یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۴۷ - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۶۴۹
شهری و روستایی

متهمان ردیف اول تراژدی مشهد

سیل درمشهد,وضعیت حادثه سیل درمشهد

به گزارش دنیای اقتصاد : «بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای حدود ساعت ۳ و نیم بعد‌از‌ظهر بیست‌وپنجم اردیبهشت آسمان تاریک تاریک شد. انگار ساعت ۹ شب بود. آسمان چنان باصلابت و پرقدرت می‌بارید که امکان‌ نداشت یک لحظه زیرش ماند.» این را رضا سلیمان‌نوری می‌گوید، یکی از فعالان شهری خراسان که چگونگی شکل‌گیری سیل را در مشهد به چشم خود دیده است، همان‌طور که بسیاری از مردم دومین کلان‌شهر پرجمعیت ایران این سیل تکان‌دهنده و ویرانگر را دیده‌اند.

یکی دیگر از ساکنان مشهد برای «دنیای اقتصاد» شرح می‌دهد که چگونه در سیل کمربندی جنوبی کوهشاد گرفتار شد و نمی‌توانست اتومبیل خود را کنترل کند و خدا به او کمک کرد که زنده ماند. او در همان مسیری بود که تصاویرش دست به دست در شبکه‌های مجازی می‌چرخید. اتومبیل‌هایی که به گفته مدیر بحران شهرداری کارتنی بودند نه آهنی. این وضعیت تداعی‌کننده سیلاب‌ بی‌محابای نوروز ۱۳۹۸ شیراز بود و بار دیگر بحث بی‌تدبیری مدیران، نادیده‌گرفتن اصول شهرسازی و کوه‌خواری را به میان کشید. سوء‌مدیریتی که بسیاری از بچه‌هایی را که از مدرسه به خانه برمی‌گشتند، گرفتار کرد و گفته می‌شود، بیشترین مفقودین کودکان هستند. از طرف دیگر رسانه‌های رسمی از ۸ فوتی و ۱۲ مفقودی خبر می‌دهند. هر چند جواد خدایی، معاون امور عمرانی استانداری خراسان رضوی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «تا امروز فقط ۷ فوتی و ۳ مفقودی از سوی ستاد بحران تایید شده است.»

هنوز تا اعلام رسمی تعداد جان‌باختگان این سیل راه درازی مانده با این حال وزیر کشور قول تدفین رایگان آنها را داده است. مساله اساسی اینجاست که هنوز بارندگی در مشهد در جریان است و زنگ‌های هشدار همچنان بلند است. در این میان این زنگ‌ ممتد، استاندار خراسان رضوی، مدیر بحران شهرداری مشهد را عزل کرده است. مدیری که اظهارنظرهایش در کتمان وضعیت بحرانی مشهد نه تنها تعجب‌ مردم را برانگیخت، بلکه باعث شد استانداری وارد عمل شود. ارزیابی‌های اعضای شورای شهر مشهد تا امروز بر ضعف عملکرد شهرداری صحه گذاشتند. سوال اما اینجاست که آیا شهردار مشهد هم عزل می‌شود؟ خدایی می‌گوید: «این موضوعات به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد. باید فعلا این بحران برطرف شود، چرا که بارندگی‌ها ادامه دارد و اقدامات اساسی برای جلوگیری از خسارات از سوی ارگان‌ها و نهادهای مختلف در جریان است.»

ستاد بحران تشکیل دهید

رئیس‌جمهور ۲۷ اردیبهشت در تماس تلفنی با استاندار خراسان رضوی آخرین وضعیت امدادرسانی به سیل‌زدگان این استان را پیگیری و دستورات لازم برای بسیج همه امکانات را در این زمینه صادر کرد. احمد وحیدی، وزیر کشور هم در همین زمینه در برنامه‌ای تلویزیونی تاکید کرد: «همه استانداری‌ها باید به هشدارهای سازمان هواشناسی توجه کنند و ستادهای بحران تشکیل جلسه بدهند.» محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور هم در تماس تلفنی با استاندار خراسان رضوی آخرین وضعیت حادثه سیل را بررسی و بر بسیج امکانات و دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان برای کمک به آسیب دیدگان تاکید کرد و با اشاره به تشکیل جلسه ستادهای بحران توسط مکان‌هایی که هشدار دریافت می‌کنند، گفت: «باید بازدیدهای میدانی صورت گرفته و مکان‌هایی که نیاز به لایه‌روبی دارند این عمل به موقع انجام شود.» خدایی با توجه به هشدارهای داده‌شده به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «دو روز گذشته ستاد بحران تشکیل دادیم. تذکرات لازم به زودی اعلام می‌شود. ممنوعیت‌های شهری عنوان شده و محورهای گردشگری هم تا دوشنبه تعطیل می‌شود. شهرداری در این مدت مکلف است بناها و سازه‌های مانع حرکت آب را تغییر دهد.» بر اساس گفته‌های او، نهادها و ارگان‌های مربوطه با بحران‌ همچنان در حال فعالیت و اجرای اقدامات پیشگیرانه هستند.

انتقاد شورای شهر از شهرداری مشهد

ساکنان مشهد در شوک فرورفته‌اند و شهر در موقعیت بحرانی قرار گرفته است. انتظار چنین خساراتی نمی‌رفت. در این مدت تعدادی از اعضای شورای شهر مشهد نحوه عملکرد شهرداری را زیر سوال بردند. مجید دبیریان، عضو شورای شهر مشهد می‌گوید: «ما از شهردار مشهد و مدیرکل هماهنگی انتظار داشتیم که قبل از وقوع سیل در صحنه حاضر باشند. متاسفانه دوستان بعد از وقوع سیل خود را به منطقه رساندند. این گلایه وجود دارد و پیگیری لازم را انجام خواهیم داد که آیا شهردار مشهد ترک فعل کرده است یا خیر! باید گزارش‌ها را کامل تهیه کنیم.» جمع‌بندی این عضو شورای شهر نشان می‌دهد: «آن چیزی‌که من از منطقه می‌شناسم، ساخت‌وسازها درست انجام شده و سیل از مناطق باز رخ داده است.

تشابه این سیل با شیراز این است که از ارتفاع آب سرازیر شده و فقدان آب‌بندها این حجم از خسارت را وارد کرده است.» موسی‌الرضا حاجی بیگلو، عضو کمیسیون نظارت شورای شهر مشهد هم درباره ساخت‌وسازهای غیرمجاز و ساخت کمربند جنوبی در کوهشاد می‌گوید: «کوه‌ها را تراش دادند و جاده‌ای در کوه احداث کرده‌اند. ما بارها تذکر دادیم اتفاقی که در این مناطق شکل گرفته خارج از نظر شورا بوده است. برخی می‌گفتند کار خوبی رخ داده، اما از نظر محیط‌زیست، ما اعتقاد داشتیم هر کاری که می‌خواهد در مشهد انجام شود، باید با مطالعه کارشناسی انجام شود.» نظر او درباره احتمال ترک فعل شهرداری این است: «در مدیریت شهری اگر کوتاهی صورت گرفته باشد مراجع قضایی ورود می‌کنند.»

 

بی‌تدبیری مدیران شهری کار دست مشهدی‌ها داد

رضا سلیمان‌نوری، فعال شهری درباره وضعیت مشهد پیش از بروز سیل توضیح می‌دهد و اینکه آیا هشدارهای لازم به مردم داده شده بود یا نه؟ «اگرچه پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان از بروز بارندگی شدید می‌داد، اما متاسفانه مدیران شهری در این زمینه هشدارهای لازم را به مردم ندادند. در حالی که من چنین بارندگی را از سال ۱۳۸۹ ندیده بودم. جالب اینجاست که در روستاهای کوچک همچون کلات، دهیار و بخشدار بهتر عمل کردند و مانع بیرون آمدن مردم شدند، اما در شهر مشهد عملکرد بسیار ضعیف بود.»او می‌گوید: «جالب است که شهرداری نیشابور برنامه‌های خود در هفته میراث‌فرهنگی را به دلیل هشدار بارندگی لغو کرد، اما شهرداری مشهد حتی برنامه‌های مهم خود را که باعث تردد و تجمع مردم در شهر می‌شد، کنسل نکرده بود. اگر دیدید که برنامه بزرگداشت فردوسی لغو شد پیشنهاد از سوی میراث‌فرهنگی بود نه شهرداری. از این نمونه‌ها بسیار بود که اگر گزارش‌های شفافی پس از بارندگی‌ها تهیه شود، خود به کوتاهی‌هایی که در سیل مشهد اتفاق افتاد شهادت می‌دهند.»

او در یک کلام مهم‌ترین عامل خسارات وسیع ناشی از این سیل را بی‌تدبیری مدیریت شهری می‌داند و ضعف عملکرد فرمانداری در هماهنگی نهادها و ارگان‌های مربوطه. این فعال شهری یکی از عوامل بروز سیل مشهد را کوه‌خواری گسترده می‌داند: «رهبر انقلاب در سال ۹۲ عنوان کرده بود که باید جلوی کوه‌خواری در مشهد گرفته شود و در دوره‌ای هم گرفته شد، اما متاسفانه در دو سال گذشته این روند شدت گرفت و ساخت‌وسازها در پای کوه افزایش یافت و برای آستان هم دیوارهایی کشیدند بدون هیچ مسیری برای عبور سیلاب‌ها. اگر همان زمان به حرف رهبر عمل می‌کردند امروز شاهد بروز این اتفاقات نبودیم.» خدایی هم در پاسخ به این سوال که آیا کوه‌خواری‌ها عامل اصلی این بحران در مشهد بود، می‌گوید: «طبیعی است که مداخلات در طبیعت و نحوه عملکرد عاملی برای بروز چنین حوادثی است با این حال باید بررسی‌های کاملی در این زمینه صورت بگیرد.»

پیکر پیرمرد از گل‌ولای‌ها بیرون کشیده شد

احمد علم‌الهدی در نماز جمعه این هفته خراسان رضوی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان می‌گوید: «شکر خدا را به‌جا می‌آوریم بابت این‌بارندگی‌های مفید و بابرکتی که در دهه کرامت بر ما نازل شد تا شهر ما از خشکی و عطش ناشی از خشکسالی نجات پیدا کند. با این حال، نقطه تاسف‌بار بارندگی‌های اخیر حادثه ناگوار سیلی بود که به از دست‌رفتن شماری از عزیزان ما در این شهر و جمعی از برادران فریمانی منجر شد. این داغی که برای خانواده‌ها به وجود آمد، اسباب تاثر و تاسف بود، اما شما عزیزان باید توجه داشته باشید که وقوع این سیل یک بلای طبیعی بود که متولیان امر را غافلگیر کرد.» اکنون بسیاری از مردم مشهد نه تنها در عزای همشهریان خود هستند، بلکه همچنان با خسارات سیل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تصاویر منتشر شده از منطقه سیدی و معابر و میدان انقلاب تاثربرانگیز است، به خصوص وقتی پیکر پیرمرد ۷۰ ساله روستای سرغایه از میان گل‌ولای بیرون کشیده شد و مسوولان توانستند یک مفقودی را کم کنند.

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش