دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۴۹ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۴۱۸
شهری و روستایی

عضو شورای شهر: افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ قبر‌های بهشت زهرا، ناشی از نگاه درآمدزایی موجود در شهرداری تهران است

سازمان بهشت زهرا, قیمت قبر در بهشت زهرا,گرانی قبر
عضو شورای شهر ضمن انتقاد از چهار برابر شدن قیمت برخی قبور در بهشت زهرای تهران و تحلیل تبعات اجتماعی این مساله، گفت: به نظر می‌رسد افزایش نزدیک ۳۰۰ درصدی نرخ رزرو طبقه‌های دوم و سوم قبر‌های روزدفن بهشت زهرا، ناشی از نگاه درآمدزایی موجود در شهرداری تهران است.

به گزارش ایلنا:«مهدی اقراریان» رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران در انتقاد از مصوبه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) که در جلسه روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت شورای شهر به تصویب رسید، توضیح داد: روز گذشته مصوبه‌ای در صحن شورای شهر تهران تصویب شد که جمعی از اعضا با آن مخالف بودند، اما به هر حال تعداد موافقان آن بیشتر بود. براساس قسمتی از این مصوبه، مقرر شد که در قطعات روزدفن بهشت زهرا یعنی در بخش‌هایی که برای دفن اموات در همان روز قبر تهیه می‌شود و از قبل قبری خریداری نشده است، همچنان طبقه اول هر قبر برای خانواده فرد متوفی رایگان باشد که این موضوع قبلا هم وجود داشت، ولی متاسفانه در مصوبه اخیر، نرخ رزرو طبقات دوم و سوم قبور برای خانواده‌ها به‌شدت افزایش یافته است. 

وی در توضیح بیشتر گفت: در سال ۱۴۰۲، نرخ خریداری طبقه دوم و سوم قبور روزدفن که بستگان متوفی می‌توانستند آن‌ها را برای خودشان خریداری کنند، به‌ازای هر طبقه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود، یعنی خانواده‌ها برای دو طبقه در مجموع باید ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند تا بتوانند طبقات دوم و سوم قبر‌های روزدفن را در آینده برای بستگان خود رزرو کنند، اما با مصوبه جدید شورا، این عدد برای هر طبقه به ۱۵ میلیون تومان و برای دو طبقه به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است؛ به عبارت دیگر، نرخ رزرو طبقات دوم و سوم قبر‌های روزدفن نزدیک ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده و حدودا چهار برابر شده است.

تبعات اجتماعی دادن فرصت اندک به خانواده‌ها برای رزرو طبقات قبر‌های روزدفن  

اقراریان با بیان این که قبور روزدفن قطعات جدید بهشت زهرا (س) عمدتا توسط اقشار متوسط و ضعیف جامعه استفاده می‌شود و بسیاری از افراد ثروتمند از قبل برای خودشان قبر خریده‌اند، اظهار داشت: براساس مصوبه جدید شورای شهر تهران، بستگان متوفی صرفا تا سه ماه فرصت دارند که نسبت به رزرو طبقات دوم و سوم قبور روزدفن اعلام آمادگی کنند؛ یعنی اگر خانواده‌ها تا سه ماه پس از فوت عزیز خود به بهشت زهرا مراجعه نکنند و برای رزرو دو طبقه دیگر قبور روزدفن تقاضا ندهند، امکان واگذاری آن قبور به افراد دیگر میسر می‌شود. البته اگر بستگان فرد متوفی در این مهلت سه ماهه به بهشت زهرا مراجعه و طبقه‌های دوم و سوم قبور روزدفن عزیزان خود را تعیین تکلیف کنند، تا یک سال به آن‌ها فرصت داده می‌شود که مبلغ مورد نیاز برای خرید طبقات دوم و سوم این قبر‌ها را به صورت نقد یا اقساط بپردازند.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که ارائه مهلت زمانی اندک به خانواده‌های افراد متوفی برای خرید قبور روزدفن می‌تواند تبعات اجتماعی نامناسبی به همراه داشته باشد، عنوان کرد: در بسیاری از موارد امکان دارد که خانواده‌ها به دلیل بار سنگین ناشی از مصیبت و سایر مسائلی که تا مدت‌ها بعد از جان باختن عزیزان خود با آن مواجه هستند، فرصت نکنند که الزاما تا پیش از فرا رسیدن مهلت سه ماهه برای اعلام آمادگی درباره رزرو طبقات دوم و سوم قبور روزدفن به بهشت زهرا مراجعه کنند. در چنین شرایطی ممکن است افراد بعد از گذشت سه ماه به بهشت زهرا بروند و ببینند در طبقه دوم یا سوم قبری که عزیز آن‌ها در آن دفن شده بود، فرد یا افراد دیگری هم دفن شده‌اند. 

وی در ادامه بیان کرد: قاعدتا وقتی یک فرد در یک مزار دفن شده و سنگ قبر مشخصی برایش نصب شده است، وقتی قرار باشد فرد جدیدی در همان مزار دفن شود، نیاز به شکستن یا جابه‌جایی سنگ قبر وجود دارد و زمانی که بستگان فرد متوفایی که در طبقه‌های دوم یا سوم قبور روزدفن به خاک سپرده شده است، هیچ نوع آشنایی یا نسبت فامیلی با بستگان متوفای طبقه اول قبر نداشته باشند، جابه‌جایی سنگ قبر و دفن فردی غریبه در مزار عزیزان افراد، می‌تواند موجب نزاع میان شهروندان شود. ضمن این که چنین اقدامی، حتما چهره سازمان بهشت زهرا به عنوان یک نهاد خدماتی زیرمجموعه شهرداری تهران را مخدوش خواهد کرد،، زیرا مردم انتظار دارند که این سازمان از قبور عزیزانشان محافظت کند، نه این که سنگ قبر بستگان آن‌ها را بشکند و افراد غریبه را در مزار عزیزان آن‌ها دفن کند. 

گرانی شدید قبر، تنها یکی از پیامد‌های مصوبه اخیر شوراست 

اقراریان با بیان این که جمعی از اعضای شورا به دلی افزایش بیش از حد قیمت طبقه‌های دوم و سوم قبور روزدفن و همچنین تبعات اجتماعی مصوبه دیروز شورای شهر تهران، با آن مخالفت کردند، یادآور شد: آنچه در جلسه روز یکشنبه به تصویب شورای شهر رسید، نه‌تن‌ها باعث رشد ۳۰۰ درصدی قیمت قبور روزدفن در بهشت زهرا شد، بلکه پیامد‌های اجتماعی دیگری را نیز به همراه دارد که فقط یکی از آن‌ها گرانی قبر در تهران است. به همین دلیل، تعداد قابل توجهی از اعضای شورا با این مصوبه مخالف بودند، ولی متاسفانه با رای اکثریت به تصویب رسید. 

رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: استدلال مسئولان بهشت زهرا (س) برای ارائه لایحه‌ای که در نهایت به مصوبه شورای شهر تبدیل شد، این بود که در حال حاضر ظرفیت آرامستان بهشت زهرا در حال تکمیل است و وقتی قیمت طبقه‌های دوم و سوم قبور روزدفن پایین باشد، خانواده‌ها این قبر‌ها را به‌سرعت رزرو می‌کنند و، چون امکان دفن در سایر طبقات فراهم نیست، بهشت زهرا ممکن است با کمبود فضا برای دفن اموات روزدفن مواجه شود. البته به نظر می‌رسد این استدلال درست نیست و چهار برابر شدن قیمت قبر صرفا ناشی از نگاه درآمدزایی موجود در مدیریت شهری بوده است. 

سازمان بهشت زهرا باید هرچه زودتر لایحه ایجاد آرامستان جدید را ارائه کند

اقراریان با اشاره به آمار‌های رسمی اعلام‌شده درباره دفن اموات در بهشت زهرا گفت: روزانه ۵۰ متوفی در بهشت زهرای تهران تدفین می‌شوند که معادل دفن ماهانه ۱۵۰۰ نفر و خاکسپاری سالانه ۱۸ هزار نفر در آرامستان اصلی پایتخت است. البته خدمات لازم نظیر تغسیل، تکفین و ... به تعداد بیشتری از افراد در بهشت زهرا ارائه می‌شود، چراکه بخشی از اموات در همین آرامستان دفن نمی‌شوند، بلکه برای خاکسپاری به آرامستان‌های دیگری در سطح پایتخت یا در شهرستان‌ها منتقل می‌شوند.

وی در پایان تصریح کرد: سازمان بهشت زهرای تهران باید به قید فوریت برای احداث آرامستان جدیدی که براساس مصوبات شورا نسبت به ساخت آن تکلیف دارد، اقدام کند و در همین راستا، این سازمان باید لایحه احداث آرامستان جدید برای پایتخت و جانمایی آن را برای شورای شهر ارائه کند، چون براساس اعلام رسمی مدیرعامل بهشت زهرا، آرامستان کنونی حداکثر بین یک سال و نیم تا دو سال دیگر ظرفیت خاکسپاری اموات روزدفن را دارد.

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش