دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
۱۶:۲۰ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۶۹۷
طبیعت و محیط زیست

پشت پرده مزارع مخفی سوسک در چین!/ آشنایی با خطرات مرتبط با پرورش سوسک

سوسک,مزارع مخفی سوسک درچین
پرورش سوسک در چین در مقیاس وسیع انجام می شود. در حال حاضر صدها مزرعه پرورش سوسک در چین وجود دارد که تعداد کل سوسک هایی که سالیانه در آنها تولید میشوند از جمعیت انسان های جهان بیشتر است.

به گزارش ایسنا، حشرات تولید شده در این مزارع منحصر به فرد ، بیشتر در تولید لوازم آرایشی و دارویی و یا برای خوراک دام استفاده می شوند.

در سال ۲۰۱۸، یک شرکت دارویی چینی به نام" گود دکتر"( Gooddoctor) ادعا کرد که از طریق فروش یک" معجون شفابخش" ساخته شده از سوسک که سالانه توسط هزاران بیمارستان و میلیون ها بیمار چینی برای درمان بیماری های تنفسی، معده و سایر بیماری ها استفاده می شود، ۶۸۴ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

با این حال، استفاده از سوسک در چین فقط به صنایع دارویی و زیبایی محدود نمی شود. این حشرات، غنی از پروتئین هستند و فراوری میشوند و بعنوان یک وعده غذایی ارگانیک برای دام و طیور استفاده می شوند. این کار برای مقابله با ضایعات مواد غذایی انجام می شود.

این سوسک ها همچنین اغلب با دستور العمل های خاصی در بعضی از رستوران های چینی عرضه می شوند.

سوسک,مزارع مخفی سوسک درچین

چرا پرورش سوسک در چین رایج است؟

پرورش سوسک در چین، یک تجارت پرسود است. برخلاف پرورش سنتی حیوانات، هزینه راه اندازی یک مزرعه کوچک سوسک، کم است و به منابع کمی نیاز دارد. علاوه‌براین ، سوسک ها به سرعت تولیدمثل می کنند و فقط در یک سال، یک سوسک نژاد آلمانی و فرزندانش میتوانند ۳۰۰ هزار سوسک دیگر مانند خود به دنیا بیاورند. آنها همچنین به ندرت بیمار میشوند و هیچ نیاز غذای خاص و ویژه ای نیاز ندارند و میتوانند از پسماندهای زباله های آشپزخانه یا همان زباله های خانگی که به راحتی در دسترس هستند، تغذیه کنند.

" وانگ فومینگ" که یکی از تولیدکنندگان بزرگ سوسک در چین است، در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۳ گفت:من به پرورش خوک فکر می کردم، اما این کار با کشاورزی سنتی، حاشیه سود بسیار کمی داشت. شما با سوسک ها می توانید ۲۰ یوان سرمایه گذاری کنید و ۱۵۰ یوان پس بگیرید.

بزرگترین مرکز پرورش سوسک جهان که متعلق به شرکت داروسازی" گود دکتر" است در" شیچانگ" واقع شده است. گزارشی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که این مزرعه پرورش سوسک که توسط هوش مصنوعی نظارت می شود، هر ساله شش میلیارد سوسک تولید می کند. این حشرات که به صورت طبیعی غنی از پروتئین هستند، فرآوری شده و در تهیه خوراک دام و محصولات دارویی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

بسیاری در کشور چین بر این باورند که محصولات مبتنی بر سوسک در برابر اثر زخم، طاسی، اختلالات تنفسی، مشکلات معده و حتی تومورهای سرطانی مؤثر هستند. هرچند شواهد علمی قابل اعتماد کمی موجود است که این باور را تأیید کند، ولی دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که سوسک ها میتوانند زندگی خود را در محیط های کثیف بدون بیمار شدن بگذرانند، زیرا آنتی بیوتیک های قدرتمندی درون بدن خود تولید می کنند که آنها را در این امر یاری می کند. برخی از محققان بر این باورند که سوسک ها امکان دارد در تولید داروهایی برای از بین بردن اَبَرمیکروب هایی مانند"" MRSA که به بسیاری از درمان های موجود مقاوم هستند، ارزشمند باشند.

داروهای مبتنی بر سوسک مدتهاست که در چین تقاضای زیادی دارد و محبوب ترین محصول بهداشتی مبتنی بر سوسک تولید شده توسط شرکت داروسازی" گود دکتر" تاکنون توسط بیش از ۴۰ میلیون بیمار استفاده شده است.

" ون جیانگو" از شرکت" گود دکتر" در یک مصاحبه مدعی شد :خمیر سوسک برای درمان زخم های دهان و معده، زخم های پوستی و حتی سرطان معده مفید است.

در واقع سوسک های له شده با نام علمی" پریپلانتا آمریکانا"( Periplaneta Americana) را میتوان بعنوان مواد تشکیل دهنده در انواع مختلف طب چینی و لوازم آرایشی- پزشکی یافت.

جالب اینجاست که تجارت سوسک در چین نه تنها شرکت های بزرگ را جذب کرده است ، بلکه کشاورزان خرد، انسان دوستان و کارآفرینان را نیز به خود جذب کرده است.

" لی بینگ کای" که روزی در یک دهکده دورافتاده در استان سیچوان فروشنده تلفن همراه بوده و اکنون به پرورش سوسک روی آورده، مزرعه ای دارد که بیش از سه میلیون سوسک را در خود جای داده است. وی ادعا می کند که با فروش سوسک های خشک شده به مزارع خوک، شیلات و شرکت های داروسازی، سود خوبی به دست می آورد.

او در سال ۲۰۱۸ به پایگاه" بیزنس اینسایدر" گفت:مردم فکر می کنند عجیب است که من این نوع تجارت را انجام می دهم، اما ارزش اقتصادی زیادی دارد و هدف من این است که اگر از من پیروی کنند، روستاییان دیگر را به رفاه برسانم.

منطقه" ژانگ کیو"( Zhangqiu) در شهر" جینان"( Jinan) محل استقرار یک مزرعه سوسک بزرگ دیگر است که در ابتدا برای مقابله با مشکل زباله های خانگی ساخته شد ، اما بعداً به منبع خوراک ارگانیک برای دام و طیور بدل شد. یک کارآفرین به نام" لی یانرونگ" مالک این مزرعه است و معتقد است که سوسک ها می توانند به عنوان جایگزین غذایی سالم تر و غنی از پروتئین به جای ماهی ها، پرندگان و طیور، خوک ها و غیره استفاده شوند.

وی می گوید:اگر بتوانیم سوسک ها را در مقیاس وسیع پرورش دهیم، می توانیم پروتئینی را فراهم کنیم که برای کل چرخه اکولوژیکی مفید باشد. می توانیم خوراک حیوانات که در حال حاضر پر از آنتی بیوتیک است را جایگزین کنیم و در عوض خوراک ارگانیک را تامین کنیم که برای حیوانات و خاک زمین نیز مفید است.

" لی" می گوید که سوسک های مزرعه اش روزانه از ۵۰ هزار کیلوگرم زباله خانگی تغذیه می کنند، بنابراین ثابت شده است که این حشرات در پردازش زباله های غذایی که در غیر این صورت به محل های دفن زباله راه می یابند، بسیار مفید هستند.

سوسک,مزارع مخفی سوسک درچین

خطرات مرتبط با پرورش سوسک

تصور کنید مزرعه ای با میلیون ها سوسک به اشتباه باز گذاشته شود و به زودی می بینید که جاده های شهر پر از سوسک شده است. چه احساسی خواهید داشت؟ شما احتمالاً از ترس جان خود همراه با نفرین کردن صاحب مزرعه پرورش سوسک، پا به فرار خواهید گذاشت. در سال ۲۰۱۳ حادثه مشابهی در واقعیت رخ داد که طی آن یک مخزن نگهداری سوسک ها در منطقه" دافنگ" چین توسط یک مجرم ناشناس آسیب دید.

به دلیل این آسیب، بیش از یک میلیون سوسک به بیرون راه یافتند و مزارع ذرت، خانه ها و ساختمان های اطراف را آلوده کردند. مردم محلی این منطقه پس از دیدن هزاران سوسک در اطراف خود دچار وحشت شدند. در نهایت به منظور کنترل هجوم سوسک ها، مسئولان بهداشتی مجبور شدند یک عملیات ضد عفونی در مقیاس وسیع در این منطقه انجام دهد.

از آن پس برای جلوگیری از اتفاق ناگوار مشابه، به عنوان مثال مزرعه ای که توسط شرکت" گود دکتر" اداره می شود، مجهز به یک خندق پر از ماهی های سوسک خوار شده است که سوسک ها در صورت فرار از مزرعه، چاره ای جز سقوط در خندق و خورده شدن توسط این ماهی ها نداشته باشند.

همچنین از طرفی، پرورش سوسک یک کار رایج و شایع نیست و به طور معمول مردم سوسک ها را فقط به عنوان آفاتی می بینند که بیماری ها را گسترش می دهند و اگر یک مزرعه پرورش سوسک در نزدیکی خود پیدا کنند، ممکن است دست به شکایت بزنند، چرا که مانند آنچه در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد ، خود را همیشه در خطر هجوم سوسک ها می بینند.

به همین دلیل است که بسیاری از مزارع سوسک در چین به صورت مخفیانه فعالیت می کنند و اغلب مزرعه ای را پیدا نمی کنید که محل پرورش سوسک باشد و در سردر خود تابلویی بدین مضمون نصب کرده باشد. همچنین اشاره ای به استفاده از سوسک به عنوان یک ماده در مواد تبلیغاتی برای شرکت های آرایشی و بهداشتی و دارویی پیدا نمی کنید و از نام علمی مواد شیمیایی آن در این محصولات استفاده می شود.

پرورش سوسک البته برخلاف مخفی بودنش، یک تجارت غیرقانونی در چین محسوب نمی شود، اما اگر چنین کسب و کاری به نحوی بیش از حد توجه عمومی را به خود جلب کند، یا مشخص شود که در یک منطقه مسکونی پرجمعیت واقع شده است، این احتمال وجود دارد که صاحب مزرعه با مشکلات مختلفی مواجه شود.

با این حال، با وجود این خطرات و نگرانی ها، پرورش سوسک همچنان به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور توسط بسیاری از شرکت ها و کارآفرینان در چین دیده می شود. در همین حال، سایر محصولات مبتنی بر سوسک مانند شیر سوسک که توسط سوسک اقیانوس آرام تولید می شود و توسط برخی به عنوان یک" ابر غذا" معرفی می شود، در نقاط مختلف جهان در حال کسب محبوبیت است و محققان در تلاش هستند تا راه های بیشتری برای مفیدتر ساختن سوسک ها پیدا کنند.

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش