پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۲۴

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان و ماجرای شهادتش (+ تصاویر)

حاج احمد متوسلیان,ربوده شدن حاج احمد متوسلیان,بیوگرافی حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان در دوران سربازی، فردی مذهبی و مومن بود
یکی از نظامیان ایرانی، حاج احمد متوسلیان نام داشت که از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ ایران و عراق به شمار می رفت و در لشکر ۲۷ محمد رسول الله به عنوان فرمانده فعالیت میکرد. وی در سال ۱۳۶۱ از ۴ فرد ربوده شده ایران در لبنان به شمار می رفت.

چکیده ای از بیوگرافی حاج احمد متوسلیان

نام:احمد متوسلیان یزدی

زاده:۱۵ فروردین ۱۳۳۲

زادگاه:تهران 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان

احمد متوسلیان در یکی از محلات جنوب شهر تهران در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۳۲ دیده به جهان گشود. غلامحسین متوسلیان، نام پدر این شهید بود و نام مادرش بی بی معصومه حسینی زاده است. او به غیر از خودش، سه برادر و سه خواهر دارد.

دوران تحصیل و سربازی حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان در دبستان دولتی اشرافی، تحصیلات خود را شروع کرد ولی سال بعد، به ادامه تحصیل در مدرسه اسلامی مصطفوی پرداخت و در کلاس اول مجددا ثبت نام کرد و تحصیلات ابتدایی را در این مدرسه تمام کرد و در کنار تحصیلاتش، در شغل شیرینی فروشی پدرش در بازار تهران مشغول بود. احمد در سال های اولی که به مدرسه می رفت؛ شخصیت بسیار منزوی داشت ولی پس از گذشت چندین سال در مدرسه بخاطر قد بلند و جسه درشتش به حامی ضعیف ترها تبدیل شد.

حاج احمد متوسلیان، پس از اتمام دوره ی ابتدایی اش در هنرستان صنعتی ثبت نام کرد و موفق به اخذ مدرک دیپلم در سال ۱۳۵۱ گردید تا این که به خدمت سربازی برای گذراندن دوره تخصصی تانک در شیراز اعزام شد و سپس به سرپل ذهاب اعزام شد. او در دانشگاه علم و صنعت ایران  در رشته مهندسی الکترونیک در سال ۱۳۵۶ پذیرفته شد.

فعالیت های حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان، یک فرد مذهبی و مومن در دوران سربازی بود و به بیان مخالفت خود با رژیم ستمشاهی در بحث ها می پرداخت. پس از این که خدمت سربازی اش را تمام کرد؛ با استخدام در یک شرکت تاسیساتی خصوصی بمدت چند ماه فعالیت کرد تا این که به خرم آباد منتقل شد و فعالیت های سیاسی- تبلیغی خود را در خرم آباد ادامه داد.

اکیپی از کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک در سال ۱۳۵۴ پس از مدتها تعقیب و گریز حاج احمد متوسلیان، او را بازداشت و در سلول انفرادی زندان مخوف فلک الافلاک خرم آباد بمدت ۵ ماه زندانی کردند. پس از این که حاج احمد متوسلیان از زندان، آزاد شد؛ در سال ۱۳۵۶ در شروع قیام های خونین قم و تبریز در محلات جنوبی تهران، نقش رابط و هماهنگ کننده تظاهرات را بر عهده گرفت و با حرکت های مکتبی محافل دانشجویی و روحانیت مبارز تهران، رابطه ی تنگاتنگی داشت.

وقتی که رویارویی مردم با مزدوران طاغوت و روند نهضت اسلامی شدت پیدا کرد، حاج احمد متوسلیان چندین مرتبه به مرز شهادت نزدیک شد و تلاش و ایثار چشمگیری در روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ از خود نشان داد. حاج احمد متوسلیان، مسئولیت تشکیل کمیته انقلاب اسلامی محل خویش را پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برعهده گرفت و به این ارگان، پس از شکل گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد و با حداقل امکانات موجود بهمراه همرزمانش، نیروها را سازمان دهی کرد.

تاریخ شهادت حاج احمد متوسلیان,شهادت حاج احمد متوسلیان,زندگی نامه شهید حاج احمد متوسلیاندر اوایل خرداد ۱۳۵۹ مسئولیت سپاه مریوان بر عهده حاج احمد متوسلیان گذاشته شد

حاج احمد متوسلیان در اسفند ۱۳۵۷ وقتی که قیام های کردستان شروع شد؛ به صورت داوطلبانه به بوکان و سقز و بانه رفت. پس از آن به سنندج برای آزادسازی این شهر، سفر کرد. وی مسئولیت سپاه مریوان را در اوایل خرداد ۱۳۵۹ عهده دار شد. در دی ماه ۱۳۶۰  حاج احمد متوسلیان و ابراهیم همت، به عنوان رهبران عملیات محمد رسول الله از دو محور مریوان و پاوه بر روی منطقه خرمال معرفی شدند که این عملیات سنگ بنای تاسیس تیپ ۲۷ رسول الله بود. وقتی که حاج احمد متوسلیان از مراسم حج در سال ۱۳۶۰ بازگشت، به عنوان مأمور فرماندهی سپاه مریوان و پاوه تیپ محمد رسول الله از طرف محسن رضایی ( فرمانده کل سپاه) انتخاب شد. او با بروجردی به سمت جبهه های جنوب حرکت کرد.

عملیات بیت المقدس در شب ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ از منطقه دارخوین به سمت جاده اهواز–خرمشهر به فرماندهی احمد متوسلیان آغاز شد و در تیجه خرمشهر آزاد شد.

سفر حاج احمد متوسلیان به لبنان

در اواخر خرداد سال ۱۳۶۱ احمد متوسلیان طی مأموریتی با یک هیئت عالی رتبه دیپلماتیک از مسئولین سیاسی- نظامی کشورمان به سوریه رفت تا به بررسی روش مساعدت به مردم لبنان بپردازد.

ربوده شدن حاج احمد متوسلیان

حاج احمد متوسلیان بهمراه سه نفر دیگر از همراهانش در ۱۴ تیرماه ۱۳۶۱، در مسیر طرابلس به بیروت در حالیکه به محل کارشان در سفارت ایران عازم شده بودند، توسط نیروهای حزب فالانژ لبنان اسیر شدند. رادیو اسرائیل، بعد از ربوده شدن احمد متوسلیان و همراهانش گفت:طراح عملیات فتح المبین و بیت المقدس به نام ژنرال احمد متوسلیان، در پست بازرسی« برباره» به اسارت گرفته شده است. این سخن، بیانگر شناخت کامل اسرائیل از حاج احمد متوسلیان بود.

شک ها دربارهٔ زنده بودن حاج احمد متوسلیان

بیانیه ی وزارت امور خارجه درخصوص سالگرد ربوده شدن این دیپلمات ها به شرح زیر بود:“دیپلمات های ربوده شده در لبنان، بنابر شواهد و قرائن موجود، تحویل نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی شده و متعاقبا به سرزمین های اشغالی منتقل شده اند و در حال حاضر در زندان های این رژیم نامشروع هستند.”

طبق گفته ی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با وجود اعلام کشته شدن کاردار جمهوری اسلامی ایران به نام سید محسن موسوی و همراهانش در بیروت در ابتدای کار؛ شواهد و مدارک نشان می دهد که آنها تحت اسارت اسرائیل درآمده اند.

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان,فعالیت های حاج احمد متوسلیان,عکس حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان یکی از ۴ فرد ربوده شده ایران در لبنان در سال ۱۳۶۱ است

یک یونانی که از زندان های اسرائیل، آزاد شده بود؛ به سفارت ایران در یونان رفت و گفت که در زندانهای اسرائیل، هر چهار ایرانی را دیده است.

تندیس حاج احمد متوسلیان در مرز فلسطین

به قصد یادبود از ربوده شدن حاج احمد متوسلیان، در مارون الرأس در مرز فلسطین، تندیسی از او نصب کردند. در تندیسی که توسط عبدالمجید فراهانی ساخته شده، انگشت اشاره احمد متوسلیان به سمت اسرائیل است.

فیلم سینمایی ایستاده در غبار

در سال ۱۳۹۴ فیلم ایستاده در غبار به کارگردانی محمدحسین مهدویان ساخته شد. این فیلم درباره ی ماجرای زندگی احمد متوسلیان است و نقش احمد متوسلیان را هادی حجازی فر بازی میکند. این فیلم، رتبه قابل قبولی را در آرای مردمی کسب کرده است. درواقع آرای مردمی را در بین پنج فیلم نخست، از آن خود کرده است.« ایستاده در غبار»، بعد از فیلم« ابد و یک روز» با کسب چهار سیمرغ، رکورد دار جشنواره سی و چهارم شد.

تأیید و پیدا شدن پیکر حاج احمد متوسلیان

پس از ۳۸ سال از واقعهٔ ربوده شدن احمد متوسلیان،« سیدمحسن موسوی»،« تقی رستگار مقدم» و« کاظم اخوان» و به اسارت گرفته شدنشان توسط نیروهای شبه نظامی فالانژ، تائید شد که این دیپلمات ایرانی در ساحل مدیترانه تیرباران شدند و محل دفنشان مشخص است.

پرونده حاج احمد متوسلیان همچنان در حال پیگیری است/ از سخنان سرلشکر سلامی برداشت ناصواب شد

پرونده حاج احمد متوسلیان همچنان در حال پیگیری است/ از سخنان سرلشکر سلامی برداشت ناصواب شد
سردار رمضان شریف با اشاره به برداشت ناصواب برخی اشخاص و رسانه ها از سخنان اخیر فرمانده کل سپاه پیرامون جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان گفت : در وضعیت ایشان و همراهان تغییری صورت نپذیرفته و پرونده سرنوشت آنان همچنان مفتوح و توسط مراجع سیاسی و حقوقی کشور در حال پیگیری است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز ؛ در پی دیدار نوروزی سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با خانواده های معظم شهیدان سعید و محمد طوقانی و مهدی ذاکرحسینی و نیز "جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان" و برخی اظهار نظرها پیرامون سخنان وی در این دیدار ؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه بیان داشت: از سخنان فرمانده کل سپاه در تجلیل و تمجید از شخصیت "جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان" و نقش پیشتازانه او در گشودن راه فتح قدس و مسیر آزادی قدس شریف و رهایی مردم مظلوم فلسطین از یوغ سلطه و ستم اشغالگران صهیونیست و حامیان آن ها که در دیدار با خانواده معظم ایشان انجام پذیرفته است ؛ برداشت ناصواب شده و برخی اشخاص و رسانه ها تلقی شهادت قطعی حاج احمد متوسلیان را داشته اند.


وی افزود: برای تنویر افکار عمومی اعلام می شود در وضعیت جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان و سرنوشت قطعی ایشان تاکنون تغییری حاصل نشده است و پرونده وی و همراهان " کاظم اخوان ، تقی رستگار مقدم و سید محسن موسوی " که در ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۶۱ در منطقه "باره" لبنان توسط نیروهای فالانژ ربوده شده اند، همچنان مفتوح و توسط مراجع سیاسی و حقوقی کشور در حال پیگیری است .


سردار شریف با اظهار امیدواری نسبت به روشن شدن هر چه سریع تر سرنوشت جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان و دیگر عزیزان همراه وی تصریح کرد: عنوان جاوید الاثر و یا شهید جاویدالاثر یک اصطلاح عرفی بوده و برای تکریم و تجلیل شماری از فرماندهان و رزمندگان اسلام در دفاع مقدس و جبهه مقاومت اسلامی به کار می رود که از سرنوشت قطعی آنها (شهادت یا زنده بودن ) اطلاعات موثقی در دست نیست.

بیوگرافی حاج احمد متوسلیان,فعالیت های حاج احمد متوسلیان,عکس حاج احمد متوسلیانحاج احمد متوسلیان در سال ۱۳۵۱ دیپلم گرفت

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 19
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
احمد متوسلیان مردی
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش