پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۲۰:۴۸ - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۲۰۸
طبیعت و محیط زیست

گرمای شدید زمین تا ۵ سال آینده

کره زمین,گرمای شدید کره زمین
به گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی، کره زمین در ۵ سال آینده می‌پزد.

مطالعه جدید سازمان جهانی هواشناسی هشدار می دهد که زمین طی ۵ سال آینده در گرم ترین دوره ثبت شده خود قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گزارش پیش بینی آب و هوای خود را برای پنج سال آینده منتشر کرده است که حاوی اخبار چندان خوبی نیست و حتی میتوان گفت وحشتناک است.

سازمان جهانی هواشناسی هر ساله به روزرسانی های جهانی سالانه تا یک دهه ای را منتشر می کند. این گزارش با ارائه پیش بینی های اقلیمی برای سال های آینده، (در این مورد از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷) به سیاست گذاران اطلاع رسانی می کند.

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی گفت: این گزارش به این معنی نیست که ما به طور دائم از سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد مشخص شده در توافقنامه پاریس که به گرمایش طولانی مدت در طول سالیان متمادی اشاره دارد، تجاوز خواهیم کرد. با این حال، سازمان جهانی هواشناسی زنگ خطر را به صدا در می آورد که از سطح ۱.۵ درجه سانتیگراد به طور موقت تجاوز خواهیم کرد.

هشدار سازمان جهانی هواشناسی همراه با این پیش بینی است که ۹۸ درصد احتمال دارد که حداقل یکی از سالها طی پنج سال آینده شاهد گرم ترین دمای ثبت شده زمین باشیم. چرخه آب و هوایی اِل نینو و تغییرات آب و هوایی به احتمال زیاد موجب افزایش دما خواهند شد.

در گزارش سازمان جهانی هواشناسی آمده است: انتظار می رود ال نینو در ماه های آینده روند افزایشی داشته باشد و این امر، با تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسان ترکیب می شود و دمای جهانی را به قلمرویی ناشناخته سوق می دهد. این امر پیامدهای گسترده ای برای سلامت، امنیت غذایی، مدیریت آب و محیط زیست خواهد داشت. ما باید آماده باشیم.

ال نینو (El Niño) یکی از چرخه های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک بار موجب ایجاد ناهنجاری های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می شود. از جمله این ناهنجاری ها می توان به سیلاب های ناگهانی، خشکسالی، قحطی و اپیدمي اشاره کرد.

ال نینو بطور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس (Ocean) آرام رخ می دهد. نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است.

براین اساس، ال نینو زمانی اتفاق می افتد که دمای سطح دریا در مرکز و شرق اقیانوس آرام گرمسیری به طور قابل توجهی گرم تر از حد متوسط می شود و باعث تغییر در گردش جوی می شود. گرمای بیشتر در جو و دمای گرمتر سطح اقیانوس میتواند منجر به افزایش سرعت باد در طوفان های استوایی شود و به شدت بر زندگی دریایی در سواحل اقیانوس آرام تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، سازمان جهانی هواشناسی پیش بینی کرده است که گرمایش قطب شمال احتمالاً سه برابر بیشتر از میانگین جهانی می شود که این موضوع موجب نگرانی کارشناسان شده است.

کریس مِیس، مدرس دیرینه شناسی در کالج دانشگاهی کورک ایرلند می گوید:در اغلب تاریخ زمین، این سیاره بدون کلاهک های یخی قطبی بوده است. اما انتقال از یک دنیای یخی( مانند امروز) به دنیای بدون یخ معمولاً بسیار کندتر است. ما به سمت یک کره بدون یخ می رویم، اما نرخ سرعت تغییر همه چیز، یادآور شدیدترین و ویرانگرترین رویدادهای گرمایش در گذشته زمین است.

از نظر بارندگی، پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی حاکی از آن است که بارش ها در ساحل، شمال اروپا، آلاسکا و شمال سیبری افزایش می یابد و انتظار می رود بارش در آمازون و بخش هایی از استرالیا کاهش یابد.

در سال ۲۰۱۵، شانس ما برای تجاوز از افزایش دمای بیش از ۱.۵ درجه سانتی گراد صفر بود، اما از آن زمان بطور پیوسته افزایش یافته است. بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد احتمال دارد که از سطح تعیین شده در توافق نامه پاریس فراتر برویم.

بر اساس آخرین پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی احتمال افزایش دمای نزدیک به سطح جهانی از ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از سطح پیش صنعتی برای حداقل یک سال از هم اکنون تا سال ۲۰۲۷ حدود ۶۶ درصد یا بیشتر است.

پیش بینی های سازمان جهانی هواشناسی بطور قابل توجهی باعث نگرانی کارشناسان شده است.

بِله وُرکمن، پژوهشگر دانشگاه ملبورن می گوید:پیش بینی گرم ترین سال ثبت شده تاریخ زمین در پنج سال آینده، مشکلات بیشتری را برای سلامت مردم در سراسر جهان بهمراه دارد. ما می دانیم که تغییرات آب و هوایی به طرق مختلف از جمله از طریق تأثیرات فیزیکی مستقیم امواج گرما و اثرات غیرمستقیم افزایش دما مانند ناامنی غذا و آب بر سلامت تأثیر منفی می گذارد.

جَنِت لیندزی از دانشکده محیط زیست و جامعه فِنِر در دانشگاه ملی استرالیا گفت: داده ها برای پوشش کل کره زمین با استفاده از ترکیبی از اندازه‌گیری های سطحی و ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرند و به طور کامل توسط آژانس های هواشناسی و پژوهشگران علمی در سراسر جهان کنترل می شوند.

او ادامه داد: مدل سازی سیستم آب و هوا توسط ۱۱ موسسه مختلف برای تهیه پیش بینی ها برای دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ استفاده شده است که درجه بالایی از اطمینان را در پیش بینی ها فراهم می کند، زیرا آن ها در گروه های پژوهشی مختلف مورد بررسی قرار می گیرند.

  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش