پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۲:۵۵ - ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۱۷۱۸
نجوم و فضا

آیا زمین اولیه دنیایی کاملا آبی بود؟

کره زمین,مریخ
براساس نتایج تحقیقات جدید، اقیانوس وسیع جهانی ممکن است در اوایل دوران آرچئان، ۴ تا ۳.۲ میلیارد سال پیش ، زمین اولیه را پوشانده باشد و علت آن گوشته گرمتر از امروز است.

به گزارش ایسنا، ، یافته های جدید فرضیه های قبلی مبنی بر اینکه اندازه اقیانوس جهانی زمین با گذشت زمان ثابت مانده است را به چالش میکشد و به گفته پژوهشگران، تحقیق حاضر، سرنخی از چگونگی تغییر اندازه این اقیانوس در طول زمان ارائه می دهد.

شایان ذکر است که بیشتر آب های سطحی زمین در اقیانوس ها جاری هستند ولی یک مخزن دوم آب در اعماق فضای داخلی زمین به شکل هیدروژن و اکسیژن متصل به مواد معدنی گوشته نیز وجود دارد.

پژوهشگران مؤسسه AGU Advances که مطالعات و تفسیرهای تاثیرگذار و دارای دسترسی آزاد را در خصوص زمین و علوم فضایی منتشر می کنند، تخمین می زنند، گوشته امروز زمین به صورت بالقوه چه میزان آب میتواند داشته باشد و چه مقدار آب در گذشته ذخیره کرده باشد.

یافته ها نشان می دهد، با توجه به اینکه اوایل، زمین گرمتر از امروز بود، امکان دارد گوشته آن آب کمتری داشته است برای این که مواد معدنی گوشته در دمای بالاتر، آب کمتری را نگه می دارد. با فرض اینکه جبه گوشته در حال حاضر بیش از ۰.۳ تا ۰.۸ برابر جرم، اقیانوس داشته باشد، یک اقیانوس سطح بزرگتر ممکن است در اوایل دوران باستان وجود داشته باشد. در آن زمان ، گوشته حدود ۱۹۰۰- ۳۰۰۰ درجه کلوین( ۲۹۶۰- ۴۹۴۰ درجه فارنهایت) بود در حالیکه امروز ۱۶۰۰ تا۲۶۰۰ درجه کلوین( ۲۴۲۰- ۴۲۲۰ درجه فارنهایت) است.

به گفته پژوهشگران، اگر زمین اولیه دارای اقیانوس بزرگتری نسبت به امروز بوده است، می توانست ترکیب جو اولیه را تغییر داده باشد و میزان تابش نور خورشید به فضا را کاهش دهد. این عوامل می توانستند بر آب وهوا و زیستگاهی که از نخستین زندگی روی زمین پشتیبانی کرده ، تأثير بگذارند.

ربکا فیشر، فیزیکدان مواد معدنی از دانشگاه هاروارد ایالات متحده و یکی از پژوهشگران تحقیق جدید بیان کرد:« گاهی اوقات به آسانی فراموش می کنیم که فضای داخلی عمیق یک سیاره برای آنچه در سطح آن رخ می دهد، مهم است. اگر گوشته فقط مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد، باید این آب در جای دیگری باشد، بدین ترتیب آنچه در هزاران کیلومتر زیر سطح می گذرد میتواند پیامدهای بسیار بزرگی داشته باشد.»

سطح دریا در طول ۵۴۱ میلیون سال گذشته کاملاً ثابت مانده است. میزان سطح دریا در اوایل تاریخ زمین برای ارزیابی بیشتر چالش برانگیز است، زیرا شواهد اندکی از دوران باستان باقی مانده است. از نظر زمین شناسی، با گذشت زمان، آب میتواند از طريق سطح اقیانوس به داخل زمین و صفحات زمین ساخت حرکت کند، ولی اندازه میزان آب به خوبی درک نشده است. به علت این کمبود اطلاعات، دانشمندان تصور کرده بودند که اندازه اقیانوس جهانی در طول زمان زمین شناسی ثابت مانده است.

در تحقیق جدید، جونجی دونگ و همکار وی، فیزیکدان مواد معدنی دانشگاه هاروارد، مدلی را برای تخمین مقدار کل آبی که گوشته زمین به صورت بالقوه میتواند طبق درجه حرارت ذخیره کند، ایجاد کردند. او داده های موجود در خصوص میزان آب ذخیره مواد معدنی مختلف گوشته را در نظر گرفت، همچنین بررسی کرد که کدام یک از این ۲۳ ماده معدنی در اعماق و زمان های مختلف گذشته زمین وجود داشتند. سپس پژوهشگران تخمین های ذخیره سازی را با حجم زمین در هنگام سرد شدن زمین، مرتبط کردند.

کره زمین,مریخ

جون کورناگا، ژئوفیزیکدان دانشگاه ییل ایالات متحده که در این تحقیقات شرکت نکرده بود، خاطرنشان کرد :این نخستین بار است که دانشمندان داده های فیزیک معدنی مربوط به ذخیره آب در گوشته را به اندازه اقیانوس پیوند می دهند واین ارتباط هرگز در گذشته مطرح نشده است.

دونگ و فیشر اظهار کردند:برآورد آنان از ظرفیت ذخیره آب گوشته با عدم اطمینان به موارد زیادی همراه است. به طورمثال ، دانشمندان کاملاً نمی دانند که چه مقدار آب را میتوان در بریدگمنیت، ماده معدنی اصلی گوشته ذخیره کرد.

یافته های جدید چگونگی تغییر اقیانوس جهانی را با گذشت زمان روشن می کند و میتواند دانشمندان را در درک بهتر چرخه آب در کره زمین و سایر سیارات با قابلیت حیات موجودات، کمک کند.

سوزان ون در لی، متخصص لرزه نگاری دانشگاه نورث وسترن که در این مطالعه شرکت نکرده است، خاطرنشان کرد:« قطعاً دانستن تحول بودجه جهانی آب به صورت کمی مفید است. فکر می کنم این یافته ها برای لرزه نگاران مانند من که تصویربرداری از ساختار گوشته فعلی را انجام میدهند و میزان آب آنرا تخمین می زنند، همچنین برای افرادی که در جستجوی سیاره های دیگر دارای آب هستند و افرادی که می خواهند منشاء آب زمین را بیابند، مهم هستند.»

دونگ و فیشر اکنون از همان روش برای محاسبه میزان آب در مریخ استفاده می کنند.

دونگ بیان کرد:« امروز مریخ بسیار سرد و خشک بنظر میرسد ولی بسیاری از شواهد ژئوشیمیایی و ژئومورفولوژیکی نشان می دهد که مریخ در اوایل ممکن است مقداری آب روی سطح و حتی یک اقیانوس کوچک داشته باشد بدین ترتیب علاقه زیادی به درک چرخه آب در مریخ وجود دارد.»

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش