دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
۱۲:۱۶ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۵۹۰
نجوم و فضا

آزمایش های علمی بی نظیری که فضانوردان کرو- ۱ در فضا انجام خواهند داد

کرو-1,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

اولین مأموریت سرنشین دار تجاری عملیاتی به ایستگاه فضایی بین المللی« کرو- ۱» نه تنها فضانوردان بلکه چند آزمایش علمی بی نظیر را هم به این آزمایشگاه مداری خواهد برد تا آغازی برای فناوری های آینده باشند.

تا ساعاتی دیگر کپسول کرو دراگون طی مأموریت کرو- ۱ چهار فضانورد را راهی ایستگاه فضایی بین المللی خواهد کرد. در این پرواز« مایکل هاپکینز»( Michael Hopkins)،« ویکتور گلاور»( Victor Glover) و« شانون واکر»( Shannon Walker) از ناسا و« سویچی ناگوچی»( Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن( JAXA) حضور خواهند داشت.

بعضی از آزمایش هایی که همراه با فضانوردان به ایستگاه خواهد رفت حاوی سنگ های میکروب خوار، آزمایش بخش هایی از لباس های فضایی آینده و یک پروژه ی زیستی دانش آموزی است. جزئیات برخی از این آزمایش ها به صورت زیر خواهد بود.

فیزیولوژی غذایی

چند ماه شناور بودن در اطراف زمین می تواند سیستم ایمنی یک فضانورد را تغییر دهد. بنابراین در آزمایش فیزیولوژی غذایی این موضوع بررسی می شود که چگونه تغییرات رژیم غذایی فضانوردان در حال چرخش در مدار، می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را همراه با« میکروبیوم» روده ی آن ها تغییر دهد یا تقویت کند. میکروبیوم یا ریزاندامگان هم زیست انسان به زیست بوم میکروبی در بدن گفته می شود.

هدف کلی این آزمایش بهبود رژیم غذایی در پروازهای فضایی و سلامت فضانوردان است. این مطالعه هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی در حال انجام است و فضانوردان کرو- ۱ برای توسعه ی آن دوباره ابزار تازه ای را به فضا می برند. در جریان ماموریت کرو- ۱، قرار است ویکتور گلاور نمونه های بیولوژیکی بدن خود را به عنوان یک شرکت کننده در آزمایش، جمع آوری کند.

ژن ها در فضا- ۷

این آزمایش دانش آموزی، از« فینسام سامسون»( Finsam Samson) و« یوجی وانگ»( Yujie Wang) در دبیرستان« تروی» میشیگان است که یکی از برندگان مسابقه ی« ژن ها در فضا» برای دانش آموزان در پایه های ۷ تا ۱۲ بود. در این آزمایش چگونگی تغییر عملکرد مغز در مأموریت های فضایی، با هدف کمک بهتر به فضانوردان در انجام مأموریت های طولانی مدت در ایستگاه فضایی، ماه و دیگر مقصدهای مقاصد اعماق فضا، مطالعه خواهد شد.

SERFE و لباس فضایی

ناسا مشغول توسعه ی لباس فضایی بعدی خود است که به آن واحد تحرک خارجی کاوش( xEMU) می گوشد. بر خلاف لباس فضانوردی فعلی سازمان ناسا که برای راهپیمایی های فضایی خارج از این آزمایشگاه مداری استفاده می شود، نسل جدیدتر لباس های فضایی از تبخیر آب برای حذف گرما از بدن یک فضانورد و حفظ دمای ایمن در طول راهپیمایی های فضایی استفاده خواهد کرد.

عنصر کلیدی این سیستم تبخیرگر غشای آب لباس فضانوردی است که از قبل در ایستگاه قرار دارد و از طریق شبیه سازی راهپیمایی فضایی در مأموریت کرو- ۱ توسط« آزمایش پروازی منع تبخیر از لباس فضایی»( Spacesuit Evaporation Rejection Flight Experiment) انجام خواهد شد. در این آزمایش ۲۵ راهپیمایی هشت ساعته ی شبیه سازی شده انجام می شود تا عملکرد این فناوری و لباس فضایی در فضا بررسی شود.

زیستگاه گیاهی- ۰۲

ایستگاه فضایی بین المللی به علت باغچه های گوناگون خود در مدار زمین شهرت پیدا کرده است و مأموریت کرو- ۱ با کاهو، گل و گیاهان دیگر به پژوهش های قبلی می افزاید. اخیرا یک مأموریت تجاری تجاری فضاپیمای سیگنوس نورثروپ گرامن بذر تربچه را به ایستگاه تحویل داده است و فضانوردان آن ها را برای آزمایش« زیستگاه گیاهی- ۰۲»( Plant Habitat- 02) درون یک زیستگاه پیشرفته ی گیاهی پرورش می دهند.

فضانوردان آینده در مأموریت های طولانی مدت برای بخشی از رژیم غذایی خود از گیاهان استفاده می کنند و تربچه به دلیل مغذی بودن و توانایی رشد سریع، بسیار مفید خواهد بود. تربچه همچنین شبیه گیاه« رشادی گوش موشی»( Arabidopsis) است که بارها در ریزگرانش مطالعه شده است.

BioAsteroid

فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از آزمایش BioAsteroid که در تاریخ ۲ دسامبر( ۱۲ آذر) با مأموریت باری اسپیس ایکس به ایستگاه آغاز خواهد شد، میکروب هایی را که می توانند با سنگ ها برهم کنش داشته باشند، از نزدیک بررسی خواهند کرد.

کاربردهای احتمالی این پژوهش میتواند شامل ایجاد سامانه های پشتیبانی از حیات باشد که از سنگ پوشه( Regolith) که خاک غبارآلود ماه و اجرام کوچک است، یا تجزیه ی سنگ ها به خاک برای استفاده ی گیاهان یا استخراج مواد معدنی بهره می برد. دانشمندان امیدوارند که با این آزمایش ها بتوان از مواد بیشتری در ماه، مریخ یا دیگر مقصدهای فضایی برای کمک به خدمه ی آینده در ساخت پایگاه ها و حمل منابع کمتری از زمین برای صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل استفاده کرد.

تراشه های بافتی

در این آزمایش بیولوژی بی نظیر که توسط خدمه ی کرو- ۱ انجام خواهد شد، سلول های انسانی روی یک ماتریس سه بعدی به اندازه ی انگشت شست قرار می گیرد و نوعی ارگان مصنوعی کوچک ایجاد می شود که عملکردهای اندام را شبیه سازی می کند. آزمایش تراشه های بافتی در فضا که در پرواز باری ۲ دسامبر( ۱۲ آذر) اسپیس ایکس فرستاده خواهد شد، شیوه ی واکنش سلول های انسانی و انطباق آن ها با داروها، استرس و تغییرات ژنتیکی در حین پرواز فضایی را بررسی می کند.

فضانوردان کرو- ۱ سلول های ریه های انسان، مغز استخوان، عضلات و دیگر اندام ها را مطالعه خواهند کرد. یک پرسش اساسی که پژوهشگران امیدوارند بتوانند به آن بپردازند این است که چگونه انسان بعد از چند هفته یا چند ماه در ریزگرانش فضا، توده ی عضلانی خود را از دست می دهد.

آزمایش قلب

قلب یکی دیگر از اندام های تحت تأثیر در پروازهای فضایی است. در آزمایش قلب، که ماه آینده به ایستگاه تحویل داده می شود، پژوهشگران برای درک بهتر از بافت های ساخته شده( مصنوعی) قلب که بر روی تراشه بافتی نصب شده استفاده می کنند تا خطرات قلبی- عروقی را پیش از پروازهای فضایی بهتر درک کنند و اقدامات لازم را برای مقابله ای قوی با بیماری های قلبی به کار بگیرند. انتظار می رود که این آزمایش نه تنها برای فضانوردان پروازهای فضایی، بلکه برای افرادی هم که در کره ی زمین در معرض بیماری قلبی هستند سودمند باشد.

عکس کاور:در طی« اعزام ۶۴»( Expedition 64) و پس از پیوستن فضانوردان مأموریت کرو- ۱ چندین آزمایش علمی بی نظیر در ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد شد.

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش