یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۲۹ - ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۱۰۴۴۱۲
اختراعات و پژوهش های علمی

مطالعه بخش‌های دیده نشده از شاهکارهای هنری

دانش زمین‌شناسی در آثار لئوناردو داوینچی

نقاشی لئوناردو داوینچی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
بسیاری از نقاشی‌های قرون‌وسطی و دوره رنسانس در خود حاوی جزئیاتی از طبیعت بوده و امروزه با بررسی آن‌ها می‌توان به شرایط زمین‌شناسی آن دوران پی برد. یکی از این نقاشی‌ها، تصویر مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی است.

به گزارش سیناپرس، در قرون‌وسطی و عصر رنسانس شاهد خلق آثار هنری بسیار ارزشمندی هستیم که هر یک از آن‌ها زینت‌بخش موزه‌ها و گالری‌های مختلفی هستند. این آثار علاوه بر ارزش هنری، در بسیاری از موارد در خود نشانه‌ها و شواهدی از دنیای زمان خوددارند که مطالعه آن‌ها می‌تواند به دانشمندان در تفسیر و بررسی علوم مختلف کمک کند.

لئوناردو داوینچی به دنیای طبیعی علاقه‌مند بوده و از مشاهدات میدانی خود نیز در برخی از نقاشی‌هایش استفاده می‌کرد. وی به‌طور خاص به آب‌های روان و تأثیر فرسایش آن بر سطوح مختلف طبیعت و سنگ‌ها و صخره‌ها علاقه‌مند بود. وی در دفتر خاطرات و نوشته‌های خود می‌نویسد: احتمال دارد که آب موجب شده باشد که زمین به شکل یک سیاره گرد و مدور تبدیل شود.

یکی از این موارد، آثار طبیعی و عوارض زمین‌شناسی هستند.  نخستین تصاویر دقیق از گونه‌های سنگی ترسیم‌شده  در آثار هنری توسط هنرمندان عصر رنسانس جیووانی بلینی  (۱۴۳۷-۱۵۱۶) Giovanni Bellini و لئوناردو داوینچی (۱۴۵۲-۱۵۱۹) یافت می‌شود. بلینی از تصاویر واقع‌بینانه به‌عنوان نشانه‌ای از افتخار به جهان ایجادشده استفاده می‌کند. از سوی دیگر اما لئوناردو داوینچی به دنیای طبیعی علاقه‌مند بوده و از مشاهدات میدانی خود نیز در برخی از نقاشی‌هایش استفاده می‌کرد. وی به‌طور خاص به آب‌های روان و تأثیر فرسایش آن بر سطوح مختلف طبیعت و سنگ‌ها و صخره‌ها علاقه‌مند بود. وی در دفتر خاطرات و نوشته‌های خود می‌نویسد: احتمال دارد که آب موجب شده باشد که زمین به شکل یک سیاره گرد و مدور تبدیل شود.

نقاشی لئوناردو داوینچی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش

امروزه پنج طرح از آثار لئوناردو داوینچی وجود دارد که در آن به‌طور خاص به صخره‌ها و شکل‌گیری آن‌ها پرداخته‌شده است. به نظر می‌رسد صخره‌های تصویر شده در این طرح‌ها توسط باران  شیارخورده و یک دره حلقوی عمیق را به‌طرف کوه بریده است.

ما می‌دانیم که داوینچی طرح‌های اولیه و سیاهه‌های متعددی را برای تکمیل نقاشی‌های اصلی خود کشیده و درنهایت بهترین آن‌ها را برای نقاشی اصلی استفاده می‌کرد. بدون تردید معروف‌ترین اثر داوینچی را می‌توان نقاشی مشهور لبخند مونالیزا محسوب کرد که در سال ۱۵۰۰ میلادی کشیده شد. قطعاً بیشتر شما با این تصویر آشنا هستید اما شاید کمتر کسی به پس‌زمینه این نقاشی و صخره‌هایی که یک دریاچه را احاطه کرده‌اند، توجه کرده باشد.

نقاشی لئوناردو داوینچی,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش

برخی از مورخین اعتقاد دارند که این محل همان دریاچه ایزئو (Iseo) در کوه‌های آلپ کشور ایتالیا است. به‌هرحال احتمالاً داوینچی برخی از مشاهدات زمین‌شناسی خود را در پس‌زمینه این نقاشی پیاده کرده باشد. رود آرنو (Arno) در دوران پیشین توسط یک سد صخره‌ای در نزدیکی شهر فلورانس مهارشده و دریاچه  پالئو (paleo lake) به‌این‌ترتیب شکل‌گرفته بود. داوینچی رسوبات این محل را به‌عنوان رسوبات تشکیل‌شده از آب معرفی می‌کند و  این رسوبات در سواحل دریاچه آرنو و فسیل‌های منطقه هنوز قابل‌مشاهده است.  

به‌محض اینکه سد صخره‌ای طبیعی براثر فرسایش آب از بین رفت، دریاچه مزبور خشک‌شده و به‌این‌ترتیب دره امروزی آرنو شکل گرفت. لئوناردو داوینچی در این محل به بررسی حرکت آب بر پایه دانش هیدرولیک پرداخته و احتمالاً به ارتباط بین رسوبات منطقه، تشکیل دریاچه و سد طبیعی پی برده بود.

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: forbes

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش