان به شمار می رفت.

چکیده ای از بیوگرافی حاج احمد متوسلیان

نام:احمد متوسلیان یزدی

زاده:۱۵ فروردین ۱۳۳۲

زادگاه:تهران 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان

احمد متوسلیان در یکی از محلات جنوب شهر تهران در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۳۲ دیده به جهان گشود. غلامحسین متوسلیان، نام پدر این شهید بود و نام مادرش بی بی معصومه حسینی زاده است. او به غیر از خودش، سه برادر و سه خواهر دارد.

دوران تحصیل و سربازی حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان در دبستان دولتی اشرافی، تحصیلات خود را شروع کرد ولی سال بعد، به ادامه تحصیل در مدرسه اسلامی مصطفوی پرداخت و در کلاس اول مجددا ثبت نام کرد و تحصیلات ابتدایی را در این مدرسه تمام کرد و در کنار تحصیلاتش، در شغل شیرینی فروشی پدرش در بازار تهران مشغول بود. احمد در سال های اولی که به مدرسه می رفت؛ شخصیت بسیار منزوی داشت ولی پس از گذشت چندین سال در مدرسه بخاطر قد بلند و جسه درشتش به حامی ضعیف ترها تبدیل شد.

حاج احمد متوسلیان، پس از اتمام دوره ی ابتدایی اش در هنرستان صنعتی ثبت نام کرد و موفق به اخذ مدرک دیپلم در سال ۱۳۵۱ گردید تا این که به خدمت سربازی برای گذراندن دوره تخصصی تانک در شیراز اعزام شد و سپس به سرپل ذهاب اعزام شد. او در دانشگاه علم و صنعت ایران  در رشته مهندسی الکترونیک در سال ۱۳۵۶ پذیرفته شد.

فعالیت های حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان، یک فرد مذهبی و مومن در دوران سربازی بود و به بیان مخالفت خود با رژیم ستمشاهی در بحث ها می پرداخت. پس از این که خدمت سربازی اش را تمام کرد؛ با استخدام در یک شرکت تاسیساتی خصوصی بمدت چند ماه فعالیت کرد تا این که به خرم آباد منتقل شد و فعالیت های سیاسی- تبلیغی خود را در خرم آباد ادامه داد.

اکیپی از کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک در سال ۱۳۵۴ پس از مدتها تعقیب و گریز حاج احمد متوسلیان، او را بازداشت و در سلول انفرادی زندان مخوف فلک الافلاک خرم آباد بمدت ۵ ماه زندانی کردند. پس از این که حاج احمد متوسلیان از زندان، آزاد شد؛ در سال ۱۳۵۶ در شروع قیام های خونین قم و تبریز در محلات جنوبی تهران، نقش رابط و هماهنگ کننده تظاهرات را بر عهده گرفت و با حرکت های مکتبی محافل دانشجویی و روحانیت مبارز تهران، رابطه ی تنگاتنگی داشت.

وقتی که رویارویی مردم با مزدوران طاغوت و روند نهضت اسلامی شدت پیدا کرد، حاج احمد متوسلیان چندین مرتبه به مرز شهادت نزدیک شد و تلاش و ایثار چشمگیری در روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ از خود نشان داد. حاج احمد متوسلیان، مسئولیت تشکیل کمیته انقلاب اسلامی محل خویش را پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برعهده گرفت و به این ارگان، پس از شکل گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد و با حداقل امکانات موجود بهمراه همرزمانش، نیروها را سازمان دهی کرد.

تاریخ شهادت حاج احمد متوسلیان,شهادت حاج احمد متوسلیان,زندگی نامه شهید حاج احمد متوسلیاندر اوایل خرداد ۱۳۵۹ مسئولیت سپاه مریوان بر عهده حاج احمد متوسلیان گذاشته شد

حاج احمد متوسلیان در اسفند ۱۳۵۷ وقتی که قیام های کردستان شروع شد؛ به صورت داوطلبانه به بوکان و سقز و بانه رفت. پس از آن به سنندج برای آزادسازی این شهر، سفر کرد. وی مسئولیت سپاه مریوان را در اوایل خرداد ۱۳۵۹ عهده دار شد. در دی ماه ۱۳۶۰  حاج احمد متوسلیان و ابراهیم همت، به عنوان رهبران عملیات محمد رسول الله از دو محور مریوان و پاوه بر روی منطقه خرمال معرفی شدند که این عملیات سنگ بنای تاسیس تیپ ۲۷ رسول الله بود. وقتی که حاج احمد متوسلیان از مراسم حج در سال ۱۳۶۰ بازگشت، به عنوان مأمور فرماندهی سپاه مریوان و پاوه تیپ محمد رسول الله از طرف محسن رضایی ( فرمانده کل سپاه) انتخاب شد. او با بروجردی به سمت جبهه های جنوب حرکت کرد.

عملیات بیت المقدس در شب ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ از منطقه دارخوین به سمت جاده اهواز–خرمشهر به فرماندهی احمد متوسلیان آغاز شد و در تیجه خرمشهر آزاد شد.

سفر حاج احمد متوسلیان به لبنان

در اواخر خرداد سال ۱۳۶۱ احمد متوسلیان طی مأموریتی با یک هیئت عالی رتبه دیپلماتیک از مسئولین سیاسی- نظامی کشورمان به سوریه رفت تا به بررسی روش مساعدت به مردم لبنان بپردازد.

ربوده شدن حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان بهمراه سه نفر دیگر از همراهانش در ۱۴ تیرماه ۱۳۶۱، در مسیر طرابلس به بیروت در حالیکه به محل کارشان در سفارت ایران عازم شده بودند، توسط نیروهای حزب فالانژ لبنان اسیر شدند. رادیو اسرائیل، بعد از ربوده شدن احمد متوسلیان و همراهانش گفت:طراح عملیات فتح المبین و بیت المقدس به نام ژنرال احمد متوسلیان، در پست بازرسی« برباره» به اسارت گرفته شده است. این سخن، بیانگر شناخت کامل اسرائیل از حاج احمد متوسلیان بود.

شک ها دربارهٔ زنده بودن حاج احمد متوسلیان

بیانیه ی وزارت امور خارجه درخصوص سالگرد ربوده شدن این دیپلمات ها به شرح زیر بود:“دیپلمات های ربوده شده در لبنان، بنابر شواهد و قرائن موجود، تحویل نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی شده و متعاقبا به سرزمین های اشغالی منتقل شده اند و در حال حاضر در زندان های این رژیم نامشروع هستند.”

طبق گفته ی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با وجود اعلام کشته شدن کاردار جمهوری اسلامی ایران به نام سید محسن موسوی و همراهانش در بیروت در ابتدای کار؛ شواهد و مدارک نشان می دهد که آنها تحت اسارت اسرائیل درآمده اند.

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان,فعالیت های حاج احمد متوسلیان,عکس حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان یکی از ۴ فرد ربوده شده ایران در لبنان در سال ۱۳۶۱ است

یک یونانی که از زندان های اسرائیل، آزاد شده بود؛ به سفارت ایران در یونان رفت و گفت که در زندانهای اسرائیل، هر چهار ایرانی را دیده است.

تندیس حاج احمد متوسلیان در مرز فلسطین

به قصد یادبود از ربوده شدن حاج احمد متوسلیان، در مارون الرأس در مرز فلسطین، تندیسی از او نصب کردند. در تندیسی که توسط عبدالمجید فراهانی ساخته شده، انگشت اشاره احمد متوسلیان به سمت اسرائیل است.

فیلم سینمایی ایستاده در غبار

در سال ۱۳۹۴ فیلم ایستاده در غبار به کارگردانی محمدحسین مهدویان ساخته شد. این فیلم درباره ی ماجرای زندگی احمد متوسلیان است و نقش احمد متوسلیان را هادی حجازی فر بازی میکند. این فیلم، رتبه قابل قبولی را در آرای مردمی کسب کرده است. درواقع آرای مردمی را در بین پنج فیلم نخست، از آن خود کرده است.« ایستاده در غبار»، بعد از فیلم« ابد و یک روز» با کسب چهار سیمرغ، رکورد دار جشنواره سی و چهارم شد.

تأیید و پیدا شدن پیکر حاج احمد متوسلیان

پس از ۳۸ سال از واقعهٔ ربوده شدن احمد متوسلیان،« سیدمحسن موسوی»،« تقی رستگار مقدم» و« کاظم اخوان» و به اسارت گرفته شدنشان توسط نیروهای شبه نظامی فالانژ، تائید شد که این دیپلمات ایرانی در ساحل مدیترانه تیرباران شدند و محل دفنشان مشخص است.

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان,فعالیت های حاج احمد متوسلیان,عکس حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان در سال ۱۳۵۱ دیپلم گرفت

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش