یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۳۵

زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچیعکس های لئوناردو داوینچی
لئوناردو داوینچی دانشمندی توانا از تبار ایتالیا است. او در زمینه هنر و نقاشی بسیار معروف است. خیلی از تاریخ دانان معتقد هستند که وی با استعدادترین مرد تاریخ است. لئوناردو داوینچی حتی قادر بوده که تنها با یک دست نقاشی بکشد.

چکیده ای از بیوگرافی لئوناردو داوینچی

نام کامل: لئوناردو دی سر پیرو دا وینچی

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

بیوگرافی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی در ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲ در یک روستای توسکانی زاده شد. او فرزند نامشروع یک مرد ثروتمند، با نام پیرو فرانسیسو دی انتونیو داوینچی و یک زن دهقان به نام کاترین بود. در خصوص دوران کودکی لئوناردو داوینچی اطلاعات زیادی در دست نیست. وی ۵ سال نخست زندگی خویش را با مادرش گذراند، بعد در سال ۱۴۵۷ نزد خانوادهٔ پدرش، پدر بزرگ، مادربزگ و عمویش زندگی کرد. پدر وی با یک دختر شانزده ساله ازدواج می کند، همسر دوم پدرش لئوناردو را خیلی دوست داشت ولی در سن جوانی درگذشت.

لئوناردو داوینچی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه دهکدۀ محل سکونتش گذراند. با این که در مدرسه آنقدر موفق نبود، ولی شور و هیجان زیادی نسبت به طبیعت نشان می داد. لئوناردو داوینچی به صورت غیر رسمی هندسه و ریاضیات را نیز آموخت. در سال ۱۴۶۸ زمانی که او شانزده ساله بود پدرش برای دومین بار با دختر بیست ساله ای به نام فرانسسکا لنفردینی ازدواج کرد.

دوران جوانی لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی را به شاگردی به هنرکده ای در فلورانس فرستادند تا نزد آندرئا دل وروکیو (۱۴۳۵- ۱۴۸۸) که نقاش و مجسمه ساز بود، آموزش ببیند. وروکیو از شهرت فراوانی بهره مند بود؛ بگونه ای که ساخت بنای یادبود «بارتولومئو کولئونی»، سردار نظامی شهر ونیز را به او سپردند. در آتلیه ای که قابلیت ساخت این چنین شاهکارهایی را داشت، لئوناردو داوینچی می توانست چیزهای زیادی بیاموزد.

نقاشی های لئوناردو داوینچی,لئوناردو داوینچی,زندگی نامه لئوناردو داوینچیتصاویر لئوناردو داوینچی

بدون تردید لئوناردو داوینچی در آن جا با رموز فنی ریخته گری و کارهای فلزی آشنا شده و آموخته است که چطور با مطالعه و مشاهده دقیق مدل های برهنه و پوشیده، تابلوها و تندیس هایی را پدید آورد. شمار متعددی از نقاشان و پیکرتراشان خوب، از هنرآموزان کارگاه موفق «وروکیو» بودند، ولی «لئوناردو» بسیار بهتر از یک نوجوان با استعداد بود، بگونه ای که در هفده سالگی در کار پیکر تراشی و دیگر امور مربوط به آن به استاد ماهری تبدیل شده بود و قادر بود ابزارهای پیچیده و ماشین های مورد نیاز را پدید آورد.

لئوناردو داوینچی نیز به پژوهش دربارۀ گیاهان و جانوران گوناگون پرداخت تا بتواند از آن ها در تابلوهایش استفاده کند؛ همچنین، دانش گسترده ای دربارۀ نورشناسی، ژرفانمایی و استفاده از رنگها کسب کرد. چنین آموزشی کافی بود که از هر نوجوان با استعدادی یک هنرمند برجسته بسازد. او بعد از پایان آموزش به شهر میلان رفت. لئوناردو داوینچی در سال ۱۴۷۲ به عضویت گروه قدیس لوقا درآمد. مرکز این گروه یا اتحادیه، که عمدتاً از داروفروشان، پزشکان و هنرمندان تشکیل شده بود، در بیمارستان سانتا ماریانوئووا بود. احتمالاً لئوناردو داوینچی در آن جا فرصتی برای آموختن کالبدشکافی بدست آورد. در ۱۴۷۸ شورای شهر از او خواست نمازخانه سان برناردو در کاخ وکیو را نقاشی کند ولی بنا به دلایلی، این مأموریت را انجام نداد.

نقاشی های معروف لئوناردو داوینچی,اثرات لئوناردو داوینچی,لئوناردو داوینچینقاشی های لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی در دست نوشته های خود ادعا کرده است که دو اتفاق، آینده ی او را تحت تأثیر قرار داده است. اتفاق نخست این بود که بادبادکی از آسمان بر روی گهواره ی او افتاده بود، طوری که بال های بادبادک صورت او را پوشانده بود و اتفاق دوم به زمانی برمیگردد که برای پیاده روی بیرون رفته بود. در راه به غاری برخورد می کند. بخاطر اینکه بسیار کوچک بود، فکر میکرد که یک موجود ترسناک داخل غار است؛ ولی کنجکاوی از ترسش پیشی می گیرد و وی را وادار می کند تا وارد غار شود؛ همین امر باعث شد بتواند جلوی ترس هایش قد علم کند.

اتهام همجنس گرایی به لئوناردو داوینچی

بعد از آنکه لئوناردو داوینچی استعداد خود را در هنر به نمایش گذاشت، خیلی زود توسط هنرمند آندریا دل وروکیو در فلورانس مورد استقبال قرار گرفت. اگر چه زندگی پرباری که به دنبال فعالیت های خلاق او رقم خورده بنظر قریب الوقوع می آمد، ولی وقتی که او و چند مرد جوان دیگر به همجنس گرایی متهم شدند، آرزوهای لئوناردو داوینچی موقتا از مسیر خارج شد و این اتهام مهمی بود که می توانست منجر به اعدام وی شود. لئوناردو ۲۴ ساله تبرئه شد، ولی بعد از آن به مدت دو سال ناپدید شد. او چند وقتی در یکی از نمازخانه های فلورانس بکار پرداخت.

پرتره های باقی مانده از لئوناردو داوینچی

اگر چه خیلی از هنرمندان برجسته بعد از لئوناردو داوینچی، از جمله ونگوگ، مونه، سزان، پیکاسو و متیس، تعداد زیادی تصویر از خودشان به جا گذاشتند، لئوناردو داوینچی تنها یک تصویر از خود به جای گذاشت، پرتره یک مرد در رد چالک، که لئوناردو داوینچی در حدود ۶۰ سالگی آنرا کشید. ​

بیل گیتس مالک تنها دست نوشته مصور لئوناردو داوینچی

بیل گیتس مالک تنها نسخه ۷۲ صفحه ای دست نوشته نقاش لئوناردو داوینچی است، که بعنوان "کدکس همر" نیز شناخته می شود، که در خارج از اروپا قرار دارد. نام این مجموعه از نام "ارل آو لس ت" یا آرماند همر گرفته شده است. این میلیاردر مایکروسافت، دفترچه ای با مضمون علمی از لئوناردو داوینچی را در اواسط دهه ۱۹۹۰ به قیمتی نزدیک به ۴۰ میلیون دلار در یک مزایده خریده است. این اثر، که شامل صفحاتی است که لئوناردو داوینچی بین سال های ۱۵۰۶ تا ۱۵۱۰ در میلان و فلورانس نوشته است، موضوعات متنوعی مثل انتشار نور در آسمان، تفکراتی در مورد اینکه چرا ماه درخشان است و مطالعه هیدرودینامیک را پوشش می دهد. ​

لئوناردو داوینچی,عکس های لئوناردو داوینچی,زندگینامه لئوناردو داوینچیتصاویری از لئوناردو داوینچی

پژوهش های علمی لئوناردو داوینچی

بعضی از مسائلی که لئوناردو داوینچی بر روی آن ها پژوهش انجام داد به شرح زیر میباشد:

- مطالعه پیرامون زمین شناسی و بحث های آن

- مطالعه بر روی آناتومی بدن حیوانات مانند اسب ها، سگ ها و خرس ها

- شناخت حالات چهرهٔ انسان

- نحوه پرواز پرندگان

- آب و هوا و پدیده های آب و هوایی

- نحوه جاری شدن آب

- مطالعه بر روی گیاهان و ساختار آنان

- نور، سایه، آیینه ها و عدسی ها

- پرسپکتیو

- هندسه و اجسام جامد

- مطالعه بر روی آناتومی بدن انسان اسکلت ارگان های داخلی و رگ ها. بیمارستان آن زمان به لئوناردو داوینچی جسد مردگان را برای کالبدشکافی می داد و او در حدود سی جسد را کالبدشکافی نمود و از خیلی از اندام ها طرح هایی کشید. این طرح بعدها به محققان و هنرمندان کمک فراوانی برای کشیدن و شناخت بهتر بدن انسان نمود.

دوران کهنسالی و مرگ لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی اواخر عمر خود را در شهر واتیکان در ایتالیا سپری نمود، مکانی که رافائل و میکل آنژ در آن جا فعالیت داشتند. در ماه اکتبر ۱۵۱۵ فرانسوای اول (François premier) پادشاه فرانسه میلان را به تسخیر خود درآورد. در دسامبر همان سال لئوناردو داوینچی به نزد فرانسوای اول و پاپ لئون دهم فراخوانده شد، به او سفارش جدیدی برای ساخت یک شیر مکانیکی داده شد، شیری که می توانست به طرف جلو گام بردارد و قفسه سینه اش را باز کرده و خوشه ای از گل های سوسن را آشکار سازد.

لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۱۵ به خدمت فرانسوا درآمد و در خانه ای ییلاقی در کلوس لوس در نزدیکی اقامتگاه سلطنتی جای گرفت، وی سه سال پایانی عمر خود را بهمراه ملزی شاگردش در آن جا گذرانید و حقوقی معادل هزار اسکودی (واحد پول آن زمان در ایتالیا) دریافت می کرد. لئوناردو داوینچی در روز دوم ماه مه سال ۱۵۱۹ در حالیکه تبدیل به یکی از دوستان صمیمی فرانسوا شده بود در کلوس لوس فوت کرد واساری این چنین می نویسد که پادشاه، سر داوینچی را در موقع مرگ در آغوش گرفت. بر اساس خواستهٔ او شصت فقیر تابوت او را حمل می کنند. او در کلیسای سنت هابرت تدفین می شود. ملزی بعنوان وارث او شناخته می شود و تمامی پول ها، نقاشی ها، وسایل و دیگر اثرهای او به ملزی تعلق می گیرد.

عکس های لئوناردو داوینچی,زندگینامه لئوناردو داوینچی,آثار لئوناردو داوینچیلئوناردو داوینچی دانشمند مشهور

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش