سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۳:۱۳ - ۲۸ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۸۷۸
شهری و روستایی

عضو شورای شهر تهران: قطع درختان در دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران و دانشگاه انقلاب انجام شده؛ هیچ کدام هم مجوز نداشتند

قطع درختان در تهران,قطع شدن درختان تهران
اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز به موضوعات مختلفی از جمله کسر مالیات از حقوق پرسنل شهرداری تهران و عدم اجرای برخی پروژه‌های مصوب شورای شهر تهران پرداختند.

به گزارش تسنیم، یکصد و نود و سومین جلسه شورای شهر تهران صبح امروز به ریاست مهدی چمران آغاز شد و پس از سخنان ابتدایی ریاست شورای شهر تهران چند تن از اعضا تذکرات و نکاتی را مطرح کردند.

میثم مظفر در جریان جلسه امروز با اشاره به اینکه دو پروژه در مناطق ۱۵ و ۴ در وضعیت قرمز قرار دارند، اظهار کرد: احداث خیابان ۲۰ متری شوش در منطقه ۱۵ یکی از پروژه‌های مهمی است که با اختصاص ۱۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران پیش‌بینی شده بود که احداث این خیابان برای ایجاد دسترسی‌های محلی و تدابیر ترافیکی و به درخواست ساکنان این منطقه بود.

وی تصریح کرد: براساس آنچه که در سامانه کنترل پروژه شهرداری تهران ثبت شده است با گذشت ۸ ماه این پروژه پیشرفت فیزیکی صفر دارد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که مصوبه شورای شهر تهران در بودجه سال ۱۴۰۲ بوده مربوط می‌شود به احداث خانه کشتی محله شمیران‌نو در منطقه ۴ با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان که این پروژه نیز با گذشت هشت ماه پیشرفت صفر درصدی را دارد.

مظفر با اشاره به اینکه شهرداری تهران موظف است براساس آن چرا که شورا به تصویب رسانده پروژه‌های خود را عملیاتی و اجرایی کند، تصریح کرد: این پروژه ها در زمان بودجه‌ریزی به تأیید اعضای شورای شهر تهران رسیده است و باید هرچه سریع‌تر این پروژه‌ها اجرا شود.

مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه در زمان تدوین بودجه متاسفانه اعتبار کافی برای چنین طرح‌هایی درنظر گرفته نمی‌شود و با اصرار برخی اعضا این پروژه‌ها در بودجه گنجانده می‌شود، گفت: پروژه خیابان شوش با ۱۰ میلیارد تومان عملیاتی و اجرا نمی‌شود و با این اعتبارات قطره‌چکانی امکان اجرای این طرح‌‌ها و پروژه‌ها نیستو لذا ما باید این موضوع را به خودمان گوشزد کنیم که در زمان بودجه‌ریزی به این موارد توجه بیشتری را داشته باشیم.

وی همچنین به تذکر هفته گذشته مظفر در ارتباط با عدم احداث پروژه خیابان ۲۴ متری شهید هرندی اشاره کرد و گفت: در ارتباط با این پروژه نیز بنده پیگیری‌هایی را از شهردار منطقه داشتم و با توجه به معارضینی که در فرایند احداث این پروژه وجود دارد با اعتبارات ۱۰ و ۲۰ میلیارد تومانی نمی‌توان این پروژه‌ها را اجرایی کرد و قاعدتا برای خرید معارضین باید مبالغ بیشتری هزینه‌کرد و به نظر می‌رسد همانطور که گفته شد در زمان بودجه‌ریزی ما باید به این موارد توجه بیشتری را داشته باشیم و پروژه‌هایی را در بودجه شهرداری مصوب کنیم که امکان عملیاتی شدن آنها وجود داشته باشد.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه  شورای شهر تهران نیز در جریان جلسه امروز به موضوع حفظ فضای سبز و توسعه آن در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در آیین‌نامه قانون حفظ و توسعه فضای سبز شهر تهران آمده است که هر گونه قطع درخت جابجایی در معابر عمومی دولتی و خصوصی که در حریم شهر تهران باشد باید پس از تصویب کمیسیون ماده ۷ عملیاتی و اجرا شود.

وی با اشاره به انتشار گسترده خبر قطع درختان در مجموعه سعدآباد گفت: این موضوع در چند روز گذشته انتشار وسیعی داشته البته روزنامه همشهری توضیحاتی در این خصوص منتشر کرد که براساس این توضیحات آمده که سه درخت به دلیل طوفان شکسته شده و به همین دلیل این درختان از بین رفتند البته بنده این موضوع را از روز چهارشنبه از شهردار منطقه پیگیری کردم و سرانجام در روز جمعه به من اطلاع داده شد که سه درخت به دلیل طوفان و ۸ مورد درخت دیگر توسط مسئولان مجموعه سعدآباد قطع شده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: براساس ماده ۹ قانون اشاره شده هرگونه جابجایی درختان باید توسط شهرداری انجام شود و همانطور که گفته شد این موضوع باید در کمیسیون ماده ۷ مجوز لازم را دریافت کند و در غیر این صورت نه شهرداری و نه هیچ ارگان دیگری نمی‌تواند نسبت به جابجایی درختان اقدام کند.

امانی ادامه داد: بنده و سایر اعضای شورای شهر تهران در جلسات گذشته در مورد قطع درختان در نقاط مختلف شهر که در مجموعه های دولتی، دانشگاهی صورت پذیرفته است تذکر داده ایم و این درحالی است که برای قطع این درختان هیچ مجوزی از شهرداری مناطق اخذ نشده است و اخیراً نیز در مجموعه‌ای درختان قطع شده که مجموعه بسیار مهمی است و شهرداری در این خصوصا قطعاً باید شکایت کند و برخورد لازم را انجام دهد که مجموعه سعدآباد با چه مجوزی و بدون هماهنگی شهرداری به قطع درختان اقدام کرده است.

وی گفت: همانطور که بیان کردم قطع درختان در مجموعه‌ها از جمله دانشگاه الزهرا، دانشگاه تهران، دانشگاه انقلاب و ... انجام شده است که هیچ کدام مجوز از کمیسیون ماده ۷ و شهرداری را نداشتند و انتظار ما اجرای قانون از سوی دستگاه‌ها است.

مهدی چمران؛ رئیس شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز با اشاره به تذکر مطرح شده از سوی امانی، گفت: قرار شده که مدیرعامل سازمان بوستان‌ها موضوع را پیگیری کند و در صوت عدم خلاف مصوبه کمیسیون ماده ۷ شهرداری از مجموعه سعدآباد شکایت کند و حتما این موضوع دنبال می شود و قطع درختان جرایم بالایی را به همراه خواهد داشت.

مهدی پیرهادی؛ رئیس کمیسیون سلامت خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در جریان جلسه امروز به موضوع کسر مالیات از حقوق پرسنل شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: بنده بیش از ۲۰ سال است که با مجموعه پرسنل شهرداری مراوده دارم و اخیراً کسر مالی از حقوق آنها منجر به گلایه و ناراحتی آنهاست و پیام‌هایی را به بنده و سایر اعضا داده‌اند.

وی از معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران خواست این موضوع را در اسرع وقت پیگیری کند و گزارش آن را به اعضا اعلام کند.

رئیس کمیسیون سلامت خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: انتظار ما این است که به صورت اساسی این موضوع پیگیری شود و درخواست ما در چند ماه گذشته ترمیم حقوق پرسنل شهرداری بود که این موضوع منجر به کاهش حقوق پرسنل شهرداری تهران شده است و پرسنل وضعیت خوبی ندارند.

وی با طرح این پرسش که آیا آقای زاکانی شهردار تهران از وضعیت و گلایه‌های پرسنل شهرداری تهران اطلاع دارد یا خیر، گفت: به نظر می‌رسد که شهردار تهران باید به روش‌های دیگر نظر پرسنل را بپرسد و ما نگران هستیم و اگر همینک فکری برای این موضوع نشود در آینده اتفاقات دیگری رخ خواهد داد.

احمد صادقی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در جلسه امروز با اشاره به اینکه تهران یکی از آسیب‌پذیرترین شهرهای دنیا در ارتباط با حوادث طبیعی و انسان‌ساز است، گفت: به همین جهت باید دستگاه‌ها و همچنین شهروندان آمادگی لازم را در زمان بحران‌ها داشته باشند.

وی با اشاره به برگزاری نخستین مانور اسکان اضطراری در بوستان ولایت گفت: هفته گذشته این مانور همراه با مشارکت ۵۰ دستگاه در بوستان ولایت برگزار شد که مانور بسیار خوبی بود اما باید به این موضوع اشاره کنم که بنا بر پیگیری‌های بنده تاکنون اعتبارات تخصیص داده شده از سوی شورا برای دو مجموعه آتش نشانی و سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران اختصاص نیافته و اعتباراتی که به این دو سازمان داده شده درحد پرداخت حقوق و مزایا بوده است و این مجموعه ها نیازمند تخصیص نقدینگی بیشتری هستند و لذا انتظار داریم شهرداری تهران به این موضوع توجه لازم را داشته باشد.

سید جعفر تشکری هاشمی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی در تذکر پیش از دستور با اشاره به وضع رفیوژها گفت: وضعیت رفیوژهای وسط خیابان شهر مناسب نیست و بیش از یک سال است که رقابتی در سطح مناطق ایجاد شده که بدون مطالعات ترافیکی و دلایل منطقی در حوزه‌های زیست محیطی و فنی اقدام به احداث رفیوژ در وسط خیابان‌های شهر می‌کنند.

وی ادامه داد: در اکثر نقاط شهر به وفور این موضوع را می‌بینیم و  این رفیوژها به عنوان یک عارضه و مسئله جدی مطرح شده‌اند  امروز  راجع به عارضه‌ای صحبت می‌کنیم که با دلایل متعدد خسارت جبران‌ناپذیری را به شهر وارد می‌کنند.

تشکری هاشمی با بیان اینکه احداث رفیوژ  وسط خیابان منجر به گرفته شدن عرض خیابان می‌شود، گفت: خودروها بادکنک نیستند که بتوان از عرض آنها کم کرد وقتی عرض یک خط عبوری را می‌گیریم یعنی بی‌انضباطی ترافیکی، تاخیر در ترافیک و  تصادفات جانبی و برخورد خودروها از بغل را ایجاد کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: علاوه بر موارد گفته شده برای احداث رفیوژها میلیاردها تومان هزینه می‌شود و علاوه بر هزینه زیاد  ریفیوژها مشکلات ایمنی بسیاری را نیز ایجاد می‌کنند، وقتی عنصر مزاحمی در وسط معبر گذاشته می‌شود خطر تصادف با عابر پیاده تشدید خواهد شد.

وی با اشاره به مشکلات کاشت درختان در وسط رفیوژهای گفت: علاوه بر این وقتی درخت در وسط رفیوژها کاشته می‌شود باید آنها آبیاری شوند اما  آبیاری با تانکرها منجر به مرگ و میر کارگران  فضای سبز و آبیاری  قطره‌ای نیز  منجر به تخریب آسفالت می‌شود.

تشکری هاشمی تصریح کرد: همچنین اگر عرض خیابان را طی کنیم مجاور همین رفیوژها نهرهایی جوی آب وجود دارد که بوی  گندیده آب‌های راکد آنها  باعث آزار بسیار شده است و جایی که باید مورد توجه شهرداران باشد مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: همین موضوعات منجر به آزار بسیار شهروندان شده  و عوامل مزاحم در پیاده راه ها موجب شده  تا شهروندان  برای عبور مرور به خیابان‌ها بیایند، از شهرداری تقاضا دارم تا هرچه سریع‌تر مقابل احداث رفیوژ ها که باعث دور ریختن هزینه‌ها می‌شود را بگیرد شهرهای انسان محور شهرهایی هستند که به این موضوعات توجه دارند و پیاده‌روهای جذاب و ایمن سازی شده برای عابران ایجاد کرده‌اند امیدوارم دستورات جدی برای توقف این اتفاقات صادر شود.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش