پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
۰۲:۴۶ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۰۹۴
طبیعت و محیط زیست

روزانه صد گونه جانوری مختلف منقرض می‌شوند

انقراض حیوانات,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
رشد سریع جمعیت انسان پیامدهای غیرقابل جبرانی بر محیط زیست داشته و اکنون حیوانات هزار برابر سریع‌تر از آنچه در ۶۵ میلیون سال گذشته رخ می‌داد، در حال ناپدید شدن هستند و در قرن بیست و یکم،‌ روزانه ۱۰۰ گونه مختلف در زمین منقرض می‌شوند.

به گزارش ایرنا، روز جهانی حیوانات هرسال روز چهارم اکتبر برگزار می‌شود. این روز اولین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی در تاریخ ۲۴ مارس توسط هنریک زیمرمن در مجموعه ورزشی Sports Palace در شهر برلین آلمان و با حضور ۵۰۰۰ نفر برگزار شد. البته قرار بود این مراسم چهارم اکتبر اجرا شود؛ اما به دلیل آماده نبودن محل، در ماه مارس برگزار شد.

اکنون روز جهانی حیوانات توسط یک بنیاد خیریه موسوم به Nature watch Foundation در انگلیس برگزار می‌شود. این بنیاد با ۹۰ سفیر از ۷۳ کشو همکاری دارد و میلیون‌ها مدافع حقوق حیوانات را با هم مرتبط می‌کند تا اجزای مختلف جنبش حمایت از حیوانات به بهترین نحو ممکن در این روز با یکدیگر متحد شوند.

شعار این روز «ارتقای وضعیت حیوانات برای بهبود استانداردهای زندگی آنها در سراسر جهان» است. در این روز سازمان‌های حمایت از حقوق حیوانان، گروه‌های اجتماعی، جوانان و کودکان، کسب ‌وکارها و سایر افراد در کشورهای جهان، رخدادهای مختلفی را سازماندهی می‌کنند تا سطح آگاهی اجتماعی را در باره حیوانات افزایش دهند.

میزان اثرگذاری انسان بر طبیعت بسیار زیاد است و افزایش آگاهی شهروندان در رابطه با وضعیت حیوانات اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع انسان‌ها تنها یک صدم درصد از حیات زمین را تشکیل می‌دهند؛ اما ۸۳ درصد از پستانداران و نیمی از گیاهان را نابود کرده‌اند. از پستانداران باقی مانده روی زمین نیز ۹۶ درصد به عنوان حیوانات اهلی به اسارت انسان درآمده‌اند و فقط چهار درصد آن‌ها به صورت وحشی زندگی می‌کنند.

بر اساس آمار محققان مرکز علمی SLNSC در آمریکا، زندگی انسان پیامدهای غیرقابل جبرانی را بر محیط زیست دارد و معمولا موجب تغییر و نابودی زیستگاه‌ها می‌شود. به دلیل رشد سریع جمعیت انسان، اکنون حیوانات هزار برابر سریع‌تر از آنچه در ۶۵ میلیون سال گذشته رخ می‌داد، در حال ناپدید شدن هستند. محققان پیش‌بینی می‌کنند در قرن بیست و یکم،‌ روزانه ۱۰۰ گونه مختلف در زمین منقرض می‌شوند.

بر اساس آمار دیگری که در سال ۲۰۰۷ میلادی در گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد منتشر شد، روزانه  ۱۵۰ گونه بر اثر فعالیت‌های انسانی در زمین منقرض می‌شوند.

اهداف روز جهانی حیوانات

برگزاری روز جهانی حیوانات دارای چند هدف و اثر مهم است. یکی از اهداف این روز محافظت از اکوسیستم‌های بسیار شکننده است که زندگی هر گونه از جانوران به زندگی سایر گونه‌های وابسته است. در این روز تلاش می‌شود سطح آگاهی عمومی نسبت به اهمیت حفظ تعادل در این اکوسیستم‌ها افزایش یابد تا هزاران انسان مراقب روش‌های مورد استفاده در کشاورزی، ماهیگیری و اداره زندگی خود باشند که کمترین آسیب را به اکوسیستم وارد کند.

هدف دیگر روز جهانی حیوانات گردهم آوردن انسان‌ها برای بهبود وضعیت زندگی حیوانات است؛ به این معنی که تمام افراد صرف‌نظر از ملیت، مذهب یا ایدئولوژی‌های سیاسی، گردهم آیند تا تغییرات مهمی را ایجاد کنند.

هدف نهایی از این گردهمایی این است که حیوانات به عنوان موجودات حساس شناخته شوند و ما تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت زندگی آن‌ها به کار گیریم.

در طول سال‌های گذشته، برگزاری این روز آثار قابل توجهی بر بهبود زندگی حیوانات داشته است. برای مثال برگزاری رخدادهای مرتبط با این روز موجب درج مواد جدید در قانون اساسی کشورها برای حمایت از حقوق حیوانات شده است.

روزهای دیگری مانند روز ۲۴ آوریل که به عنوان روز جهانی حیوانات آزمایشگاهی و روز سوم مارس که به عنوان روز جهانی حیات وحش نام‌گذاری شده است، با روز جهانی حیوانات ارتباط دارند. اما روز جهانی حیوانات تنها روزی است که تمام حیوانات و نگرانی‌های منحصر به هر گونه را در کشورهای مختلف تحت پوشش قرار می‌دهد. این روز یک فرصت ویژه برای یادآوری عشق و احترام نسبت به حیوانات از طریق انجام اقدامات خاص برای پررنگ کردن نقش آن‌ها در جهان است. در این روز جنبش‌های حمایت از حیوانات متحد شده و به شکل یک نیروی جهانی در راستای تغییر وضعیت فعلی حیوانات عمل می‌کنند. تعداد مشارکت کنندگان در این روز جهانی، هرسال افزایش می‌یابد و رخدادهای الهام‌بخشی در کشورهای مختلف به وقوع می‌پیوندد.

 در روز جهانی حیوانات در سال ۲۰۰۳ میلادی ۴۴ رخداد در ۱۳ کشور برگزار شد؛ اما اکنون تعداد این رخدادها به ۱۰۰۰ مورد در ۱۰۰ کشور جهان می‌رسد.

  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
ویژه سرپوش