پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
۱۲:۱۶ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۵۹۰
نجوم و فضا

آزمایش های علمی بی نظیری که فضانوردان کرو- ۱ در فضا انجام خواهند داد

کرو-1,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

اولین مأموریت سرنشین دار تجاری عملیاتی به ایستگاه فضایی بین المللی« کرو- ۱» نه تنها فضانوردان بلکه چند آزمایش علمی بی نظیر را هم به این آزمایشگاه مداری خواهد برد تا آغازی برای فناوری های آینده باشند.

تا ساعاتی دیگر کپسول کرو دراگون طی مأموریت کرو- ۱ چهار فضانورد را راهی ایستگاه فضایی بین المللی خواهد کرد. در این پرواز« مایکل هاپکینز»( Michael Hopkins)،« ویکتور گلاور»( Victor Glover) و« شانون واکر»( Shannon Walker) از ناسا و« سویچی ناگوچی»( Soichi Noguchi) از آژانس هوافضای ژاپن( JAXA) حضور خواهند داشت.

بعضی از آزمایش هایی که همراه با فضانوردان به ایستگاه خواهد رفت حاوی سنگ های میکروب خوار، آزمایش بخش هایی از لباس های فضایی آینده و یک پروژه ی زیستی دانش آموزی است. جزئیات برخی از این آزمایش ها به صورت زیر خواهد بود.

فیزیولوژی غذایی

چند ماه شناور بودن در اطراف زمین می تواند سیستم ایمنی یک فضانورد را تغییر دهد. بنابراین در آزمایش فیزیولوژی غذایی این موضوع بررسی می شود که چگونه تغییرات رژیم غذایی فضانوردان در حال چرخش در مدار، می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را همراه با« میکروبیوم» روده ی آن ها تغییر دهد یا تقویت کند. میکروبیوم یا ریزاندامگان هم زیست انسان به زیست بوم میکروبی در بدن گفته می شود.

هدف کلی این آزمایش بهبود رژیم غذایی در پروازهای فضایی و سلامت فضانوردان است. این مطالعه هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی در حال انجام است و فضانوردان کرو- ۱ برای توسعه ی آن دوباره ابزار تازه ای را به فضا می برند. در جریان ماموریت کرو- ۱، قرار است ویکتور گلاور نمونه های بیولوژیکی بدن خود را به عنوان یک شرکت کننده در آزمایش، جمع آوری کند.

ژن ها در فضا- ۷

این آزمایش دانش آموزی، از« فینسام سامسون»( Finsam Samson) و« یوجی وانگ»( Yujie Wang) در دبیرستان« تروی» میشیگان است که یکی از برندگان مسابقه ی« ژن ها در فضا» برای دانش آموزان در پایه های ۷ تا ۱۲ بود. در این آزمایش چگونگی تغییر عملکرد مغز در مأموریت های فضایی، با هدف کمک بهتر به فضانوردان در انجام مأموریت های طولانی مدت در ایستگاه فضایی، ماه و دیگر مقصدهای مقاصد اعماق فضا، مطالعه خواهد شد.

SERFE و لباس فضایی

ناسا مشغول توسعه ی لباس فضایی بعدی خود است که به آن واحد تحرک خارجی کاوش( xEMU) می گوشد. بر خلاف لباس فضانوردی فعلی سازمان ناسا که برای راهپیمایی های فضایی خارج از این آزمایشگاه مداری استفاده می شود، نسل جدیدتر لباس های فضایی از تبخیر آب برای حذف گرما از بدن یک فضانورد و حفظ دمای ایمن در طول راهپیمایی های فضایی استفاده خواهد کرد.

عنصر کلیدی این سیستم تبخیرگر غشای آب لباس فضانوردی است که از قبل در ایستگاه قرار دارد و از طریق شبیه سازی راهپیمایی فضایی در مأموریت کرو- ۱ توسط« آزمایش پروازی منع تبخیر از لباس فضایی»( Spacesuit Evaporation Rejection Flight Experiment) انجام خواهد شد. در این آزمایش ۲۵ راهپیمایی هشت ساعته ی شبیه سازی شده انجام می شود تا عملکرد این فناوری و لباس فضایی در فضا بررسی شود.

زیستگاه گیاهی- ۰۲

ایستگاه فضایی بین المللی به علت باغچه های گوناگون خود در مدار زمین شهرت پیدا کرده است و مأموریت کرو- ۱ با کاهو، گل و گیاهان دیگر به پژوهش های قبلی می افزاید. اخیرا یک مأموریت تجاری تجاری فضاپیمای سیگنوس نورثروپ گرامن بذر تربچه را به ایستگاه تحویل داده است و فضانوردان آن ها را برای آزمایش« زیستگاه گیاهی- ۰۲»( Plant Habitat- 02) درون یک زیستگاه پیشرفته ی گیاهی پرورش می دهند.

فضانوردان آینده در مأموریت های طولانی مدت برای بخشی از رژیم غذایی خود از گیاهان استفاده می کنند و تربچه به دلیل مغذی بودن و توانایی رشد سریع، بسیار مفید خواهد بود. تربچه همچنین شبیه گیاه« رشادی گوش موشی»( Arabidopsis) است که بارها در ریزگرانش مطالعه شده است.

BioAsteroid

فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از آزمایش BioAsteroid که در تاریخ ۲ دسامبر( ۱۲ آذر) با مأموریت باری اسپیس ایکس به ایستگاه آغاز خواهد شد، میکروب هایی را که می توانند با سنگ ها برهم کنش داشته باشند، از نزدیک بررسی خواهند کرد.

کاربردهای احتمالی این پژوهش میتواند شامل ایجاد سامانه های پشتیبانی از حیات باشد که از سنگ پوشه( Regolith) که خاک غبارآلود ماه و اجرام کوچک است، یا تجزیه ی سنگ ها به خاک برای استفاده ی گیاهان یا استخراج مواد معدنی بهره می برد. دانشمندان امیدوارند که با این آزمایش ها بتوان از مواد بیشتری در ماه، مریخ یا دیگر مقصدهای فضایی برای کمک به خدمه ی آینده در ساخت پایگاه ها و حمل منابع کمتری از زمین برای صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل استفاده کرد.

تراشه های بافتی

در این آزمایش بیولوژی بی نظیر که توسط خدمه ی کرو- ۱ انجام خواهد شد، سلول های انسانی روی یک ماتریس سه بعدی به اندازه ی انگشت شست قرار می گیرد و نوعی ارگان مصنوعی کوچک ایجاد می شود که عملکردهای اندام را شبیه سازی می کند. آزمایش تراشه های بافتی در فضا که در پرواز باری ۲ دسامبر( ۱۲ آذر) اسپیس ایکس فرستاده خواهد شد، شیوه ی واکنش سلول های انسانی و انطباق آن ها با داروها، استرس و تغییرات ژنتیکی در حین پرواز فضایی را بررسی می کند.

فضانوردان کرو- ۱ سلول های ریه های انسان، مغز استخوان، عضلات و دیگر اندام ها را مطالعه خواهند کرد. یک پرسش اساسی که پژوهشگران امیدوارند بتوانند به آن بپردازند این است که چگونه انسان بعد از چند هفته یا چند ماه در ریزگرانش فضا، توده ی عضلانی خود را از دست می دهد.

آزمایش قلب

قلب یکی دیگر از اندام های تحت تأثیر در پروازهای فضایی است. در آزمایش قلب، که ماه آینده به ایستگاه تحویل داده می شود، پژوهشگران برای درک بهتر از بافت های ساخته شده( مصنوعی) قلب که بر روی تراشه بافتی نصب شده استفاده می کنند تا خطرات قلبی- عروقی را پیش از پروازهای فضایی بهتر درک کنند و اقدامات لازم را برای مقابله ای قوی با بیماری های قلبی به کار بگیرند. انتظار می رود که این آزمایش نه تنها برای فضانوردان پروازهای فضایی، بلکه برای افرادی هم که در کره ی زمین در معرض بیماری قلبی هستند سودمند باشد.

عکس کاور:در طی« اعزام ۶۴»( Expedition 64) و پس از پیوستن فضانوردان مأموریت کرو- ۱ چندین آزمایش علمی بی نظیر در ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد شد.

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش