چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۹:۴۰ - ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۰۲۹
اختراعات و پژوهش های علمی

رباتی با توانایی بندبازی ساخته شد

ربات,رباتی با توانایی بندبازی
مهندسان رباتی با توانایی بندبازی ساختند.

مهندسان دانشگاه کارنگی ملون موفق به ساخت یک ربات چهارپا شده اند که می تواند روی یک میله باریک تعادل خود را حفظ کند و راه برود.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، جمعی از پژوهشگران موسسه رباتیک دانشگاه کارنگی ملون روشی را ابداع کرده اند که به یک ربات چهارپا اجازه می دهد روی یک میله باریک با حفظ تعادل راه برود.

راه حل آنها شامل اجرای یک سیستم واکنش چرخ فعال (RWA) است که در پشت ربات چهارپا نصب شده است. این سیستم از طریق یک تکنیک کنترل جدید، ربات را قادر می سازد بدون توجه به موقعیت پاهای خود، به طور مستقل تعادل خود را حفظ کند.

پژوهشگران برای افزایش قابلیت تعادل این ربات از سخت افزاری استفاده کردند که معمولاً برای کنترل ماهواره ها در فضا استفاده می شود.

با بهبود قابلیت های تعادلی و تثبیت کننده این ربات چهارپا میتوان آنرا به محصولی تجاری تبدیل کرد، مشابه با آنچه بر سر پهپادها در حدود یک دهه پیش گذشت.

به نظر میرسد اتفاق بزرگ بعدی در رباتیک، ربات های چهارپا هستند. گروه سازنده این ربات پیش بینی می کند که از آن ها بزودی به عنوان ابزارهای تحقیقاتی در آزمایشگاه ها استفاده می شود و به محصولاتی پرکاربرد در این زمینه تبدیل می شوند.

توانایی های گربه مانند این ربات

این پژوهش جدید با استفاده از یک ربات موسوم به Unitree A۱ انجام شد که دو RWA به محور آن متصل بود. توانایی این ربات برای حفظ تعادل با راه رفتن روی یک میله باریک تعادلی به عرض ۶ سانتی متر آزمایش شد که بدون افتادن از روی آن موفق به انجام آن شد.

علاوه بر این، پژوهشگران مشکل سقوط ربات را با انداختن آن از ارتفاع تقریباً نیم متری در حالی که وارونه بود، شبیه سازی کردند و RWA ها به ربات اجازه دادند تا خود را در هوا بچرخاند و روی پاهایش فرود بیاید.

مقاله پژوهشی این گروه با عنوان «تعادل تقویت شده برای ربات های پادار با استفاده از چرخ های واکنشی» برای ارائه در کنفرانس بین المللی رباتیک و اتوماسیون ۲۰۲۳ که از ۲۹ مه تا ۲ ژوئن در لندن برگزار می شود، تائید شده است.

سیستم RWA تعادل ربات ها را بهبود می بخشد

عناصر استاندارد در ربات های چهارپای مدرن بیشتر شامل نیم تنه و چهار پای جداگانه است که هر کدام به یک انتهای گِرد ختم میشوند و به ربات اجازه می دهند از سطوح ساده و صاف عبور کند و حتی از پله ها بالا برود. با این حال، ربات های چهارپا مانند حیوانات چهارپا دارای چابکی غریزی نیستند و اگر فقط یک یا دو پای آنها روی زمین باشد، ربات نمی تواند به راحتی اختلالات را مدیریت کند و خطر سقوط بسیار بالایی آنرا تهدید می کند.

پژوهشگران برای رفع این مشکل از یک سیستم فعال چرخ واکنشی (RWA) استفاده کرده اند که در پشت یک ربات چهارپا نصب می شود و با کمک یک تکنیک کنترل جدید به ربات اجازه می دهد تا مستقل از موقعیت پاهای خود تعادل برقرار کند.

RWAها بطور گسترده در صنعت هوافضا برای کنترل ماهواره ها و دستکاری حرکت زاویه ای فضاپیماها استفاده می شوند.

این گروه پژوهشی نمونه اولیه خود را با نصب دو RWA بر روی یک ربات تجاری به نام Unitree A۱ ساخت که کنترل حرکت زاویه ای ربات را فراهم می کرد. گفتنی است که سخت افزار ربات را میتوان مدل سازی کرد و در یک الگوریتم کنترل پیش بینی مدل استاندارد ادغام کرد.

این گروه، سیستم خود را با یک مجموعه آزمایش های موفق سنجیدند که توانایی افزایش یافته ربات را برای بازیابی از ضربه های ناگهانی نشان داد.

پژوهشگران می گویند با ادامه کار روی تقویت قابلیت های تثبیت کننده یک ربات چهارپا برای مطابقت با حیوانات چهارپا که این ربات ها از آن ها الهام گرفته شده اند، می توان از آنها در سناریوهای پرمخاطره مانند عملیات های جستجو و نجات در آینده استفاده کرد.

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش