سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۰۹:۱۲ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۴۲۲
شهری و روستایی

 رونمایی از طرح‌های مدیریت شهری در آستانه انتخابات!

 علیرضا زاکانی که در سال ۱۴۰۰ نیز به عنوان کاندیدای پوششی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بود، مجددا در انتخابات زودهنگام دوره چهاردهم ریاست جمهوری شرکت و اعلام کرد تا آخر می‌ماند و رای هم می‌آورد. همچنین لطف‌الله فروزنده، معاون مالی شهرداری، به‌عنوان رئیس ستاد انتخاباتی، امین توکلی‌زاده، معاون اجتماعی،  به‌عنوان رئیس ستادهای مردمی؛ داوود گودرزی به‌عنوان رئیس ستاد هواداران، علی نادعلی به‌عنوان رئیس ستادهای مردمی تهران و مالک شریعتی به‌عنوان سخنگوی ستاد شهردار تهران اعلام شدند.

میرلوحی در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: رونمایی‌ از طرح‌های مدیریت شهری در آستانه انتخابات، نوعی تبلیغات و سوء استفاده زاکانی از امکانات شهرداری  است و اگر شورای شهر بخواهد پاسخگوی مردم باشد نمی‌تواند در مقابل این موضوعات سکوت کند

البته حضور زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری یک اتفاق دیگر را نیز رقم زده و آن سرعت بخشیدن به رونمایی از طرح‌های مدیریت شهری است و در روزهای اخیر رونمایی از طرح‌های شهری قوت گرفته است. طرح‌هایی که پیش از این وعده آن‌ها داده شده اما زمان مشخصی برای تحقق این طرح‌ها اعلام نشده بود و به یکباره در همین ایام انتخابات رونمایی از این طرح‌ها صورت گرفت.

در واقع زاکانی که این روزها درگیر برنامه‌های تبلیغاتی خود برای انتخابات است در آخرین روز حضورش در شهرداری تهران و قبل از اینکه به مرخصی برود در مراسم رونمایی تاکسی‌های برقی شرکت کرد، تاکسی‌هایی که برخی از آن‌ها هنوز پلاک‌گذاری نشده و وضعیت وام دولتی آن‌ها هم روشن نبود و به گفته شادی مالکی، سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در حال حاضر فقط ۷۰ دستگاه از این خودروها به رانندگان واگذار شده است. در روزهای بعد نیز اگرچه بدون حضور شهردار تهران اما با حضور مدیران شهری از اتوبوس‌های برقی رونمایی شد و همچنین شهردار تهران در نخستین گفتگوی تلویزیونی انتخاباتی خود گفت: «در روزهای آینده، مردم تهران کامشان شیرین خواهد شد.» زاکانی در اولین برنامه تلویزیونی خود خطاب به مردم تهران گفت: «برنامه‌ای که داریم، به این صورت هست که مردم از طریق فضای مجازی ثبت‌نام کنند و گوشت را در منزل خود دریافت کنند.» البته وی این موضوع را از برنامه‌های دولت سیزدهم عنوان کرد که با همکاری معاون اول و برخی از وزارت‌خانه‌ها در حال انجام است اما قرار است در همین ایام انتخابات از این طرح  رونمایی شود.

شهردار تهران را برکنار کنید

رونمایی از طرح‌های شهری تنها اقدام جناب شهردار در ایام انتخابات نیست و با توجه به نزدیک بودن به ایام عید غدیر و به بهانه برگزاری جشن عید غدیر که چند سالی است از سوی شهرداری تهران برگزار می‌شود، ظاهرا قرار است امسال نیز این جشن باشکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار شود. محمد مهاجری فعال اصولگرا با خطاب قراردادن وزیر کشور در صفحه تلگرام خود نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و متنی با عنوان «شهردار تهران را برکنار کنید» را منتشر و اعلام کرده است؛ «به قرار اطلاع، جناب آقای زاکانی شهردار تهران قصد دارد در روز عید غدیر-سه روز قبل از انتخابات- جشن‌مفصلی در تهران برگزار نماید که مشخص است بیش از آنکه قصد بزرگداشت ولایت حضرت امیر باشد، یک کارناوال تبلیغات انتخاباتی به نفع خودش (یا نامزدهای دیگری که نامبرده به‌عنوان کاندیدای پوششی آن‌ها انجام وظیفه می‌کند) خواهد بود، انتظار می‌رود به نحو قاطع و شایسته از آن جلوگیری شود. شاید عملیاتی‌ترین روش، برکناری بدون بازگشت نامبرده از سمت شهرداری تهران باشد.

عضو سابق شورای شهر: در این سه سال انتقادات زیادی نسبت به عملکرد شهرداری وجود دارد و رونمایی از طرح‌های مدیریت شهری از جمله ورود تاکسی‌ها و اتوبوس برقی و توزیع گوشت از طریق اپلیکیشن برای تهرانی‌ها تاثیر چندانی در جمع‌آوری آرای تهرانی‌ها و تغییرنظر آنها به نفع زاکانی نخواهد داشت 

البته اصل انتصاب وی در ۳سال قبل نیز از ابتدا با شائبه‌های متعدد همراه بود اما آنگونه که تحلیلگران در آن زمان گفتند چون تصدی آن پست، دستمزد پوششی بودن برای مرحوم شهید رئیسی بود، نتوانستید یا نخواستید مانعش شوید. اکنون که کارآمدی وی در مدیریت شهری نزدیک صفر است و هم اکنون نیز خود و معاونانش شهر را به حال خود رها کرده اند، اقدام به عزل مشارالیه، اراده شما برای سلامت انتخابات را تا حدی نشان می‌دهد.»

عیدغدیر و شائبه بهره‌برداری تبلیغاتی- انتخاباتی شهرداری از آن

درست است که رونمایی از طرح‌های مختلف و یا برگزاری جشن عید غدیر که چند سالی است باب شده از برنامه‌های مدیریت شهری است اما شائبه بهره‌برداری تبلیغاتی شهرداری در آستانه انتخابات مطرح می‌شود، در حالی که در هفته گذشته لطف الله فروزنده، معاون مالی شهرداری تهران از ابلاغیه رسمی زاکانی برای‌عدم استفاده از امکانات شهرداری به هر طریقی برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از جمله خود، خبر داد.

محمود میرلوحی، عضو سابق شورای شهر تهران درباره اقدامات شهرداری تهران در ایام انتخابات در گفت وگو با روزنامه «توسعه ایرانی» گفت: در ترکیه و ایران از استانبول و تهران این داستان نگاه به ریاست جمهوری شروع شد. تقریبا به‌جز دوره پنجم که مدیریت شهری در اختیار اصلاح طلبان بود می‌توان گفت که همیشه این تلاش وجود داشته و از خیابان بهشت، نگاه‌ها به خیابان پاستور بوده است. طبیعتا کسانی که اینطور عمل می‌کنند استفاده از امکانات شهری برای‌شان مرسوم است.

انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد شهرداری وجود دارد

وی با اشاره به دوره‌های پیشین مدیریت شهری که در انتخابات ریاست جمهوری نیز حضور داشتند، گفت: در دوره‌های پیشین، پیش از دوره پنجم، مدیریت شهری وقت نیز تمام تلاشش را کرد تا پل صدر برای انتخابات ۹۲ آماده شود. الان هم به همین صورت است و این رفتار متاسفانه معمول است. البته در این سه سال ملاحظه می‌کنید که در شهر تهران انتقادات زیادی نسبت به عملکرد شهرداری وجود دارد و رونمایی از این طرح‌ها از جمله ورود تاکسی‌ها و اتوبوس برقی و توزیع گوشت از طریق اپلیکیشن برای تاثیر چندانی در جمع‌آوری آرای تهرانی‌ها و تغییر نظر آنها به نفع زاکانی نخواهد داشت.

این عضو سابق شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ایشان در زمانی که وارد شهرداری تهران شدند نیز شعارهای زیادی برای طرح‌های شهری دادند اما در نهایت نتوانستند در هیچ کدام از موضوعات از جمله موضوع حمل و نقل عمومی در اندازه دوره قبل ظاهر شوند. اقای حناچی قرارداد اتوبوس‌ها را در دوره قبل منعقد کرد و دومین پارت اتوبوس‌ها را به خیابان‌های تهران آورد اما متاسفانه با اینکه اقایان مدعی هستند که تحریم‌ها را دور زده‌اند و نفت می‌فروشند و ارز می‌گیرند اما ملاحظه می‌کنید که در این سه و نیم سال تعداد ایستگاه‌های مترو هنوز به حدنصاب قبلی نرسیده است.

میرلوحی با اشاره به اینکه درآمدهای شهرداری تهران در دوره پنجم احیا شده است، گفت: بجز بخشی از این درآمدها که نتیجه شهرفروشی و دوباره بازگشت به دوره قبل از مدیریت پنجم شهری است؛ آنچه که امروز در اختیار شهرداری تهران است نتیجه تلاش مدیریت پنجم شهری برای احیای این درآمدها است.

وی با اشاره به بودجه ۱۰۴ همت سال گذشته شهرداری تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه حاضر نیستند منصفانه بگویند که داستان این اموال که به شهرداری بازگشته براساس چیست و اشاره به تحقیق و تفحص دوره قبل کنند و نمی‌گویند که تلاش مدیریت قبلی باعث شده که این اموال الان به شهرداری تهران بازگردد.

شورا نمی‌تواند در مقابل تخلفات انتخاباتی شهردار سکوت کند

این عضو سابق شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات شهردار تهران مبنی براینکه هیچ کدام از کاندیداها حق استفاده از امکانات شهری را ندارند، گفت: شاید منظورشان ۵ کاندیدای دیگر باشد و گرنه همین رونمایی‌ از طرح‌های مدیریت شهری در آستانه انتخابات، نوعی تبلیغات و سوء استفاده از امکانات است.

وی درباره نظارت شورای شهر تهران بر اقدامات شهرداری در این ایام گفت: اگر شورا بخواهد پاسخگوی مردم باشد نمی‌تواند در مقابل این موضوعات  سکوت کند.

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش